1 s 'V 'H f wegens ernstige ongesteldheid voor een tjjd- lttng naar het Zuiden gaat. De generale staf wordt uitgebreid met twee (tapiteinsdie belast worden met de functie tan chef van den staf in de stelling van Den fielder en van de monden van de Maas en bet Haringvliet. Te Ruhrort zijn de prijzen der steenkolen in de vorige week opnieuw verhoogd, en wel met 60 cent per Ruhrkar. Daar de voor raad steenkolen in Holland op hetoogenblik zeer gering is, zal dit bericht zoowel door verkoopers als verbruikers met leedwezen worden vernomen. De vrachten aldaar zyn nog steeds dalende. Naar Nijmegen en Tiel betaalt men f 1.70, oaar Dordrecht f 1.80, naar Rotterdam (bin nenstad} (2.60 en naar Amsterdam f2,80 per Ruhrkar voor kleioe schepen. Op Nieuwjaarsdag werd 's koniogs groote 'tevredenheid over de marine aan officieren onderofficieren en minderen overgebracht. De bemanningen der te Amsterdam lig gende oorlogsschepen waren met officieren, tillen in groot uniformgisterochtend naar een der pleinen van de Landsweil ge marcheerd, waar de schout-bjj-nacht, W. F. H. Cramer, commandant der zeemacht in dit ressort, dat vereerend oordeel van Z. M. den koning aan het personeel bekendmaakte en in flinke bewoordingen de gehechtheid der vloot aan koning en vaderland in het licht stelde. Een daverend hoerah was het welsprekend antwoord, en onmiddeliyk werd aan Z(jne Bsc. den minister van marine verzocht den bartelgkeo dank aan Z. M. den koning te willen overbrengen, met de beste wenschen voor Zr. Ms. langdurige regeering en voor bet leven van H, M. de koningin en der prinses. Ook de mariniers, aldaar in garnizoen, waren in groot tenue geschaard. By monde van den kolonel-commandant van het korps, Yan Braam Houckgeest, werd htm de ver- eereode mededeeiing gedaan ook hier bleven de blyken van onverdeelde ingenomenheid niet achterwege. (Ebl) De directiën der verschillende rijkswerven ontvingen namens Z. M. den koning den last, dat de hoofden der vakken c.s. tot hun per- $oneel een toespraak zouden houden by |elegenheid van het Nieuwjaarsfeest. Onder het houden van eene groote parade, werd op Nieuwjaarsdag aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden een telegram voor gelezen vaa den schout-by-nucht, directeuren commandant der marine te Amsteidam, waarin deze vlagofficier den commandaot der kweek school uitnoodigde om, ingevolge bevelen des Jfonings, Hoogstdeszelfs hartelykste heil- en zegen wenschen over te brengen, by gelegen heid van het nieuwe jaar, aan de onder zgn bevel geplaatste officieren, onderofficieren eo minderen der zeemacht, met betuiging der groote tevredenheid van Z. M. den koning oyer de marine. By gelegenheid van den aanstaanden ver jaardag van Z. M. den koning zullen aan de onderwijzers op de korpsscholen geldelijke en andere belooningeo worden toegekend. In bet begin dezer maand worden de voor drachten van de korpscommandanten daartoe by deo minister van oorlog ingewacht. Volgens telegraphisch bericht uit Singapore van gisteren zyn er thans vijandelijkheden Uitgebroken tusscheu den gouverneur Creagh, commandant van de strijdmacht van de En- gelsche Noord-Borneo-compagniaen den pangerang Shanhbander. Deïe maakt aan spraak op het bezit van eeo kleioe strook lands gelegen tusscheo de mondingen van de Klias en de Padas, welke wateren zich ont lasten in de baai van Brunei, niet ver van Laboean. De stryd is ontstaan doordien de pangerang geweigerd heeft de in zyn gebied gevluchte misdadigers uit te levereo en van z$n