S 4- blg'ft voor bat oogenblik bevredigend. Ce krachten komen langzaam by, ofschoon de hooge 1'yder de laatste 24 uren minder rustig is geweest. Het bulletin vau hedenmorgen luidt: Ha een kalmen dag heelt Z. M. de koniog heden een rustigen nacht doorgebracht. De algemeens toestand is bevredigend. 's Konings geneesheer, dr. Vinkhuyzen, is Zaterdagavond weder naar Het Loo vertrokken. Naar men aan de Arnh. Ot. uit Leiden mededeelt, heeft prof. Rosenste'ra verklaard dat, indien zich geen byzondere complication voordoen, de toestand van Z, M. nog geeo dadelijk levensgevaar oplevert. De Staaticourant van heden bevat het vol lende bericht omtreDt den toestand van Z'yne Majesteit den koniog: Ofschoon Z'yne Majesteit de koning de laatste 48 uren minder rustig heeft doorgebracht, blijft volgens verklaring der geneesheeren de toestand des konings voor het oogenblik be vredigend, De voeding verbetert iets, en de krachten gaan langiaam vooruit. Omtrent den toestand des konings geeft de Haagsche correspondent der N. Or. Ct. een uitvoerig bericht, waaraan wy het volgende ontleenen 5Verleden Vrijdagavond werd Z. M,gelyk uit alle berichten duidelijk is geblekendoor •en aanval van beroerte getroffen. Men vreesde dien nacht, waarin de hooge lyder als roerloos bleef, dat hij zachtkens zou insluimeren; tot 8 uur in den nacht verliet H. M. de koningin het ziekbed niet; toeti zy zich verwijderde, gaf zy uitdrukkelijk last om zoo de fataie slag dreigde te vallenhaar tijdig te waar- Schuwen. Tegen den morgen echter keerde het bewustzijn bij Z. M. terug. Het bleek toen al dadelijk dat de kleine hersenen niet hadden geleden; van verlamming was geen Spoor te ontdekkendoch daarentegen schenen de groote hersenen te zijn aangedaan en een verweeking daarvan kwam al spoedig aan het licht. Sedert is de hooge lijder, naar my van •He zijden wordt verzekerd lichamelijk weder iets bygekomenondanks het gebruik van slechts weinig voedsel (wat tapioca-bouillon •n fleur d'oraoger) heeft Z. M. in de eerste dagen ongeveer niets genuttigd en niettemin jjamen de krachten oog zichtbaar toe. Daar entegen zijn da moreele krachten, althans in de laatste dagen, niet versterkt. Het is helaas te vreezen dat de koning in dat opzicht niet weder geheel zal herstellen, Vandaar dat men reeds aan de regeering het plan toeschreef om een t'ydel'yk regentschap aan de ver- eenigde Staten-Geneiaal voor te stellen. Toch is dit nog niet in ernstige overweging geno men omdat de geneesheeren den toestand des hoogeo lijders niet van dten aard beschou wen dat hy volslagen buiten staat geacht kan worden de regeering te bl'yven waar nemen. Ook professor Rosenstein moet, met bet oog op de naaste toekomst, op verlangen der regeering den koning eergisteren ander maal hebben bezocht. Het zeer voorzichtig gestelde bulletindaarna uitgegevendoet duidelyk zien dat men uitsluitend van de toe neming der lichamelijke krachten en van niet Sterken achteruitgang ten aanzien van de chronische kwaal sprekende, de ernstigste z'yde van het lyden geheel buiten bespreking laat. Misschien bestaat daartoe thans een goede reden. Sedert een paar dagen was Z. M. by tusschenpoozen weder op en by machte om althans eenige spoedeischeode besluiten te onderteekenen. De wijze waarop die onder- teekening plaats had, bewyst evenwel dat de toestand nog allesbehalve bevredigend is. «Zooveel is zeker, dat de hooge lyder in da laatste dagen rustiger is