Gemengde Berichten." #p voorstel van dsn heer Heldt heropend. JDaorna werden replieken gevoerd. Beide motiën werden verworpen', die van den heer Domela Nieuwenhuis met 70 tegen 3, die van de heeren Schepel c. s. met 74 tegen 7 stemmen. De wet op de middelen werd daarna zonder Stemming goedgekeurd, evenals de overeen komst met Frankr'ykin zake de Surinaam- sche grensregeling, met 67 tegen 3stemmen. De Kamer ging daarna op reces uiteen. SCHIEDAM, 24 December 1888. Aangaande 'skomngs gezondheidstoestand .werden in de laatste dagen in sommige bladen minder gunstige berichten medegedeeld. Onze eigen correspondent te Apeldoorn meldt ons daaromtrent het volgende: 's Kouings toestand is bevredigend. De krachten zjjn na de laatste crisis niet zoo toegenomen als vroeger, overigens heeft Z. M. goeden eetlust en is hy steeds werkzaam. Alleen het loopen valt moeilyk, van het bed naar den steel. De koning stelt zeer veel belang in het '"Kerstfeest en is hoogst tevreden over de toe bereidselen voor den Kerstboom. la het begin dezer week gevoelde de kaning tich nu en dan minder wel, doch niet van beteekems. De oude kwaal blyft steeds dezelfde. (xV. v. d. D. Voor de liefhebbers van kunst was giste ren door de sSclnedamsche Kunstvereeniging" weder de gelegenheid opengesteld om een collectie aquarellen en teekenmgen daartoe welwillend door den heer Joh. De Kuyper Uit Rotterdam afgestaan, te bezichtigen. In een portefeuille van den heer De Kuyper vindt men altyd goede meesters vertegenwoordigd; zoo warea er nu verscheidene teekeningen van Rochusseo, natuurlyk fraai van compo sitie, uitstekend van teekening en op een aangename, geestige manier behandeld; vooral yjacoba van Beieren op de valkenjacht" en ïJan Evertsen en de Staten-van Holland" munten uit, wat compositie aangaat. Ook Van Trigt was goed vertegenwoordigdwy be wonderden vooral de uitstekende compositie van >Het verbond der Edelen", waar in de groapeering der figuren èn de schakeering der kleuien eeu fraai ensemble opleveren. Van J. Van de Sande Bakhuyzen was er een maangezicht op het water, waarin men dade lijk den grooten meester herkende, Wat landschap aangaat, was Rip met zyn iZomer- avoud Chierosee", wel een van de beste; het is een magnifieke aquarel, knap gedaan en vol innigheid van toon. S. L. Verveer en Roelofs gaven ia hunne teekeningen blijken dat zy ook kleur met houtskool kuonen uit drukken, vooral het molentje ia een juweeltje. Een sepia-teekemng van M. Guidingeen landschap in Gelderland voorstellende, ver diende wel da aandachter is veel perspec tief in uitgedrukt. Een aangenaam, frisch geaquarelleerde tee kening is ook die van W. 'festas. In interieur muntte Henkes we! het meest uit. Vol licht an leven is zyn stovenhok, geestig, goed ge- teekeode figuurtjes; zelfs een vervelenden hoop stoven heeft hy door zyn eigenaardige behan deling tot een interessant detail gemaakthet .goede ensemble en de waarheid van kleur zullen aan ieder getroffen hebben. Ook het interieur van Aitz is goed bestudeerd, goed geteakend «en waar van kleur. Ten slotte willen wy nog de Italiaansche teekening van A. Orselli noemen, flink geteekend en geestig behandeld, zooals wy dat van Orselli gewoon zynmaar tegenover Hollanders houdt een Italiaan bet 'niet uit. Schittert, ja verblindt hy een oogen- blik door zyn kleur, op den duur vindt men "«r geen behagen in, het te aanschouwen; Been, dan de bescheiden kleuren der Holland- sche kunst, die, mogen zy een oogeoblik mat schijnen tegenover de Baliaansche, u meer hebben te vertellen, u ryfeer gedachten open baren