PICCI0LA. A". 1888. Vrijdag 28 December. N°. 7147. Nieuwjaarswenschen BEKENDMAKING. F e u 11 e t o n. wee-en-veertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. worden in het nummer dezer Courant dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. ODURAi L Abonnëmentsi,sujs per kwartaal1.85 franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers0.10. BIJBMtl: MARKT, B, 124. Advertentieprijs; vma 1—10 gewone regain met inbegrip na eene Courant1,1&- Iedere gewone regel meer- .10. Driekaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. van 1O regels De BunoEMËESTER van Schiedam, Gezien de wet van den 30 December 1887 (Staatsblad no. 255) betreffende onderstand (ondersleuning) aan mindere geëmployeerden, vaste werklieden en bedienden, op daggeld werk zaam bij imigtingen van 's Rijks zeemagtenop 'b Rijks werkvaartuigonniet vallende in de •termen van art. 2 dar wet van 24 Junij 1854 (Staatsblad no, 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk Besluit van den 10 Januarij 1888 Staatsblad no. 3) houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende ondersteu ningen Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in bet begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 27 December 1888. De Burgmeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. ENGELAND. Zooals de vorige week met enkele woorden gemeld werd, heeft het Lagerhuis een voorstel van den heer Stevenson, om de drankhuizen op Zondag te sluitenmet 167 tegen 160 stemmen verworpen. Dit is echter slechts gedeeltelijk juist. Volgens de bestaande wet mogen de drankhuizen in Engeland Zondags slechts van halfeen tot halfdrie en van zes tot tien uur, in Londen van éeo tot drie en van zes tot elf uur 's namiddags geopend zyn. De wet maakt echter een uitzondering voor reizigers, deze mogen den ganscheu Zondag ia de drankhuizen worden binnengelaten. Als reizigers worden beschouwd zij die op minstens vgf mijlen afstands wonenen hel gevolg daarvan is dat verstokte dtonkaards zich des Zondags een wandeling van dien afstand ge troosten om vrijelijk m de kroeg te kunnen vertoeven. Zelfs deelde de heer Labouchère destyds in het Lagerhuis mede dat Zondags de helft der inwoners van Swansea en het op vyf mylen afstands gelegen the Mumbles per tram een bezoek aan elkanders drankhuizen brengen en beide plaatsen dan de walgelykste tooneelen te aanschouwen geven. Vandaar dat de regeering in haar ontwerp tot regeling van het bianenlandsch bestuur een bepalmg op nam waai by aan elke gemeente het recht werd toegekendvoorschriften te maken tot regeÜDg van het aantal drankhuizen, de uren van sluitiog, enz. Ongelukkig werd daarby echter bepaald dat het vergunningsrecht een onvervreemdbaar recht is, voor welks intrek king een schadevergoeding behoort te worden toegekend. Deze laatste bepaling vond zoo groot verzetdat de regeenug al de op den verkoop van sterken drank betrekkiug heb bende artikelen uit haar ontwerp lichtte, en alles by het oude bleei. Om die reden diende de heer Stevenson zyn voorstel in om alle dtankhuizen op Zondag te sluitendoch de heer Labouchère stelde daartegenover een motie om die zaak aan de gemeenten over te laten en deze motie is het welke, na een warme verdediging, met 167 tegen 160 stemmen werd aangenomenzoodat toch een belang rijke schrede voorwaarts is gedaan. In de troonrede bij de sluiting vau het Parlement wordt gezegd dat de verhouding tot al de mogendheden vriendschappelijk is. De koningin betreurt het echter dat de Senaat der Vereenigde Staten de overeenkomst tot regeling der visscherjj-quaestie in de Noord- Amerikaaosche wateren niet heeft goedge keurd. Het herstellen der politieke en finan- cieele veiligheid van Egypte werd voor het oogenblik gestoord door eene poging der Soe- danners om de haven van Soeakin te ver meesteren, Hier behaalden de Engelsche en Egyptische troepen een schitterende overwin ning. Io andere opzichten is de administratieve en economische vooruitgang van Egypte be vredigend. De koningin maakte voorts meldiDg van den opstand in het gebied van den sultan vau Zanzibar, waardoor aan de Du'itsche kolo nisten groot verlies van leven en eigendom werd toegebracht. Het is duidelijk dat het weder aanwakkeren van den slavenhandel, waarvan op vele plaatsen in Afrika de teeke- y ieo merkbaar zyn, grootelyks tot deze troebe- len heeft bijgedragen. De koningin heeft met den keizer van Duitschland de handen ineen geslagen tot het blokkeeren van een deel der bedoelde kust, ten einde den uitvoer van slaven eu den invoer van wapenen te beletten. Van Ierland is in de troonrede geen sprake evenmin van binnenlandsche aangelegenheden, behalve van het door het Parlement aange nomen wetsontwerp tot regeling van het provinciaal bestuur. Uit Odessa wordt aan de Daily Newt ge meld dat de Russische overheid onverwacht het vertrek verboden heeft van AskinofFs expeditie naar de Russische kolonie m Abys- sinië. De expeditie was reeds scheep gegaao, doch de autoriteiten dwongen de lieden de schepen weder te verlaten. Het pchynt dat de Russische regeering besloten beeft, de kolonie vao Askinoff te annexeeren, en er een onder het rechtstreebsche