geworden; aan vankelijk wekte zyoe opgewondeuheid,waarvan ik kiesc'nheidshalve geen bijzonderheden zal meedeelen, de grootste zorg ^langzamerhand jj echter' verandering daarin gekomen en in de laatste dagen is de toestand meer die van apathie. «De koning is zich ten volle vau zijne positie bewust in de heldere oogenblikken verschil lende bevelen, door hem gegeven, doen dit zien. Ik heb ook uit de beste bron vernomen dat de komst van den vice-admiraal Van Gapellen op Het Loo geen andere beteekenis had dan dat Z. M.zyn einde voorziende dezen vertrouwden vriend wilde vaarwel zeg- geu. Geen staats- of marioe-belaogen zyn in die samenkomst besproken; Z. M. wilde alleen afscheid van z\jn adjudant-genaaai nemen. «Dat men in de hofkringen overtuigd is van den spoedigen afloop der crisis, behoef ik niet te ontveinzen. Reeds het feit, dat de bekende Parysche modiste, mad. Beckers, herwaarts is gekomea om zich op een alge- meeneu en iangdurigen rouw voor te bereiden, is een veeg teeken, al behoeft men daarom niet met den specialen correspondent van, de Fiyaro. mr, Brasseur, die poolshoogte kwam nemen, als vaststaande aan te nemen, dat het einde nog deze of m het begio der volgende week zal nadereo. z>Dergelijke gewaagde voorspellingen laat ik aan aadereo over, Hoewel het misschien voor den vorsteljjken ijjder te wenschun ware, dat hy niet al de phases eener ziekte hebbe te doorleven, is de mogelijkheid geenszins uitgesloten, dat Z. M. nog eeoige maanden, althans weken behouden blyft." Omtrent den toestand des konings zegt D* Oranjeman, na van de gewone mede- deelingen te hebben gewag gemaakt: «Waarheid is we meenen biervoor te mogeo instaan dat zy, die van naby met den toestand bekend zyn, zich met durven ontveinzen, dat Z. M, helaas de laatste periode der ziekte is ingetreden. De werking der spysverterings-organen is geheel veranderd; hersenen-verweekwg is ingetreden; vaak on lijdelijke pijoen leiden tot hooge zenuw-over spanning. En waar nog een oogenblik van kalmte intreedt, wenscht de koning aange kleed te worden. De pogingen daartoe hfer- halen zich zeer dikwijls, doch de krachten zyn reeds zoozeer afgenomen, dat Z. M. niet zonder hulp overeind kan zyn en vaak na 5 minuten weder ontkleed wordt. H. M. de koningin woonde Zondagmorgen met gevolg te Apeldoorn de godsdienstoefening bij, ooder het gehoor van ds. Hattink, en nam mede deel aan het avondmaal. By deze plechtigheid had de voorganger tot tekst ge kozen 1 Kon, 19: 7, laatste gedeelte. Het was ts Apeldoorn een ongekende ge beurtenis. H, M. de koningin nam tegenover den predikant, tusschen haar gevolg, aan het nachtmaal plaats, terwijl veriler aller, aanzaten, zonder te letten op rang of stand. Met een enkel woord zinspeelde, volgens het TJtr. Dll, ds. Hattink op deze gewichtige gebeurtenis, en btacht Gode dank, dat Z. M. de koning tot nog toe gespaard was gebleven voor zyn gezin en zyn volk. Ter uitvoering vao artikel 187 der grond wet is een wetsontwerp omtrent den staat van oorlog en beleg door het departement van oorlog in gereedheid gebracht. De indiening van dit ontwerp by de Tweede Kamer wordt Bpoedig verwacht. In zyn antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over z'yne begrooting zegt de minister van justitie dat een ontwerp van wet betreffende da enquête over de fabriekstoestanden by den Raad vao State is eo uat hy eeoe herziening der drankwet niet wenschelyk acht. De minister van oorlog noodigt militic- plichtigen, die als telegrafist werkzaam zijn en in aanmerking wenscheu te komen vooreen opleiding tot vesliogteiegraffst, zoomede aie- genen hunner, die tot milicien-opzichter der genie wenschen te worden opgeleid, uit, daar van te doen blyken, door zich vóór 1 April a. s. schriftelijk tot het dep, van oorlog te wenden. Nadere bijzonderheden in de St.