Kertaieiffs. Gemengde Berichten. Bechtzaken. Post en Teiegraphie. Arme nzorg. V i s s c h e r ij. aal plukken van, eene -werkzaamheid, waardoor lichaam en geest in evenwicht gehouden -worden? »Men zou meenen dat het weinig te bedui den had, -wanneer de knaap eenige uren in de week zich oefent in handenarbeid, maar de on dervinding leert dat de gevolgen gewichtig zij»," Het algemeen bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrydersbond zal a. s, 'Zon dag te Amsterdam vergaderen, ter behandeling van de volgende punten 1. Verkiezing van afdeeltngs-afgevaardig- deo in de provinciën Overysel, Drente en Gelderland. 2. Verkiezing van afdeelings-conauls in de provinciën Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, Overysel en Drente. 3. Verk'eziog van redacteuren voor De Kampioen, afdeelingen binnenland, persnieuws en buitenland. 4. Benoeming van officieele tydwaarnemers. 5. Bespreking van het aanschaften van een officiealen tijdmeter. 6. Bespreking vau de internationale baan- oneticg. 7. Voorstel om een commissie te benoemen, die belast wordt om; aan het algemeen bestuur te leveren een verzameling van de statuten en reglementen der Roads Improvement Association, beoevens een onderzoek in te stellen naar de werking van de Association en de reeds door haar verkregen uitkomsten, en aan het bestuur te berichten, of en waarom de commissie het wenschelyk of niet wenschelyk oordeelt om ook in Nederland een dergelijke vereeniging op te richten, of welhare taak door den Algemeenen Nederlandschen Bood te doen opnemen. K 8. Voorstel tot het benoemen eener com missie, die belast zal zjjn met het onderzoek in hoeverre het rjjwiel in Nederland voor practische doeleinden in gebruik is euofhet wielr jjden in andere landen by de wet of by gewestelijke of gemeentelijke verordeningen geregeld is, en aan het bestuur te berichten -in hoeverre en waarom het haar wenschelyk voorkomt om bjj de bevoegde machten aan te dringen, helzjj op eea regeling van het Vfielrijden bjj de wet, zooals in Engeland be staat, hetzjj op regeling bjj provinciale ver ordening, zooals nu reeds in enkele provin ciën, b. v. Zuid-Holland en Gelderland, is toegepast 9. Voorstellen van het D. B. omtrent de militaire wielrijders. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venbage waarschuwt dat men op zjjne hoede zy bjj het aanknoopen van handelsbetrekkin gen met "W. Siehl Wzn., te 's-Gravenhage, die veelal schryft op advertentiën, -waarin iets te koop of ter overneming wordt aangeboden. Door den buitengewoon boogen vloed van Zaterdag j| is te Barendrecht uit den toe gangsweg tot de brug over d8 Oude Maas een stuk van 40 meter lengte weggeslagen. Hier door is de gemeenschap over die brug ge stremd. Verder is de djjk tol aan de steen- giooiing half weggeslagen. Men meldt uit Scheveningen dat de Ben Kvon is vlot gekomen. Het is nog niet zeker of door de storing in het lossen, ten gevolge van het ruwe weder hedon het afbrengen in zee doorgaat. Gunstige berichten betreffende den land bouw in Noord-Amerika gaven aanleidingdat Achttien personen uit Herwyoen derwaarts vertrekken. - Dissdagavond hebben te Gaanderen, nabjj Terborg, twee personen om een nietige oor zaak twist gekregen, die zoo boog liep, dat de een met een spade den ander een slag op het hoofd toebiacht, die aan het behoud «an diens leven doet wanhopen. Beiden zjja gehuwd en huis vaders. Rotterdam.Aan de firma Van Rietschoten en Houweus te dezer stede is door de stoom vaartmaatschappij sNederiaod" opgedragen het maken eener inrichting voor electrische verlichting, aan boord van het stoomschip Prinses Amalia, Het voornemen bestaat om de stoomschepen dier maatschappij achtereen volgens vau electrisch licht te voorzien. Rotterdam. In dan vorigen nacht zijn aan den Nieuwen Binnenweg aihier, tueschen den wissel der stoomtram ea oud-Delftshaven, 14 telephooopalen door den storm omverge worpen, Enkele daarvan zjjn aan den voet door midden gebroken. Den Haag. Er worden hier pogingen aangewend om, indien de omstandigheden het toelaten, de veertigjarige regeering van Z. M. feestelijk te vieren. De vereeniging Medusa beeft de voorzitters van verschillende vereeoigmgen bijeengeroe pen tot eene vergadering, waarin besloten werd, dat het bestuur van Medusa voorloopig als commissie werkzaam zou zjjo om andere Haagsche vereenigingen tot samenwerking aao te sporen. In eene gecombineerde verga dering