Birmenlandsche Berichten. 4e verbetering vaa ome wetgeving es ter bevordering der belangen van bande! en ajj« verheid veel goeds te verwachten is. Dat deze en dergelijke verklaringen, door verschillende hoofdleiders van de oppositie afgelegd, op de regeeringspartij een gunstigen indruk heeft gemaakt, daarvan kwam meer dan der. redevoering getuigenis afleggen. De goed* hartige van Baar een van de meest spre kende figuren onzer Tweede Kamer, die, wel verre van te luisteren naar den cynischen raad van Haiïmans om zich voortaan tot zwijgend Stemmen te bepalen, nog liever, naar ik meen, tot afschalfiog van de plaatsvervanging zou willen medewerken, dan afstand doen van zyn door de grondwet wel gewaarborgd recht om over alle zaken, die aan de orde komen, een enkel woordje jnede te spreken, mr. van Baar had enkel |of over voor de bezadigdheid, de lojauleit en 4e echte humaniteit, van welke de tegenpartij blijk gaf. Zelfs Lobman, ofschoon van nature vrij wat miodar uitbundig dan de zoo even genoemde afgevaardigde, ontveinsde niet, dat 4e redevoeringen van de tegenpartij hem uiter mate hadden verblijd en aangenaam aange- 4aan, terwijl de regeering zelve niet achter wege bleef ono bij monde vao haren voorzitter woorden van dank ea erkentelijkheid te spre ken over de blijken van vertrouwen, waarmede nok de tegenstanders hem waren te gemoet gekomen." Opmerking verdient verder, hetgeen de hoog leeraar in het midden brengt over de katho lieke party. vToen dr, Schaepmao den 6den December 4e rechterzijde verdedigde tegen de kritiek van de tegenpartij, gaf een interruptie hem aanleiding te klagen over het wantrouwen, waarmede de roomsch-katholieke party in Nederland wordt bejegend, niet zoozeer in den boezem van de volksvertegenwoordiging als wel in de groote maatschappij daarbuiten. Ik zal het feit niet loochenen, maar is het werkelijk zoo vreemd? W'y dragen der roomsch- Katholieke party ongeveinsdeo eerbied toe om 4e uitnemendheid van hare organisatie, harp vastberadenheid, haar onverbiddelijke logica en niet het minst hare volkomen openhartig heid, want zjj heeft ons zoo duidelijk mogelijk te verstaan gegeven, dat haar ideaai slechts ie verwezenlijken is door opoffering oDzerzyds ,van veel, dat wy als het allerbeste ven onze moderne beschaving liefhebbeo. Wy weten het wel, het bewuste program werd opgesteld met het oog op geheel andere toestanden dan de «nze, en niemand denkt er aan het hier te verwezenlijken. Maar waarom? Zeker niet omdat men het program verloochent, maar omdat er hier tusschen ideaal en werkelijkheid oen afgrond gaapt, welken ook het grootste genie niet kan aanvullen. Wy gevoelen ons tegenover de roomsch- Itatholieke politieke party eeoigszios te moede nis hg, die midden op den dag. lange een weg, waar het van voetgangers en rijtuigen heeft, en dia in bewerktuiging hooger staat dan de kapel, ons wellicht nog verder brengen. Gij hebt nog maar iets, een zeer kleine bladzijde van het -groote boek der natuur gelezen; wij zullen dat blaadje eens omslaan en zien wat op de andere zijde staat. Charney schoof dichter bij hem, en begon nu met de grootste aandacht op zijne beurt hot insect te beschouwen, dat de grijsaard hem toonde. Ja, bezie dit kleine wezer. nu maar eens ter dege, vervolgde Girhardi. Al had nu de mensch de macht om te schoppen, zijn genie zou niets aan de bewerktuiging van dit diertje kunnen verbeteren of toevoegen, zoo volmaakt is alles ingericht overeenkomstig zijne behoeften en het doel, dat bet is aangewezen.' 