De Kiesvereeniging „SCHIEDAM Dinsdag, den 12 Februar a. s., P. EiFtlL LEIMEURG Dr. B. DE BRUIJN. P. BRILLENBURG Dr. B. BE BRUIJN. Gemenqde Berichten. ADVERTENTIËN. tot Candidates voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad aanbevelen de Heeren: g^djatvtt, wpajrhij b^eek dat c.o\üirgn vpn bac.ieriön door den tabaksdamp worden vernietigd. te W; hij pnap, oppergebied de voorbpliting'kaM gevefl, waafeajr mo 'gCvóSfe behoefte bestaat in «en gemeente als Schiedam met 250Q0zie!en en zonder gezondheidscommissie. blijft by de h er s temming op en Zij uoodigt de Kiezers driugend uit hunne slenuneti op genoemde Candidaten uil te brengen. Hel Besluur: J. M. VAN DER SCHALK. G. VISSER Bz. W. A. VAN BOLDER Dz. B. P. NIEUWHOF. J. W. J. VAt> HARWEGEN DEN BREE3IS. J. ODÉ. W. F. TAK. Schiedam, 7 Februari 1889. Hel Stembureau is geopend van des vooruiiddags 9 lot des uamiddags 4 uur. Mackie, dis in 1885 de rijksbank te Hamburg voor 10,000 mark oplichtte, is te Parijs gevan gengenomen en door de Fransche regeering aan Duitschland uitgeleverd. Te Luik is een apotheker, die bij vergissing eon geneesmiddel, bestemd voor uitwendig gebruik en vergift bevattende, met oen ander voor in wendig gebruik verwisseld en afgeleverd had, ten gevolge waarvan een zieke zou zijn bezweken, door da rechtbank aldaar vun de beschuldiging van onwilligen doodslag vrijgespioken, als zijnde niet bewezen dat de dood het gevolg der vergis sing is geweest De rechtbank nam echter aan dat het toegediende vergift de zieke van het slachtoffer heeft verergerd en veroordeelde den beklaagde te dier zake tot eene boete van 1000 fr. en 200 fr. schades ergoeding. Het is thans uitgemaakt welk stoomschip het was dat met de Largo Bay in aanvaring ge weest is en dientengevolge is gezonken. Zoogoed als zeker is aan te nemen dat het de Ulencoe was. welke Maandag ten 1 u. nam. Portland passeerde, bestemd naar Londen, en reeds den 5den daar had moeten zijn en waarvan tot heden niets werd vernomen en volgens alie berekening juist daar kon geweest zijn, waar de aanvaring met de Largo Bay heeft plaats gevonden. De Gkncoe, een stoomschip van 3000 ton, gebouwd in 1878 te Glasgow, bad in Liverpool een lading hennep van Manilla gelost en koerste in ballast het Kanaal op nnar Londen. Onmiddellijk na de aanvaring verliet de equipage, ten getale van 22, de largo Buy, welke zoo zwaar be schadigd was, dat men bevreesd was voor zinken, doch toen men, nu twee uren in de nabijheid van het schip te zijn gebleven, zag dat het voorste schot hst schip boven water hield, begaf de equipage zich weder op de Largo Bay. Een der scheepsjongens is ver dronken. Des ochtends werd het ontredderde schip door de sleepboot Urpeth naar Cowes ge sleept. Het zal te Southampton repareeren. Da Largo Bay bad in de Downs reeds twee ankers en kettingen verloren. Aan boord van de Gkncoe bevond zich eene bemanning van 29 Europeanen, benevens 23 Chineezen, te zamen 52 koppen. Ook was de loods van Liverpool nog aan boord, welke mede met het stoomschip verongelukte. Prof. Ungarelli, te Ferrara, eon bekend physio- loog, is dezer dagen in een toestand van katalepsie door de geneesheeren als dood ver klaard en begraven. Een jong meisje bad in de kerk meenen te ontdekken dat de professor niet dood wasde lijkkist werd geopend, maar de geneesheeren hielden vol dat de dood niet aan twijfel onderhevig was. Na de begrafenis ging 't meisje voort de familie te bestormen en men besloot tot een wederopgraving. Men waschte toen 't hoofd met hoet wateren werke lijk richtte zich de schijndoode op. De katalepsie duurt intusschen voort, maar de oogleden be wegen en de ledematen verliezen langzaam