en u een oneindig genot aanbieden. Onzen dank aan de »Schiedamsche Kunst vereeniging" brengende spreken wy tegelyk den wensch uit, dat zy steeds met haar ijverige pogingen, om den kunstzin te ontwikkelen, moge voortgaan. De gymnastiek- enschermvereenigiog »Pa- laestra" alhier zal Donderdag den 27n dezer voor hare leden en genoodigden eene soiree geven in het gebouw der Officieren-Yereeni- g'DS' Een telegram, gisteren bij de sNieuwe Afrikaansche Handels-vennootschap" van haren hoofdagent te Banana, via San Thomé, ontvangen, meldt: ïStanley aangekomen te Wadelai". De verklaring van den heer Domela Nieu wenhuis, onlangs in de Kamer gegeven, »wy sociaal-democraten toooen niet door onze daden*dat wy bet zyn, die verlangen dat mat geweld zal worden opgetreden" heeft velen, die eenigszins op de hoogte zyn van da leer van Recht voor Allen verbaasd. Het Sociaal Weekblad merkt heden op dat in de Handelingen een klein woordje is ingelascht, maar eau woordje dat weegt, Er slaat nl. adat n u met geweld zal worden opgetreden". De leider heeft zjjn paity ge rustgesteld. Het ontslaan van het tydel'yk aangesteld technisch peisoneel bjj den aanleg van staats spoorwegen, dat de '•egeeriog reeds zooveel moeilykheden veroorzaakte, met betrekking tot het verleenen van een billijk wachtgeld aan de overtollige beambten, bood nog een eigenaardige moeilijkheid, die men echter schitterend overwonneu heeft. Onder de over tollige beambten bevond zich nameiyk een sectie-ingenieur, genaamd jtir. E. J. De Savoruin Lohman. Daar het toch niet aanging een drager van dien naam op dezelfde wjjze als zyn collega's te ontslaan, 13 men op het Inmmeuse denkbeeld gekomen den ontsfy gen, dus met meer in dienst zynden ingenieur den titel van seerstaauwetend ingenieur" te geven. Zou safwezend ingenieui" niet passender zyn geweest? De betrokken persoon had dan ten minste een titel gehad welke eenig waie. (Vad.) Dit Rhenen is een door 98 tabaksplanters geteekend adies aan de Tweede Kamer ge zonden, waarby woidt aangedrongen op de heffiog van invoeiiechien op tabak. De commissie, benoemd door de maatschappij ïtot Nul vao 't Algemeen" m zake begrafenis fondsen, bestaat, naar de Verzekering-Bode meldt, uit de hemen prof. dr. G. J. Legebeke en mr. .1. Van Schevichaven, secretaris. Deze commissie moet reeds eene bijeenkomst heb ben getioudeo. Het schroefstoomschip Alkmaar, dat thaos alléén in het houden van pohtie-toezicht op de vissctiery in de Noordzee vooi ziet, is Vry- dag te Nieuwediep aangekomen en zal tot bovengenoemd doel met weder van daar ver trekken dan by hooge noodzakelykheid, wyl het stoomschip Dolfijn binnenkort voor den politie-dienst beschikbaar zal zyn. Naar men uit de prov. Groningen bericht, zyn aile sioombooteu der Ned.-Amenkaanscbe stoomvaartmaatschappij tot en met 5Augus tus bezet en zal nader worden medegedeeld wanneer men zich voor dit "ervoer kan aan melden. Te Oud-Beierland is overleden Arie Brus- saard, een der oud-stryders van 1830. Men schrjjlt uitUrkdd. 19n December aan de Baarl. Ct,: Aan boord van een vaartuig, dat gistermor gen door Huizer visschers alhier binnengebracht is, bevond zich slechts éen man, die weigerde opheldering te geven. Er schijnt het een of ander gebeurd te zijn, dot een rechterlijk onderzoek noodig maakt. De man die zieh daarop bevond, en nog bevindt, verkeerde, toen Huizer visschers bij hem aan boord kwamen, in kennelijken staat van dronkenschap. Een blik in de kombuis was voldoende om vermoedens van misdaad op te wekkendaar lag een vrouwenjak benevens vrouwen- en kinderklompen, alsook