•1 i Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. I ^l'ï' i 4 I Zuid-Holland dr. C. P. Pous Koolhaas, te 'a-Gravenhage, De minister van financiën maakt bekend t het saldo van 's rijks schatkist op 29 December bedroeg: bg de Nederlandsche bank f30,133,700.30 en bg de betaalmeesters f 4,694,356.86. Te zamen f 31,828,056.66. SCHIEDAM, 2 Januari 188». 't Ia met Nieuwjaarsdag nog nooit zoo druk ge weest op het telegraafkantoor Het Loo, als thans. Honderden gelukwenschen voor het vorstelijk gezin werden opgenomen. Een exprosse ambte naar voor eon der toestellen is gisteren ontboden. f H. M. de koningin heeft Oudejaarsavond ,4e Apeldoorn in de kerk de godsdienstoefening bijgewoond. De predikant Hattink sprak naar ï&anleiding van Lucas XXII 35b. t Sinds 1869 was de Oudejaarsavond door i'ïat koninklyk gezin niet op Het Loo gevierd, het dan elders vertoefde, meestal in de residentie 's-Gravenhage. Z. M. de koning heeft tot koninklijk com- nissaris by da Nederlandsche Heidemaat schappij benoemd den beer J. A. Vao Stein, intendant van het koninklijk paleis en domein Het Loo. (Bbl) Io allen eenvoud, geheel overeenkomstig het fcarakter van deo waardigen afgestorvene, had op den eersten dag des jaars de begrafenis plaats van het stoffelyk overschot van den heer Joannes Andreas Nolel Willems zoon. Tal van autoriteiten, waaronder de heer bur gemeester en twee der heeren wethouders, leden van deo gemeenteraad, curatoren van het gymnasium, leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, tal van gemeeote-ambtenareo en meerdere belang stellende stadgenooten, hadden, na de by het B,-k. kerkgenootschap gebruikelyke ceremo niën te hebben bijgewoond, zich vereenigd aan de groeve, waar het l'yk werd bygezet vao een man, die met volle recht een achtens waardig man mag worden genoemd, een man, dien men zich zat herinneren, als de heugenis aan vele zjjner tgdgenooten ver flauwd, neen uitgewischt zal zjjn. Zijn assche ruste in vrede. Vanwege de vAcadumie Nationale, Agricole, Manufacturers et Coramerciale", te Parijs, ia aan onze stadgenooten Arjj Noordam en faulus Mak verleend de medaille 2de graad, wegens inteliigeDtea en trouwen dienst, en aan Ary De Bruijn en Aart De Groot de medaille 3i'.e graad, wegens trouwen dienst, In den Nieuwjaarsnacht, ten ongeveer 12Va ure, is, terwyl d« bewoners afwezig waren, brand ontdekt ten huize van den schoenmaker A. M. Kerssen, Lange Haven 47, alhie". Da politie daarvan in kennis gesteld, heeft zich met geweld toegang tot dit huis verschaft, au den brand, die op den zolder was, met behulp van de waterleiding gebluscht. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade is gering. In een Zaterdag jl. te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aan deelhouders van het Nieuws van den Dag is besloten de vennootschap tot 1939 te verlen gen, een obligatieleening van f 225,000 uit te schrijven en de hiertoe beooodigde wjjzigmg der statuten aan te vragen. Van 16 tot en met 22 December zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 76 stoom- en 12 zeilschepen, en vertrokken 82 sloorn- en 8 zeilschepen. Io bet geheel zjjn in 1888 langs dit vaar water binneugekomen 4198 stoom- eo 692 zeilschepen, en vertrokken 4175 stoom- en 687 zeilschepeo. De Rotterdamsche uamwegmaatschappg vervoerde in de maand December 4888 405,436 reizigers met een opbrengst van f 30,755.67'/* tegen 406,344 reizigers met een opbrengst van f30,190.27 in December 1887. Het totale vervoer oyer de 12 afgeloopen