ft aan 's konings commissar?. sen eene aan schrijving gezonden van den volgenden inhoud: Het is gebleken dat in vele gemeenten door burgemeesters van gemeenten, waar krank zinnigen over wie het staatstoezicht zich uit strekt, verpleegd worden buiten gestichten, geene mededeeling wordt gedaan van het ophouden van zoodanige aan de officieren van justitie eo aau de inspecteurs voor het staatstoezicht op krankzinnigen. Ook leerde de ondervinding dat somtijds direction van ziekenhuizen iu de meeningen verkeeren dat zjj met verplicht zjjn tot de aangilte, bedoeld bjj art. 3 der wet van 27 April 1884 (Slaait- Had no. 06), wanneer krankzinnigen voor- loopig in hare inrichting worden opgenomen. Ik heb de eer U. H. G, te verzoeken, met verw'jjzmg naar de circulaire van rejjn ambts voorganger, dd. 6o Januari 1886 no. 4111, afd. M. P., de burgemeesters in uwe provincie te herinneren aan de inzending der bedoelde opgaven, met uitnoodiging tevens het daar heen te leiden, dat ook de in de tweede plaats bedoelde aangiften geregeld zullen worden gedaan." De heer Leopold Bongartz te Schevenin- geo schryft aan Met Centrum, ook Damens verscheiden kiezers, o. a. het volgende »H o e moeten wij kiezers da beweging (tegen persoonlijken dienstplicht) der kiesverenigingen beschouwen 1 Spreken deze heeren (bestuurders an leden) voor zich zeiven en hun zonen, of ma tigen zij zich aan (zonder de kiezers gehoord te hebben) ook voor hen te spreken? Zoo dit laatste het geval is, protesteer ik (ook namens verscheidene kiezers, mij bekend,) nadrukkelijk. Ik protesteer, en zij met mijomdat wij niet ge rekend willen worden te behooren tot hen die heden een votum (voor of tegen dienstplicht) uitbrengen daar wij die beweging niet slechts o n t ij d ig achten, maar ook omdat ons vertrouwen in de rechterzijde en in het ministerie, daaruit voortgekomen, niet geschokt is. Nog ineer, omdat wij eerbiedigen willen de beslui ten, die dit ministerie en deze meerderheid nemen zullen, en het een daad van revolutie achten, als gewone burgers (hetzij dat zij bestuurders zijn van kiesvereenigingen of eenvoudig kiezer) de regeering in den weg willen treden en door agita tie, door hen verwekt, het regeeren onmogelijk «naken. Wij protcsteeren tegen deze daad van revolutie, te meer daar zij ons zou veroordeelen tot het bespottelijk werk van weder af te breken wat .wij met zooveel moeite en beleid eenige maanden geleden tot stand gebracht hebben. Van dit protest wordt door mij afschrift gezonden aan jrr. Bahlmannals voorzitter van den »Prov. Zuid- en Noordholl. Bond"; aan de redacties van J)e. TijdDe MaasbodeHet Huisgezin en De Zuid- Jfollandcr." Door den Nederlandschen bond voor den oationaleo arbeid zyn aau heeren fabrikanten de volgende vraagpunten ter beantwoording gezonden: I. ':Acht gy bet wenschelyk dat de inko- piende rechten op uw fabrikaat geheven wor den voigena de waarde, dan wei volgens het gewicht, eu om welke redenen? II. Op welk bedrag en in welke verhou ding acht gjj de bepaling der inkomende rechteo wenschelyk voor de buiteniandsche fabrikaten, die op uwe nijverheid betrekking hebben III. Wanneer van de door u te bezigen grondstoffen of half-fabrikaten minder rechten dan van geheet-fabrikaat geheven werden, welke zijn dan de invoerrechten, welke gij voor die rubrieken zoudt weoscben bepaald ie zien IV. Acht gy het, ten einde ïn het buitenland te kunoen concurreeren, noodzakelijk, dat by uitvoer uit ons laud aan yi gerestitueerd worden de door. u betaalde rechten op grond stoffen en balf-fabrikaten? V. Is het naar uw gevoelen, en casu quo met het oog op de belangen uwer