rivieren gebruik maakt voor deD smokkel handel. De aanvoerder der opstandelingen, die hoogstens een 150 strijdbare mannen onder zich moet hebben, heeft een versterkte plaats ingenomen tegenover de strijdmacht der com pagnie eo is in verzet gekomen tegen het gezag van den sultan van Brunei. Daar de stelling ongeveer acht mijlen landwaarts in ligt, ontving de gouverneur last om haar niet aan te tasten, alvorens hy toereikende ver sterking en ammuoitie zal hebben ontvangen, die uit Singapore wordt afgezonden. Te Breda is sedert eemge dagen vergaderd de commissie, beiast met het uitbrengen van een rapport omtrent het nieuwontworpen militaire strafwetboek. De commissie bestaat uit den luit-kol, Hennus, den majoor Bore! en den kapt. Koolemans Beyoen, laatstgenoemde als secretaris. Te Scheveningen circuleert een adres aan den minister van justitie, waarin verzocht wordt op grond vao de baldadigheden, m de laatste dagen aldaar bedreven, weder een brigade marechaussees te Scheveningen te stationneeren. Aangaande den directen dienst der Castle Mail Backets Company limited, tusschen Viissmgen en Zuid-Afnka meldt men aan de N. B. Ct. uit Viissmgen dat de extra booten der Caiffe-lya oorspronkelyk van Londen zullen afvaren, maar Viissmgen zullen aan doen tot het opnemeo vao reizigers le en 3e klassealsook van goederenvan het vasteland bestemd naar Kaapstad, Algoabaai (Port-Elisabetb), East London, Natal, Deia- goabaai, de havens van Mozambique, Mauritius en Madagaskai. De booten zullen van Viis smgen vei trekken een dag na de afvaart van Londen en van Viissmgen rechtstreeks naar Kaapstad varen, zonder eemge lussclienhaven in Engeland aan te deen. De eerste vier afvaarten van Vlissingen zyn als volgt vastgesteld 24 Januari a. s. het ss, Warwick Castle (2957 ton) naar Kaapstad, Algoabaai Port- Elisabeth), East London, Natal en Delagoabaai (direct); 7 Februari het ss. Dunbar Castle (2681 ton) naar Kaapstad, Algoabaai (Port-Elisabetb), East Loudon, Natal, Mauritius en Mada gaskar (direct), ook ladende voor Delagoabaai, Inhambane, Ghiloane, Quilimane, Mozambique, lbo, Lindi eo Zanzibar; 7 Maart het ss. Conway Castle (2966 too) naar Kaapstad, Algoabaai (Port-Elisabeth), East Londen, Natal en Delagoabaai (direct); ook ladende voor Inhambane, Chtloaue, Quilimane, Mozambique, lbo, Lmdi, Zan zibar, en 21 Maart het stoomschip Methven Castle (2681 ton) naar Kaapstad, Algoabaai (Port- Elisabelh), East London, Natal, Mauritius en Madagaskar (direct). Verder is de dienst nog niet bekend. Zoo noodig, zullen bovendien nog extra booten wordeD in de vaart gebracht. Zooals bekend is, heeft de jongste algemeens vergadering der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen," aan het hoofdbestuur opgedra gen, door deskundigen een zoo volledig moge- lyk onderzoek te doeu instellen naar den toe stand en de werking van begrafenis- en ziekenfondsen hier te lande, en hierover een beoordeelend verslag te doen samenstellen, dat, zoo noodig, de middelen aangeeft om tot verbetermg le geraken. Aan deze opdracht ge volg gevend, heelt het hoofdbestuur bedoeld ODderzoek, allereerst wat aangaat de begra fenisfondsen, opgediagen aan een commissie, bestaande uit de heeien mr. W. L. P. A. Molengraaf!, hoogleeiaar te Utrecht, en dr. G. J. Legobeke, hoogleeraar te Delft, met toevoeging van den heer mr. J. Vau Schevic- haven, te Amsterdam, als secretaris. Deze commissie zou allereerst gaarne door de besturen der departementen worden inge licht betreffende de