maanden van 1888 heeft bedragen 5,514,837 reizigers met een ontvangst vao f 415,312.57Vs tegen 5,317,049 reizigers met een ontvangst van f400,059.01 over datzelfde tjjdvak in 1887; gevende dit jaar een vooruitgang van 197,788 reizigers en van f 15,253,56l/j in ont vangsten. Dö buitengewone ontvangsten over de 12 afgei. maanden van 4888 beliepen f151,899.20, terwijl die over datzelfde tjjdperk van 1887 f 435,620.17 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tjjd perk in 4888 beliep f567,2i1.77V3, terwjjl die over datzelfde tjjdperk in 1887 f 535,679.18 beliep. Het hoofdbestuur van het genootschap vao njjverheid io de provincie Groningen heeft besloten lid te worden van de Heidemaat schappij. Ook io het te Amsterdam gehouden congres van deo bond voor algem. kies- eo stemrecht werd volgens B. v, A. op voorstel van deafd. Am sterdam o. a. besloten, in den loop van 1889 te 's-Gravenhage eene betooging voor te bereiden en zich hierover met de afdeelmgen en geest verwanten te verstaan. Io het afgeloopen jaar zjjn meer dan 4000 vreemdelingen als zonder middel van bestaan over de grenzen des rjjks uitgeleid. Da toestand van den heer S., te Schevenin- gen, die bet slachtoffer is geweest van de baldadigheden van Scheveningsch zeevolk, is ia de laatste dagen verre van gunstig, zoodat die heer bedlegerig is. In de vorige week had te Roozendaat een laodbouwer het voorrecht, eun bezoek te ont vangen van een ooievaar, die te oud en ge brekkelijk scheen, om zjjoe confraters naar zuidelijke streken te vergezelleo. Het dier werd zoo goed mogelyk verzorgd en huisde vjjf dagen in den warmen koestal. Oaarna is hu echter zonder te betalen vertrokken. Te Loenen op de Veluwe is het huis van den landbouwer B. met den geheeien inboedel een prooi der vlammen geworden. De vrouw en het kind bekwamen hevige brandwonden. Er bestaan redenen om aan te nemen dat bier kwaadwilligheid io het spel is. De persoou, die den 3deo December jl. nabjj Duiken, Pruisen, een 7-jarig meisje ontvoerde, is Zaterdag te Budel met het kind door de marechaussee aangehouden. Hel kind was door hem gestolen oin voor hein te bedelen. Hij is gevankelyk naar Ruermond gebracht. Nopens deo door ons reeds vermelden moord op een vrouw te Tul eo 't-Waal meldt men nader aan de Zto. Ot.De verslagene was eene vrouw van 38 jaar, moeder vao zes kinderen, waarvan 't oudste 11 jaren en 't jongste pas 9 dagen oud is. De vermoedelijke dader, haar man, was direct op vermoeden in zyoe wooing streng bewaakt, op last van den wethouderde burgemeester der plaats was met de Kerst dagen te Groenlo, doch is op ontvangst van het bericht direct van daar afgereisd. De moord moet op wreedaardige wjjze in den vroegen Kerstmoigen hebben plaatsgehad. De schedel was verbrijield en verschillende plaatsen van 't lichaam toonden sny- en steek wonden. Biykbaar bad het slachtoffer 't mes willeD vasthouden, want de vingers vao de eene hand waren zoogoed als afgesneden. De moord in den Weerdingermoud is ge pleegd in de woning vau P, De Jonge, wiens kinderen Zondagavond, teiwjjl hjj en zijne vrouw bjj den verslagene R. Meems op bezoek waren met andere jongelui een gezelschap gevormd hadden. Op eenmaal werd de deur van buitan af opengerukt en stormden de dader, een 17-jarige zoon van de weduwe Bos, met eenige andere sujetten, waaronder H. Jeuring, een bekend misdadiger daar ter plaatse, die telkens nauwelijks uit de gevangenis ontslagen, nieuwe euveldaden beraamt, het huis binnen, waar alles kort