Kerlmeows. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. inhoud van Tijdschriften. Koloniën. Land- en Tuinbouw. V i s s c h e r ij. Armenzorg. Icoe, eeo volledig bed en een koffer, raaar niemand heeft het recht een deel van het gemeenschappelijk eigendom op te eischen. Thans echter, nu ook in Hoogsrye het be ginsel geldt, dat niemand verplicht is in on verdeeld eigendom te berustenzyn deze familiegemeenschappen bezig te verdw'gneD. Lavelrye wyst aan dat zulke familiege meenschappen ook nog op dit oogeubhk in Buslaod au op het schiereiland van den Balkan, met name in Bulgarije, worden aangetroffen. Groots economische en moieele voordeelen leveren zy op, maar zy hebben deze schaduw zgde, dat het persoonlijk initiatief er zyn sterkstee prikkel mist. Uit Heerenveeo mehit men aan de N.B Ot.i Hoe sterk ook ia onze negentiende eeuw het bggeloof nog is, bewyst de vooildurenoe toeloop by «de waarzegster v£u Nieuwei biug", in de nabyheid van deze plaats. Aanhoudeud komen allerlei meuschen, tot van uien id den omtrek, tot de oude vrouw, om door hare oogeu in de toekomst te lezen. Ook thans hebben sommigen het ooi baar geacht haar de viaag te doen, of we ook dezen winter weder verstoken zullen big ven van de zoozeer geweoschte hardiyderyen. >l)e internationale hardryderij," aldus klonk het uit haien mond, «zal in de maand Februari «doorgaan, doch", ging ze vooit, terwijl haar gelaat een diep sombere uitdrukking aannam, «zy aal menschenleveiis kosten. Tus»chen «de drie- en vierhonderd zullen hun dood «vinden in het water, en ook gij, die thans «met tny spreekt, zult een prooi der golven «worden." Dat in Friesland nog wel vraag is naar oor ijzers en dit sooit hoofdtooisel nog wel met zal verdwijnenkan big ken uit de omstan digheid dat dn heer T. Hofman, te Koilum, de voornaamste ooryzennaker ,u de provincie gedurende 't afgeloopen jaur nog vijfhonderd stuks heelt afgeleverd. {Leeuw. Ot.) i De vereeniging voor hygiëne in Denemarken js voornemens een maandschrift uit te geven, dat op populaire wijze de eerste beginselen der gezondheidsleer zal verklaren en met het dage- Jijkscl) leven in verband brengen. Bovendien zul len er dit jaar te Kopenhagen z?s voordrachten over de gezondheidsleer gehouden -.vorden, waarin o. a. over desinfectie-brood en middelen tot be perking van besmettelijke ziekten zal gehandeld worden. De prijs voor deze voordrachten is zoo laag gesteld, dat zij binnen ieders bereik vallen. Een Duitsch majoor, de heer Schlieben, heelt een aardige studie in de wereld gezonden, waarin hij aantoont dat bij de Romeinen de paarden niet met hoefijzers beslagen werden. Wel bond men hun lederen schoenen aan da pooten. Er is nooit een enkel echt Romeinsch hoefijzer gevon den, Dit het Noorden stamt de gewoonte om de paarden te beslaan, waar de met ijs bedekte bodem buitengewone maatregelen tegen het uit glijden dikwijls noodig maakte. De oudste hoef ijzers stammen uit de tweede eeuw na Christus, Eens uitgevonden, verspreidde zich het gebruik van hoefijzers met groote snelheid door Germanié m Gallië. Tot opheldering heeft majoor Schlie ben een paar platen aan zijne studie toegevoegd, welke te vinden is in de «Jaarboeken der Nas- sausche vereeniging voor oudheden", deel 20. In de bibliotheek van den graaf van Ilope- town, die te Londen geveild zal worden, is nog een Mazarin- of Gutenberg-bijbel ontdekt, welks bestaan tot dusverre onbekend was. Zulk een bijbetuit de eerste dagen der boekdrukkunst volledig en in goeden staat, brengt hooge prijzen op. Die van sir John Thoroid