Gemengde Berichten. fln die gereed was zich ter ruste te hegeven, hoorde den val en snelde aanstonds ter hulp, terwijl de bedienden, wier wachtkamer vrij ver van 's kenings slaapvertrek verwijderd is, van het ongeval, dat gelukkig geen nadeelige gevol gen heelt gehad, aanvankelijk onkundig bleven. Een der gevolgen van den schok, dien de gezond heid des konings heeft doorstaan, is dat Z. M, zich zeer afgemat gevoelt en daarom gedurende het grootste gedeelte van den dag rust neemt. Ook Zondagtoen dr. Yinkhuyzen gedurende «enige uren op Het Loo vertoefde, heeft Z. M. den dug grootendeels te bed doorgebracht. Dat de toestand des konings voor hetoogen- biik geen zorg verwekt, mag afgeleid worden uit het feit, dat de hofarts, dr. Vlaanderen, de laatste drie nachten niet meer, zooals tevoren, op het paleis heeft doorgebracht. De Haagsche correspondent van de If. Or. 01. den toestand des konings besprekende, zegt dat it en in Den Haag zeer spoedig het einde te gemoet ziet. De krachten van Zyne Majesteit nemen voortdurend at. Hg lascht de volgende bijzonderheden in omtrent 's konings schei pa ironie en prol. Rosenstein's kloekheid: «Toen de hoogleeraar den koning de eerste maal bezocht reeds vier jaren geleden had de koningin hem geschreven zich voorbereid te hou den op een consult ten puleize, doch Z. M. had steeds geweigerd den heer Rosenstein te ontvan gen was de koning stroef. De geneesheeren hadden prof. Rosenstein medegedeeld dat Z. M. steeds weerzin had in 't laten zien van de tong, en toen nu de hoogieeraar den koning vroeg de tong uit te steken, stak Z. M. even 't puntje tusschen de lippen, a Iets verder, als ik Uw Majesteit verzoeken mag", vroeg de hoogleeraar beleefd, uDat is onnoodig", antwoordde de koning. Daarop stond prof R. op, legde zijn eene hand op 's konings hoofd, hield hem met de andere bij de kin vast en met een flinken ruk opende hij Zr. Ms. mond. sDnnk u, Sire", sprak hij daarop en ging zitten. Da koning was overbluft en ont stak niet in woede, zooals men verwachtte, maar bleef zeer kalm en verzocht den professor nog wat te blijven zitten. Z. M. wreekte zich aller aardigst. In den loop van het gesprek vroeg hij nl. hoelang prof. R. nu reeds te Leiden was, en op 't deswege ontvangen antwoord, vroeg de koning zeer puntig: »En sedert wanneer is u ger.aturaliseerd?" (Men weet dat de hoogieeraar Duitscher is.) Den volgenden morgen vroegtijdig ontving de prof. te Leiden het bericht zijner be noeming tot ridder 3e kl. in de orde van den Leeuw van Nassau." H. M, de koningin is als beschermvrouw opgetreden van de vereeniging te Amsterdam, welke zich ten doel stelt minvermogende kin deren op te leiden tot een beroep of ambacht. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer tot hervatting harer werkzaamheden niet by- aenkomen voor 20 Februari. Gistermorgen is door T. J. Mackay op de Nieuwe Maas een ganzenarend geschoten, juist op 't oogenbhk, dat hg een bonte kraai tot jjja prooi had gemaakt. Dooi dien het schot den vogel iu den vleugel trof, kwam hg levend ID het bezit van Mackay, Het stoomschip Maatnymph no. I, gisteren om half 9 uit Rotterdam vertrokken, kreeg even voor deze gemeente een defect aan den stooincylmder. Na geruimen tjjd op de Maas by Vlaardingen geankerd te hebben gelegen om de breuk te herstellen, zette het vaartuig de reis voort. Door een en ander kwamen de passagiers 1 Va uur later op hunne bestemming. De heer mr. G. Schot, oud-lid van de Eerste Kamer der Stateci-Generaal; is te Franeker overleden. Iu 1830 toog de heer