der toegetreden besturen zou dan het plan worden vastgesteld en eene feestcom missie benoemd. Dordrecht. Iu de Woensdagavond ge houden vergadering van sBurgerpIicht" werd door den voorzitter medegedeeld dat het be stuur nog niet geslaagd was m zijne pogingen om een der liberale Kamerleden hier ter stede als spreker te doen optreden. Men zou echter deze zaak met laten rusten. Amsterdam. Ook in de Woensdag onder presidium van mr. Bahlmann gehouden ver gadering van den Zuid- en Noordholiandschen bond der R,-k. kiesvereenigiogen is, na lang durige debatten bestoten zich tegen de invoering van persoonlijken dienstplicht te verklaren. Amsterdam. uiosdag e. k., te 12 uren, wordt in da Plantage Middenlaan parade ge houden door het garnizoen, ter eere vao den twee-en-zeveotigsten verjaardag des koninge. Des avonds verlichting van het stadhuis, de Nederlandsche Handelmaatschappij, de Neder). Bank enz. Amsterdam. Het blgk( dat de omschep ping van het sPaleis voor Volksvlijt" in een hal voor volk voeding reeds goedgekeurd is door de meerderheid der aandeelhouders. De verandering vao het gebouw zal een kleine f 109 000 kosten, en als bedrijfskapitaal zal men f200 000 noodig hebben. De aanstaande directeur, de heer Than, rekent er op dat de bestaande marktgelegen- heden zullen worden ingekrompen of geheel verdwijnen. Te Weenen heeft een goudsmid zijne vijf kinde ren en daarna zich zelf door vergif gedood. Uit Bridlington Quay wordt van 10 dezer ge meld dat 4 schepen, welke daar in de baai ten anker gelegen hebben, van de ankers gedreven en bi] den mond van de Humber met man en muis verongelukt zijn. Het is den reiziger Flieders Petrie gelukt, den weg in het binnenste van de pyramide Amencm- hat III in Hawara bij Fayum te ontdekken. Dit was een geduchte arbeid. Hij ging van de graf kamer uit, tot welke reeds vroeger met geweld eene opening was gemaakt, en vond, na den rots wand van 15 voet diepte te hebben doorboord, de gang naar den kelder. Deze ving op een afstand van de pyramide aan, en was er dus niet enkel eene oponin in deze. Zulk eene constructie was nog niet gevonden bij de Gizeh-pyramiden, of bij die van Sakkarah, "Voor het eerst vond men hier nu ook het graf van een koning van de XHde -dynastie. Het BrUsche parlementslid G.Kynochtelegra- pheerde uit Jolmnnesberg, Transvaal, aan een te Birmingham verschijnend bladsDe Transvaal heeft behoefte aan duizenden metselaars, steen houwers en timmerlieden. Verdienste 18 gulden daags." Twee werklieden te Saint Ouen, de gebroeders Tremblay, hadden voor dezelfde vrouw liefde opgevat. Daar ze echter slechts een van beiden met haar konden buwpn, werd een middel be dacht om uit te maken, wie de gelukkige zou zijn, die haar tot vrouw zou krijgen. Een zeer eenvoudige oplossing was spoedig gevonden. Da beide broeders gingen naar eene tapperij en be- Btelden rum. Hij die de meeste glaasjes leeg dronk, zou de prijswinner zijn. Na eanige urond- jes" viel een der strijdenden onder de tafel. Do ander ging nu, om zich een weinig te verfris* schen, even in de open lucht. Nauwelijks echter had hij eenige stappen gedaan, of hij viel, door een beroerte getroffen, dood neder. Bij dit vreemde spelletje heeft dus de verliezer gewonnen. De Parijsche academie van wetenschappen heeft een prijs van 5000 frs. uitgeloofd voor de beste ver handeling over cholera, dit jaar in te zenden. De vroogere prijs-Bréant van 3000 frs., over hetzelf de onderwerp, werd toegekend aan Hauser te Ma drid. Twee brooders, beiden oude jongeheeren uit het Zevengebergte, hadden een knappe huishoud ster, Op zekeren dag sprak de oudste broeder tot den jongste»\Voril verliefd op onze Doortje, Dirk, en trouw met haar!" Dirk spartelde nog al tegen, maakte allerlei uitvluchten en wilde 't postje ovetlaten aan zijn broeder, doch einde lijk gaf hij toe. Toen nu op zekeren morgen de oudste van zijn werk terugkeerde, hoorde hij dat zijn broeder zoo juist met Doortje naar den ambtenaar van den burgelijken stand was ge gaan. Een kort besluit. Hij schoot zich in zijn Zondagsche plunje, volgde het paartje en toen hij 't gelukkig nog had ingehaald, verklaarde hij dat hij toch maar met Doortje zou trouwen. Daar Doortje hier niets tegen hadtrok de oudste 'broeder met de huishoudster naar den .'ambtenaar en trouwde haar. