Binnenlandsche Berichten. was roet het vestigen van een kamp op de oevers van de Arunhimi. Het schip moet zoover z(jn geweest als het station Stanley Falls en tegen het einde van November te Leopolds- ville zjjn teruggekeerd. Een brief betreffende Stanley is den 47en December van Banana vertrokkeo. DENEMARKEN. Ia de bg de opening van den Ryksdag uit gesproken troonrede betuigt de koning zjjne ingenomenheid roet het bezoek ven den keizer van Duitschland. Onder de in te dienen wets ontwerpen zijn er, die betrekking hebben op de verzekering van werklieden. De staatsbegrooting wijst een voordeeiig saldo aan van ongeveer 10 millioen kronen, hoofdzakelijk te danken aan de opbrengst der in- en uitgaande rechten. Tut voorzitter der Eerste Kamer is gekozen graaf Lagerbjelke en tot onder-voorzitter de gewezen staatsraad von Ehrenheim, terwijl tot voorzitter der Tweede Kamer de koopman Wyk, en tot onder-voorzitter de grondeigenaar JJ. Olof Larsson benoemd zyn. ZÜID-AFRIKA. De verkiezingen in de Kaapkolonie zjja flfgeleopen, althans zoover gevorderd, dat men nageooeg met volkomen zekerheid de verhou ding der partyen kan berekenen, al is men dan ook nog niet geheel en al zeker van de ge zindheid van enkele leden. De Cape Argus berekent dat van de 74 leden, die hunne Stemmen zullen uitbrengen, 34 behooren tot de party, die den heer Hofmeyr els hun hoofd en leidsman erkent, 24 tot de minieterieele partij en 16 tot de oppositie. STATEN-GEN ER A AL. Het wetsontwerp betrekkelijk de arbitrage over het grensgeschil tusschen Suriname en Fransch Guyana" is in de afdeelingcn der Eerste Kamer met ingenomenheid ontvangen. Er werd slechts inlichting gevraagd omtrent een paar punten betreffende de omschrijving van bet geschil en de preciseering van het mandaat van den scheids rechter, hetwelk men zoodanig opgevat wilde zien, dat altijd het tusschen beide rivieren gelegen goudveld geheel aan een der partijen zal wor- dpn toegewezen, ICÜiÊiJAM, 18 Januari 1889. Betreffende den toestand van Z. M. den koning ontvingen w'y heden het volgende bericht: {Officieel lullelin.) Z. M. De koning heefteen ruatigen dag eo zeer goeden nacht doorge bracht. Professor Rosenstein vond den toestand der krachten bevredigend en het chronisch Ijjden des konings niet belangrijk verergerd. De Staatscourant van heden bevat het vol gende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den koning: Volgens verklaring van da geneesheeren des konings heeft Zyne Majesteit een gunsti- gen dag doorgebracht, doch in den Dacht weinig geslapen. De krachten blijven dezelfde. Hoewel de toestand over het algemeen be vredigend big ft, is professor Rosenstein heden Daar Het Loo ontboden voor een geneeskundig consnlt. Gisteren bereidde de heer Van Lier bet Schiedamscbe publiek een genotvoSlan avond zeker zal niemand het zich beklaagd hebben, de opvoering van jRobert en Bertram of de lustige vagebonden" te bebben, by gewoond. Ieder der spelers had zyn rol juist opgevat: de oude cipier, de halfslapende schildwacht, neef Michel en de gevangenbewaarder, en bovenal de vagebonden muntten uit. Voor zeker was h0t tweede tafereel van het tweede bedryf het glanspunt van den avond, ieder oogenblik schaterde het publiek het uit I Ook de soiree in het derde bedryf voldeed buiten gemeen. Zonder voorbehoud durven we dus ver zekeren, dat de heer Van Lier, door de op voering van bovengenoemd blijspel, aan ieders verlangen voldaan heeft. Wy hopen nog dezen winter meermalen het gezelschap des heeren Van Lier hier te ontmoeten, en wenschen het telkens hetzelfde succes. Over Abélard en Heloïse, scholastiek mystiek, nominalisme en realisme, en ook over Bernard van Clairvaux, las gisteravond voor de leden van aPaulus" de heer M. J. Mees van Haarlem. Als slotsom uitte hij den wenscb, dat onze tjjd aan Abélards dorst naar kennis mocht paren de innigheid van den abt van Clairvaux, Na de pauze droeg despreker dichtregelen voor van Beets, Ten Kate en Fiore deila Neve. De zaal was goed bezet, het koor, voor zoover het opgekomen was, deed zijn best. Den 27n October jt. is in de Noordzee door de bemanning vao een Engelsch zee- visschersvaartuigY tn 143zooder eenige aanleiding gescboten op de bemanning van de alhier thuis behoord hebbende sloep Har monie. Door den kapitein van dit vaartuig is daarvan indertjjd klachte gedaan by den waterschout alhier, die van het voorgevallene proces-verbaal heeft opgemaakt, ten gevolge waarvan die zaak op 30 Januari a.s. voor het politie gerechtshof