Schot als student aan de academie met de Groninger en Franeker flankeur «compagnie ten etryde tegen de Belgeu. Verscheidene ambtenaren, daaronder ook de miuister van buiten landsphe zaken, hebben •Spaanscha ridderorden ontvangen. In Den Haag liep daaromtrent bet volgende verhaal Door den Spaanscheo gezant waren aan den minister eenige ridderkruisen ter beschik king van de ambtenaren gesteld, die mede gewerkt hadden tot het tot stanu brengen van het handel8tractaat, Hierby was ook het grootkruis, waaromtrent de zaakgelastigde zeide dat Zyne Excellentie er mede kon handelen naar goedvinden. De bedoeling van een diplomaat te raden is nietaltyd gemak kelijk; de gissing ligt echter voor de hand, dat het bestemd was voor den minister van fauitenlandsche zaken die het tractaat had verdedigd: des ministers voorganger ahoo. Den heer Hartsen heeft het opgevat dat hij de bedoelde persoon was, eo draagt nu zelf het grootkruis. ArnhCi.) In de Delftscke Opmerker wordt het feit gereleveerd, dat de heer C. Hartsen nog.altyd commissaris is van het Dagblad van Znid- Holland en s-OravenhageDe heer Hartsen is minister van buitenlandsche zaken en de D. O. wysfc er op hoe de hoofdiedacteur van dat blad zich persoonlijk met politieke party- hoofden in Fiankrgk in betrekking stelt. Ook de lof door dat blad aan den heer Hartsen toegezwaaid, strookt niet met de regelen van kieschheid. De Maasbode bevat het volgende schrijven, dat het hoofdbestuur der R.-k. centrale kies- vereeniging, hooldkiesdistrict Breukelen, in zijne vergadering van 29 dezer besloten heeft te zenden aau het centraal bestuur van den bond van katholieks kieevereenigingen te Utrecht: nHet hoofdbestuur der R.-k. centrale kies- vereeuiging, hoofdkiesdistrict Breukelen, ge-, zien het besluit vau de R.-k. kiesvereenigmg ïAmersfoort", verzoekt vriendelijk maar drin gend aau het bestuur van den bond van R.-k. kieevereenigingen,' zoo spoedig en krachtig mogelgk handelend op te tredeo tegenover het gevaar voor de vryheid in Nederland, welke door de invoering van persoonlijken dienstplicht zoude worden aangerand, en die maatregelen te nemen, die bljjkenzuilén noodig te zijn. Namens het bestuur, T. L. Bos, Secretaris. Het hoofdbestuur der Hollaodsche maat schappij van laodbouw heeft besloten, een adres aan de regeering te richten om aan te dringen, ook naar aanleiding van het besluit der algemeens vergadering in 1876, dat het verbod van arbeid van kinderen beneden de twaalf jaren ook worde uitgebreid tot den veldarbeid. De redenen die tot het uitspreken van dien wensch hebben geleidvinden hun grond zoowel in den overmaUgen arbeid zeiven als in het schoolverzuim, dat daarvan het gevolg is. Ook ricn. het hoofdbestuur zich tot de regeering met het verzoekdat ook de iand- bouwarbeid aaa beperkende bepalingen worde onderworpen, hetzy door dien te beperken tot den tyd der vacantiënhetzij door dien te verbieden gedurende den tijd waarop het on derwijs in de scholen wordt gegeven. Vanwege de afd. Rotterdam van het xAtge- raeen Nederi. Werkliedenverbond" zal a. s. Zondag, des namiddags te 1 uur, in het ver- eeoigingegebouw aau den Goudschen weg een openbare vergadering worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer dr. V. Bruinsma, van Leeuwarden. Zyn ooder- werpzalzjjn: Samenwerking der ver schillende democratische groepen. Nu en dan doet zich te Leiden het geval voor, dat studenten, die hun 23ste jaar hebben bereikt en wier ouders nog in leven zyn, wanneer zij in de inkomsten-belasting worden aangeslagen, daarin