iNGnomn. Gemengde Berichten, jongen dunkt ons even goddeloos als bet be derven van een rijker heer. Voor de wet bestaat hier geen onderscheid. Te 's-Qravenhage isom vooral de nieuwe kiezers die de vrijzinnige richting zyn toege daan, voor te lichten en te vereenigen, opge richt een vrijzinnige vereenigiog »'s-Graven- bage". Zy stelt zich ten doel de bevordering van een vrijzinnig staatkundig leven eu tracht dit doel te bereikena. door den geest voor «aken van algemeen, gewestelijk, gemeentelijk en maatschappelijk belang levendig te houden by alle kiezers en niet-kiezers door het houden van openbare bijeenkomstenwaartoe een spreker ter inleidiog zal optredenb, door bet aanbevelen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Provinciale Staten, met dien verstande, dat voor de Kamer en Staten niet anders kunnen worden gesteld dan candidaten die de liberale richting zijn toegedaan. Voor den gemeenteraad wordt dit vereischte niet gesteld, op grond van het door vele maonen van uiteenloopende richting voorge stane gevoelen, dat de politiek bij raadsver kiezingen niet op den voorgrond moet worden gesteld. De contributie is gesteld op vyftig cent. Het bestuur bestaat uit de neerenH. G. J. Maas GeesteranusJ. J. Van KerkwykW. A. Schroot, dr. J. Zaayer, mr. H. M, A. baron Van der Goes van Diixland, M. M. Couvée Jr., B. G. Stempelsmr. G. J. Goekoop, SI. Vas Dias en mr. A. J. W. Van Roijen. Zoodia de vereeoiging was geconstitueerd, fverd bij acclamatie besloten van de oprichting keuoie te geven aan de liberale zuster-vereeni- giog »De Grondwet" in een schryven, waar by de hoop wordt uitgesproken dat beide vereeni- gingen ernstig in de toekomst mogen samen werken aangezien a's-Graveohage" geen scheuring, geen geest van tegenwerking tegen de liberale vereenigiog beoogt. De R.-k. kiesvereeniging Recht voor Alien" te Utrecht heeft op voorstel van haar bestuur 'besloten zich niet aan te sluiten by de be weging ter bestrijding van den persoonlijken dienstplicht. De vergadering trad bierby «iet in appreciatie over de vraag, of het behoud der plaatsvervanging, dan wel baar afschalfiog (met de ooodige vrijstellingen) weoschelyk was, maar vond het hoogst bedenkelijk reeds PU, terw'yl noch bet rapport der staatscom missie noch een wetsontwerp der regeermg waren gepubliceerd, van deze theoretische vraag het bestaan der vereemgde rechterzijde afhankelijk te stellenzjj vertrouwde veeleer pp de belofte der regeeriog, om tot verdeeling der meervoudige kiesdistricten, wijziging der onderwijswet en sociale wetgeving over te gaan, om zoodoende herstel van grieven te vei krygen en het resultaat van jarenlangen en moeitevollen arbeid te zien. Zy vestigde er voorts de aandacht op, dat het inconstitutioneel is op de afgevaardigden een pressie uit te oefenen, zooals thans wordt begeerd, eo was overtuigd dat geen betere dienst aan de liberale partij kon worden bewezen, dao de tegenwoordige agitatie voort te zetten, en geeu beter middel kon worden uitgedacht, om de R,»k. de plaatsvervanging te ontnemen, omdat men de liberale party noodzaakt zich er tcgeo te verklaren. Men voorzag dat die agitatie de anti-revolutionnaire Kamerleden van hun kie zer» zou vervreemden. Ten slotte werd besloten af te wachten, wat de algemeens bond van R,-k. kiesvereni gingen in dezen zal doen. De bekende kiesvereeniging »Noord-Brabaat" schijnt voor de candidatuur voor de Tweede Kamer (vacature-Van Baar) voor het kies district Eindhoven het oog geslagen te hebben pp iemayd uit Holland, terw'yl in het kies district zelf stemmen opgaan om een Brabander Ctndidaat te stellen. Aan het nationaal concours door de