Blnnenlandsche Berichten. en bevelhebber der koloniale troepen, welke zullen worden aangeworven. Volgens het Wiener Tagehlatt zijn op 18 dezer 1000 Oostenrijkers en Duitschers zonder eenige opgaaf van redenen uit Warschau verbannen, Uit Athene wordt gemeld dat in Epirus de rooverbenden hun bedr\jf voortzetten. In de buurt van Jaoina zijn dezer dagen de Ijjken gevonden van zeg vermoorde christenen. 008TENRIJK. Door den prins-primaat van Hongarije mgr. Simor, was het voornemen kenbaar ge maakt, een bijeenkomst van alle Hongaarsche bisschoppen bijeen te roepen, ten einde reso luties te nemen ten gunste vao het herstel van s pausen wereldlijke macht. Nadat reeds door deo minister Tisza het verzoek tot den kerkvorst gericht was om van dit plan af te zien, heeft de keizer persoonlijk den bisschop te kennen gegeven dat hy zulk een demon stratie, als hoogst ongepast tegenover zijnen Italiaanschen bondgenoot, ernstig zou betreu- .ren, waarop da prelaat het plan heeft opge geven. ITALIË. Bjj de ontvangst van bet college der kar dinalen, komende om hem hunne gelukwen- 8chen bij gelegenheid van het Kerstfeest aau te bieden, beeft de paus gezegd dat het de voorzienigheid nog niet behaagd heeft ver lichting te brengen in den zorgelijken toestand van den pauselijk en stoei, welke nog weder erger is geworden. Aan het katholicismus is stelselmatig de oorlog verklaard, eo deze wordt gevoerd door middel van maatregelen van bestuur eo wetgeving. Alle wapeneD, in staat om het pausdom nadeel toe te brengen, wor den gebezigd, en indien die met toereikend zyn, dan worden er vijandige wetten gemaakt. Dat allee is het werk van blinde yveraars, die voorgeven dat de paus een vijand van .Jtahë is, omdat by vasthoudt aan zyue aan spraak op de souvereimteit, welke hy behoeft om in volkomen vryhetd zyne geestelijke werkzaamheid te kunuen verrichten. Be paus verkiaait dat hij, verre van Italid's vijand te Zjjn, Italié's zedelyke macht vergrooten wil. SPANJE. Hoe het gaan zal met het katholiek congres, dat naar de plannen der geestelykheid en, zegt men, vooral op aansporing van het Vaticaan, te Madrid zou worden gehouden en waarop, als een der voornaamste punten, zoo niet bet voor naamste, gehandeld zou worden over de we- reldlyke macht van den paus, is onzeker. Het jKabmeiSagasla, dat èn het Quirinaal èu het Vaticaan wil ontzien, is, zooals gemeld wordt, omtrent deze zaak niet weinig verlegen, paarbij gaat het niet aan inbreuk te maken op het recht van vei gaderen. Sommige muns ters zouden willen dat de bisschop van Madrid door de regeering uitgenoodigd werd het pro gramma der werkzaamheden van het congres zorgvuldig te herzien en dat da te houden redevoeringen vooraf aan eene commissie ter baoordeeling werden onderworpen, opdat er plets kwetsends of beleedigends voor het Quirinaal gespioken werd. Maar aldus lezen wy in een der bladen ia dat gaval zou het katholiek congres, dat men wil doen bijeenkomen om te mamfesteeren voor den paus, wel achterwege kunnen blijven. B D L G A B IJ E. De mimsterieole crisis is geëindigd. De heer yallbascheff is beooemd tot minister vpn finan ciën en de heer ToutscbefT, voorzitter van de Sobianje, tot minister van justitie. AMERIKA. De New-York Herald meldt dat te Indiana polis een moordaanslag is beproefd tegen het leven van deo aanstaanden president der Vereemgde Staten, generaal Harrison. Wel js de aanslag mislukt, maar de schrik heeft Harrison's zenuwen zoozeer aangetast, dat hy het bed moet houden. AFRIKA. Volgens tijdingen uit Mozambique bad er een gevecht plaats met de Boozas aan de Boven-Zambese, De Portugeezen behaalden de overwinning. De stad Raizara is door den gouverneur van Mozambique genomen en verwoest. STATEN-GENERAAL. Vimehen in de territoriale wateren van het rijk Het verslag is verschenen van liet onder zoek van het wetsontwerp houdende bepa lingen tegen bet visschen door opvarenden van vreemde vaartuigen in de territoriale wateren van het rjjk. Men verklaarde zich in het algemeen met deze wetsvoordracht te kunuen vereenigen. De opmerking werd echter gemaakt dat de regee ring mm of meer tot grondslag van deze wet legt de conventie van G Mei 4882, terwyl aan dat tractaat geen rechten kunnen ontleend worden tegenover staten, die daartoe niet zyn toegetreden. De werkelyke grondslag evenwel van dit wetsontwerp is een on betwistbaar recht van souveremiteitdat de staat over al zyoe territoriale wateren uitoefent. Men vertrouwde echter dat het de bedoeling was dat de wet in het algemeen zou gelden tegenover opva renden van alle vreemde vaartuigendie