Gemengdt berichten. Koloniën. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w i] s. A rmenzo r g. Ia het begin der volgende maand zal een «ergadering plaats hebben van het bestuur «au den Noord- en Zuidhollaodschen bond en van gedelegeerden der by dien bond aan gesloten vereenigingen, ten einde de houding te bespreken, in zake de quaestie van per soonlijken dienstplicht aan te nemen. De Nederi. vereenigmg van postzegel-ver zamelaars te Amsterdam zal ter herdenking van haar 5-jarig bestaan eene internationale teotoonstelling houden te Amsterdam op 21» 22 en 23 April a. s. De tentoonstelling zal zjjn internationaal en .worden opengesteld tot inzending van post zegels, poststukken (heele briefkaarten, kaart brieven, couverten en kruisbanden), albums in blanco (zoowei permanente als andere), werken, handelende over poslzegeikunde, tijdschriften, afbeeldingen van vroegere eo moderne ver voermiddelen, afbeeldingen der kostumes van postmeesters, postillons en boden uit vroeger ea later tjjd enz. Te Amersfoort is door een ingezetene aan de politie ter hand gesteld een valsche rijks daalder, voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1868. Door de politie te Delft is in beslag ge- nomen een valsche gulden, voorzien van het borstbeeld van Willem II en bet jaartal 1845. Eeilang wordt te Amsterdam een kappers- school opgericht, onder leiding van den heer Th. Sikkema. Het denkbeeld gaat uit van de barbiersvereeniging Standvastige hulp in tegenspoed. Ia de gemeente Fraaekeradeol maken ver scheidene personen zich gereed om naar Amerika te vertrekken. De gunstige tijdingen van daar hebben velen tot dat besluit gebracht. Uit Achlum vertrekt in Maart eene land bouwersfamilie naar de Transvaal. Eenige personen te Heiokenszand, die vast besloten waren om zich zoo spoedig mogelijk naar de Argentjjnsche republiek te begeveD, „Zijn, na al hetgeen omtrent dat land is bekend geworden, van voornemen veranderd. Zaterdagochtend jl. vond men op den spoor weg NijmegenTilburg in da nabijheid van Nijmegen, nadat de eerste trein van Njjmegen naar Tilburg reeds daarover was gepasseerd, eenige steenen en een ijzeren voorwerp liggen, die klaarblijkelijk daarop waren nedergelegd Oiri dien trein te doen ontsporen; doch ge lukkig had de trein deze voorwerpen óf ver brijzeld óf ter zgde van de rails geworpen, «onder eenig nadeelig gevolg te ondervinden. Men is den kwaadwillige nog niet op het spoor. Te Bonnervaen werd dezer dagen een meisje des avonds op den openbaren weg door een haar niet onbekend manspersoon aangegrepen, die haar van haar zilveren oor- Ijzer beroofde en dat in eeoe stoot wierp, en baar daarna mishandelde. Men ziet hierin eeu wraakoefening, omdat hel meisje in een straf zaak tegen dien persoon getuigd heeft. De «aak zal dovr de justitie vervolgd worden, C. S. te Nieuwerberk-aan-den-IJseldie onlangs te Oudewater bg de hardryderg op schaatsen den eersten prys behaalde, schijnt zich zoo overspannen te hebben, dat hg kort daarop ongesteld werd; hy is thans overleden. Een tramkoetsier eo een 78-jariga hoef smid, beiden in dienst van de Amuterdamsche offlnibus-aiaatscbappy, hebben iedereen twin tigste deel van den prijs van honderdduizend gulden io de staatsloterij getrokken. Te Harderwijk heeft Maandagvoormiddagde persoon -W. P., gepensioneerd soldaat van het'Indische leger, zijne huisvrouwj'van wie bij gescheiden leefde, op de openbare straat rost een mes zoodanig gestoken, dat zjj spoedig daarna stierf. De dader heeft zich zeiven aan de politie overgeleverd. De Friesche kust is oog bedekt met ijs. Zoover het oog reikt, ziet hipd mets dan uit gestrekte ijsvelden, welke door den wind der laatste dagen op elkander schoven en bieren daar werkelijke ijsbergen te voorschijn nepen. Het is een somber, maar hoogst eigenaardig schouwspel. Met Weekblad van het Mecht herdenkt met het jongste nommer zyu 50-jarig be- Btaau. Hetwijdt een lezenswaardig artikel aan dit feit. Maaislais. De oudste ingezetene dezer gemeente, mej. de wed. Koppels, geb. Logger, is gisteravond in den ouderdom van 102jareu overleden. Drift, Bij de herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is gekozen de heer V. "Van Meerten (liberaal) met 724 stemmen. De heer J. 0. Fabius (anti-rev. en ultram.) verkreeg 717 stemmen, Te Casola, bij Ravenna, zijn donr een grond verzakking vier huizen ingestort. Tien dooden heeft men reeds onder het puin gevonden en nog tien andere personen worden vermist. "Voor den sRhondda and Swansea-Bey Rail way" in Wales moet een tunnel worden gegra ven bij Abergwyny. Terwijl de werklieden aan den arbeid