werd in 1884 verkocht voor 3500 pond sterling (f42000) en die van graaf Crawford in 1887 voor 2650 pond of f 31 800. Te Kiotoin Japanworden in dén laatsten tijd door Buddhistische zendelingen ernstige po gingen aangewend om het christendom te ver dringen. Geholpen door bekwame predikers en den invloed van een eigen tijdschriftdat den weidschen titel draagt van sliet juweel van Azië", trachten zij den volko te verkondigen dat in Europa en Amerika de luister van den christo- lijken godsdienst afneemt en dit langzamerhand de beginselen en grondstellingen waarop het ie gebouwdlaat vallenten gevolge van de groo- telijks gewijzigde maatschappelijke en zedelijke toestanden. Dit betoog wordt gesteund door een aantal brieven van personen in de Vereenigde Staten, waarin de gebreken van het christendom breed worden uitgenieten en aangetoond wordt dat het als algemeene godsdienst der beschaafde natiën onmogelijk is gewordenen waarin de uitgever en zijne medewerkers worden aange moedigd hun kruistocht voort te zetten en de heerlijkheden van het Huddhisme te doen uitko men. Een teeken des tijds is zeker dat dit tijd schrift in het Engelsch wordt uitgegeven, en nog wel in een land waar het christendom zeer gezien is en in de laatste kwart-eeuw groote vorderin gen maakte. Onlangs deed in de dagbladen een bericht de rondte, waarin werd aangetoond dat hier te lande afzenders van postwissels naar België in ongunstigen toestand verkecren, tegenover af zenders van postwissels uit België naar Neder land, Door herziening van de tabel van herleiding is thans aan dit euvel tegemoet gekomen. Vroeger geschiedde de herleiding van guldens in francs volgens den maatstaf van «éen gulden is gelijk aan 2 francs 8 centimes", thans wordt éen gulden gelijk gesteld aan 'J, francs 9t/g cen times. Ook voor Duitschland en Engeland is de her leidingstabel gewijzigd. Bij verzending van postwissels naar Duitschland werd 1 gulden gelijkgesteld aan 1 mark 58 pen ningen, thans is dit 1 mark 69 penningen. Voor Engeland gold 1 pond sterling'12 gulden 16 cent, thans geschiedt de herleiding volgens den maat staf van: 1 pond sterling is gelijk aan 12 gulden 10 cent. Curasao is thans, over New-York en Cuba, per telegraaf te bereiken tegen een tarief, dat voor alle Nederlandsche kantoren f6,82 per woord bedraagt. Sl.-Ct De Tijdspiegel. Februari. Dr. H. J. Botz, De rechtsstaatAug. Gittée, Volkshumor in Vlaandeien. Indophilos, Indi sche toestanden. Elise Soer, De laatste uren van twee koninginnen. (Slot.) Mevr. Van Westrheene, Uit den vreemde. (Het bloemen tuintje). T, C. Van der Kulk, Levenswoorden. Nieuwe uitgaven en vertalingen. De Gids. Februari. C. Terbureb, Willem Norel (le ged.). Dr. U. Fruin, Willem III en zijne verhouding tot Engeland (le ged.).Dr. C. B. Spruyt, Tweeer lei wijsbegeerte. Dr. H. Was, De gedaante verwisselingen van het Hellenisme. E. B. Kielstra, Lessen uit het verleden. Hélène Swarth, Gedichten, Letterkundige kroniek. Albuiu der Hlatuur. AU. R. E. De Haan, Het Barnsteen (met afbeel dingen). H. L. Gerth van WijkPlanien- aardrijksuunde.Debevioeiingsvelden van Parijs. Wetenschappelijke ïtladen. AH. 2, De gioote handelswegen der wereld. De afschalftng der slavernij ui Brazilië. Opheffing 'van de orde der tempelhoeren. De naderende eeuw van overvloed, door prins Krapotkin. Het overbrengen van arbeidsvermogen door elek triciteit. De volslagen mislukking door zende linggenootschappen. Reizen in Nieuw-Grieken land. Vragen des Tjjds. Ufo. 2. De pensioenwetten, door dr. P. Van Geer. De taak der Ncderlandsch-Indische Rekenkamer, door G. H. Pannekoek, oud-voorzitter dier Kamer. De toelating van onbemiddcldcn tot de hoogera inrichtingen van onderwijs, door G. A. C. Van Goor. Batavia, 12 Januari. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenis sen in het gouvernement Aljeh en Onderhoorig- heden, loopende van 10 tot en niet 23 Decem ber 1888, wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Verscheidene posten in de linie werden gedurende den verslagtijd meer of min der hevig beschoten. Ook werden nu en dan schoten gelost op transporten en op troepen, die de wacht in het blokhuis Paganie betrokken. Op den I4n Dec. losten Atjehers schoten op de werkers aan den kogelvanger te Lampermé een Europeesch fuselier kreeg daarbij een schotwond in den linkerschouder. In den nacht van 17 op 18 Doe. braken Atjehers de rails van de stoomtram opniet ver van het blokhuis Lumaru en tusschen Lampermé en het blokhuis aan de Lingkar. Bij herstel der aangerichte schade op laatstgenoemd traject was het vuur van den vijand nogal hevig en werd ook de verstel king Tjot Iri vrij hevig beschoten. In den nacht van 10 op 11, van 16 op 17 en van 21 op 22 Dec. werden eenige honderden meter telephoondraad geroofdnaar ingekomen berichten worden tegenwoordig hiervoor, alsmede voor bet beschadigen van de spoorbaan, gedroste dwang arbeiders gebezigd. Patti werd door Telok Kroet bezet. Tijdens de daar geleverde gevechten moet Toekoe lloessien Longbattah zwaargewond zijn. Onderhoorigheden. Tusschen de federaties Pedir en Gigieng heerscht nog voortdurend span ning. De tot de federatie Gigieng behoorend" hoeloebalang Bintara Paleuh, die beloofd had zich niet het hoofd dier federatie te verzoenen, kwam zijne belofte niet na, omdat hij zich weer door de hoofden dor federatie Pedir liet over halen zich bij Pedir te blijven aansluiten. Het hoofd der federutie Gigieng zond ecii gemachtigde haar Kota Radja, om de Gigiengsche aangelegen heden te bespreken. Do hoeloebalang van Pakan Baroe, Toekoe Bintara Pinang, maakte zich wederom meester van eenige oorlogscontrabande, die voor Pedir bestemd was. Op de oostkust was het over hot algemeen rustig. Een bende welke zich in het Fedawa'sche genesteld en versterkt had, werd door bet hoofd van dat staatje verdreven en de daargestelde chicanes vernield. Door den gouvernements- stoomer Zeemeeuw weid op de oostkust eeno tongkang, met een noemenswaardige hoeveelheid ooriogscontrabande bevracht, achterhaald en op gebracht. Gedurende den verslagtijd werd Segli nu en dan beschoten, maar was het te Melaboe rustig. Er viel nogal veel regen. Den 1 On December ten éen ure dertig minuten namiddag werden over geheel Groot-Atjeh vrij zware schokken van aardbeving waargenomen. De richting was hori zontaal, eonigszins draaiende, van noord naar zuid en da duur van 70 80 seconden. Voor zoover bekend, werden geen verwoestingen aan gericht. Binnen en buiten de linie deden zich gevallen van pokziekte voor. Zoowel te Kota Badja als in enkele Atjehsche kampongs leden enkele lieden aan cholera, De algemeene gezond heidstoestand bleef ongunstig: ook onder het garnizoen deden zich hug een paar gevallen van cholera voor. De stand der beri-beri bleef dezellde als gedurende dun vorigen verslagtijd, toen ge middeld dagelijks 25 lijders in bet hospitaal wer den opgenomen, waarvan 6 met beri-beri, terwijl gedurende het tijdvak waarover nu het verslag loopt, dagelijks gemiddeld 32 lijders werden op genomen, waarvan 7 niet beri-beii. Tegen 17 van de 22 vrijgesprokenen in de tweede Tjilegonsche muiterszauk