in de territoriale wateren van den staat visschen, hotgeeD trouwens overeenstemt met de bewoor dingen der artikelen 1 en 2 van het ontwerp. Sommigen vreesden dat de wet eene lex imperfecta zou zyn en spraken den wensch uit dat het politietoezicht zou verscherpt worden. Gaarne zou men van de regeermg ver nemen of het hare bedoeling isdat da wet alleen betrekking heelt op de territoriale wate ren der Noordzee, Zullen de bepalingen dier wet niet gelden voor de Zuiderzee en de Zeeuw- sche stroomen Op deze laatste vraag werd geantwoord dat de Zuiderzee en de Zeenwsche stroomen binnenwateren zyn en geen ternto. naie wateren. Tegen deze beweimg werd op gemerkt dat krachtens artikel 2 der vermelde internationale overeenkomst inderdaad beide wateren tot de territoriale moeten gerekend worden maar dan ontstaat er stryd tusschen deze wet en de wet van 21 Juni 1881, hou dende bepalingen omtrent de zeevisschery en het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen. In elk gevat achtte men het beter om in plaats van de artikelen van het tractaat aan te halenia het artikel de geheele omschrij ving der territoriale wateren op te nemen, zooals die in genoemd tractaat voorkomt. By artikel 7 werd gevraagdzyn de ter ritoriale wateren wel ingedeeld by de gemeen ten Men meende dat de feitelijke toestand met was zooals men uit de tweede alinea zou opmakenmaar dat alleen de wateren van Zeeland zyn ingedeeld. Men vreesde dat al deze overtredingen vervolgd moeten worden door den ambtenaar by het kantongerecht no. 1 te Amsterdam. Offlcleele Mededeelingen. De gewone audientien van de ministers van marine en die van den minister van koloniën op Vrydag 28 dezer; die van deo minister van binnenlandsche zaken en die van den minister van waterstaat, handel en nyver- lieid op Zaterdag 29 dezer zullen met plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's ryks schatkist op 22 dezer bedroeg: by de Nedeiiandsche bank f28,789,468.79 en by de betaalmeesters f4,850,403.55. Te zamen f30,649,872.34 SCHIEDAM, 27 December 1888. De tydiog van het overlyden van dr. L. J, DelBaere zal, evenals door ons, zeker ook door velen zijner voormalige stadgenooten, die in den overledene den kundigen geneesheer, den deelnemenden vriend en dan aangenamen menscb hebben gewaardeerd, met leedwezen vernomen zyn. Ofschoon het te voorzien was, dat dr, Del Baere nimmer geheel zou herstellen van de ongesteldheid, waardoor hy in Februari dezes jaars zich genoodzaakt zag zyne praktyk neder te leggen, toch hadden wy den achtenswaar dige» man, na een zoo welbesteed leven ala het zyne, gaarne een rustigen en genoeglijken levensavond in den kring der zynen ge gund. Dat voorrecht was hem echter niet beschoren; reeds Maandag jl. is hy te Laren (N.-IJ.) op ruim 67-jarigen leeftyd overleden. Zyn nagedachtenis zal voorzeker by velen m dankbare herinnering biyvem voortleven. In eene particuliere correspondentie aan de N. JB. Ct. uit Weenen dato 22 December lezeu wy o. a. het volgende Uit een ander consulair rapport btykt dat, behalve de Oosteor'yksche kaarsen, in Servië ook Nederlandsche kaarsen van het merk ^Schiedam" zeer gewild zyn. Op het oogenbhk is het verbruik van dit artikel nog met zeer groot, daar de totale invoer van was, talk en kaarsen in 1887 slechts eene waarde van 187,000 fr. vertegenwoordigd heeft. Iatus- schen neemt het veibruik steeds toe, eu zelfs in de boerenwoningen wordt het taikhcht door het kaarslicht van lieverlede verdiongen. Het merk «Schiedam" wordt voor 110 en 125 fr. per 100 kilo verkocht, en in het consulair rapport wordt aanbevolen de kaarsen in pakken, ter zwaarte van 500 gram en met een inhoud van 4, 6 of 8 kaarsen te verzenden. Het Kerstfeest werd ook dit jaar weder door de kinderen van de Zondagsscholen der ver schillende godsdienstige gezindten alhier ge vierd, alsook door de kinderen der R.k. bewaarschool. Van den Kerstboom ontvingen zij geschenken, terwyl zij bovendien ruim schoots op versnaperingen werden onthaald. Volgens een by de reedery Zeevisschery Schiedam" ontvangen telegraphisch bericht is de sloep Harmonie den 23o dezer by Dog- gersbank aangevaren door het Duitsche bark schip X C. Julius. De sloep is gezonken, doch de equipage werd gered en is m de Tyne geland. Gisteravond te ongeveer acht uren is door de polilie brand ontdekt in het pakhuis van den vendumeester J. Scheurkogel aan de Hoofdstraat alhier. Daar niemand der be woners in de nevens dat pakhuis staande woning tehuis was, heeft de politie zich er toegBDg tot verschaft en is haar by onderzoek gebleken dat de brand was ontstaan op den zolder, waar een hoop rommel en papieren smeulende was, en het beddegoed, liggende in een bedstede door een houten beschot ge scheiden van de plaats waar de brand is ontstaan, ook brandende was. Met behulp van den slangenwagen van het politiebureau aan de Hoofdstraat, waarvan de slangen aan een brandkraan der waterleiding werd bevestigd, had men spoedig voldoende water en was de brand weldra gebiuscht, zoodat de inmiddels aangerukte brandspuiten geen dienst behoefden te doen. Hoe de brand is ontstaan is met bekend. Naar wy vernemen, is de schade door het water aangericht, grooter dan die door den biand werd veroorzaakt. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Naar het Handelsblad verneemt, was de civiele en tnilitane gouverneur van Atjeh en onderhoorighedeo, generaal-majoor K. F, Van Teyn, in de vorige maand naar Buitenzorg ontboden, om door den gouverneur-generaal te worden gehoord over de Atjebsche aange legenheden. Het bericht, dat de generaal aan de beri- beri-ziekte Ijjdende was, is gebleken onwaar te- zij o. In een part. telegr, uit Rome aan de Yrkf. Ztg. wordt gezegd «Nadat zy het aanbod der Hollandsche groep heeft afgewezen, is de regeering in be ginsel gunstig gezind voor het voorstel eener Engelsche maatschappij betreflende het over nemen der tabakregie, niettegenstaande deze maatschappij wat den verbouwen de fabri catie betreft hoogere eischen stelt. Wat den doorslag geeft, in het financieele aanbod van 450 milltoen lire, welke som niet, geiyk vol gens de voorstellen der Hollanders, in jaar- l'yksche stortingen zou worden afgedaan. Reeds in de volgende zitting zal by de Kamers een op deze zaak betrekking hebbend wetsontwerp worden ingediend." Te Wolvega heeft m de ïVereeniging voor algemeen kies- en stemrecht" de socialist P, Van der Stadt over den normalen arbeidsdag gesproken. Hy ontwikkelde het deokbeeldr dat wanneer de arbeidsdag op de helft werd gesteld, voor ieder arbeid zou wezen. Ook de machines echter waren een hinderpaaldie waren den arbeiders tot vloek in plaats van ten zegen. Als de arbeiders maar den halven dag werk hadden, zouden zy niet in de kroeg zitten, maar bun tijd doorbrengen met iieve- hngsbezigheden. Hy sprak als zyne meening uit, dat politie, advocaten en notarissen een' nuttigen arbeid verrichten en dat predikanten, die best gemist konden worden, goed betaald werden als zy met tien cents per uur betaald werden. Hy droDg er by de kiezers van Wol vega op aan te zorgen, dat Domela niet meer alleen stond tegenover 99 schoeljes, Ook sprak? hy als zyne overtuiging uit dat eene mitrail leuse voor het Binnenhof meer zou uitwerken dan honderd duizend verzoekschriften. Hy eindigde met de opwekking om zich ten stryde te gordeo, zoo niet in het openbaar, dan in het geheim en hst te gebruiken, zoolang men geeQ geweld kan aanwenden. Misschien is het wat veel eer aan een spre ker bewezen, dat van deze dollemanstaai ge wag wordt gemaakt. Het kan echter geen kwaad er de aandacht op te vestigen, ia verband ook met de beweriDg van Domeis Nieuwenhuis, dat de sociaal-democraten geen geweld willen plegen. (Arnh. Ol.) Te Haarlem heeft zich een vereeniging gevormd, onder den naam «Argentynsche Bond". Zy stelt zich ten doel, ten dienste- van de emigranten, zich van den werkelyken toestand in de Argentynsche republiek te doen overtuigen en hiervoor twee personen naar dezen staat te zenden. Ten einde de noodige gelden (f1600) te~ verkrijgen, zal in geheel Noord-Holladd de medewerking worden ingeroepen, Ic een Maandag te Houtryk en Polanea druk bezochte vergadering sloten zich 22 leden by den bond aan. Naar aanleiding van de onlangs in de dag bladen gevraagde en gegeven inlichtingen' omtrent den toestand der Argentynsche repu bliek, hebben op het eiland Goereeen Over- flakkee reeds de meesten vao hen, die het voornemen hadden om zich in genoemde republiek te vestigen, hun plan opgegeven-- Wederom hebben drie leden der vereeniging voor lykverbranding de vereischte som ge stort, waarvoor zij recht erlangen op verbrso— ding van hun lijk, In het geheel hebben nu 14 leden, onder welke vier dames, deze stor ting gedaan. Het fonds voor lykovens bedraagS f 18,700. Uit Davos meldt men het volgende aan bet H.bladt Het meer van Davos ligt dicht, zooder dat een dikke laag sneeuw de yskorst hedektj zoodat wy, schaatsenrijders, nu met meer aan bet betrekkelijk kleme stukje verdronken iand van den sCurveresn" gebonden zyn. Of dfc Lxn ii«-m nmni u.—w -p i n n m j_ h_mjji t

Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2