iets onrechtsmatigs zien en daartegen opkomen. Wederom .heeft dit plaats gehad, doch Gedep. Staten van Zuid- Holland hebben den gemeenleraad kennis gegeven dat adressant terecht voor de plaat selijke directe belasting is aangeslagen. Alleen werd hjj in een lagere klasse gebracht. De commissie voor de viering in April van den 75sten verjaardag der bevryding van Deventer van hetFiansche juk heeft, wegens den zorgwekkeuden toestand van Z. M. den koninghet denkbeeld in overweging geno men, dien dag niet te herdenken door groote cpenbare feestviering, maar door het oprichten van een of ander bljjvend gedenkteekeo. Vanwege het genootschap nPictura" te Groningen zal van 8 Mei tot 17 Juni een groote tentoonstelling van schilderyen van levende meesters uit Nederland en van bui tenslands wonende Nederlanders gehouden worden. Te Stein, gemeente Beek in Limburgis by het vellen van een boom die door den hevigen wind in vei keerde richting viel, de vijftienjarige dochter vau den landbouwer Coenen daaronder geraakt. Eenige uren later overleed zjj aan de gevolgen. BotUr&am. De gemeenteraad alhier heeft het volgende voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen: a. Uit te maken dat, voor zoovel ten aan zien van eeoig nieuw te bebouwen gedeelte der gemeente niet anders mocht worden be sloten, het bestaande spoelstelsel van afvoer van faecaljëo en menage-water zal worden bestendigd. I. te besluiten tot uitvoering van de uit breidingen verbetering van het westelijk stoom gemaal met de riolen door den Westersingel en de Eendrachtsweg en de afvoerbuis naar de Maas en daarvoor eene som toe te staan van f322.000. c. f 10.000 toe te staan voor het in ver binding brengen van de wateren van den Muizenpolder, het Park en de Heuvel, met het westelijk stoomgemaal. d. te besluiten tot spoedige uitbreiding en .verbe.tering van het oostelijk stoomgemaal en van zijne uitwatering. te besluiten tot vergrootiog van het stoomgemaal- in Oost-Blornmendijk en hetgeen daarmede samenhangt. f. te besluiten tot het maken van een verzamel-riool tusschen het oostelijk stoom gemaal en de Boezemstraat, het dempen der watering, het verleggen der straat en den ver koop van bouwgrond langs den Boezemsingel. g. in beginsel te besluiten, dat de kosten dezer werken zullen worden bestreden uit buitengewone middelen. Blijkens het advies der commissie voor de financiën kunnen de kosten, in het voor stel van burg. en weth. berekend- op een totaal van f 932.000, worden bestreden uit de 3Vs-pCt.-leeniog van 1888, groot f5.000.000. Maassluis. Het stoomschip Provengal, van Marseille, Zondagochtend te 4 u. 30 ra, uit zee komende, is door de hooge zee uit het roer geloopen en op den lagen strekdam in den Nieuwen Waterweg gestrand en blyven zitten. Het heeft het roer met achtersteven en de schroef verloren. Sleepbootan en redding- booten van hier en Hoek-van-Holland ver trokken derwaarts, doch kunnen het schip nog niet bereiken. De reddingboot van hier zal trachten met hoogwater de equipage van boord te halen. Het schip is nog dicht. Dan Uaag. Wegens *8 konings gezond heidstoestand kan er natuurlijk geen sprake zyn van eene feestelyke viering van Zr. Ms. geboortedag, den 19eu dezer maand, op de wjjze zooals dit in de residentie gebruikelijk is. Aan eene feestverlichting wordt dit jaar dan ook niet gedacht. Toch is het gemeente- stuur voornemens om, mocht, naar men hoopt, de burgery zich den 19eu Februari in ver- bljjdender berichten omtrent den toestand van Z. M. verheugen, dezen dag niet stil te latea