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt, ingevolge het bepaalde by art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 88), ter algemeene kennis dat in de rjjks- postspaarbank gedurende de maand Dec. zyn ingelegd en terugbetaald de volgende be dragen, ais: - Bedrag der inlagen f 724,918,47i/a terugbetalingen - 612,091.451^ Aizoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 112,827.02 Aan bet einde der maand Nov. was ten name der ver8chillande inleggers in geschreven f 13,562,611.23% Aan rente over 1888 is bijgeschreven- 303,97314 zaodathet gezamenlijk te goed der inleggers aan het einde der maand 7)ec. bedroegf 13,979,4H,39i/s In den loop der maand Dec. zyn 3583 nieuwe boekjes uitgegeven1114 zyn er ge heel afbetaald, zoodat er aau het einde dier maand 201,763 in omloop waren. Uit Neerbosch meldt men aan de jV. It. Cl. Da drukkerij der woesinrichting is gedurende den laatsten tijd hoogst belangrijk uitgebreid. Niet alleen dat er thans geregeld een aantal tijd schriften en weekbladen worden gedrukt en naar alle oorden van ons land en zelfs naar een aan tal plaatsen in het buitenland worden verzonden, maar daarenboven zijn sedert het bestaan van deze inrichting millioenen kleine en groote ge schriften gedrukt en ten voordode van de stich ting verkocht. Behalve dat de oprichting va» de drukkerij cn alles, wat daarmede in verband staat, uit de opbrengst is bestreden, is er nu reeds meer dan f 80.000 als winst in de kas der inrichting gevloeid. Voor de zeven snelpersenis voortdurend overvloed van werk, en wat wel het voornaamste van dezen tak van industrie is, is dat een aantal weesjongens tot nuttige leden van do maatschappij worden opgeleid. Velen hebben dan ook als letterzetter, drukker of binder in de zo werkplaats een ambacht geleerd, waarmee zij na in hun onderhoud ruimschoots kunnen voorzien. Een oude juffrouw van 09 jaren te VUssingen wilde eens weer gaan trouwen. Ilare kinderen echter vonden dit eeno dwaasheid en trachtte» haar te overtuigen dat haar aanstaande man minder om ethische redenen (gelijk mr. Vaillant zeide) dan speciaal met hot oog op zeker pakje effecten het huwelijk wenschelijk vond. Do moeder overhandigde dan haar pakje effec ten aan do kinderen, onder voorwaarde dat baar zou worden uitgekeerd gedurende haar leven do rente, en mocht zij sterven, dan zouden do kinde ren het kapitaaltje onderling verdeeten. Er werd een »stukkie" van opgemaakt en nu meende men dat de zaak in orde was. Of de aanstaande echtgenoot met de effecten zijne liefde zag verdwijnen, kan in het midden blijven j zooveel is zeker het huwelijk kwam niet tot stand. Gedurende 2 jaar nu bleef de moeder goede vrienden met de kinderen, doch toen wilde zij de effecten terughebben, onder beweren, datzij ze slechts te bewaren had gegeven, wat door dengene die de effecten onder zich had werd ge weigerd en ontkend, op grond, dat de effecten aan de kinderen waren geschonken. Een proces ontstond. De rechtbank te Middefe burg ontzegde aan de moeder de vordering. En nu werd gisteren in appél de zaak voor bet hof in Den Haag bepleit. Voor de moeder sprak mr. Th. G. v. Eek en 'voor de kinderen mr. 0. A, Vaillant. Het grootste twistpunt leverde het zoo even genoemde bewuste jstukkie", uit welks woorden mr. v. Eek op maakte dat bewaargeving had plaats gehad van de effecten, die dus ten allen tijde konden wor den teruggevorderd. Mr. Vaillant daarentegen las in het geschrift niets anders dan schenking, onder verplichting om gedurende het leven van de schenkster van het geschonkene de rente uit te keeren. Op den 18n Maart zal het hof arrest wijzen. PERNIS. - Wegens bet ijs op de rivieren hebben de zegenzalmvisscbei ijen het visschea moeten staken. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend war den aan de markt alhier aangevoerd 14 zalmen, die voor fl.55 per 1/3 kilo werden verkocht. KRIMPEN a/d. LEK. Van 8 tot en met 44 dezer zijn op den afslag aangebracht 4 zalmen, die voor f 1.10 tot 1.25 per Vs kilo verkocht zijn. Ned. Her*. Kerk. Beroepen: te Houtrijk cn Polanen dg. H. J. Hulscher, te Reewijk; te Nienwe- Scbans ds. H. W. Bruins, te Knijpete Alk maar ds. F. J. Heineman, te Alblasserdam. Aangenomen; naarSteenwijkerwolddoor ds. H. Bruijel, te St.-Jansga en Delfstrahnizen, C'hr. Ger. Kerk. Beroepen: te Doorn ds. K. B. Van Diemen, te Bodegraven. Ned. Geref. kerk. (doleerend). Beroepen: teOostermeer dg. O.Fernhout, te Zwartsluis; te Dordrecht ds. J. M. Feringa, te Klundert.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3