eene para- pluie. Vóór op het schip stond eene tobbe met waschgoed. De man bleef maar steeds achterin be neden en posteerde zich voor de kooi; toen hij zich een oogenbhk verwijderd had, vond men op de kooi vijf vrouwenrokken. De burgemeester heeft order gegeven den man te bewaken en hedenmiddag naar den vasten wal gezonden om te telegrapheeren aan den eigenaar der lading. Op het roer of helmstok staat sH. Spinder van Groningen" en aan weerszijden daarvan t>Ilenderiha lammccluna 1886". De zoutsmokkelary in de omstreken van Breda wordt steeds grooter. Duizenden ponden komen nu en dan over de grenzen, en meer malen doen de kommiezen een goede vangst. In de vorige week ontmoetten twee kommie zen in de nabyheid van Rysbergen eene bende zoutdragersmet wie niet te spotten zou zyn geweest, daar zy 56 m getal waren. Toen zy echter de kommiezen in het oog kregen bjj het heldere maanlicht, wierpen zy hunne zak ken weg en zetten het opeen loopen.Slechts éen hunner viel in handen van de ambtenaren. Door de firma Holdert Co. te Amster dam is de pioefaflevering uitgegeven vao een zSalon-bibliotheek", welke volgens bet daarvan uitgegeven prospectus wekelykszal verschijnen in afleveringen van 5 vel druks (80 pagina's), royaal ociavo-formaat, en per jaar 12 a 14 alzunderlyke wet ken vormen, die slechts 50 cents per deel zullen kosten. Genoemde firma wenscht den eersten mteekenaais een paar kostbare blijvende souvenirs aao te bieden u.I. een album, met 50 etsen van prof. J. L, Raab (Münchener Pmakotfiek), en een album met 32 etsen van W. Linger (Ryksmuseum te Amsterdam), waarvan het verdeelmgsplan m een der volgende afleveriugen zal worden be kend gemaakt. De eerste aflevering der Salon-bibliotheek" bevat: »De Alpenfee" van E. Werner, >De drie Schikgodinnen" van M. G. Braddon, jHet geheim van Mirbrioge" van James Payn en kleine vei halen vau Anna Fromm, Von Ro berts en Paul Lindau. De eerste aflevering doet iets goeds van dit nieuwe tydschift verwachteu, en de typogra- phische uitvoering is zeer net. Den Haag. Zaterdagnacht werd aan het Kanaal voorby de Witte Brug een jas en een hoed gevonden. Op hel vermoeden dat iemand in het water zou zyn gesprongenging da politte met behulp van een schuitje dreggen en haalde het lyk van een heer op. In zijn vestzak droeg hij ooder andere een gouden horloge, dat op 11 uur 10 minuten stilstond. Het lyu werd door eenige omstanders als van dat van een geacht Scheveningsch burger, den heer F,herkend. Sclioterland. Dit district is afgereisd door den socialist Van der Stadt. Hetschjjnt overal nogal kalm en vreedzaam te zyn toegegaan, hoewei bet te Oldeboorn spande. Daar voer deze apostel van het socialisme zoo hevig uit tegen politie, justitie, dominees en wat al niet meer, dat een der aanwezige marechaussees hem in de rede viel, ten gevolge waarvan hjj zich ïd zijne uitdrukkingen wat matigde. Te Akkrum heeft hy getracht ingezetenen van het dorp in een hatelijk licht te stellen bij hunne medeburgers, door te vertellen dat er in Akkrum vter heereo waren die al hunne waren uit de stad lieten komen, in plaats van die in de plaats zelve, waar zy hun geld ver dienen, te koopen. Van der Stadt vond in het district op byna alle plaatsen nogal een talrjjk gehoor. De Londensche politie heeft, op een hoven- kamer in Harrison-street Gray's Inn-road", een roan gevat, die bezig was met bet ntaken van valsche 5 banknoten. Allerhande daartoe noo- dtge gereedschappen en toestellen werden in be slag genomen, alsmede een groot aantal valscha- banknoten meer dan men sedert jaren ont dekt