Sleielijt Niem IMEZOfUEH. Gemengde Berichten. V i s s c li e r ij. had men niet slechts veel te lydeo van hevigen storm. maar zat men op een aantal plaatsen ingesloten door sneeuw, (N. 2ï. Ot.) O/ntrent den doodslag, in de geuia kazerne t- Ui reent gepleegd, vei neemt het U. D. nog h^t vrileflode: Naar het schijnt, speelt wederom het boven matig gebruik van sterken dl ank in deze treurige zaak eene grooto rol. De korporaal F, thuis komende, was niet bepaald dronken, maar toch zoodanig opgewonden, dat de r.ommai dant van de wacht, bij wien hij zich voor thuiskomst meldde, zijnen toestand als licht beschonken aan duidde, en het dan ook diens voornemen was, bem daarvoor den volgenden morgen te doen straffen. Hij was evenwel toch zoodanig onder den indruk van te veel gebruikten sterken drank, dat hij volgens zijne verklaring zich slechts (lauw kan berinneren, dat hij de verwonding toebracht, en volstrekt niet meer weet, welke de handelingen waren, die aan de daad vooraf gingen. Gisterochtend had onmiddellijk een voorloopig huishoudelijk onderzoek plaats, waarbij hij even wel niet wilde bekennen dat hij zich bewust was Stavast te hebben verwond, ofschoon de commandant hem, in tegenwoordigheid van alle getuigen, op het hart drukte de waarheid te zeggen, en niettegenstaande men hem langs de kazerne rondleidde en op de drie bloedplassen wees, die tegen hem getuigden. Klaarblijkelijk greep het gezicht daarvan hem toch zeer aan. Eenigen tijd later echter bekende hij aan den adjudant-onderofficier K., in tegenwoordigheid van den onderofficier van de wacht, dat hij de schuldige was, en deed daarbij het verzoek, aan zijnen vader to willen schrijven, en deze op om zichtige wijze mede te deelen wat hij had be dreven. Andermaal voor de commissie van onderzoek gebracht, herhaalde hij onder een vloed van tranen zijne bekentenis en zijn verzoek, daarbij op de daartoe strekkende vragen te kennen gevende dat het niet bepaald zijn plan was S. te docden, dat noch wrok over vroegere voorval len of iets anders hem er toe gebracht heeft deze misdaad te plegen, en dat hij daad zich alleen kan verklaren als het gevolg van den sterken drank, waarvan het bovenmatig gebruik steeds een gevaarlijken invloed op hem uitoefende. In het bericht in ons vorig" nommer meldden wij dat F zelf ook met bloed bevlekt was. JDit moet echter vreemd genoeg niet het ge val zijn geweest. Integendeel was geen druppel bloed aan zijne kleederen te bespauren, en ge tuigde alleen zijn met bloed bevlekt knipmes, van zijn wapennummer voorzien, tegen hem. Aan de moeder van S., alhier woonachtig in de Nootenboomenlaan, werd van het voorgevallene op omzichtige wijze mededeeling gedaan. Ook san het verzoek van den schuldige, om aan zijnen vader, in Groningen woonachtig, te schrijven, zal voldaan worden. Da krijgsraad zal in deze zaak te beslissen hebben welke straf de jeugdige ongelukkige zal moeten ondergaan, om zijne daad te boeten. Rotterdam. Door eeo ooordwestenstorm opgezweept, is de rivier de Maas voor deze stad Zaterdag zoo hoog gentegen, dat de ge- heele stad, tusschen de rivier en de Hoogstraat gelegen, blank stond. Overal was het verkeer gestremd. De trams, welke nog lang den dienst volhielden, moesten dezen ten laatste ook staken, daar het water in de wagens steeg. Veie personen lieten zich door roeibooten of oveirjj-wagens Daar de plaats huuner be stemming brengenterwyl menigeen een etukske brood verdieode met aodereu door bet water heen te dragen. Dat een en ander «ermakeljjke tooueeleo opleverde, behoeft wel niet gez-gdte worden. Te 10 03 zou de was geëindigd zjjn, doch zjj hield