hun stijfheid. Tegen de geneesheeren is een vervolging ingesteld, y Een militair dokter, in garnizoen teChftteau- roux, wilde zijn te Straatsburg wonende, ster vende moeder bezoeken, maar hij kon van het Duitsch gezantschap geen verlof krijgen de grens over te trekken. Kolonel Senart, de chef van het regiment te Cliateauroux, gaf in een dagorder hiervan kennis aan de troepen, waarin hij o. a. zeide dat een dergelijk feit een beschaafd land onwaardig is en dat het goed is dat het bekend wordt, opdat de soldaten weten door welke gevoe lens jegens Duitschland zij moeten worden bezield. Men zegt dat kolonel Senart een berisping zal krijgen van zijn regeering en dat de Duitsche ge zant deze ophelderingen zou hebben gevraagd. In den in Januari gehouden YVeener gezond heidsraad werd door dr. Schiff de aandacht ge vestigd op den invloed der tabak op de ontwikke ling der bacteriën, in verband met de onderzoe kingen i het laboratorium van prof. Yircbow Hierin werd dè oorzaak gezocht, dat vrouwen meer dan mannen door bosmettehjke ziekten worden aangetast, ten bewijze waarvan dr. Hajek de ziekte- on storfte-statistiek van Weer.on ge durende de laatste jaren bestudeerde en daarbij tot de uitkomsten kwam, dat de diphtheritis aldaar 1 man tegen 2.8 vrouwen aantast. Dr. Neudór- fer schrijft den invloed van den tabaksrook toe aan de daarin aanwezige pyridine. Dergelijke ondervinding werd ook voor den typhus waar genomen, waardoor te Weenen, naar aangevoerd werd, eveneens veel meer vrouwen dan mannen worden aangetast. In navolging van Spa. Turijn en Nizza, zal dezen zomer, en wel in de' maand Juni a. s., in een badplaats, Klampenborg genaamd, gelegen twintig minuten afstands van Kopenhagen, een schoonheids-concours gehouden worden. Reeds heeft zich een comité, bestaande uit een schilder, een beeldhouwer, een dokter en twee consulen ten op het gebied, gevormd. De prijzen moeten belangrijk zijn. Toegelaten worden meisjes en vrouwen van 1G tot 30 jaren oud. Reis- en ver blijfkosten gedurende 10 a 14 dagen worden ver goed. De directeur van genoemde badplaats neemt reeds nu de van photographieén vergezelde brieven in ontvangst. Ook hebben zich, naar de Noorsche bladen melden, reeds tal van Skandinavische schennen aangemeld. In Transvaal is thans ook petroleum ge vonden. Eenige personen, die in do Vaalrivier zwommen, bemerkten eene olieachtige zelfstan digheid op het water, en bij nader onderzoek vonden zij ook de plaats waar die vloeistof, weike petroleum bleek tè zijn, opborrelde. Men zal thans trachtei\ eene schacht te maken, ten einde het kostbare vocht te verzamelenslaagt men daarin, dan zullen zeker spoedig meerdere bron non gezocht worden. Aan Frank Cushing, die op zoo vriendschappe- lijken voet met dc Luni-Indianen in Mexico leeft, dat hij zelfs in hun priesterstand opgenomen werd, is het gelukt de overblijfselen van een oud-Indiaansche stad te ontdekken van 9 vlerk. Engelscbe mijlen oppervlakte, welke hij de Los Muertos (doodenstad) genoemd heeft. Zij is door een wal omgeven en in haar midden bevinden zich de puinhoopen van eenen kolossalen tempel met talrijke geraamten. De stad werd blijkbaar door eene vreeselijke aardbeving verwoest en daarna heeft vlugzand de puinhoopen bedekt. Eenige mijlen van Los Muertos ontdekte Cushing een tweede stal, aan welke hij, naar de over blijfselen eener waterleiding, den naam Los hquias gaf. Deze steden zijn in elk geval gebouwd door het machtige, oorlogzuchtige, en ook in kunsten en wetenschappen uitstekende volk, waarvan nog sporen gevonden worden in de puinhoopen van steden, paleizen, tempels, pyramiden en andere gedenkteekens, van de Noordelijke grens van