begrafenisfondsen, welke, 'tzy deze al of niet met ziekenfondsen zyn vereenigd, als departementale instellingen be staan. Doch zy wenscht bovendien een beroep te doen op de welwillende medewerking der besturen van da departementen, voor zoover zjj van die bestoren ook opgave verzoekt van adressen dezer fondsen, welke buiten betrek king staan tot eenig departement eo aange troffen worden zoowel in de burgerlijke ge meente, binnen welke het departement is gevestigd, als ook in naburige gemeenten, alwaar geen departement der maatschappij bestaat. Het hoofdbestuur heeft daarom die besturen uitgenoodigd, aan de commissie ai die inlichtingen te verschaffen, welke door haar, in het belang van haren arbeid, mogen verlangd worden. De leden van de te Bergen-op-Zoom ge vestigde onderafdeeling van den Nederl bond «Maatschappelyk Belang" hebben besloten, met 1 Januari hun winkelwaren contant te leveren, tegen dezelfde prijzen en van de zelfde qualiteiten, als do coöp. winkelveree- niging «Eigen Hulp" aldaar. Hiertoe zullen in hun winkels kaarten aanwezig zyn, voor zien van de concurred ende pryzen der ver- schilleode artikelen. Het besluit van deo Haagschen gemeente raad tot afsctialfiug van de gemeentelijke tollen is met 1 Januari m werking getreden. De verschillende slagboomen zyn weggenomen; alleen de kolommen van den bekenden tol aan deo grouteo Scheveningschen weg zullen als eene gedachtenis aan Constantyn Iiuyghens blijven staau. Gedurende het laatste kwartaal van het afgeloopeo jaar zyn van Amsterdam 4342 landverhuizers naar New-York en 415 naar Buenos-Ayres vertrokken, allen per stoom schepen van de Nedeil.-Amerikaansche stoom vaartmaatschappij. Volgens den regenmeter der rjjkslandbouw- schooi te Wageuingen is in de maand Decem ber II. gevalien 39Vs mM. regen, tegen 69 mM, in dezelfde maand van 1887. In het jaar 1888 bedroeg de gevallen regen 783 mM., tegen 561 mM. in 4887 en 618 mM. in 1886. Te Haarlemmermeer hebben vele, te Sloten alle gezinuen die tot emigr&Ue naar de Ar- gentyn-che republiek waren beslotenvoor- loopig van hun voornemen afgezien. Men wil eerst het onderzoek vanwege den Argentyn- schen bond afwachten. Dezer dagen ootving een koopman te Dor drecht een briefkaart uit Den Haagmet verzoek om monsters zyoer waar. Toevallig herinneide hy zich in 4887 van dezelfde fiima een bestelling te hebben ontvangen welke hij toen onuitgevoerd lietomdat de besteller te algemeen bekend was. Ouk thans voldeed hy met aan het verzoek. Vrydag jl. hield de bekende socialist Van der Stadt te Arum eene voordracht over de gewone onderwerpen. Als gevolg zyoer woor den hielden daarop eeo honderdtal arbeiders den volgenden Zondag eene bijeenkomst om maatregelen te beramen, ten einde eene loons- verhoogmg te verkiygen. Kenmerkend waren de volgende woorden bij deze gelegenheid door een arbeider gesproken, toen hy binnenkomende de vergadering over zag: «Zoo, zoo, zit jelui den nood van de arbeiders te bepraten met een groolen roemer jenever vóór je en een sigaar id het hootd Dan is de nood zoo hoog met, en heb ik hier met noodig." De man keerde zich oun en ging, been. Omtrent de reeds vermeide ongeregeldhe den te Zutdland op den Eersten Kerstdag' schryft men aan het N.v.d.D. nog het volgende;-:' Nadat overdag niets te bespeuren was geweest wat naar onrust geleekbegaven zich in den avond verscheidend jongelieden, waaronder nog- I al enkelen die misbruik van sterken drank had den gemaakt, op straat en riepen daar half zin gend, balf schreeuwend «Weg