nog aan tot haifiwaalf. Daarna begon er va! te komen en omstreeks halfvier was in vele straten bet verkeer weer geopend. De vloed was hooger dan die van 1825, welke ais merkwaardig op de peilschaal is aangeteekend. De storm, die veel schade aan de telephoon- draden en ook aao het telegrafisch verkeer berokkende, bleef den ganschen dag aanhouden. Behalve dat veie winkelhuizen en kelders zjjo oudergeloopeo, waardoor onberekenbare schade is veroorzaakt, zijn bii de petroleum- pakhuizen twee groote ketels, waarin de petroleum uit de sciiepen gepompt wordt, door het water platgeslagen, alsof het oude blikken doozen zijn. De synagoge-bezoekers hadden het zwaar te verantwoorden. Yeleo werden per sleepers wagen langs de Boompjes naar de Hoofdsteeg gebracht. De weesvader met zijn jongens ver lieten te voet de synagoge eo gingen tot huo middel door het water. Zondag zag meo op vele puoten brand spuiten in werking om de volgeloopeD kelders uit te pompen, terwijl de kelders der bruggen door middel van schroefstoombooten werden lediggepompt. Rotterdam. Zondag arriveerde alhier voor het eerst de petiolaum-tankstouniboot Oharlois, aldus genoemd naar het petroleum- etabhssement van heeien pakhuiscneesteren by deze gemeente. Het is het tweede schip dezer soort en evenals de stoomboot Ohester door de heereu Horstmaan en Co. voor den import van geraf fineerde losse Amerikaansche petroleum in geregelde vaart tusschen New-York en Rot terdam gebracht. Door dezelfde scheepsbouwmeesters de hh. Russet en Co. te Port-Glasgow gebouuwd, is de constructie en capaciteit ongeveer gelijk die van het stoomschip Chester, reeds vroeger beschreven. Alleen zjjo er by de Charlois nog vele verbeteringen en versterkingen aangebracht als: overdekking (spardek) tot aan de brug, iD plaats van éeo, twee gioote stoompompen, hoogere masten enz., en verder uitstekende iurichtiugen voor kajuiten, atuui toestellen eo electrische verlichting enz. Deze twee tankstoombonten zijn in Staat te zamen jaarlijks circa 50 000 tons(den inhoud van ongeveer 350 000 vaten) petroleum aan te voeren, en staan voor ontvangst en opslag hiervan nu reeds viei groote jjzeren reservoirs geheel gereed, terwjjl nog twee bjjna voltooid zijn, welke te zamen imm 90 000 vaten kun nen bevatten. De geheele inrichting meteen beig van ledige vaatjes maakt dan ook een imposaoten indruk. Verder vernemen wy nog dat voor rekening der heeren Horstmaan en Co. ook R'yn-tank schepen en reservuirs te Mannheim gebouwd wordeo, wel een bewijs dat het vervoer van losse petroleum zich up verbazend snelle wjjze schjjnt uit te breiden. (Scheepvaart.) Ylaardlugen In de buitenhaven alhier was het water Zaterdag 3.17 M. boven A. P. gerezen. In 1825, toen het water tot 3.20 M. boven A. P. rees (sedert niet meer voorgekomen), stond het grootste gedeelte alhier onder water. Nu evenwel werd in de stad in het minst geen last van het hooge water ondervonden, dank zy.de nieuw aangelegde keersluis. Zy heeft een flinke proef doorstaan en bewijzen van hare solide constructie gegeven. Buiten de keerüluis en den spoorweg tot aap de Maas was> het éeo zeevele gebouwen stooden halverwege onder water. De spoorwegdjjk, hoewel op enkele plaatsen minder sterk, hield zich gelukkig goed, daar anders een dicht bevolkte buurt zou overstioomd geworden zjjn. Workum. (Fr.) Alhier werden verleden week de ingezetenen bij trommelslag officieel uitgeuoodigd voortaan geeoe giften meer aao bedelaars aan de huizen uit te reiken. Een geweldige sneeuwstorm, die over Enge- laud en Schotland Zaterdag en Zondag gewoed heeft, veroorzaakte alierwege het afbreken der