scherm- vereeDigiog aNederland en Oranje'' te Dor drecht, aldaar te houden op Zondag 10 dezer, zai o. a. ook worden deelgenomen door de scherm vereenigiog Eendracht maakt Macht", alhier. Half Maassluis staat onder water. Alle telephoonljjoen aldaar zyn gebroken. i;— -■ lo het Overmaassche is het een ware watersnood. Dordrecht staat gedeeltelijk onder water, door vele straten bestaat geen moge lijkheid te gaan omdat het water er tot de kozijnen staat; zelfs waren hedenmiddag de treinen verhinderd hun weg te vervolgen. Do treio van Antwerpendie te halfeen te Doidrecht aankwam, bad anderhalf uur opouthoud. Tot dicht by IJselmoode genaderd, was het totaal onmogelijk verder te komen, daar een gat m den weg was geslagen, De reuigere waren genoodzaakt uit te stappen en namaD hun toevlucht, na ongeveer acht minu ten ioopeos, in het bulpstation te Uselmonde, van waar zy met eeo' trein van Rotterdam werden afgehaald en naar Rotterdam wei den vervoerd, waar zy te kwart over vieren in plaats van te 1. 8 uur aankwamen. Omtrent den te Utrecht gepieegden moord meldt het Z7, JD..- De geniesoldaat Stavast, die uit geweest, ver volgens huis gekomen was en zich ter ruste be geven had, werd door den korporaal Fekke, die eveneens uit geweest was, doch later was thuis gekomen, omstreeks 12 uur, aan zijn bed opge zocht; de korporaal maakte twist met den soldaat en daagde dezen uit mede naar buiten te gaan, waaraan genoemde geniesoldaat aanvankelijk niet wilds voldoen. Ten laatste stond hij evenwel op, kleedde zich vluchtig aan, en liep met den kor poraal F. de kazerne rond. Voor den ingang van do soldaten-cantine gekomen, schijnt korpo raal F. den verslagens aangevallen te hebben, wat men opmaakt uit den bloedplas, die aldaar ge vonden werd, en is dezen met een knipmes (een zoogenaamd modelmes, behoorende tot de uitrus ting van den soldaat) eene 3 cM. groote wond in den hals (carotis) toegebracht, welke verwon ding kort'daarop den dood ten gevolge had. De schildwacht voor de kazerne, die"' op een kfeet van den verslagens toeschoot, trachtte hém naar da wacht te brengen, doch op korten afstand daarvan zakte hij, onder den uitroep: zHser, wees mij genadig!" levenloos ineen. Door de adjudanten-onderofficier K. en De V., bijgestaan door een paar andere onderofficieren, werd bij onmiddellijk geholpen en afgewasschenhet ge stolde bloed werd uit den mond verwijderd, doch die diensten waren reeds een doode bewezen. In het hospitaal, werwaarts de verslagene werd overgebracht, bleek den officier van gezondheid dr. Sasse, die inmiddels geroepen en aangeko men was, dat de ongelukkige overleden was, ten gevolge van doodslag, door verwonding van den linker carotis. Na het plegen van de daad heeft de verdachte korporaal zich te bed begeven. Toen men een onderzoek bij hem kwam instellen, hield bij zich alsof hij sliep en niet begreep waarom men hem wekte. Zelf was bij met bloed be*, lekt, on door den sergeant Van R. werd het met bloed bevlekte mes onder zijne krib wegge haald. Op grond dat de schildwacht achter de kazerne den korporaal F. met Stavast op het tijdstip van den moord om de kazerne beeft zien loopen in de richting van de cantine, met het oog op den twist daaraan voorafgaande op de kamer, het onder zijne krib gevonden met tiloed bevlekte mes en meer andere aanwijzingen heeft men den korporaal F, als den vermoedeiijken dader in strenge bewaking gesteld. Naar men verneemt, moet een kleine oorzaak, namelijk dat Stavast geweigerd bad dien avond met F. mee uit te gaan, aanleiding tot den twist hebben gegeven, die zoo noodlottig eindigde. De geniesoldaat Stavast was een oppassend jongmenscb. Duor den