met de mare chaussees De politie was onmiddellijk bij de- hand om de schreeuwers tot orde aan te manen en te verzoekon uiteen te gaan. Toen dit echter niet hielp, werd een der belhamels door de mare chaussees gevatom achter slot gebracht te- worden. Dit was evenwel lang niet gemakkelijk r want de troepwelke voortdurend sterker word en eindelijk aangroeide tot ongeveer 500 perso nen kwam den gearresteerde te hulp en waagder ten deele met messen en steenen gewapend, een* aanval op de politie. Dit had ten gevolge dat ook de marscbaussees,. voornamelijk nadat een hunner een messteek door zijn uniform gekregen had, genoodzaakt werden- om van hunne wapens gebruik te maken. Eeniger belhamels kregen daarop aan het hoofd zulk» ernstige verwondingen dat onmiddellijk genees— kundige hulp moest worden ingeroepen. Te midden van het gevecht gelukte het aan de- politie nog vier anderen te arresteeren. Op last- van den officier van justitie te Rotterdam wer den die vier echter den volgenden morgennadat zij vooraf in verhoor waren geweest en proces verbaal tegen hen was opgemaakt..weder los gelaten. Op bevel van don burgemeester moesten den- Tweeden Kerstdag de herbergen des avonds geslo ten worden. Hoewei op dieri dag iemand de on beschaamdheid had om nogmaals met een steen- naar de marechaussees te wei pen (waarvoor hij zich voor den rechter zal hebben te verantwoor den) volgden erdank zij vooral den voortdu- renden regen, toch geen nieuae samenscholingen en bleef het verder volkomen rustig. Vraagt men wat de redenen zijn van deze on lusten dan moet het antwoord tweeërlei zijn. Volgens sommigen komt alles voort uit den spijtr welke de doleerenden to Zuidland niet kunnen verkroppen, omdat zij voor de arrond. rechtbank; te Rotterdam hun proces hebben verloren en dien tengevolge aan het bestuur der Nederl. herv, gemeente dezer dagen hebben moeten teruggeven de kerkde pastorie en verdere kerkelijke goe deren, welke zij zich reeds voor twee jaar on rechtvaardig hadden toegeëigend en gebruikte Anderen daarentegen beweren dat de geheele beweging gericht was tegen de marechaussees r die, niettegenstaande het den geheelen zomer en- herfst rustig is gebleven, maar steeds te Zuidland blijven en op kosten der gemeente moeten on derhouden en betaald worden. De jongste ongeregeldheden in een gemeente' waar men vroeger vreedzaam bijeenwoonde,zulle» de klove, welke de burgerij al sedert twee jaar van elkander scheidt, vermoedelijk nog grooter makenen de burgemeester aldaar kan er voor» loopig nog in geen geval aan denken om de mare chaussees uit zijne gemeente te laten vertrekken. Te Utrecht is Zondagavond in de Aard- wjjkerdwarsstraat, bij den heer B,, lerwyE deze met zyn gezin afwezig was, in diens- wonii'g ingebroken, en zyn een blikken trom mel met ongeveer dertig duizend gulden aan effecten, ruim duizend gulden aan bankpapier en eemge zilveren oudetwetscha voorwerpen gestolen. De dienstdoende taogeerder Van der Ham, 'f aan het station te Haarlem, is gisteravond byt het voorbrengen van een treio overreden,.' doordien hy oonoodig daarop wilde springen,' Hy was onmiddellijk dood. - 1 Dinsdagnamiddag werd uit hel Kanaal te- Eindhoven het lyk opgehaald vao den heer - D., duectrur van een der grootste sigaren- 'Ij fabrieken aldaar, dia sedert Zotidngavond-' vermist werd. L Waarscbyulyk is hy het slachtoffer gewor den vao de duisternis, hetgeen ook niet verwonderen valt, want hy moest deD kanaal»

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2