Chili door Peru, geheel middel-Amcrika, Mexico, Arizona, tot het zout meer in Utah, en dat zijn tijdperk van bloei had lang vóór de komst der Spanjaards. Het is algemeen bekend dat het gebruik van te heete spijzen schadelijk voorde gezondheid is. In het tlaandbl. tegen de vervalsehing van Levensm. ens. worden de proefnemingen vermeld, die dr. F. Spath op de maag van konijnen nam, waarbij hij tot de gevolgtrekking kwam, dat, in het algemeen zoowel voor vloeibare als voor vaste voedingsmiddelen, een temperatuur van 40 a 50* C. het meest geschikt is. Bij spijzen die gekauwd moeten worden, ligt de grens der tem peratuur reeds bij 55° C.bij vloeistoffen kan een temperatuur van 60, ja zelfs 65" C. nog ver dragen worden, mits bij zeer kleine hoeveelheden en daarop volgend gebruik -an een verkoelende toespijs. Personen met een moeilijke spijsver tering moeten zich vooral wachten voor een te hooge temperatuur der voedingsmiddeleneven zoo is dit gevaarlijk voor kinderen en zuigelingen voor het gestel der laats ton is (volgens Uffeltnan) 38" C. de beste temperatuur. Mijnheer de Redacteur. Met verbazing nam ik kennis van den uitslag der stemming op 29 Januari jl. In de eerste plaats omdat de tweede candidaat 20 stemmen minder op zich vereenigde dan de eerste. In de tweede plaats omdat een onderzoek naar de reden van dit verschijnsel ons doet vermoeden, dat er onder de kiezers zijn, die slechts een gedeelte van de lijst dei kiesvereeniging sSchie- dam" hebben gevolgd. Dit verschijnsel is bedenkelijk, wijl het ver trouwen op de eenswillendheid onder de vrij zinnigen alleen ut» i bewaard kan worden, wan neer liet onder hen regel blijft, eenparig die candidaturen te steunen, welke door het gemeen overleg der kiezers daartoe eenmaal aange wezen zijn. Thans een woord van aanbeveling omtrent de door de kiesvereeniging «Schiedam" aan bevolen candidaten. Over den heer Brillenhurg kunnen we kort zijn. Gesproten uit een geslacht, dat zich jegens onze stad verdienstelijk heeft gemaakt, is hij als finan- cieele specialiteit zeker waardig een plaats in onzen raad te bezetten. Dr. De Bruijn, die reeds als jongeling te Schie dam verblijf hield, en die in zijn vijfjarige prak tijk dagelijks onder alle standen der maatschappij en in de verschillende dealen onzer stad verkeert, die daar de behoeften, ook de nooden, in onze gemeente heeft leeren kennen, achtte de kiesver eeniging «Schiedam" juist om de betrekking, die hij bekleedt, meer dan waardig een zetel in onzen gemeenteraad te bezetten. Als medicus opmer kend, wat een leek voorbijgaat zonder gezien Er is gezegd deze candidaat is te jongwij voeren hiertegen aan, dat de man van jeugdige krachten, die met do nieuwere richting in de wetenschap volkomen vertrouwd is, juist om deze reden krachtige aanbeveling verdienten in den gemeenteraad een roeping te vervullen heeft. Meenen sommigen, dat bij het stellen van de candidaten andere overwegingen hadden moeten gelden dan bij het opmaken onzer lijst het geval is geweest't is daarvoor tijd van spreken ge weest maar nu eenmaal de candidaten zijn ge steld, moet het de eer der liberalen te na zijn, niet alle krachten in te spannen om de zege te behalen, hun eer to na zijn de candidaten niet eenparig te stemmen. Staogenooten, we spraken in den aanhef van verbazing over den uitslag. Laat de herstemming het bewijs leveren, dat de verschillende »on-dits" valsche geruchten wnren, en dat in onze gelederen nog de oude eendracht bestaat. Komt allen trouw ter stembus op en helpt ons eene groote meerderheid verschaffen aan de heeren EN Schiedam, li Febr. 1889. Uw dtv. dr. X.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 10