VERKOOP. m kont. li BOVENHUIS Wisselkoersen. TE HUUR: Eer Telegraaf. Gemengde Berichten. Rechtzaken. Marktberichten. A OVERT E NTT ëX"™ Openbar© Vrijwillige Jaed te hebber, beeft eindelijk bekend. Hg beeft tevens verklaard dat een kameraad zyne nohtiemuts heeft verbrand, om daardoor te trachten hem vrg te makeo. Deze zal du ook zjjne straf niet ontgaan. Aan de politie te Amsterdam is kennis gegeven dat Donderdagavond tweemaal de zelfde wissel op bet rangeerterrein der H. IJ. S. M. aldaar is verlegd, welk feit vermoedelijk aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Twee knapen van 10 jaar zgn by het schaatsenrijden te Heeg door het ys gezakt en jammerlijk verdronken. Te Deventer zal zich een commissie vormen, om op 25 April feestelijk te herdeokeo Deventer's ontzet, hetwelk dan 75 jaren ge leden is. Omtrent de te Groningen plaats gehad hebbende brandstichting deelt de 2F. Oren. Ot. de volgende nadere bijzonderheden mede fieeds kort oadat er brandalarm was ge maakt, was er ook politie op de plaats des onheils aanwezig. Al terstond by het binnen treden van het brandende perceel kwam baar de brand verdacht voor, te meer nu men duidelijk kon waarnemen dat het huis op drie verschillende punten brandende was, die volstrekt niet met elkander in verband stonden. Voorts werd men gewaar dat da bewoners van het huis uit de stad waren en dat kort te voren een zoon, die tijdens hunne afwezig heid hunne winkelzaak zoude waarnemen, de woning had verlateo. Nu werd die zoon, die met zyne vrouw aan den Noorbinnensingel, niet ver van het brandende perceel woonde, opgehaald, ten einde zoomogelijk in dit raad selachtige geval eeoige opheldering te geveo, maar zijne vreemde houding, gepaard met zyne tegenstrijdige antwoorden, gaven aan leiding, dat hy en zyne vrouw ale verdacht van moedwillige brandstichting werden gear resteerd en naar het politiebureau over gebracht. - Naar wjj vernemaD, bleven zjj echter aldaar aanvankelijk hardnekkig alle schuld ontken nen. Onze politie was evenwel daarmede niet tevreden en zette den volgenden dag met ijver het begonnen onderzoek voort. Aller eerst werd er huiszoeking gedaan in de woning van de gearresteerden en weldra kwamen tal van zaken voor den dag, die klaarbljjkeljjk te voren uit het brandende perceel in veiligheid gebracht en iu hunne woning warea ver borgen, terwijl bovendien meerdere bezwa rende omstandigheden voor do verdachten werden bijgebracht. Liegen was dan ook Diet wel meer mogelijk, en, naar wjj vernemen, moeteu de verdachten dan ook een volledige bekentenis hebben afgelegd, Daarbjj moet zjjn gebleken dat de brandstichting reeds iaog te voren onderling was beraamd en dat de zoon, gelyk hij hoeft gedaan, tjjdeas de afwezigheid van zyne ouders uitvoering aan dat plan zoude geven. Hjj moet daartoe op drie verschil lende plaatsen, o, a. in den winkel, in een kabinet en in eene bedstede, onderscheidene pakken lucifers hebben cedergelegd en die brandbare stoffen bovendien nog met petro leum hebben begoten, om eindelyk een en ander met een luciter in vlammen te doen opgaan. Achteruitgang van zaken moet hen tot die strafwaardige daad hebben gebracht. De brandstichter is bereids naar ae cel overgebracht, ter wjj 1 het echtpaar W., dat Woensdagavond met den laatsteu trein te dezer Stede van zijn noodwendig uitstapje terug keerde, onmiddellijk na aankomst door de politie werd gearresteerd. In de nabijheid van het buitengoed Val kenberg, op Snjjders—Chaam, leeft de 96- arige weduwe Van Gestel, bjjgenaamd Jut. Boe onverdiend haar die bijnaam is gegeven, blijkt zonneklaar, als men die krasse en kracht volle vrouw baar dageljjksch werk ziet ver richten. Nog dapper hanteert zy den onhan- digen en aartsvaderlijken dorschvlegel, zy tilt de zwaarste lasten en doet hierin niet onder voor de meest gespierden