te Beesterzwaag gestationneerden brigadier der maiechaussee is tenen den Haagechen socialist S. proces-verbaal opge maakt, wegens het voeren van opruiende taal in een openbaie vergadering te Lippenhuizen.' Rotterdam. Met uitzondering van de Hoofdsteeg eo Beursplein alhier, staat de buitenstad geheel onder water. De tram houdt den dienst zooveel mogelyk vol, maar de paarden loopen tot de knieën in het water. Vóór het postkantoor staan een aantal sleepers gereed om hen, die op de ondergeloopea straten moeten zyn, daarheen te vervoeren. Den Haag. De bazaar hier gehouden ten voordeele van de chr, vereenigiog ter verpleging van Ijjders aan vallende ziekte te Haarlem, heeft de belangrijke som van f 7600 opgebracht. Het spreekt vanzelf dat het ijverige dames comité niet al de voorwerpen in den bazaar aanwezig heelt kunnen verkoopen. Tal van fraaie zaken zijn er nog overgebleven en deze zullen als prijzen in een loterij, die het comité nu zal houden, het goede doel verder helpen bereiken. {Vod.) SeheTeningtn. Ook alhier spookte het gisteravond en hedennacht terdege. Toch wareD er nog eenige liefhebbers, die het altoos indrukwekkend schouwspel van een orkaan aao de kust btj nacht wilden waarnemen. De dutDrand is een flink eind weggeslagen, zon- dat het onmogelyk was de bommen verder op te trekken. Niets dan een schuimende, kokeude massa kon men zien, als een bliksem flits de omgeving verlichtte. Persoonlijke on gelukken zyn er met voorgevallen, maar de op 'tstraod gezette schuiteD hebben het hard te verantwoorden. Daar er nog vele Scheve- ningsche schuiten in zee zyn, is de spanning in het visschersdorp zeer groot. Sedert jareo stond de zee te Scneveningen niet zoo hoog. Volgens een hedenmiddag ontvangen be richt heeft de storm aan de vloot aao bet strand groole schade aangericht. Negen schui ten zyn geheel of groolendeels veroield. Een deel van den duin voet is afgesneden over de geheele lengte van het strand. Ongeveer 50 schuiten en 20 loggers zyn op dit oogeoblik in zee. Ooder de bevolking heersctu groote ongerustheid. De zee blij (t ruw en was te 2 uur nog geen voet gevailen. Leiden. De studenteo-roeivereeoiging zNjord", te dezer stede, heelt ter eere van haar vijftienjarig bestaan eeu internationalen roei- wedstrijd uitgeschreven op Zondag 9 Juut a. s. Amsterdam. Tea raadhuize alhier wordt een onderzoek ingesteld naar hetgeen noodig is om den naostto-handel over Amsterdam te bevorderen, en wat in verband daarmede dient te worden gew'yzigd of tot stand gebracht, zooals de ongeideu vau handel en scheepvaart geheven, dokken, losplaatsen enz. Leden dezer commissie zyn de heeren J. P. R.Tak van Poortvliel, lid van de Tweede Kamer; R. W. J. C. Van den Wall Bake, lid van den gemeenteraad, en Aug. M. J, Hendrichs, reeder. Secretaris is de adjunct ingenieur Dirks. De commissie treedt volgens het D. v, N. niet ambtelyk op. Biervliet. Alhier is eeu meisje van 8 jaar, dat, terwyl de moeder uit bedelen was, alleen te buis was gelaten, in brand geraakt. De kleine bekwam zulke hevige verwondingen, dat men voor haar leven vreest. De Volta-prijs, dien Napoleon I instelde om eenmaal in de 10 jaren te worden toegekend voor de belangrijkste uitvinding, werd thans ge schonken aan den Belg Gramme, voor zijn elec- trieche batterij. President Carnot benoemde hem tot officier van het Legioen van Eer. De Pruisische vereeniging van het uRoode Kruis" heeft, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, besloten sene premie van 3000 Mark uit te loven bij eene prijsvraag, luidende welke maatregelen en brganisatiën zijn er noodig, en welke moeton in vredestijd worden voorbereid, om te