voorbygaau. Sclmentngen. Een in verregaaoden staat van dronkenschap verkeerend persoondie Zaterdagnacht alhier op straat een ernsiigeu val op het hoofd deedis Zondag aan de gevolgen overleden. Aatiteriam. Een van het detachement schepelingen der marine, hetwelk na jaren verbiyf i'J Indië de vorige week alhier terug keerde, werd, behalve door zyne ourieis, ook door zjjne grootmoeder, aan de De-Ruylerkade afgewacht. De oude vrouw verbeidde met on geduld de aankomst der mailboot en sprak er over dat de kleinzoon zyn grootvader zóo zou missen, wiens overlijden hem nog onbe kend was. Naarmate de boot naderde en zjj op een afstand de schepelingen in de sloep- zag gaan, waarmede zy naar het wachtschip- werden vervoerd, vermeerderde hare spanning^ Van de brug waaronder de sloep doorvoer, ontdekte zy haar kleinkind spoedig, en haar wuiven werd door den aangekome dadelijk- gezien en beantwoord. Op hetzelfde oogenblik wankelt de oude, zjjgt ineen en zonder meer te hebben kunnen spreken, overleed zij kort daarop. {Hblad.} Gronlafftu. In de Roomech-kathoheke- kiesvereeniging sleders Recht" is zonder hoofdelijke stemming besloten, aan het hoofd bestuur vau den >Bond der katholieke kies verenigingen" een bewys van adhaesie te zen den met ,het streven der Amersfoortsche~ kiesvereeniging, om daarvan te gelegener tyd' gebruik te maken. De heer J, H. Ter Veer kwam op tegen de adres-beweging, hoofdza kelijk op grond dat de katholieke pers voor- loopig wel alleen de zaak kon leiden in die- richting, waarin zy behoorde te worden ge stuurd, en eene ontydige adres-beweging meer schade dan goed zou doeo aau de- katholieke zaak. Hij citeerde verscheiden organen der pers, die hem in dezen steun schonken en aau zyn advies, om niet mee te- doen aan de adres-beweging, vasten grond gaven. Het bestuur vond het beter, niet hoofdelijk te doen stemmen over zyn voorstel. Een treurig spoorwegongeluk heeft Zondag in België plaats gohad. Een trein, die te halftien uit Brussel naar Nomen vertrok, is bi; station Groenendaal ontspoord en tegen een pilaar eener biug voor het spoor aangereden, waardoor die- brug instortte. De locomotief, de goederenwagen- on vier personenwagens vol reizigers werden ver-- brijzeld. Et- zijn, voor zoover bekend is, 14 dooden en ruim 50 gewonden, van welke 15 in hopeloozem toestand te Hoeylaert, een dorp nabij de plaats dos onheiis, liggen, en nog vele anderen, die zeer ern stig gekwetst zijn. Uit Brussel werd onmiddellijk een trein met ge neeskundigen gezonden, om hulp te verleenen aan de gewonden en dezen naar Brussel te brengen. Het verkeer op de lijn zal waarschijnlijk tot heden geslaakt blijven, daar men de steenblokken, welke het spoor versperren, door dynamiet uit den- weg moet ruimen. Er is een onderzoek omtrent de- oorzaak van het ongeluk ingesteld. Een groote diefstal is in het Engelsche graafschap Berkshire gepleegd, te Ramsluder het verblijf van den heer White, ien secreta ris van het gezantschap der Ver. Staten. Er werd daar voor een waarde van 7000 p. st. (f84.000)- aan juweelen gestolen. De diaven moeten op de gewone manier te werk zijn gegaan. Zij wachtten het uur af waarop de leden der familie en de bediendon het avond eten gebruikten, klommen op een ladder naar ceri bovenvenster, braken dat" open en namen een kistje met juweelen sieraden weg uit de slaapkamer van mevr. White. Zij lieten verschei dene kostbaarheden, welke zij op hun weg vonden, liggen. Men heeft nog geen spoor van hen ontdekt.-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2