gezag der regeering geplaatst gebied van te maken. F R A N K R IJ K. Naar aan Le XIX Siècle uit Napels wordt gemeld, beeft de politie by hel opsporen def misdadigers, die een dynaroietbom hebben doen springen voor het Duitsche consulaat aldaar, het bestaan van een geheim genoot schap ontdekt, genaamd la fioccola (de flam bouw), samengesteld uit revolutionnaireo 0O anarchisten, die uitsluitend aangeworven weV- deo in Napels en op Sicilië. Dat genootschap moet een aanslag beraamd hebben op het levea van den Duitschen keizer tijdens zijn bezoek ttf Napelsmaar door een toeval werd het getf nootschap verhinderd den aanslag uit te voeretfj BELGIË, De in- en uitvoerhandel bedroeg in 1887 5,621,900,000 fr. of 447,100,000 fr. meet dan in 1886. De uit Engeland in België ingevoerde goed A en 5scdi.cc eene waarde vao 187,800,000 fr., terwyl de Belgische uitvoer handel met Engeland 240,400,000 fr. ver tegenwoordigde. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag zal 15 Januari di den keizer in persoon geopend worden. In den Ryksdag wordt in het begin van volgende jaar een ontwerp verwacht, waa de regeering voorstelt eene subsidie te v leenen ten behoeve eener stoomvaartlijn n Oost-Afrika, Het is nog niet zeker of n een nieuwe directe lijn wil oprichten, of meo slechts eene zylyn van uit Aden op oog heeft. Luitenant Wissmaon is op het ministc van binnenlandsche zaken ontboden. Waar schijnlijk heeft de regeering hem bestemd voor den post van rijkscommissaris in Oost-Afrika 56. Een der stellingen luidde: vDc menschen sluiten zich op de aarde, gelijk zij later onder de aarde zullen doen, bij elkander aan, maar zonder dat een onderlinge band hen verbindt. Voor de lichamen is deze wereld een propvol strijdperkwaar men teder oogenbhk met alkander in botsing komt-, voor da harten eene woestenij". Girliardi schreef er nu onder: t Als men geen vriend heeft". Daarop wendde hij zich tot zijn lotgenoot en -opende' de armen. Nog geheel vervuld van de gedachten, dia in hem waren opgerezen, wierp Charney zich aan .zijn borst, en zij bekrachtigden het reine verbond der vriendschap door eene langdurige en harte lijke omhelzing. Den volgenden morgen ontbeten zij samen in do kamer van Charney, op de eerste verdieping. De een zat op het bed, de ander op den eenigen stoel, die in 't vertrek stond. Op 't oude tafeltje, door Charney in dep eersten tijd zijner gevan genschap op allerlei wijzen gekerfd en besneden, en dat nu tusschen hen in geplaatst was, zette Ludovic de twee gewone portién neer, maar bovendien een heerlijke forel uit het meer, kreeften uit de Ceniseeen flescli geurigen wijn vau Mondovi, en een stuk van de fijne, voortreffelijke kaas, die door geheel Italié beroemd is onder den naam van rubioli. 't Was een feest maal voor de gevangenen 1 Maar Girhardi bad geen gebrek aan geld en de commandant was nu ook jegens hem de welwillendheid zelve, sedert het ontvangen van nieuwe orders. Nauwelijks aan tafel gezeten, waren zij reeds in een vertrouwelijk gesprek gewikkeld. Nooit had Charney met zooveel smaak een goed maal genoten. Voor 'teerst gevoelde hij een vriend, een waar vriend, tegenover zich te zienen hoewel zij elkander nog maar enkele malen gezien, men kan niet eens zeggen; ontmoet, hadden, waren zij toch reeds innig aan elkaar verbonden. Zender er naar ge vraagd te worden, zonder inleiding, maar uit aandrang des harten, verhaalde Charney zijn vroeger leven, zonder zijne hoogmoedige dwalin gen en de ijdelheden zijner jeugd te verhelen. De grijsaard nam 't woord op zijne beurt en deelde hem wederkeerig zijn eerste verkeet de stap pen op den levensweg mede. XXVII. Giacomo Girhardi was te Turijn geboren. Zijn vader had er een groots wapenfabriek. Piémont is altijd het land geweest, waarover koopwaren en dankbeelden van Frankrijk naar Italië en van Italié naar Frankrijk hun weg namen. Van 't een zoowel als van 't ander blijft altijd iets achter. De wind, die in Frankrijk woei, had zijn vader 't hoofd op hol gebrachthij was philosoof, Voltairiaan, reformist geworden; de wind, die uit Italié kwam, had daarentegen den geest zijner moeder aangeblazenzij was over dreven devoot. En hij, 'tarma kind, dat zijn ouders liefhad en eerbiedigde, had naar beider leering met gelijk vortrouwen geluisterd en moest uit den aard der zaak van beider richting/ van beider natuur deelachtig wordendat wa» dan ook 't geval geweest. Hij was een republi- keinsche devoot; hij stelde zich eene regeeiing van godsdienst en vrijheid voor. Een schoon ideaal voorzeker, maar dat hij zich op zijne wijze schiep, en hij was nog slechts twintig jaarOp dien leeftijd was men in die dagen nog zeer jong; De Piémonteesche adel was toen in het genot van zekere voorrechten, die zeer vernederend! waren voor de andere standen der maatschappij* Zoo mocht, bijvoorbeeld, de adel alleen in d» loges van den schouwburg plaats nemen, en 'tis moeilijk te gelooven, maar toch waar - alleen de adel op een openbaar bal dansenwant het dansen werd als een aristocratische uitspan ning beschouwd en de burgen mochten slechts als toeschouwers oen bal bijwonen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1