en klein werd geslagen, totdat de eigenaar en vader, op het hulpgeschrei der zjjoen van zyn bezoek terugkeereode, kwam toeloopen en zich, met een schoffel gewapend, nauwelyks tegen de woestaards kon verdedi gen. Inmiddels was ook R. Meems op de plaats aangekomen, en nog niet geheel de woning binnen zjjndebekwam hjj van Bos zulk een geweldigen steek in den rug met een dolkmes dat na een klein uur er de dood op volgde. Het sloch toffer laat een vrouw en twee kin deren na. Ais een bewys van den beesiachtigen moordlustdie met name H, Jeurmg bezielde, wordt gemeld dat, toen M. reeds de doodelijke wonde ontvangen had, genoemde Jeuring bem nog te Ijjf wilde en slechts met geweld van de uitvoering daarvan werd afgehouden. In den Weerdingeroiond is nog altjjd geen enkele veldwachter gevestigd. De politie van Emmen heeft den dader gearresteerd en op gebracht naar Assen. Een arme schoenmaker te Kaatsheuvel, wiens zoon in 't afgeloopen jaar als plaatsvervanger io militairen dienst tiadvoor een te Am sterdam gevestigde Nederl. militaire verzeke ring-maatschappij, verbeidde sinds een tweetal maanden met ongeduld een bedrag van vijftig gulden, die hjj vao zjjn zoon door tusscheu- komst dier maatschappij zou ontvangen, Ten einde raad besloot hjj teo laatste bjj genoemde maatschappij te mformeereo en ontving tot zjjn niet getinge verwondering van deze be richt dat men veeds twee maanden geleden het bedrog per postwissel aan zijn adres bad overgemaakt. Teo postkantore te Kaatsheuvel bleek hem ook dat daar werkelyk een post wissel van dat bedrag aan zjjn adres was ontvangen welk bedrag daags na ontvangst ook was uitbetaald, doch aan wien? dit was nog een raadsel. Men stelde vao een en aader de politie in kennisdie al spoedig tot de ontdekking kwam dat, door een verkeerde bestelling bedoelde postwissel was terecht gekomen bij een naamgenoot vao den geadres seerde. Deze met dal onverwacht buitenkansje recht in zyu nopjes, haastte zich niettegen staande het adres van den afzender daarop duidelijk stond vermeld om het bedrag m ontvangst le nemen en bewaarde natuurlyk verder bet stilzwijgen. Naar rnsu verneemt, is thans door de marechaussee tegen bem proces verbaal opgemaakt, (JE, v. h. Z.) Maassluis. Op uitooodiging van de kies- vereemgiug »Vreest God, eert deo Koning", alhier, zal mr. P. D. Fa bi us, leeraar aan d vrjje universiteit te Amsterdam, de rij van politieke redevoeringen, vanwege die vereeni- ging alhier te houden, openen op Vrjjdag48 Jaouan a. s. Den Maag. Er heeft zich hier een com missie gevormd, die zich, in nadere vereeni- gii.g met een vertegenwoordiger uit elk der provinciën, voorstelt van de katholieke Neder landers vrijwillige bijdragen te viagen tot het stichten eeuer woning voor de pauselijke iuterriuDtialuur alhier. Vooizilter der com missie is mr. J. G. De Bruyu, penning meester jhr. H. J. F. J. Diest van Melissant, secretaris mr. J. G. S. Bevers. Ook heeft zich een voorloopig comité gevormd, bestaande uit de heeren Ten Hagen, Meylink, Moi.chen/Van Roennund, J. Vreeburg eo nog eenige andeie heeren, en tot doel hebbende het bijeenbren gen van kapitaal voor de oprichting van een katholiek dagblad. Groningen. Het Cungres der 'sociaal- demociatisclie party vergaderde hier op de Kerstdagen. Medegedeeld werd dat het aantal afdeehugeu steeg van 32 tot 38 en het aantal aangesloten veree'oigingen vao-45 tot 73. Inr de openbare vergaderiog op den lsten Kerst» dag werd bet woord gevoerd door Helsdiogeo en Domela Nieuwenhuis. Des