heeft. Waarschijnlijk zijn reeds een aantal1 van die banknoten in omloop gebracht. Uit Malta wordt aan de Temps gemeld dat onder de voorstelling in den grooten schouwburg, welke door de hertogin van Eóinburg werd bij» gewoond, door een bediende in hot kostumen» magazijn een kist met ontplofbare stoffen, waar aan een brandende lont verbonden was, is ge vonden. Hij had gelegenheid do lont te dooven< en daardoor een groote ramp te voorkomen. Met veel bijval is door geheel Ierland het voornemen begroet, om in hat jaar 1890 een- groote nationale tentoonstelling te houden te Belfast, het middelpunt der grootsche en schilder achtige natuur-tooneelen in hetnoorden des eilands. Behalve kunst en nijverheid, zullen daar ook landbouw, veeteelt en visscherij op groote schaal worden vertegenwoordigd, en met name zullen de belangen van het beroemde Ierscho paarden ras worden bevorderd. Reeds nu wordt in Engeland meer levend en geslacht vleesch in gevoerd uit Ierland dan uit alle andere landetr to zatnen, terwijl de visscherij, dank zij den steun der bekende barones BurdettCouts, zich in toenemenden bloei mag verheugen. De stad Belfast telt tegenwoordig 230,000- inwoners, behalve de talrijke voorsteden, is fraai en schilderachtig gelegen en neemt, wat haven- inkomsten batreft, na Londen en Liverpool de eeieplaats in. Meer dan 20 millioen gulden worden er jaarlijks aan dergelijke belastingen ontvangen bovendien bezit de slad een belangrijken tak van nijverheid en linnen-weverijen. Zij is door talrijke stoombootdiensten gemakkelijk te bereiken en biedt door de gelukkige vereeniging vaneen- schoone ligging met hoogst belangrijke fabrieken- en industrieele inrichtingen allen waarborg voor een druk bezoek. Twee fakrikanten te Odessa hebben getracht,, zich van hunnen compagnon te ontdoen, door dezen te laten vermoorden. Zij hadden voor 1000 roebel eenige mannen omgekocht tot bet plegen van de misdaad maar de moordenaars zagen er meer voordeel in den betrokken persoon te- waarschuwen en verklapten hem het plan, natuurlijk tegen goede betaling. De politie liet nu in schijn het plan uitvoeren.- De bedreigde fabrikant verdween, en den volgen den morgen gingen de omgekochte mannen hun« lastgevers berichten dat hij dood was. De com pagnons maakten zieh al gereed de erfenis vau den vermoorde te dBelen, toen da politie de fabriek kwam doorzoeken, waarbij verschillende be wijzen van hun schuld gevonden werden. De zaak heeft te meer opzien verwekt, omdat eonigen tijd geleden een ander deelgenoot in do- fabriek vermoord is gevonden in den omtrek van de stad. De eerste spoorweg in Perzié, in den omtrek van Teheran (door een Belgische maatschappij tot stand gebracht) is daar bij het volk zeer gehaat, vooral om de vele ongelukken welke reeds daardoor veroorzaakt werden. Eenige dagen v&or de plechtige opening, in Juni II., werden 20 werk lieden overreden en dagelijks worden ossen, paar den en kameelen door spoortreinen verpletterd. Toen nu onlangs, bij een godsdienstig feesty weer een man overreden was, drong eene menigte op den trein aan, en toen de machinist een schot loste op den aanvallers, steeg de woede van het volk ten top. Dn machinist werd gedood, het treinpersoneel geslagen en op allerlei wijze mis handeld, en daarna werden al de wagens in brand gestoken. Ook het station, met eene weelderig ingerichte wachtkamer voor den shah, werd ver woest en de daar aanwezige kas (ongeveer f2500)- werd door de plunderaars meegenomen. De schade- bedraagt ongeveer f36,000.

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2