draadgemeenschap en stoornis op de spoor wegen. Vele treinen zijn ingesneeuwd. Een groote koude heerscht in het noorden, zoodat de Clyde is toegevioren. Vreoselijke verhalen worden gedaan door matro zen van de stoombooten tusschen New-York en Kingston (Jamaica) omtrent moorden, die in een Spaansch dorp bij Kingston hebben plaats gehad en waaruit ontwijfelbaar blijken zou dat de moordenaar van Withechapel zich van Engeland naar Jamaica heeft begeven. De eerste van een reeks afschuwelijke en ge heimzinnige moorden had, naar het zeggen der zeelieden, plaats op 28 November 1888 in St.- Catharina's parochie, op eenige mijlen van het genoemde dorp. Het slachtoffer was eene negerin uit den laagsten en gemeensten stond, wier lijk des morgens met afgesneden hals aan den kant van den weg gevonden werd, juist op dezelfde wijs verminkt als de slachtoffors van Whitechapel. Op het lijk vond men een kaartje, waarop stond ;Jack the Ripper. Nog veertien, dan heb ik af gerekend." ■Op 13 December werd het lijk van een tweede negerin gevonden, weder op dezelfde wijze ver moord en verminkt en dicht bij de plaats waar de eerste vrouw gedood was. Het lijk werd zoo spoedig mogelijk begraven en de overheid deed al het mogelijke om de zank geheim te houden. Kort vóór nieuwjaarsdag vond men het derde lijk. Ditmaal konden de nieuwsbladen het geval niet verzwijgen De moord had ongeveer op ge lijken afstand van het tooneel der vorige moor den plaats gehad en de omstandigheden, waar onder hij gepleegd was, waren weder dezelfde. Onnoodig te zeggen dat deze misdaden onder de bevolking groote ongerustheid hebben gewekt. PERNIS. Sedert de laatste opgave kwamen glner binnen 2 sloepen, aanbrengende 310 kabel jauwen 1200 schelvisschen en 1 Vs ben rog en vleet. Een der sloepen had 14 dagen reis en zulk .slecht weer, dut slechts 3-maal gevischt kon worden. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de rnai kt alhier aangevoerd'160 zalmen, die voor f 115 per 1/2 kilo werden verkocht. De vorige week werden alhier ter markt aan gevoerd en veikucht 1462 zalmen. GORINCHEM. De vorige week zijn ter markt alhier aangevoerd en vei kocht '152 zalmen prijs 10.75 a 1.<'4 per 1/a kil". Als eene bijzonderheid kan woiden gemeld, dat in deze week een zalm is gevangen, die 50 halve kg. woog. Tengevolge van den hevigen storm waren de visscheis genoodzaakt, de visscherij op te geven. GORINCHEM. De vorige week zijn inliet vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag alhier verkucht 47 zalmen, tegen f 1 a f 1.10 per half kilo. AMMERSTOL. De vorige week zijn ter markt alhier aangevoerd en vet kocht 113 zalmenprijs f 0.90 a 1,10 per !/a kilo. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad te willen opnemen. Naar aanleiding van den storm op Vrijdag en Zaterdag jl-, die het water tot eene angstwek kende hoogte ('eed rijzen, zoo zelfs, dat niet alleen voor de bewoners van het Hoofd, maar ook voor de geheele stad gevaar van overstrooming dreigde, kom ik andermaal er toe om er op te wijzen maar nu door middel van Uw blad aan welke gevaren de bewoner» van een groot gedeelte van de Hoofdstraat bij icderen hoogen vloed zijn blootgesteld. Maar, zult Gij mij toevoegen, M. de R.welk gevaar er ooit dreige, er is immers gelegenheid om zich ten allen tijde te redden. Ieder, die in gevaar komt door den vloed, kan met vrouw en kinderen, ziek of gezond, een uitweg vinden en een veilig oord zoeken Er ligt immers een brand- pad, dat eenen veiligen aftocht waarborgt? Dit behoorde zoo ie zijn ter wille van de vei ligheid, doch de werkelijkheid is, dat men een uitgang beeft, die bij