't Heeft vleugels om zich van de eene plaats naar de andere te begevenschildjes boven de vleugels om die en zichzelf meteen tegen de aanraking Tan harde lichamen te beschermen; een gepantserde borst, oogen, die met een netwerk overdekt zijn, üjjdat de doorn van een roos of de angel van wemelt, zich voortbeweegt naast iemand, vao wien hy weet, en 2eker weet, dat, mocht hy hem ooit by het vallen van den avond aan den hoek van een eenzaam bosch ontmoeten, zekere papieren van groote waarde, die hy by zich draagt, in een oogwenk aan zyn bezit zouden zjjn onttrokken. Hy is diepovertuigd dat op de plaats, waar hy gaat, zijne veiligheid volkomen verzekerd is, en hy zal wel zorgen èn den zoo co van het bosch èn de avondlucht te mjjden, Maar is het zoo vreemd dat hy, trots die stellige wetenschap, onwillekeurig zyn stap vertraagt om den tochtgenoot een paar schreden vóór te geven, dat hy den blik zydeliugs op dien tochtgenoot gevestigd houdt en dat elke ongewone beweging van dezen hem doet opzien Noem die gejaagdheid kinderachtige inbeelding, als gij wilt, maar erken althans dat u geen recht van klagen kan toebehooren, en troost u overigens met de vleiende gedachte, dat in de gejaagdheid zelve eene stille hulde aan uw meesterschap ligt opgesloten." (S/of volgt.) SCHIEDAM, 12 Januari 18b». Van Het Loo wordt aan de N. B. Ot. gemeld Ten gevolge van een minder gunstige wen ding in den toestand des koniogs zal er hedennamiddag een bulletin aan bet paleis Het Loo worden aangeplakt. Blykens een bjj den minister van buiten- landsche zaken ontvangeu bericht zyn, by decreet der regeering van Haïti, de havens van Saint-Marc, Gonaïves, Port-de-Paix en kaap Haytian voorloopig voor den buitenlandschen handel gesloten, terwyl het recht, om de Graude-Saline, de Móle en het fort Liberté aan te doen is ingetrokken. By de regeering bestaat bet voornemen eerstdaags eene conferentie by een te roepen, waarin voorstellen zullea worden ingydiend 1 tot wijzing der conveutie van 6 Mei 1882, houdende regeling der politie op de vmscherij in de Noordzee, buiteo de territoriale wateren. Dienovereenkomstig zyn reeds vertoogen tot de vreemde mogendheden gericht, welke ge noemde conventie destyds hebben doen onder teekenen. Dagblad Aan een particulier scliryven uit Batavia ontleent Met Vaderland het volgende Ge zolt u nog wel de onlusten op 19 en 20 Mei 1886 in het Buitenzorgecho herinneren? Dan weet ge ook nog wel dat de regeering destijds stelselmatig alles op het land Tjampea heeft bemanteld en de aangelegenheden op'Tjiomas in het zwaï tste daglicht stolde. Zoo was aan de regeering in die troebele dagen zekere hadji Moenairan van Tjampea als een gevaarlijk op ruier en fanatieke persoonlijkheid aangewezen. Men wilde daar echter niets van hooren. Alles een vijand het niet van 't gezicht zou kunnen berooveh. 't Heeft sprieten om do hinderpalen, dio 'tontmoet, to onderzoeken; lovende van de jacht, heeft het vlugge beenen om zijn prooi snel te bereiken en scherpe kaken om die te verslin den, om zich in de aarde te dringen, zich er een verblijfplaats te graven, waarin 't zijn buit of zijn eitjes kan nederlcggcn. Da middelen tot ver dediging mist het evenmin, 't Instinct heeft het geleerd, hoe van dat alles gebruik te maken. En denk nu niet dat andere insecten minder begunstigd zijn. Neen, alle hebben hun deel ontvangen van do rijke gaven der natuur. ,De stoutste verbeelding staat verbaasd bij de menig vuldigheid der middelen, die de Voorzienigheid gebruikt om het bestaan van dio lage diersoor ten te verzekeren. Laat ons nu eens vergelijken, en gij zult zien dat dit broze schepseltje vol doende is desnoods om de grenslijn aan te geven, die den mensch van de overige levende wezens scheidt. De mensch, zwak en hulpbehoevend ter wereld had Tjiomas' landheer en zijne mede-ssatrapen" gedaan Thans