Land- en Tuinbouw. I;?- Gemengde Berichten. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. ledigde da aangevraagde nieuwe schepen. De opleidingskosten van adelborsten zullen niet verder verhoogd wordenevenmin de non-acti- viteits-trakiementen. De quaestie van het drank gebruik aan boord zal hij nader onderzoeken. Aanbouw van een schip op 's rijks werf zal hij overwegen. Ilij en de minister van oorlog be streden de instelling eener staatscommissie voor de samenwerking van zee- en landmacht. Het algemeen debat werd daarop gesloten. Een amendement om de gelden voor dc repa ratie van Zr. Ms. Zilveren Kruis niet toe te staan, bij de onzekerheid der afkeuring, werd, na be strijding door den minister, aangenomen met 61 tegen 26 stemmen. Na oen uitvoerig debat zijn do twee nieuwe schepen aangenomen met 55 tegen 34 stemmen. De geheele tnarine-begrooting is aangenomen met 68 tegen 16 stemmen. De heer Domela Nieuwenhuis bracht ontslag van een loods ter sprake, die socialistische ge schriften colporteerde. Des- minister vorklaarde dat het ontslag is ver leend wegens het verlaten van zijn schip zonder het commando over te geven. De heer Domein Nieuwenhuis bleef zijne mea ning volhouden. Door da heeren Schepel, De Buiter Zylker, JLieftinck, Smeeoge en Veegens is ten aanzien «ao de wet op de middelen de volgende motie voorgesteld ïDe Kamer, van oordeel dat die verbruiks belastingen, 'welke het minder gegoede deel der bevolking te zwaar drukken, belmoren te worden afgeschaft of verminderd, en dat aan het roerend vermogen een grooter aandeel in de algemeens lasten behoort te worden opge legd, gaat over tot de orde van den dag." 8CIUEDAM22 Dccembir 1888. Naar wy vernemen, heeft het hoofdbestuur der Nederl. vereemgiog tot bescherming van diereo aan den minister van bionenlandsche zaken eeo adres ingediend, waarby wordt ver zocht aao het verlangen der Nederl. maat schappij l°t bevordering der geneeskunst tot het voortdurend muilkorven der bonden niet te voldoen. {N. B. Cf.) In de kazerne van het regiment grenadiers en jagers zyo socialistische liederen verspieid. Een korpoiaal en 4 jagers zyn wegens het zingen der liederen met provoost gestraft. Rotterdam's oudste ïugezetene, dewed. P. Snelli, woneode up het Manahofje aan den Hotdyk aldaar, vieide gistel en haar 104en «eijasidag. Eeue commissie heelt zich gevormd om het viouwije, dat van de armen trekt, verder een onbekotnmerden ouden dag te be zorgen. Een werkman aau de B.-k. kerk te Maas land is gisteren door het breken van een plank naar beneden gevallen en was byoa terstond een lyk. Hij laat een vrouw mot vjjf hinderen na. Ook uit Breda zullen verscheidene huis gezinnen naar de Argentyusche republiek vei trekken. t Een Nederlander, de heer Tempel, thans in Transvaal vertoevende, waarschuwt in de Groninger Courant de dienstmeisjes en werk lieden jegen schoonklinkende ad vertentiëo met aanbieding ,vau betrekkingen ia dat land. »Daaiin>woitieu b. v. weikheden gevraagd tegen een weekloon van 120 tot 30. Dat is prachtig 1 zegt dan de eenvoudige werkman, die niet de Tiansvaaische toestanden niet bekeud is, en hy die aan pl. m. f 10 per week gewend is, begint te watei tanden. Als hij geld had oui de leiskosien te betalen, wis en drie! hy ging er been. 0, vnendiiet, dat is geen bezwaar, daar Woidt voor gezorgd: die tui zullen u wel in de gelegenheid stellen en dan kunt ge dat later weer afbetalen. Voor de goede orde wordt er even een