duisternis zelfs onder gewone omstandigheden niet begaanbaar'is. Wat zal het zijn bij hevigon storm, wanneer het kwelwater een groot gedeelte van dit pad ook onder water zet, zonder de minste verlich ting, en dan te gaan langs een pad met op- ea afstapjes, in oogenblikken dat men uitgaat om zich of anderen van den dood te redden, kan niet anders dan verwarring on daardoor onge lukken veroorzaken. Evenwel langs zoo'n pad moeten de bewoners van het Hoofd in tijden van gevaar een uitweg zoeken. Mocht ooit het ongeluk voorkomen, dat er bij eenen hoogen waterstand als jl. Zaterdag brand uitbrak aan het Hoofd, dan was voor een groot gedeelte der stad do ramp niet te over zien, want het zoogenaamde brandpad is voor geen mensch zonder gevaar te begaan, laat staan dat men er een brandspuit langs zou voeren. Men zou lijdelijk toeschouwer kunnen zijn, zijn medemonschen zien omkomen en vragen zon er toch niets aan een beteren uitweg te doen zijn geweest? Reeds in 1877 is door mij over den slechten toestand van het brandpad bij autoriteit geklaagd en hebben zij zich ook daarvan door zelfonder zoek verzekerd niettegenstaande dat is die toestand eer erger dan dezelfde gebleven. Toen ik voorheen bij bevoegden daarover klaagde, werd mij o. a. toegevoegd nllet pad is eigendom van particulieren, Deze moeten dat pad in orde houden," Zoo dit waar is, dat ik dus mijn grond moet openstellen voor een ieder, die daar belieft te passeeren, dan moet dit een servituut zijn, Eene dienstbaarheid dus voor algemeen belang, maar dan is ook ongetwijfeld aan autoriteiten de plicht toe te zien, dat vol doende aan die dienstbaarheid voldaan wordt. Zoo het werkelijk waar is, dat op de bezitters van eigendommen aan het Hoofd de last is opgelegd om in tijden van gevaar een brandpad open te houden, wensch ik en velen met mij, dat in het belang der bewoners van het Hoofd in het bijzon der, maar ook in bet belang van onze gemeente, bevoegde autoriteiten een einde te maken aan den onhoudbaren toestand. Men dempe den put niet, nis het kalf verdronken is. Een goede toegang tot het Hoofd, in zulke omstan digheden, is dringend noodig. Als het beweren juist is, dat ik toegang over het brandpad moet verleenen, dat dan ook de gemeente zorge, dat het begaanbaar en ook berijdbaar is hij behoorlijke verlichting des avonds of des nachts. Allo veran'woording komt op haar neer. Wenschelijker zou het zijn, indien het thans bestaande brandpad verviel en dat door de ge meente eene waterkeering gemaakt werd waarvoor voldoende ruimte is die voor de stad veel meer veiligheid geeft dan de bestaande toestand. Tevens zouden daardoor de Hoofd bewoners van grooten last en schade bBvrijd'' zijn. Op hen komen toch alle lasten en kosten neer, zonder daarvoor eenige schadevergoeding te genieten. Zij zijn het alleen, die onze ge meente voor de grooto ramp van overstrooming moeten bewaren Verschillende autoriteiten hebben gepasseerden Zaterdag den hachelijken toestand aanschouwd en zijn dan ook zeker van dien onhoudbaren toestand overtuigd. Dringend wensch ik dan ook en velen met mij, dat de autoriteiten handelende optreden, eer het te laat is. Mocht hbt ongeluk voorkomen, dat wij met vloeden als de laatste veel geplaagd werdon, da'a zuilen de gevolgen niet te overzien zijnl U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik Hoogachtend P. C. Vak der Pant Jr. Schiedam, Febr.'SO. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 8 Februari.Margaretha, dochter van C. I!. Menzo én G. Groen, Stationsstraat. Maria, dochter van P. Soetere en C. Hoppéj

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3