te Great Yarmouth zal be handeld worden. De getuigen zyn tegen dien datum derwaarts ontboden. De nieuwe schoolwet is in den minister raad gearresteerd en naar den Raad van State verzonden. Vad In bet jaar 1889 zullen door de commissie belast met bet afnemen der examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, te Amsterdam en te Rotterdam elk 5 zittingen gehouden worden. Tyd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren bekendgemaaakt. Biykens by het departement van oorlog ingekomen rapporten, hebben aan den eerst- gevolgden cursus voor vrywillige oefeningen in den wapeobandel ongeveer 25ü0jongeheden van 17 tot 19 jaar deelgenomen. De uitkom sten worden over het algemeen bevredigend genoemd, By de regeering bestaat, naar men aan de Amst. Ctuit Den Haag meldt, het plan het bestaande entrepotdok te Amsterdam op te heffen en op het exercitie-terrein in de Riet landen een nieuw dok, doch in gewyzigden vorm, te ootwerpea, In De ffageninger komt E. C. S. op tegen bet verband, door den minister Keuchemus gebracht tusscheu de synode en de Indische kerkenen het verwijt aan de hervormde kerk dat zy vao den toestand der Indische kerken schuld zou zyn. De Indische kerk toch is een staatskerk, maar dit is niet de schuld der synode, wel die der regeeringdie steeds verzuimd beeft daarin verandering te breDgen terwjjl d8 hervormde kerk daartce wel bereid was. De bedoelmg der synode blykt uit de aanvankelyke redactie van artikel 4 algemeen reglement van 1852, luidende aldus: >De belangen der Oost- en Westmdische kerken zyn een voorwerp vau de aanhoudende zorg der synode van de Neder!, herv. kerk. De' betrekking dier kerken tot de synode blyft op den tegenwoerdigen voet, totdat zy nader meer kerkelijk kan geregeld worden." De regeeriog echter maakt deze reserve: xdatuit het voorkomende aan bet slot van artikel 4 niets zal kunnen worden afgeleid ten aanzien der bevoegdheid van de synode der Nederl. hervormde kerktot regeling der belangen en betrekkingen van de protestantsche kerken in Oost- en West-IodiS, waaromtrent wy ons voorbehouden de bestaande bepalingenzoo noodigte wyzigeo, in verband tot de behoef ten on belangen dier kerkende rechten van den staat en de aanspraken, welkenaast de hervormde kerkook de andere daarbij be trokken kerkgenootschappen kunnen doen galden." Wel is deze reserve ingetrokkenmaar daardoor is aao de synode geen bevoegdheid verleend die zy niet bezat. Het is daarom den schrijver onverklaarbaar, boe mannen, die wegens hun hooge positie de noodige zelf- beheersching moesten tonnen (gelijk de heer Keuchenius van den heer Van Rees verlangde), over de hervormde kerk kunnen spreken zooals de minister heeft gedaan. Naar wy vernemen, bestaat by de betrokken ondernemingen het plan, om met ingang van '15 februari 1889 een pakkettarief in te voeren voor het vervoer van pakjes tot een gewicht van 10 kilogram, tusschen siations der Hollandsche IJzeren- en der Nederlandsche Rbynspoorweg-maatschappjj eenerzjjds, en Londen (London-—Chatham en Dover Railway) anderzijds via Vlissingen—Queenboro' eo omgekeerd. Uit Groningen wordt aao het Handelsblad als een bewys van opgewekt politiek leven medegedeeld, dat de kaarten voor de te Groningen gehouden byeenkomst, waarin de heeren Van Houteu en Yeegens als sprekers zouden optreden, binnen een kwartier waren verkocht, waarna ze tegen f 1.50 en f 1.75 van de band werden gedaan, terwjjl ze oorspron kelijk slechts een dubbeltje kostten. De ramschepen en monitors zutleo met meerdere snelvurende kanonnen van 3.7 cM. gewapend worden, om aanvallen van torpedo booten beter te kunnen afslaan. De zetldag van Zr. Ms. schroefstoomschip la kl. Atjeh, onder commando van den kap, t./z. J, P. Mercier, liggende in de haven van Nieuwediep, is bepaald op Donderdag 31 dezer, by gunstige gelegenheid. Het schip zal de havens in den Noord-AHaatischen Oceaan en de Middellandsche Zee bezoeken, voor het ver tonnen der vlag en tot oefening der equipage. Men schrijft aan de Middelb. Ore.; Ten bewyze dat een geregelde dienst van het vasteland van Europa op Zuid-Afrika reden van bestaan heeft, kan vooizeker het feit dienen, dat op het stoomschip Drummond Castle van de Castle Line, dat den lCn dezer van Londen vertrok, alle plaatsen voor 3e- klasse-passagiers zyn bezet. Voor le en 2e klasse zyn nog enkele plaatsen beschikbaar. By het Woensdag jl. te Hamburg gehouden snelryden voor het meesterschap van Hamburg werd de baan van 3000 meter afgelegd door den heer Harms in 