contractje gesloten, waarin gij u verbindt om ten minste voor een bepaalden tyd in hun dienst te bljjven. De werkman heeft geen beuwaar meer, 't contract wordt geteekend en hy gaat op reis. Hy is echter nog maar pas in Trans vaal, of daar komt hij tot de treurige ontdek king dat hy er leelyk io'geloopeo is. Krijgt hy dan het toegezegde loon niet? O ja, natuurlijk, maar hy merkt dat hij in Hol - land meer kan koopen voor f 10 dan in Transvaal voor f20, en voorts, dat een flink werkman ruim f 50 per week kan verdienen. Nu, zegt de werkman, dan bedank ik u en ga naar een ander. Ja, wacht even, goeie vrind 1 ge hebt een contract gesloten als uw diensityd om is, en uw patroon zyn voorschot terugheelt, dan kunt ge gaan. Maar, zoo zult ge zeggen, als dat waar is, dan is dat bedriegerij Neen, M. d. R. 1 bedriegen is 't niet, 't is wat anders, weet ge, maar bedriegen is 't niet. De man krygt immers wat hem toegezegd is, hy heeft dus niet meer te vorderen. Maar of het waar is wat ik u vertel? Laat me u dan even zeggen dat vier van mjjne reisgenooteo (leerlooiers) ook in Holland aangenomen waren en hun is het evenzoo gegaan. Ze meenden nu uit den brand te zyn, maar ze kwameo er juist midden in, Onlangs werd door een mevrouw een dienst meisje uit Holland gevraagd en zy bood f 160 per jaar aandat is naar de Transvaalsche munt 5 shilling per week. Die nu weet dat de dames hier voor een kaffermeid 8 a 10 shilling per week moeten betalen, die slaan op zulk een aanbieding m het geheel geen acht. Maar die het niet weten, vinden f 150 een heel groot loon en bjjten allicht toe; later echter merken ze tot hun schrik dat er een weerhaakje in dat lokaas zit. Laat toch niemand een verbintenis aangaan in Holland. Wil eeo flirk werkman naar Transvaal gaan, hy doe het gerust; by kan zich een flink bestaan verzekeren, maar hy mo t uit eigen oogen kijken en zich niet aan allerlei bombast storen." Da nieuwste reclame voor Van Houten's cacao is volgens de Zutph. Ot. deze De heer Ven Houten sluit «net de voor naamste hoteliers in Nederland contract n, waarby bepaald wordt dat de heer Van Houten den hotelier eenige dozjjneo koppen en scho tels met het opschrift: Van Houten's cacao" en 25 tot 50 halve kilo cacao cadeau geeft, waartegen de laatste zich vei bindt om ia de ontbijtkamer van zyn hotel een bord op te hangen, waarop te lezen is dat »in dit hotel, 's morgens by hetontbyt, tn plaats van koffie of thee, zonder verhooging van prys, Van Houten's cacao te krijgen is". Het behoeft geen betoog dat de meeste hótehers gaarne bet aanbod aannemen, maar wie op den duur er het meeste voordeel by hebben z'y of Van Houten dat laat zich wel voorzien. De bekende «Grand prix de Paris" (100,000 francs) is overtroffen. Voor den Grand Steeple chase de Paris, die te Auteuil wordt gehouden, wordt, te beginnen met het volgend jaar, een prijs van 120,000 francs uitgeloofd. Andere prijzen voor den Steeple-chaso zijn eveneens verhoogd. De kas van de commissie laat het toe, wijl zij door zeker deel van de opbrengst van den pari muluel zoo gestijfd is. De goede invloed van de hindernis-wedrennen op de. rijkunst, vooral van de officieren, wordt door vele bevoegde personen ten hoogste ge roemd. Sir William Pearce, het hoofd der bekende scheepsbomvershrma John Elder Co. te Goran, bij Glasgow, is te Londen overleden. Hij was zeer bevriend met wijlen prins Hendrik der Neder landen en de bouwmeester van de stoomschepen der maatschappij «Nederland". Hij begon als gewoen scheepstimmerman te Chatham en stierf als Md van het parlement, een rijk man met een vorstelijk huis in Londen. Een burger van Kóthen (Anhalt) zat onlangs 's avonds in oen bierhuis met eenige vrienden te praten, toen hij op den zonderlingen inval kwam, voor de aardigheid een barbier te ontbie den en zijn zwaren baard te laten afscheren. Hij wist toen niet, wat het gevolg zou zijn van die grap. Dit ondervond hij eerst na zijn thuiskomst, laat in den nacht. Toen hij namelijk naar bed wilde gaan, meende zijn vrouw, die hem niet ei kende, dat er een vreemde man in het ledekant stapte, en zij riep door haar angst kreten al de buren bij elkaar. Toen do man het gebeurde verhaald had, was de rust spoedig hersteld. Maar eerst na een lange boetpredicatie werd de baardclooze man door zijn vrouwtje weder in genade aangenomen. Te Bielefeld, in Duitschland, heeft een bewoner, Marcus Jordan genaamd, zijn dl Oen verjaardag gevierd. Een gouden medaille van groote waarde werd hem door den burgeiueester overhandigd en keizer Wilhelm zond hem een schrijven om hem geluk te wenscboi To H&vre hebben in oen loop van tweo jaren een aantal opzienbarende vergiftigingen plaats gehad. Zestien personen, die allen in de onder verdieping van een gror.t gebouw, in het midden der stad, woonden, zijn achtereenvolgens over leden, zooals later bleek door nrsenic-veigiltiging. Zware verdenking rust op een jongen man, een vroegeren bediende van een der bewoners van het huis en do eenige die in loven bleef'. Men had opgemerkt dat deze man verscheidene malen kleine pakjes wierp m de watervergaar bakken, waaruit de bewoners gewoon waren te drinken. Lator bogaf hij zich naar Barcelona, waar men hem hoopt govangen te nemen. De predikant der St.-Lukaskerk te Camber- well, de heer Chapman, heeft 1000 p, st. gezon den aan pater Damien, den Belgischen zendeling te Honolulu, die zich zoo verdienstelijk hoeft ge maakt voor de verpleging van melaatsclien op de Sandwich-oilanden en naar men wil eindelijk zelf door Jezo ziekte is aangetast. Het geld is bijeengebracht donr lieden, die Gode erkentelijk zijn voor het heldhaftige voorbeeld des paters. De Italiaan Succi, die zicli thans te Madrid be vindt, is weer voor dertig dagen aan liet vasten gegaan en heeft voor dien tijd zijn verblijf gekozen in een der Modi idsche schouwburgen. Ilij is, zooals telkens bij dergelijke proef geschied is, gewogen, om to zien hoeveel hij dag aan dag door zijn vasten aan gewicht verliest. Hij heeft 440 pond gehaald. Ook nu weer heeft hij, voordat hij tot onthouding van spijs overging, uit een fleschje meteen drank, van welks vervaardiging hij liet geheim bezit, in genomen. Gedurende de dertig dagen zal hij een weinig gewoon water met wat mineraal water uit Virhv of Carlsbad tot zich nemen. Aan boord van bet Franschepantserscliip.Jmirn! Duperrcdat hij do kust tusschen Saint Raphnel en Saint Tropee schietoefeningen hield, is een kanon gesprongen. Een jong officier en vijf ande ren van de bemanning werden bij dat ongeluk gedood. Op het schip werd aanmerkelijke schade aange richt en ook een naburige torpedoboot werd bescha digd. Ondanks de groote ontsteltenis, door de ramp verooi znakt, bleven al de manschappen aan boord op hun post. Een liefhebbor vun postzegels te Wiesbaden lieeft onlangs zijne verzameling voor niet min der dan COOO Maik verkocht aan een handelaar te Londen, die opzettelijk daarvoor uit