-Ot. no. 17. Men meldt aan bet Soeiaal Weekblad dat in de provincie Zuid-Hollaod door den com missaris des konings aan de burgemeesters een reeks van vragen ter beantwoording is voorgelegd betreffende den veldarbeid van kinderen en vrouwen. Met zekerheid kunnen wy melden dat de gezondheidstoestand van Dordrechts afgevaar digde ter Tweede Kamer, mr. J. B. Van Osen- bruggen, aanmerkelijk verbeterd is. De zieke neemt gaandeweg in krachten toe, zoodat er alle grond bestaat voor de hoop op een spoe dig herstel. (D. O.) Naar wy vernemen, is de heer Van Baar, lid der Tweede Kamer, ernstig ongesteld. N8. Ot.) De maatschappij tot bevordering der toon kunst, afdeelmg Rotterdam, zal Vrydag 25 dezer hare tweede muziekuitvoering geven; alsdan zal ten gehoore worden gebracht «Samson", oratorium van G, F. Handel. De vereeniging van Nederlandsche Steen fabrikanten heeft aan de Tweede Kamer, naar aanleiding vao het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen, een adres gezonden, waarin zij ver zoekt, het ontwerp niet op de steenbakkeryen van toepassing te doen zyn, maar deze ooder de bedryven, in artikel 1 sub, 1, werf .~<tm- heden in de open lucht, vermeid, te w.uau opnemen. Door de Zuidhollandscbe maatschappij tot reddiog van schipbreukelingen te Rotterdam is aan tie heeren Braakenburg, arts, en .1. L, C. Wortman, candidaat-arts, betdeo wonende te Leidentoegekend de zilveren medaille met daarby behoorend getuigschriftwegens hun meoschlievend hulpbetoonverleend aan de drenkelingen vau het op 21 November 11. onder de kust van Ouddorp verbrijzelde bark schip Atalanta. Genoemde heeren vertoefden destyds te Goedereede. De volledige uitslag van de Vrijdag jl. te Hamburg gehouden match tusschen drie Duitsche en drie Nederlandsche schaatsen rijders, op eene baan van 1609 meter, was als volgt: Pander (Haarlem) 3 m. 17 s., Jurrjens (Amsterdam) 3 m. 18 s., Couvée (Delft) 3 m. 25 s», Harms 3 m. 36 s., Hansen 3 m. 45 s., Grooeumo 3 so, 47 s. De uitslag op de baan van 3218 meter was Jurrjens 6 an. 48 s., Pander 6 m. 56 s., Couvée (die gevallen is) 7 na. 15 s., Grone- mao 7 ra. 48 s., Hansen 8 m. 3 s. Te Vianen is in87-jarigen ouderdom over leden de oudstrjjder G.A.Koojjman, die behoord heeft lot de verdedigers der citadel van Ant werpen. Hy had hst Metalen Kruis en de citadel-medaille. De door de Amsterdamsche politie te Delft aangehouden valsche munter is genaamd H. A. Scheerder. De inspecteur van politie Batelt en de rechercheurs Panhorst en Verbeek koesterden reeds lang vóór de aanhouding van Smitshuij- zen, Mevius en Ho! het vermoeden, dat de kleermaker H. A. Scheerder zich onledig hield met het vervaardigen van valsche munt, waarom zy hem zorgvuldig in het oog hielden. De arrestatie vao Smitshuyzen c. s. eo de verdere bemoeiingen aan het onderzoek ver bonden, waren oorzaak datzjj Scheerder een tijdlang roet rust moesten laten. Inmiddels bad deze zich te Amsterdam laten afschrijven naar den Heerenwegte Utrecht By onderzoek bleek j spoedig dat Scheerder te Utrecht niet woonde en dus