7 m. 10*/> sec., en door deu beer Adolphus in 7 m. 11 sec. Bjj het schooor'yden voor het meesterschap van Duitschland was overwinnaar de heer Kaiser. De lange baan (7500 meter) werd door den heer Donoghue afgelegd in 16 in. 45'/, sec., door den beer Harms in 18 m. 19 sec. Het 66ste Nederrjjusche muziekfeest, op Pinksteren te Keulen te houdeD, zal den eersten dag Beethoven's 5de Symphonie en »Missa Solemois" ten gehoore brengen; den tweeden dag het viool-concert van Beethoven, door prof. Joachim, 6e late Symphonie van Brabms, de Walpurgisnacbt van Mendelssohn en een gedeelte van Schumann's zParadis uud Peri". Den derden dag zyo de namen vau Bruch en Wagner op het programma. De Belgische tenorzanger Van Dyck, van de Weener opera, is een der solisten. De Zutfensche kuostvereeniging sPictura" heeft besloten in dit jaar de 8e tentoonstelling van schilderijen van levende Nederlandsche meesters te houden van 28 April tot en met1 26 Mei. Te Hilversum heeft zich een voorloopfg»1 commissie gevormd voor de viering van het 40-jarig feest der regeering van Z. M. den koning op 12 Mei e. k. Deze commissie bestaat uit bestuursleden van eenige corporatiën en vereenigiogen. Het plan bestaat om zich te verzekeren van de medewerking van alle in deze gemeente be staande vereenigingen en sociëteitenvervol gens van dia van het gemeentebestuur, en ein delijk van de ingezetenen. Men stelt zich tan doel het houden van een optocht en van volksfeesten, algemeens versiering en illumi natie, muziekuitvoeringen en vuurwerk. De directeur van het kon. penningkabinet geeft in bedenking, voor het 2i/rcentsatuk, het oud-Hollaodsche nGroot", de vroegere officieels benaming van een halve stuiver, we der aan te nemen. Door de rijksambtenaren te Maastricht iff een aanhaling gedaan vao 163 liter gedistil leerd, dat in de woning van een spuitwater fabrikant clandestien was geborgen. Te Groesbeek zyn Dinsdag jl. aan de grenzen by Kranenburg aangehaald twee karren, be laden met varkens, die in ons land ingevoerd werden. De varkens, paarden en karren zyn in beslag genomen en de begeleiders zyn in. arrest. De waarde van de in beslag genomen goederen is vry aanzienlijk. Een nieuwe manier om de menschen op teL lichten is te Delft toegepast. Daar kwam dezer dagen by een horlogemaker een heer binnen, die ^geneesmiddelen" aanbeval. Aan gezien de winkelier betoogde niets noodig te hebben van "smans zalfjes en potjes, wilde deze bewyzen dat de horlogemaker wèl ziek- was, en stopte hem een watje in het oor, zonder dat deze 't verhinderen kon. Onmid dellijk zakte de patiënt bewusteloos neer, juist echter op het oogenblik dat zyne vrouw en kinderen in den winkel kwamen. Toen ging* de >geneesheer" ijlings heen, anders zou hij wellicht beproefd hebben of er ook gouden en zilveren uurwerken warendie hij ïge- nezen" kon. Zooals gemeld is, worden op den Dam tn- Amsterdam tramkaartjes gecolporteerd door een man, op wiens pet het opschrift prjjktr »Js parle franyais." 'tls sterk, maar in dit opzicht zyn wjj Amsterdam toch vooruit, Te Rotterdam liep in het vorig jaar zekere B.f een zoogenaamde wilde besteller, dat is een besteller, die zyne zaken voor eigen rekening; doet, en op diens pet stond te lezen, dat bjj. Franscb, Duitsch en Engelsch sprak, wat- inderdaad het geval was. Naar men verzekert, worden er wel 150 wilde bestellers in Rotter dam gevonden, en onder ben moeten er velen zyn, die verschillende vreemde talen spreken.- Er zyn lieden onder uit voorname famihën; een vroeger officier der Pruisische cavalerie- o. a. biedt aan spoor of stoomboot zijne dien sten als gids aan. Maasbode Op een bruiloft te Loenhout, nabij Zundert, welke door ongeveer 200 gasten werd bijge woond, zyn gedurende twee achtereenvolgende dagen niet minder dan drie vette beesten, name lijk een os, een kalf en een varken, verorberd. Possart zal van 1 Febr. tot eiode Maart in* ons land gastvoorstellingen geven, met een' eigen gezelschap. Een bewys, dat de eerlijkheid nog niet de wereld uit is, gaf dezer dagen een arm werk man, de bezembinder Peter Karbich, te Heerlen- Toen hy bij een landbouwersweduwe een 5-tal bezems verkocht, gaf deze zijn kind, boven den i koopprijs, een paar oude beschimmelde schoe nen. Bjj 't oppoetsen dezer schoenen bemerkte- de vrouw van K. dat er iets in verstopt waa. Men doorzocht ze en vond een beursje waaria- een som gelds, ten bedr,age van byna f 100, hoofdzakelijk in goud en muntbiljetten. K.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2