Engeland overkwam. Aon het sinds 9 Febr. 1888 te Rio-Janoiro geopende instituut-Pasteur werden door dr. Fer- reira dos Santos tot 2 Oct. 140 patuinten be handeld. Van 69, waar de verwonding door den beet van een dollen hond voldoende kon bewezen worden, stierf slechts éen gedurende do behan deling. In eene vergadering van geneeskundigen te Buda-Pest (zitting van 17 Nov.) deelde prof. Högyes mede dat van do 51 bij Pasteur behan delde Hongeren slechte éen gestorven was, en J wel een jaar Jater aan tering, terwijl bij 32, op den aard der verwonding afgaande, het uitbra ken van hondsdolheid te vreezen was. Op do verkooping van hazemvindhonden der vermaarde collectie van Dent en Bibbert, Zater dag te Newmarket gehouden, zijn buitengewoon hooge prijzen besteed. Voor de crack puppy «Fullerton" werd een som van 850 guinjes (ff0.625) botnald. Een andere hond Miss Glendyne bracht f6,375 op; nog andere merkwaardige dieren zijn verkocht voor200 guinjes, voor 300 guinjes enz. Een Pitsburger glasfabrikant lieeft in den han del gebracht een door hem uitgevonden isoleer inrichting, waardoor het leggen van olectrische geleidingen onder den grond minder bezwaren zal hebben dan met een der bestaande stelsels. De zaak komt hierop noerDc dectrische kabels en draden worden gelegd op reeksen glasplaten d>e aan de bovenzijde gegroefd zijnde groeven worden dan volgegoten met pek, een tweede der gelijke plaat wordt er overheen gelegd, en zoo voorts naar behoefte. Als de diaden gelegd zijn, wordt alles met hout omkist en ten slotte bc~ strekon met een dikke laag cement. Voor verzending naar het buitenland werden in de laatste dagen in de Langstraat eenige pak ken hooi van de eerste qualiteit klaargemaakt, de handel blijft overigens even onbeduidend, zon der prijsverandering. Nanr stroo blijft zoowel voor dadelijke behoefte als voor vorzending de vraag groot, de prijzen blijven vastopf30a32 per 4000 Kg. Ook komt ei* vraag naar klaver- hooi uit het land van Heusden en Allena. Te Schermerhorn staat een appelboom in vollen bloei. Het voorbeeld van de gemeente Smüde vindt reeds navolging. In de gemeente Diessen was een onderwijzer werkzaam op eene jaarwedde van f550. Die som was naar 's raads meening te hoog hij besloot daarom den onderwijzer eervol Ontslag te verleenen en een nieuwe oproeping te doen tegen eene jaarwedde van f400. Toen de onderwijzer hiervan de lucht kreeg, trachtte hij met den raad eon accoord te treffen. Hij bood nl. aan genoegen te zullen nemen met eene vermindering van jaarwedde tot f 450. Dit accoord werd door den raad imngonomen, en daarmede de onderwijzer in zijne betrekking behouden. C t Door wijlen den hoer H. Smit, te Amsterdam, zijn bij testamentaire beschikking vermaakt de navolgende legaten Aan het gesticht Sint-Jacob f500, aan de R.-k, ziekenverpleging f500, aan het Sint-Aloysiusgesticbt f400, aan het geslicht «De Voorzienigheid" f 400, aan de «Vereeniging tot weldadigheid van den allerheiligstcn vorl03ser" f300. PERNIS. Gisteren kwam alhier binnen een sloep met 700 schelvisscheri en 2 ben vleet. PERNIS. Ofschoon de garnnlenvangsten de afgeïoopen week zeer ruim waren en de visch prachtig van stuk was, waren de prijzen laag, f 1.20 a 1.60 per mand. Vooial de laatste dagen was er bijna geen geld voor te maken. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 29 zalmen, die voor f2.15 per Va kilo werden verkocht.

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 7