reden moest hebben otn zyn verblijf" verborgen te houden. Op zekeren dag echter werd hy door genoemde rechercheurs te- Amsterdam ontmoetzij volgden hem, en toen hy een kaartje naar Delft nam, spoedden ook zy naar die stad en bleek hun weidra dat hy aldaar in de Poppenateeg verbljjf hield. Zeer handig wisten de rechercheurs als loodgieters of metselaars gekleed te komen op een dak tegenover Scheerder's woning, van waar zjj konden zien in zijn kamertje, zonder echter precies te kunnen onderscheiden wat hy uit voerde. Toen volgde de aanhoudiog, waarby de politie Scheerder ijverig bezig vond met het vervaardigen van valsch geld. (Bil,). By een ingezetene van Leiden is in de vorige week een brandbaar voorwerp in de brievenbus geworpen en daarna in braad gestoken. Later werden krullen en andere brandstoffen tegen de deur opgestapeld en een brandbrief in de brievenbus gevonden. Langs de woning op den Stationsweg wordt toezicht gehouden. Men.is den dader echter nog niet op bet spoor. Twee agenten hebben Zoo dag te Amster dam op verzoek der buren zich begs,en naar een bierhuis in de Palmdwarsstraat, alwaar zy 40 minderjarige knapen aantroffen bij het hazardspel. De kaarten zyn door de agenten in beslag genomen en tegen de knapen is proces-verbaal opgemaakt. In het begin van deze maand is te Amster dam opgericht eene «Nederlandsche Lucht- vaart-vereeoiging", uit welker statuten bljjkt dat het doel is de beoefening der luchtvaart, de exploitatie van luchtballons, zoowel ten- dienste harer leden als van anderen, en het verrichten van luchtvaartdiensten in t'yd vau oorlog ten behoeve van leger en vloot. De. Spectator bericht dat Vosroaer's bijzon dere vriend, de beroemde schilder Alma Tadema, het ontwerp en de teekeoing zal leveren voor het fontein-monument, dat ter eere van Vos- maer in de Scheveoingsche boschjes eventueel zal worden opgerichten waaromtrent dé- commissie van uitvoering spoedig nadere mededeeling hoopt te doen. V k In den nacht van "Vrydag op Zaterdag is in de R.-k. kerk te Bemeten (L.) ingebroken en 't offerblok geledigd, waarin zich een aanzienlijk, bedrag bevond. De dader of daders zijn onde- kend. i Een twaalfjarig knaapje vermaakte zich- gisteren te Delft, niettegenstaande de waar schuwing der politie, met schotsjesvaren in bet- Oostsingel water; hy gleeder af en verdronk- Te Zuid-Beierland waagden Zondagnamid dag twee broeders van 8 en 14 jaar zich op het broze ijs ia de binnenhaven. Een hunner viel door 't ijs, waarop de ander hem wilde helpen, doch er ook doorzakte, met het noodlottig ge-' volg, dat beiden verdronken. Te Lingen (Oost-Friesland) heeft Donder dag jl. een treurig ongeluk plaats gehad. Een onderwyzer en veertig scholieren, die zich op de Eems met schaatsenrijden wilden verma ken zyn door het ijs gezakt en op een na allen verdronken. Een droevig voorval had Vrijdagmiddag op het Lichtmiskanaal plaats. Een viertal jooge dochters van Rouveen op schaatsen van Zwolle komende, had het ongeluk op genoemd' kanaal door het ys te zakken. Twee van haar werden met veel moeite gered, doch twee anderen, waarvan een de eenige dochter was, hadden, toen zy op het droge werden gebracht, reeds opgehouden te leven. De premie van 150 000 frank in de ieening. van 1887 der stad Brussel is teu deel gevallen aan een schilder, werkzaam aan de aardewerk fabriek «La Géramique" te Maastricht. 4

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2