landman. Wel heeft de tjjd baren rug gebogen, doch van zenuw aandoeningen is geen sprake; integendeel, hare handelingen zjjn die eeoer jeugdige vrouw, welke nog op eeoige jaren levens durft hopen.. Even merkwaardig als de be woonster is ook haie boerenwoning, die volgens de usage" dagteekent uit den tjjd der Karbouters. Alles getuigt hier dus van kracht en sterkte en wedijvert met den tyd om het voortbestaan. (N. B, O.) Een Belg te New-ï'ork wilde naar zijn vader land terug, maar kon den overtocht niet betalen. Om gratis over den Oceaan te komen, gaf hij zich bij de New-Yorksche politie aan als bedrijver van een ernstig misdrijf, dat hij in België zou hebben gepleegd. Terstond werd hij naar België opgezonden om tc Gent terecht te staan. Daar bleek echter dat er van het aangegeven misdrijf niets bekend was, en de beklaagde werd dus bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Men stelde nu eene vervolging tegen hem in wegens oplichting, gepleegd voor het bedrag der reiskostenook van deze aanklacht moest hij echter worden vrijge sproken, wijl de rechtba-'1. overwoog dat het niet bewezen was dat. de beklaagde het beweerde misdrijf had gepleegd. Maar onmiddellijk na zijne invrijheidstelling werd hij in de straten van Gent aangehouden wegens het rondzwerven zonder middel van bestaan en voor dit delict veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Te Reading, in Pennsylvanié, heeft een hevi ge orkaan gewoed, waardoor vijftig mcnschen om het leven kwamen. Te Pitsburg zijn de muren van een groot huis, dat men bezig was te bouwen, door een bevigen rukwind omgewaaid; een paar aangren zende huizen stortten daardoor gedeeltelijk in en een aantal menschen werden onder bet puin bedolven. Volgens het laatste bericht wer den 22 personen levend en 4 dood weder te voorschijn gebracht. Er moeten nog velen onder dat puin liggen. De republiek Costa-Rica (Centraal-Amorika) is door een hevige aardbeving geteisterd. Te Ala- guela, een stad van 10,000 inwoners, werden tachtig menschen gedood en honderden gekwetst. Kerken en andere groote gebouwen werden ern stig beschadigd. DEN HAAG, 12 Januari. De toe stand van Z. M. den Koning is sedert gister avond verergerd, Z. M, heeft een unrustigeo nacht gehad dr. "Van Vlaauderen bracht den Dacht in het paleis door. Dr. Vinkhuyzen is telegraphisch ontboden. Betrouwbare berichten melden dat de toe stand van Z. M. den Koning geenszins ver beterd is. De hooge S yder verkeert in staat van onrust, die zjjn krachten sloopt. Voor de Haarlemsche rechtbank ving Donder dag de behandeling aan van de zaak tegen Frederik Willem Hoogerbeets, beschuldigd van in den avond van 5 September jl., tusscben 7 en 8 uur, poging tot moord te hebben gepleegd, door op der. Dreef, bij da Hazenpatersloan, te Haarlem, Hendrika Johanna Meyland en A. C. Balebraga, de eerste met drie, den ander met een kogel uit een revolver gevaarlijk te hebben gewond. Drie en twintig getuigen, waarvan 2 décharge, waren in deze zaak gedagvaard. Als verdediger var. beklaagde trad op mr. W. A. Paap, van Amsterdam. Uit een aantal brieven door den griffier voor gelezen, bleek dat beklaagde genoemde Hendrika Meyland, die verkeering had met Balebraga, tel kens had gedreigd, zoo zij niet van die verkeering afzag. Uit het getuigenverhoor van Dirk Toepoe], gehuwd met een halve zuster van Rika Meyland, en van W. Stolp, bij wie zij dienstbode was geweest, bleek dat het meisje een vlekkeloos verleden achtor zich hadniets dan goeds werd van haar verteld, terwijl omtrent Balebraga werd verklaard dat hij eerlijke bedoelingen met haar had en van plan was haar to huwen. De eisch van het O, M. tegen Hoogerbeets is 5 jaar. Schiedam, 12 Januari. Rogge en Gerst zonder handel. Houtwfjn z noteering der makelaars f 8V2. Jenever s Amsterd. proef f 121/»per hectol- Ct. zonder