N°. 7164. Tweede Blad, A0. 1889; Maandag 21 Januar Drie-en-ve©rtigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. ABONNEMENTSPRIJS, per St wartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke UITGEVER: J. ODE. BOBKAO: RUKT, BS, lil Advsktcxtuprus: vim 1—10 gewone regels mei inbegrip na eene Ooarnntf t;to Iedere gewone regel meer,10, Deurvum, geplaatst wordt tegen tweemaii. berekend. ENGELAND, De verkiezingen voor den graafschapsraad ïjjo te Londen in degrootste kalmte afgeloopen. Een telgram uit Sydney meldt dat op de Samoa-eilanden rost heerscht. Een bode, die Donderdag te Suakino ia aangekomen, verzekert dat Slatin-bey nog de gevangene van den mahd> ie, maar dat Lupton- bey in zijne gevangenschap is overleden. Te Ch.vrtoem liep het gerucht dat de equatoriale provinciën den Mabdisten zijn in handen gevallen. Aan de Daily Neut wordt uit Kaïro ge meld dat debeer Vincent naar Opper-Egypte vertrekt om de landerijen, die onder den lagen atand van dan Njjl lijden en waar de bevol king dientengevolge eene vermindering van 500,000 p, at. der grondbelasting verlangt, te inepecteeren. Vermoedelijk zal de regeeriog eene vermindering van vier vyfden dier som toestaan. Aan de Standard wordt uit Madrid getele- grapheerd dat de politie aldaar verscheidene personen gearresteerd en papieren in beslag genomen heeft, vermoedelijk alles betrekking bebbende op de in de laatste dagen aldaar gelegde ontplofbare bommen. De regeering is voornemens de personen, die wegens staatkundige of militaire vergrijpen en wegens drukpersdelicten veroordeeld zjjo, unnestie te verleenen. Uit Kaïro wordt aan de Timet gemeld dat de Egyptische regeering besloten heeft de aanbesteding uit te schrijven van den aanleg van nieuwe spoorwegen, waaronder waar schijnlijk de uitbreiding der lijn door Oppar- Egypte tot Girgeh. De regeeriog zou daarbij eene garantie van 5 pCt. op bet aanlegkapitaal verleenen. Von.rts had de regeering besloten den ingang van de haven van Alexsndrië te verbeteren. F E A N K B IJ 8. Aan bet Journal iet Débata wordt uit Weenen geseind dat te Tirnova ernstige wanordelijkheden zjjn uitgebroken. De bevol king is vorst Ferdinand vijandig gezind. Oproerige proclamaliëa zjja op de muren geplakt. Uit Rome wordt aan h Tampt gemeld dat uit het onderzoek der ministers Grimaldi en Pereggi is gebleken dat bet tekort op de begrooting thans 1O0 millioen bedraagt, maar dat dit in Juni a. s. ten gevolge van de inge willigde buitengewone kredieten het cjjfer van 400 millioen bereiken zat. DUITSCHLAND. Het wetsontwerp betreffende de bescher ming van Duiteche belangen au de bestrijding van den slavenhandel in Oost-Afrika is by den Bondsraad ingekomen. Daarby wordt een krediet gevraagd van ten hoogste 2 millioen mark. De tenuitvoerlegging der verslechte maatregelen zal aan een rijkscommissaris worden opgedragen, die te gelyker tijd het aan den rijkskanselier toekomende toezicht uit oefent over de Duitsch-Oostafrikaansche maat schappij en de door haar aangestelde personen. OOSTENRIJK. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden zette gisteren de behnndeliog van bet leger- ontwerp voort. De heer Tenevassy verweet der regeering dat zjj Duitecbland nagapt. Graaf Andrassy verklaarde zich voor het ontwerp, ITALIË. De regeering heeft een proces ingesteld tegen onderscheidene hoofden van de sUuione romana" (kathol, verkiezinga-comité), wegens pogingen tot orakoopiog, waaraan zjj zich zouden hebben schuldig gemaakt bij de jongste gemeentelijke verkiezingen in Juni 1888. Op het Vaticaan beschouwt men dit proces als een nieuwen aanval van den heer Crispi, een nieuwen vervolgingsmaatregel. RUSLAND. De geneesheeren der keizerin dringen er sterk op aan, dat de czariaa zich naar Zuid- Italië zal begeven, daar zy, om het ongelnk by Borki te vergeten, verandering van lucht en omgeving behoeft. Naar gemeld wordt, zoekt men daarom naar een geschikte ver blijfplaats ia de buurt van Napels. De moeder der czarina, de koningin van Denemarken, hare zuster, de hertogin van Cumberland, en de hertog van Cumberland zullen haar ver gezellen. ZUID-AFRIK A. De Volksraad van den Oranje-Vrystaat beeft de voorstellen goedgekeurd tot den bouw van spoorwegen van de Oranje-Rivier over Bloemfontein naar de Vaal-Rivier, en van den Reenerspas naar Harry Smith. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 Januari. By de beraadslaging over de by bet Wetboel van Strafvordering toegestane vrijheidsbene ming meende de heer Vening Meinesz dat de regeering wat al te gemakkelijk heenstapte over de onschendbaarheid van de woning. Ze wil die inbreuk toch voor zeer lichte straffen reeds toegestaan zien. Spreker toonde aan dat in gevallen van heeterdaad de politie, als de dader zich in eene woning verschuilt, machteloos zou staao, zonder schriftelijk bevel van den ambtenaar van het O. M. Spreker meende dat, indien dit wetsontwerp letterlijk werd uitgevoeid, het nog onaanneembaar is. Een algemeens regel voor verschillende ge vallen gaat met op. De heer Vlielander Hein achtte de wet niet urgent. Ook hjj keurde het generaliseeren af en toonde de onjuistheid daarvan met voor beelden aan. Hjj had tegen het wetsontwerp overwegend bezwaar, omdat het voor vele gevallen geen genoegzamea waarborg op leverde. Hjj keurde af dat den ambtenaar van het O. M. priori het recht werd gegeven, nacht en dag elke woning te doen onderzoeken. De heer Van Tienhoven verklaarde eveneens dat het brengen van vele gevallen onder éen regel onjuist gezien is, Ook hij had tegen het ontwerp overwegend bezwaar. De heer Van Naamen betwijfelde of de Hooge Raad, op een arrest waarvan deze wet berust wel de bedoelingdaarin uitgedrukt in alge- meenen zin, heeft gehad. De heer Van Gennep meent dat in deze wet Ie rechten van artikel 158 der grondwet niet gewaarborgd zyn. De heer Kappejjoe van de Coppello meende dat in het enkele geval dat voorgekomen is, niet door een wet behoefde te worden voor zien, Hjj meende dat de wet uitging vau een verkeerd denkbeeld, door het vatten van een dader toe te staan, ovtral, behalve in een woning. Ook meende spreker dat de macht aan den ambtenaar van het openbaar roinisLerie gegeven, te groot was. De minister van justitie achtte het ontwerp wel urgent, zag daarin volstrekt geen over wegend bezwaar en achtte het volkomen uitvoer baar, zonder vrees voor machtsoverschryding. Het ontwerp werd daarop verworpen met 34 tegen 12 stemmen. Voor hebben gestemd de hecren Coenen, De Vos van Steenwjjk, Van Eysioga, Hengat, Henri Smits, De Brujjn, Pyls, Verhjjen, Mé, Smitz, Van Nispen, Var Pallandten de wL- zitter. Tegen de heeren Van Tienhoven, Van Gen nep, Welt, Van der Goes, Fransen van de Putte, Van Weideren Rengers, Six, Van Naa- meD, Viruly, Bultman, De Vos, Hujjdecoper, Kappejjoe van de Coppello, Inainger, Wert- heim, Breuning, Pjjnappe), looien burg, Van der Breggeo, Blussé, Stork, Alberda van Ekenstein, Prins, Muller, Van Nagel van Ampsen, Van Akerlaken, Bljjdestein, Thooft, Van Lier, Van Swinderen, Vlielander Hein, Van Rojjen, Vening Meinesz en Melivil van Ljjaden. SCHIEDAM, 19 Jaunarl 1889. In de Staatscourant van gisteren is opge nomen het verslag der commissie in 't afge loopen jaar belast methet afnemen van examen voor hen, die akten van bekwaamheid ver langden voor middelbaar onderwijs in Neder- landsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staatswetenschappen en schoon- echryven. Dat de uitslag der examens ook dat jaar verre van gunstig was, meent de commissie over het algemeen te moeten toeschrijven aan dezelfde oorzakeo, als daarvoor door de com missie van het jaar te voren zyn aangegeven, en dus zoowel aan onvoldoende algemeene ontwikkeling bij de meeste candidaten als aan gemis eener gelegenheid tot geschikte oplei ding, waarbjj dan nog komt dat velen zich lichtvaardig en overhaast aan het examen onderwierpen, zonder er zich vooraf reken schap van gegeven te hebban o( hunne kennis ook maar eenigazins zou voldoen aun de door het programma gestelde eischen. Ook ditmaal kan de commissie niet nalaten op te merken dat haars inziens eerst dan verbetering in dezen toestand zal kuoneD verwacht worden wanneer de opleiding tot leeraar by het mid delbaar onderwijs bjj de wet geregeld werd evenals dat bjj het lager en het hooger on derwijs bet geval is. De beer J. A. Van Hatteno, te Sliedrecht, heeft in Transvaal een belangrijk werk aangenomen, waarvoor ongehuwde Nederland- sche werklieden noodigzjjn. Eenige personen zyn reeds aangezocht tegen vrjjen overtocht daarheen te gaaa. Naar De Tijd verneemt, is voor de verga deringen der socialisten te Amsterdam een perceel met open erf op de Bloemgracht aangekocht. Door aanplakking en aflezing is door den burgemeester van 's-Gravendeelals hoofd der politie, het verzoek aan de ingezetenen gericht, zich zoovee) mogelijk te onthouden van giften te geven aan de welbekende koop lieden in papier en lucifershetgeen niet anders is dan bedekte bedelary, welke perso nen bet met hun brutale handelingen den in gezetenen soms erg lastig maken. De bedelary, die in het zuidoosten van Drente door de vestiging van vete nieuwe be woners in sommige gemeenten zeer toenam, is thans als een gevolg van de aldaar thans verschijnende marechaussees zeer beperkt. Zjj, die nog met bedelen bljjven voortgaan, zyn hoofdzakelijk de doortrekkende landloopers of scharenslijpers, welke lieden overal bekend zyn en eenigen handel of beroep uitoefenen, waardoor bun dit gemakkelijk wordt gemaakt. De arme ingezetenen in deze streken werken thans voor de werkverschaffingen of worden door armbesturen bedeeld. Met het afnemen der bedelarjj is ook de openbare veiligheid in deze streken toegenomen. Ten gevolge van de menigvuldige vecht- partjjen is Zondagavond jl. op het gehucht Hoogorheideonder Oosterhout, een bloedig drama afgespeeld. Een oppassend jongeling met name Hendrik Gabaarsis zoodanig toe; OOURANI. 1.85 - 2.50. - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 5