avonds bader eene gezellige samenkomst plaats voor de leden. Op het congres zijn met algemeene stemmen tot redacteuren van Recht voor Allen" herbe noemd F. Domela Nieuwenhuis en C. Croll. Prof. Bcrgmann heeft te Berlijn in zijne cliniek een door kanker aangetasten larynx uitgesneden, met behulp van dr. Bramann en in tegenwoor- digheid van Schrötter, Schmidt en Krause. D» toestand van den zieke is tot hiertoe bevredigende De Zweedsche regeering heeft de doodenver- branding toegestaan, onder voorwaarde dat de vereeniging daartoe een overeenkomst met een predikant der Zweedsche kerk sluit, opdat die bij de lijkenverbranding tegenwoordig zij en de plech tigheid lelde. De vrouwelijke professor aan de universiteit te Stockholm, mevr. Kmvalewska (een afstamme ling van Matthias Corvinus, koning van Honga rije), is door de Fntnsche academie van weten schappen bekroond voor een antwoord op een prijsvraag in de mathesis, liaar antwoord was zóo uitstekend, dat de hoogste prijs (3000 frs.) om harentwille tot 5000 frs. verhoogd is. Op Kerstavond geraakte de stoomboot John 11. Jlamia op de Mississippi bij Plaqueminis in brand. Het aantal opvarenden bedroeg in het geheel ongeveer honderd, waarvan waarschijnlijk niet meer dan een twaalftal £ercd werden. Te middernacht ontstond de brand in het ruim, vanwaar het vuur zich met verbazende snelheid- aan de met katoen gevulde tusschendekken mede deelde, Daardoor werd den opvarenden elke weg" tot redding afgesneden, behoudens een sprong overboord. Onmiddellijk nadat de brand uitbrak, stuurde de stuurman de boot naar den oever. Da machinist stookte wat hij kon, ofschoon de hitte- bijna ondragelijk was en hem het verblijf in de- machinekamer zeer lastig maakte. Met geweldige- vaart liep de boot tegen den oever, maar juist- door de groote snelheid werd zij teruggestootett» in pleats van op hot strand te loopen. De ma chinist, ziende dat de boot terugdreef, sprong toen overboord en zwom naar den wal. Een- reiziger wilde hetzelfde doen, maar hij herinnerd®- zicb, dat een vriend boneden in zijn hut sliep. Hij liep toen terug om den vriend te wekken, doch met geen ander gevolg, dan dat beiden in» nachtgewaad op hot dek in de vlammen omkwa men. De meeste reizigers, dio bij de ramp om kwamen, verloren hun leven door den rook.- "Velen echter, die door de vlammen werden aan- gotast, sprongen overbooid en verdronken. Duizenden rnensclien stonden op den oever het verschrikkelijk schouwspel te aanschouwen, zon der dat zij iets voor de ongelukkige slachtoffers konden doen. Tot dusver zijn roeds 75 lijken gevonden. Ernest Geyey, een Amerikaansche dwerg, die onder den naam sgenoraa! Tom Pouce", vóór en r.a hem ook door andere dwergen gedragen, in vele landen van Europa en Amerika te zien is- geweest, is dezer dagen overleden te Cleveland (Ohio), waar hij een signre .vinkei hield. Hij bereikte den leeftijd van 47 jaren. Iu het jaar 1888 zijn op het rgkstelegraaf- kautoor te Schiedam het hieronder volgend aantal telegrammen b-'haudeld, Verzonden: 22,133 regeerings-en bijzondere telegrainmen.- Ontvr-gen: 29,950 regeermgs-en bijzondere telegrammen. 46 opgenomen en verdergeseuide telegiV 319 behandelde dienstlelegiammen. 52.448 iu 1888 behandelde teiegiammen. V 5- c\ lu 1887 bedroeg het totaal verzonden, opge nomen en veidergeseinde telegrammen 49,391, zoodat aan dat kantooi iu tiet afgeloopen jaar' 3,057 telegrammen meer zyn behandeld dam- in 1887.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2