zyn maatregelen genomen lot politieke verwijdering. Vrijdag 4 dezer werd met de behandeling der derde zaak aangevangen. Men berekent dal alle zaken nog vóór het einde dezer maand zullen zijn afgedaan. De resident van Bagelen bericht, onder dag- teekening van 29 December j!., dat de koorUet die in de zuidelijke streken van dat gewest bijna immer voorkomen, sedert eenigen tijd een epide misch karakter hebben aangenomen. Voornanje^ lijk is dit het geval in de afdeeling Koetoardjo, waar het aantal koortslijders op ongeveer 7006 geschat wordt. De epidemie breidt zich west waarts uit over de aideeling Keboemen en lieeft vermoedelijk haar ontstaan te danken aan de weersgesteldheid en den slechten waterafvoer. Tegen den redacteur van de Socr. Ct, is door den raad van justitie te Soerabaja rechtsingang verleend naar aanleiding van een briel in dat blad opgenomen over sommige bestuursdaden van des assistent-resident van Sitoebondo. Volgens het Nieuwsbl. heeft de heer Sturler, eigenaar van het land Tjiomas, persoonlijk aa* Z. Exc. den gouverneur-generaal een request ter hand gesteld, waarin hij verzocht om eene schade loosstelling van 2 ton, voor het nadeel hem toe gebracht door het wederrechtelijk en willekeurig ingrijpen in de zaken van het land Tjiomas door de plaatselijke besturende ambtmraren. De Nieuwe Vorstenlanden meldtIn vereeni ging met den resident van Madioen heelt onze resident op de grens van SoloPatjitan et* goeroe gearresteerd, die een nieuwe leer verkon digde, nl. de anfassia. Dit is een nieuwe leer in het dikirren en bestaat daarin, dat men, terwij! men aan Allah denkt, zijn ademhaling telt. De verkondiger dier leer behoorde te Patjitan thuis en is ook derwaarts gedirigeerd. De hooihandel op het Kampereiiand is sedert ome vorige opgave iets vlugger. De prijzen zijn «enigs zins minder, zoodat voor le soort woidt betaald f22.50 a 23, 2e f 18 a 19 per 500 Kg. Do lieer G. Drenth, in leven landbouwer te Batenburg en onlangs aldaar overleden, heeft de weesinrichting te Neeibosch tot universeel erf genaam van zijn geheele nalatenschap benoemd. VLAARDINGEN. Donderdag arriveerde* 2 loggers met 40 en 25 ton zouteviscb, welke in publieken afslag verkocht werden tot de vol gende prijzen: zoutevisch f32.75 a 31.50, leng f 22, keelen en lippen f 40, kibbelen 1 10,50, schelvisch f6.50 per ton. Een partijtje haring van Noordwijk en Scheve- ningen, hier ter markt gibracht, is tot f 10 per ton verkocht. Gisteren kwam alhier binnen 1 schip met 25 ton zoutevisch. PERNIS. Gisteren kwam alhier binnon 1 sloep met 300 kabeljauwen en 400 schelvisschen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 246 zalmen die voor fl.05 per Vs kilo werden verkocht. Ned. Her?. Kerk. Beroepen: te Lutten ds. J. \V. Gunning, te Eerbeek; te Hemmen ds. P. A. H. Van Rossum J.Hz., te Beek c. a.; te Monniken dam ds. E. Jansen, te Heemse; te Sleen de heer A. Stap, te Steenwijkte Brouwershaven ds. W. M. Houwing, te Havette; te Zeven bergen ds. D. J. Karres, te Bruinisse. Bedankt: voor Oud-Beierland door ds. j. L. Tichelaar, te Ouddorpvoor Terkaple c. a. (toez.) door ds. II. VV. A. Van Aken, teSaaxum; voor Scharl door ds. J. Oosterhuis, te Oostrum voor Sirjansland door ds. C. J. Six Dijkstra, te Doeveren (verbeterd bericht.) De Protestantischc Ktrchenzcilung, het orgaas der wetenschappelijke Duitsche godgeleerdheid, opent haar nummer van 6 Febr. met een warm woord, in broeden rouwrand omlijst, van droef» beid over hat overlijden van prof. Rauwenholl

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 7