echter, nu de heer Van Rees weg is en de Bantamsche aangelegenheden bedacht doen zijn op eigen behoudtapt men uit een ander vaatje en is op verzoek van den heer J. Hofland hadji Moenairan op hot land Tjampea met eeniga volgelingen opgevat. De hadji had als »goeroe"' vele volgelingen on was misschien van plan een moordtooneeltje a Pinstar van Bantam te orga- niseeren. Bij de huiszoekingen werden een groote menigte djimats en wapenen, waaronder vele (een paar honderd) blaasroeren gevonden. Zoo stelt de geschiedenis langzamerhand de zaken op Tjiomas op de meest ongezochte wijze in een ander licht, maar doet tevens nu en dan met nadruk gevoelen hoe noodig het is dat die particuliere landen, een waar anachronisme, ver dwijnen. Aproposna de opneming van Tjiomas door den heer Kilnemann hoort men niet meer van de overneming der heerlijke rechten. Is die zaak 3n den doofpot? Ik hoop het niet en het zou weinig pleiten voor het inzicht van den gouverneur-generaal en den minister, als die zaak niet met kracht werd doorgezet. Destijds vertelde men dat met Tjiomas ais proef zou worden begonnen. Dat werd liier zeer goed gevonden, maar nu men er niets meer van ver neemt, begint men er over te mompelen. In de te Kampen veischynende.4ö«»ji;zw van den 5n dozer leest men: sMen wete het wèl zKomt dr. Schaepman te vallen, dan zal een Nederlandsch Kabinet, al heeft daariu ook als minister van justitie zitting jbr, Ruys van Bee- renbroek, of wie ook, een visum repertum, dat vertrouwbaar is, hebben te vorderen, desnoods te eischen, onder tekonnengeving dat Nederlandsche onderdanen bescherming genieten overal, ook in kloosterszelfs in elk der elfduizend vertrekken van het Vaticaan, en dat misdaad of wangedrag tegenover Nederlanders, wie ze ook pleegde, wordt achtervolgd. »ÏVe behooren niet tot de politieke vrienden van den heer Schaepmandoch eischen dat de Nederlandsche regeering over zijn leven wake, waar hij zich ook moge bevinden, hetzij uit zoo genaamd vrijen wilhetzij op last zijner over sten." Terwijl dit in Kampen geschreven wordt, houdt men bet in Harderwijk er voor dat de reis van den heer Schaepman een geheim doel heeft. De Harderwijker Courant onderstelt dat hij te Rome den kardinaalshoed gaat halen, terwijl het blad ook gewag maakt van een geruchtdat hij voor den paus hier te lande een rustoord zal zoeken..,. Wij durven niet zeggen wien in dezen wed strijd van onzin de eerepalm toekomt. (Arnh. Ci.) Omtrent den toestand io Argen'inië hangt de Allg. Schwciz. Zeit. weder een zeer on gunstig tafereel op. Vootai klaagt de bericht gever over het stjjgen der prijzen van de levensmiddelen bulten verhouding tot de toe gekomen, was ongeschild om te vliegen als de vogels, om voort te snellen als 't hert, te kruipen als de 6lang. Naakt en onmachtig om de guurheid van het weder te trotseeren, verscheen hij te midden van dieren, met vachten, schubben en dik bont bedekt. Zonder schuilplaats, waar ieder dier zijn hol, zijn kuil, zijn schild, zijn scholp hadzonder middelen van verdediging, zonder wapenenwaar alles romdom hem van scherpe klauwen en tanden voorzien was. Welnu, hij heeft don leeuw uit zijn hol verjaagd om er zelf bezit van te nemen, en de vorst van 't woud is teruggedeinsd voor zijn blik; hij heeft den beer zijn pels ontrukt en hij maakte er zijn eerste kieeding vanhij heeft den stier zijn hoorn ontnomen en 't werd zijn drinkschaalvoordat hij de ingewanden der aarde doorwroette om erde werk tuigen voor zijn toekomstige kracht uit te halen, maakte hij zich van een rib, een zenuw en een buigzaam riet wapenenen de adelaar, die, zijn zwakheid en naaktheid ziende, zich gereedmaakte om hem als wisse prooi aan te