waren, stortte een gedeelte van een ondermijnden berg naar beneden, waardoor 7 der werklieden het leven verloren. Een in vollen gang zijnde trein van do lijn Oost-Santefecino (provincie Rosario) is door het inslaan van den bliksem in brand geraakt. liet vuur nam zoo snel toe, dat, vóór men den troin kon stoppen, verscheiden waggons geheel waren uitgebrand en men acht dooden en achttien ge wonden telde. Er hadden verschrikkelijke tooneeien plaats. In een der uitgebrande waggons vond men het lijk eener vrouw met de lijkjes van here twee kin deren in de armen. Indien er al een gedeelte van den trein is behouden gebleven, is men dat verschuldigd aan een wisselwachter, die, zoodra de trein stopteer in slaagde de achterste wag gons af te haken. Paramaribo2 Januari. Het niet aankomen van den nieuwbenoemde» gouverneur op Zondag met de directlijn was eene groote teleurstelling voor velen, die er op uit zijn getuige te wezen van eene dergelijke festiviteit. De stoomboot Curacaa was reeds daags te voren met den adjudant Charlouis naar bet fort Nieuw-Amsterdam gestoomd cn alles was voor bereid, om, ingevolge het uitgewerkt en volledig feestprogram, te worden ten uitvoer gebracht. Omstreeks twee uur 's namiddags vielen van het fort Zeelandia drie kanonschoten, ten toeken dat de mailboot met den gouverneur aan boord Braamspunt binnenstoomde. Kort daarop lieten zich de tamboers van de schutterij hooren, die langs de straten der stad het appèl sloegen tot oproeping der schutters onder de wapenen. Eene bonte menigte bewoog zich naar den waterkant om de boot te zien aankomen. Omstreeks halfvier uur kwam de mailboot aan, gevolgd door de Curacaomaar zonder den gouverneur aan boord. Cnrayao, Januari. Omtrent den toestand van Curacao schrijft de Curacaosche Courant o, a. Bij den aanvang van het nu afgeloopen jaar kon Curagao zich vei blijden in het schoóne voor uitzicht van een gemiddelden oogst Die verwach ting is vervuld. De 'milde regens van het vorige seizoen hadden gunstige resultaten geleverd, Twee achtereenvolgende jaren van overvloedig* regens hadden de hoop der planters en veefokkers doen herleven, en met hernieuwde krachten wijdde men zich aan landbouw en veeteelt. Doch helaasalle aangewende pogingen waren ver- geefsch; eene ongekende droogtedoet hare werking op veld en vee gevoelen, en planters en veofokkers verkeeren in bijna wanhopigen toestand bij het einde van 1888. Op enkele plekken slechts heeft men het zaad aan den grond durven toe vertrouwende velden zijn dor en bleek als in Juni of Juliner gens de minste hoop op oenigen oogst. Het vee eterft uitin de oost-divisie bijkans overalin de west-divisie op vele plantages. Het verlies dat Curacao door het bijkans ver dwijnen van zijn geheelen veestapel zal lijden, is groot, voor velen onherstelbaar. Aan regenwater in het stads-district is er, zoo nog niet volsiage» gebrek, voorzeker groote schaarschheid. In de buiten-districten zijn de putten nog rijk aan water, dank de regens der laatste jaren, die den bodem hebben verzadigd. In den aanvang vun 188b was dealgenaeene gezondheidstoestand van het eiland niet bevredi gend. Do diphteritis had, vooral onder het jongere geslacht, eenige slachtoffers opgeeischt en algemcene angst en beduchtheid maakten zich van alle ouderharten meester. Nog is die ziekte niet ten eenenmale uit deze plaats geweken, doch de weinigo gevallen, dia zich in de tweede helft van het jaar voordeden, waren zeer lichte. De handel heeft een nieuw lijdensjaar achter den rug. In zijn algcroeenen toestand is geene verbetering merkbaar geweest. Nu en dan eene flikkering, maar over het algemeen kwijning. De armen treden met weemoed het nieuwe jaar in zelfs geen hoop op eenigen oogst. Zelden, zoo ooit, is op Curacao de droogte zoo fel geweebt. In jaren van droogte mag men een goeden zoutoogst verwachtenzoo deze verwachting niet teleurgesteld wordt, dan is ten minste het dagelijksch brood van menigeen uit den arbei denden stand verzekerd. Lie gelegeohetd tot vei zending der corres pondentie uaar Noord-Araerika via Amster dam bestaat door middel van het stoomschip Leerdam. De laatste buslichling aan bet postkantnor te Rotterdam is bepaald op 2 Februari a. s., des morgens ten 5.40 ure. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegeuhe.J tot verzending der corres pondentie naar de Argentynsche republiek eo Uruguay bestaat door middel van het stoom schip Schiedam. De laatste buslichtmg aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op dan 5u Febiuari 8, s., des morgeus teu 5.40 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Naar aanleiding van hetgeen over den ongun- stigen toestand der telegraphisten in Transvaal hier en daar geschreven is, wordt ons medege deeld de volgende zinsnede uit een particulieren brief van een Nederlander die daar telegraphist is: sWij hebben 50 p. st. promotie gemaaktik heb nu dus 250 p. st., behalve de overlijden, die wel is waar minder getaxeerd zijn, maar wel een 25 p. st. per jaar opbrengen, zoodat ik per jaar 100 p. st. denk over te houden," Degeen die dit schreef was er toen reeds zes .maanden, en dus voldoende op1 de hoogte van den toestand. {N. R. Cf.) Sedert eeuigun tgu woi den op Java proeven genomen met acclimatisatie van Huilaudscbe groene erwten. Die pioeven werden verleden jaar ia de gewesten Preanger regentschappen, Pasoeroean en Probolingo vooitgezet; «naar ondanks alle zoig zyn zy ut de Pr ear ge? regentschappen ais mislukt te berchouwei. In de Pasoeroean werd slechts 1 pikol eo in Prohohugo 6 pikols geoogst. Een gedeelte van dit product werd ter be schikking gesteld van het depart, der marine ter beoordeeling van de qualiteit. De uitkom sten van de keuring hebben er toe géle'id, dat zoowel in Pasoeroean als in Proboiingo de proef zal worden herhaald, in laatstgenoemd gewest op grootere schaal, omdat de van daar verkregen erwten meer voldeden, dan die uit Pasoeroean. Van bet als proef verbouwen van Hollandsche bruine boonen is nu ook, daar mede in 1887 in de Preanger regentschappen weder ongunstige uitkomsten zyo verkregen, afgezien, Voor de Euro peescha markt wordt nog qlechts in weinige gewesten van Java tahak geteeld elders uitsluitend voor de inlandsche markt. Io de Preanger regentschappen heeft zich in 1887 een Europeaan gevestigd tot aao- koopen van de mindere soorten tabak, ten einde die naar Australië en Amerika uit te -voeren. Overigens werd de niet voor de Euro- peesche markt bestemde tabak in het groot opgekocht door Chineezeo, die het product naar Smgapore en China verzonden. De tabak wordt bet meest geteeld als tweede gewaszy komt ook voor op woonerveu en in bpddirgen van drooggevallen rivieren. Te Utrecht is bevorderd tot doctor iu de god geleerdheid de heer J. A. Cramer, beroepen predikant van Nederhemert, met proefschrift gat.: zAbrahnm Hcidanus en zijn Cartesianisme". H.H, SLM. de koning en de koningin hebben aan de weduwe van Pronk, die tijdens bet in veilige haven brengen van de bark Do Melati is omgekomen, eene gift van veertig gulden dcon toekomen. Wijlen de heer Otto Kleinjan, grondeigenaar te Roon, maakte bij testamentaire beschikking f5000 aan da diaconie der hervormde gemeente aldaar, onder voorwaarde, dat de renten van dat kapitaal jaarlijks als extra bedeeling aan de arme* der diaconie zullen worden uitgedeeld, in den vorm welke door diakenen het best werd geoor deeld, Dit jaar werd door hen eene uitdeeling ge houden van kleedingstukken en andere goederen. Door wijlen vrouwe W. E. baronesse Van Reede van Oudshoorn, weduwe van den heer mr, H. Jochems, overleden te Wassenaar, is aan de maatschappij van weldadigheid te Frederiks- oord gelegateerd eene som groot duizend gulden, vrij van successierecht. In de gemeente Maasland wordt weinigarmoede geleden. Drie maien per week wordt eene uit deeling gehouden van warme spijzen, terwijl de Dorcas-vereeniging iederen winter kleedingstuk ken verschaft aan allen, die zich daarvoor aan melden. Zaterdag- kregen de armen der verscha lende protestantsche gemeenten van de weesarno- meesters der Ned. herr. gem. 2 HL. steenkolen. De Prins-llondrik-stichting te Egmond-aan- Zee heeft van hot korps adelborsten van bet kon. inst, v. d. marine, te Willemsdorp, f300 ontvangen, als resultaat hunner dankbaar erkende weldadige bemoeiingen ten behoeve van de ia- richting. Na de drukte der eerste dogen, schrijft men uit Amsterdam, is het allengs bij het liefdewerk van het kosteloos brood veel kalmer geworden. Dat wil zeggenhet aantal van hen, die bij deze brooduitdeeling in hunne nooddruft komen voor-- zien, is niet verminderd, veeleer eenigszins ver- meerderd, maar in dit aantal vallen geene groote schommelingen te maken. Het hoogste aanbal der scharaelen, die zich aanmeldden, bedroeg on geveer -1650 personen. Een getal, dat voor eeoe stad van 400,000 inwoners gelukkig niet ego beel groot is, vooral als men daarbij iti het oog houdt, dat dezelfde personen zich meer dan een maal op denzeifden dag kunnen komen laven. De "Woensdag- en Zaterdagmiddagen zijn de drukste tijden. Dan komen eenige honderden schoolkinderen en is het in de zaal, waar zij de ferme boterham opeten, recht druk.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3