maken dat niet-vervoerbare zieken en ge wonden zoo dicht mogelijk bij het tooneel des corlogs in gezonde localiteiten werden gebracht X Bit Parijs komt het bericht, dat de doctoren Roux en Yersin van het Institut-Pasteur er in- geslaagd zijn den baccil van de kroep en diph- theritis af te zonderenzij hebben daarmedw op duiven en konijnen de gevreesde ziekte over gebracht, zoedat men weldra ook hiertegen za$ kunnen worden ingeënt. De gouverneur van Panama beeft den vreem den consuls aldaar verzocht bij hunne regeerin gen er op aan te dringen, hun te veroorloven de hulpbehoevende landgenooten, die aan het- kanaal werkzaam waren en thans niet meer aan den arbeid zijn, naar huis te doen terugkeeren. Joseph Reitsch, een Duitscher, die wegens moordT op zijn vrouw te New-York ter dood veroordeeld werd, is de eerste die door middel van electrici- teit is geëxecuteerd. Hij werd op een stoel vast gebonden, met een metalen keten om den hale en een kogel op 't hoofd, die, met den electri- schcn stroom in verbinding gebracht, hem als- door den bliksem getroffen, plotseling doodde. Bij de opening van 't lijk bevond men dat der hersenen vol bloed waren, maar overigens had 'tlijk uiterlijk noch innerlijk geleden. Te Cochin, in TravancoreZuidoostelijk Britsch Indië, waar nog een groot aantal oude Hollandsche gebouwen staan, is door een brand op den 4en Januari groots schade aangerichte alle pakhuizen zijn er vernield. Het ongeluk- ontstond door een schip dat in brand geraakte,, en toon de kabels waren doorgebrand, de rivier afdreef en het vuur aan de pakhuizen var» beide oevers mededeelde. De hitte der brandende massa palmolie was zoo groot, dat het onmogelijk was nabij ta komen. De vlammen rezen ver scheidene honderden meters hoog en waren mijlen ver uit zee zichtbaar. De rivier en de- zee nabij de baar waren met een ohelaag ter dikte ven een halven duim bedekt. Er heerscht. groot gebrek. Cochin kwam eerst in 1814 in het bezit der Britten. Mijnheer de Redacteur Aan den vooravond van de verkiezing van 29 Januari jl. werd door de katholieke vereeniging »De Grondwet" eene circulaire aan de kiezer» verzonden. Ze schijnt ook aan anti-revolutionnaire kiezers te zijn bezorgd; ten minste een hunner gaf er mij inzage van. Reeds dagen lang heb ik de bespreking dezer circulaire in uw blad gewacht; nu ze niet komt, wensch ik haar op enkele pun ten in herinnering te brengen. Het bestuur der katholieke vereeniging »De- Grondwet" ia in zijn recht, als het de kiezers zijner partij, of beter gezegd van zijne partijen voorlichtmaar dan mag men toch van die voor lichting verwachten, dat ze juist is. Is de vereeniging wel waar, als ze spreekt van de vervanging van twee katholieke raadsleden. Had dan de heer J. A. Nolet Wz. haar steun Was niet deze door »De Grondwet" thans al» katholiek genoemde wethouder, deze achtens waardige man, bij de laatste verkiezingen slechts de candidaat der vrijzinnigen en werd hij juist door de katholieken niet fel bestreden Waarom is het dan o fel Ie partijzucht", als de tegenpartij. van de kiesvereeniging de Grondwet, den plaats vervanger van den heer J. A. Nolet Wz. niet onder de katholieken zocht »A1 is men betrekkelijk vreemdeling in onze* stad; mits men de liberale beginselen is toege daan, is men goed voor den gemeenteraad", zegt de circulaire. Vreemdeling I was dan de baron Van der Borch van Verwolde een Schiedammer? Was het de Ovcrschicsche landbouwer, die door de katho lieke vereeniging »De Grondwet", candidaat werd' geproclameerd voor de Provinciale Staten, tegen over den heer J. ,M. Van der Schalk 1

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2