vallen, heeft hij Den. Het gevolg daarvan was dat reeds ver scheidene werkstakingen waren uitgebroken.. Voorts werden er vele insolide ondernemingen opgezet eu allerlei bedrog gepleegd. Io een artikel over bet gildewezenvoor komende in het Januari-nommer van de lijd' tpiegel, geeft de heer P. A. Huet een bekoopt overzicht van de geschiedenis en de werking dier instelling en schetst al de nadeelen, welke zjj voor de nijverheid gehad heeft. Als een eukel voorbeeldhoe noodlottig die werking was, stippen wy alleen daaruit aan dat, ter wyl op het laatst der zestiende eeuw Spiers duizend linnen- en lakeu-weefstoelen telde, ten gevolge van dien gilded wang in 1792 daar geen enkele lakenwever meer te vinden was en slechts twintig linnenwevers. In een be kroond Duitsch geschrift, in laatstgenoemd jaar over het gildewezen verschenenwordt vermeld dat in dien tijd in Duitschland van de 21 mensehen slechts éen een behoorlijk inkomen bad, tien met moeite hun dagelyksch brood verdienden en tien volslagen arm waren- In Frankrijk werden zij, evenals by ons, na de omwenteling afgeschaft. Io Duitschland echter bleven zjj in hoofdzaak voortduren tot 4868, nadat men in 1845 eo '49 tevergeefs beproefd had er een bateren vorm aan te geven. Dit schijntook naar het oordeel vao den heer Huet, niet wel mogelyk; de mislukte pogingen daartoe aangewend, bevestigen dit. i>Br is", zegt hy, >in onze maatschappij geen plaats vooreen instelling, die in vropger dagen nut kon stichten en gesticht heeft, maar die in onzen tjjd zou blykeo in geen enkel opzicht in de behoefte te voorzien." Hy eindigt zijne studie met de woorden, als antwoord of men het gildswezsn kan herstellenEvenmin als wjj er aan zouden kunnen denkenop staat kundig gebied het leenstelsel weer in te voe ren evenmin zouden wjj de menschheid er een dienst mede bewijzen, door op het gebied der nijverheid de gilden weder in eere te brengen." Op den lOdan Januari van het vorige jaar Werd in de 2f. Cf. een viij uitvoerige be schrijving gegeven van het reusachtige plan, om Frankr'yk en Engeland door een spoorweg- wegbrug over het Kanaal te verbinden. In het jongste Militair Blad wordt thans medege deeld dat de ontwerpen voor deze brug door de gemengde commissie der beide natiën zyu goedgekeurd. De lengte zal 37 K.M. bedragen, de spanningen 550 a 600 M,, terwijl het dek 50 M. boven den waterspiegel moet komen. Op- eiken pijler zal een vuurtoren, voorzien van electrisch licht, worden opgerichtvoor mistig weder zullen sirenen en klokkea worden aan gebracht. Voor de oudste burgeres van Botterdam, dr 104-jarige weduwe Snelli, is op haar verjaar dag ruim f 300 ontvangen. De veld-artillerist van P„ te Breda, die ver dacht werd onlangs den burger Lammers ge- hoog boven zich, in lucht on wolken, getroffen en dood aan zijne voeten doen nederstorten, al leen om zich met zijne vederen op te sierenIs er onder de dieren éen, een enkel, dat had kun nen leven en zijn geslacht in stand houden onder zulke ongunstige omstandigheden, als de mensch Als wij na een oogenblik den Maker van Zijn werk scheiden; met andere woorden: God van de natuurHem wegdenkenwelnu, dan heeft de natuur alles voor het insect en niets- voor den mensch gedaan I Maar bezien wij nu de zaak van een ander standpunt, dan blijkt ons dat - mensch veel meer een product is van geest nan van stof, en dat hij, met dien geest, een sprank van hooger licht, door zijn Schepper bedeeld, zwak en hulp behoevend ter wereld moest komen om er ge bruik van te leeren maken en in zich zelf de kracht te ontdekken, die hem boven al het ge schapene zou verheffen 1 Wordt vervolgd.) V JU

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2