fust en zonder belasting. ffpoellngbeurs t f 1.60 per ketel, Bij de Schiedamsche Spoeling-Verenniging f 1,70 per ketel. Amsterdam, 12 Januari. Rogge op levering vast, Maart f 127, 126, 125, 26, Mei f128, Antwerpen, 12 Januari. Petroleum kalm; in loco fr. 19l/g; Jan. fr. 187/8 Febr. fr. 187/sj Maart fr. 18laatste 4 nul. fr. i 7'1/j. Botterdam, 12 Januari. Disc. per 3,'M. Kort. Londen 4 XI f 11.96 f 12.071/a Parys 4 I fr 100 -47.15 j- 47.75 Antwerpen 5 I tr. 100 -47.10 47.65 Tot onze diepe droefheid overleed heden te Gouda, ua voorzien te zyu van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze geliefde Vader en Ëehuwd- vader, JACOBUS PETRUS VAN CATZ, in den ouderdom van 58 jaren. m. l. zoetmulder-van Catz. D. M. ZOETMULDER. Schiedam, 11 Januari 1889, Heden overleed te Gouda, voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geachte Behuwdbroe- der, de Heer JP. VAM CATZ, iu den ouderdom van 58 jaren. S. J. ZOETMULDER. C.A.A. ZOETMULDER, Biezenaar. Schiedam, 11 Januari 1889. Benige kennisgeving. De Notaris P. F. J. VAN DER HEIJDEN te Schiedam zal in 't openbaar verkoopen: Een in goeden staat zijnde BRANDERIJ met Koelbak en EBP, aan de Westerkade te Schiedam, wijk G, 357,r. kadaster Sectie E, no. 1080, groot 4AO vierkante eilen; voorzien van 1 distilleer»» 2 ruw» ketels en IA beslagbakken. Te bezichtigen dagelijks, behalve op Zon dagen, en te aanvaarden 1 Februari e. b. By veiling op Vr(jdag 19 Januari 1889, 's morgens ten elf ure, en by afslag daags daarna, 's avonds ten acht ure, in Musis Sacrum", aau de Lange Haven te Schiedam. Inmiddels worden omtrent de vei koop- voorwaarden inlichtingen verstrekt ten kan tore van den Notaris VAN DER HEIJDEN. De Notaris P. F. J. VAN DER HEIJDEN te Schiedam zal in bet openbaar verkoopen1 Een WOONHUIS, EBP en OPEN GROND te Schiedam, aan den Langen Achterweg, wyk C, 276, kadaster Sectie B, nes. 1042 en 1043, ter grootte van 1ÏI vierkante ellen. Verhuurd in 5 gedeelten, te zamen voor f Ö.AO per week. Bij veiling op Vrydag 23 Januari 1889, 's morgeus ten elf ure, en bij af ting daags daarna, 's avonds ten acht ure, m Musis Sacrum", aan de Lange Raven te Schiedam. Inmiddels worden omtrent de verkoop voorwaarden inlichtingen verstrekt door den Notaris VAN DER HEIJDEN. De Notaris W. J. A, ROLDANUS te Schiedam is voornemens m het gebouw »Musis Sacrum" aldaar op Vrijdag18 Januari 1889, des voormiddags te II uren, te veilen, en op Zaterdag19 Januari 1889, des avonds te 8 uren, te verkoopen: Een HUIS met Plaats en ERVE, staande en gelegen te Schiedam,' aan den Singel, wyk A, co. 138, kadaster Sectie G, no, 232, groot 31 centiaren. Te bezichtigen Donderdag. 17 Januari 1889, van des voormiddags 10 tot des namid dags 4 uren en omtrent de koopvoorwaarden inlichtingen te bekomen ten kantore van ge noemden Notaris ROLDANUS. De Notaris W. J. A. ROLDANUS te Schiedam is voornemens in het gebouw »MuSis Sacrum" aldaar op Vrydag, 18 Januari 1889, des voormiddagstell uren, te veilen, en op Zaterdag, 19 Januari .1889, des avonds te 8 uren» te ver koopen: Een hecht, sterk en goed onderhouden WINKEL- en WOONHUIS met Open Plaats en ERVE, staande eo gelegen te Schiedam, aan de Oostzy de van de Hoog- straat, den besten Winkelstaud, wjjk C, no. 322, kadaster Sectie B, no. 1967, groot 62 centiaren. Te aanvaarden 16 Maart 4889. Te bezichtigen: Woensdag en Don derdag, 16en 17 Januaril889, van des voormid dags 11 tot des namiddags 4 uren, op vertoon van een toegangsbewijs, door genoemden Notaris ROLDANUS afgegeveu, te wiens kan tore omtrent de koopvoorwaarden inlichtingen te bekomen zyo. twee net Ingerichte f voorzien van waterleiding eo verdere ge makken, huurprys f 2.A0 per week, en een net Ingericht A f 3.60 per week. Te bevragen aan het Bureau der-Schie damsche Courant.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3