nyverheid Verkieslijk, dat de Nederiandsche fabrikaten jrygesteld worden van alle inkomend recht ia Nederl. ïndië, dan wel dat het bestaande reebt op buitenlandscbe fabrikaten aldaar evenredig worde verhoogd? VI. Zjjn er nog andere punten of bepa- lingpn, welke by eene herziening der thans bestaande tariefwetgeving, voor uwe industrie zouden dienen in 'toog te worden gehouden? Aan een particulier schryveo uit Pretoria aan de Haarl. Ot, is het volgende ontleend »Hat schijnt dat cr in den laatsten tijd meer beweging in Holland ontstaat om zich, al is het ook wat laatwat meer met Transvaal te be moeien, vooral wat betreft den handel en de emigratie naar hier. De heer Schraiitlvan Am sterdam, is ais directeur eener handelmaatschappij onlangs hier gearrivoerd en zal binnenkort een Hinken winkel openenop den voet van de reeds sedert jaren hier bestaande Engelsche winkels. De Hollandse!» producten zijn hier zeer gewild. Boter, kaas, jenever, likeuren, alle levensmidde len geconserveerd in blikjesblijken van veel betere qualitoit te zijn dan al wat van dien aard uit andere landen wordt ingevoerd. Beeds te tang heeft men in Holland gewacht met hier eon markt voor deze voortbrengselen te zoeken. Met wat meer ondernemingsgeest had men reeds voor jaren hier Hollandse!» winkels kunnen hebbendie zouden kunnen concurreeren met elke Engelsche inrichting. Op kleiner schaal hebben in de laatste maanden eenige Hollanders hier verschillende zaken geopend. Zoo hebben de heeren Lagerwey en Co. een zoogenaamde vproducten-store" op gericht, waar men van alles kan verkrijgende heer Loterijman, van Amsterdam, vestigde hier en te Johannesburg een groot magazijn in heeren artikelen de firma Pook van Buggen De Veer richtte een flinko waschinrichting op die hier broodnoodig was en van allen zegt men hier op zijn Afi'ikaansch shullo gaat goed an", hetgeen zooveel beteekent dat zij goede zaken maken. Dit zijn voor de hier gevestigde Hollanders verblij dende teekenenen het doet de hoop herleven dat Holland naast Engeland geen slecht figuur hidr zal maken." De koninklijke pakketvaart-maatschappij heelt den bouw van twee stalen schroelstooin-- schepen opgedragen aan het etablissement der Nederiandsche Stoomboot-Maatschappij te Fyenoord. De Rotterdamse!» tramweg-maatschappij keert over 1888 een dividend van 7'/s pCt, uit, terwyl een afschrijving vau f64000 zal plaats hebben. Den bewoners van Bronbeek en eemgen ge- huwden militairen te Arnhem werd Dinsdag jl., ter gelegenheid van 'a konings verjaai dag, een feestavond bereid door den commandant van Bronbeek, generaal Van der Heydeo. Een specialiteiten-gezelschap van Rotterdam ver maakte de genoodigden met eenige goochel toeren en komische voordrachten, teiwyl ge durende de voorstelling de gasteu op allerlei versnaperingen werden onthaald. Te Luxemburg is de verjaardag van den koning-groothertog gevierd door het houden vaa een grooten optocht met fakkellicht. Ver schillende muziekkorpsen en vereenigtugeu samen er aan deel. Uit Osnabrück sctirjilt men aan het N.v.d.D.: Zooals gewoonlijk, werd ook dit jaar "s ko- ning's verjaaidag door de Hollauosche scho lieren der Handelsschool te Osuabi tick feeste lijk herdacht. Met vierspannen reed de troep in optocht door de stad. De artiileriemuziek speelde het zWien Neèrlandsch Bloed" en de Hollandse!» driekleur wapperde lustig uit het schoolge bouw. Ofschoon hel weder zich in het begin met goed liet aanzien, zoo klaarde het later eenigszins op. De tocht ging naar ManenbüUe, een dorp in de oabybeid, alwaar een stevig ontb'yt gereedstond. Nadat men een staal fabriek bezichtigd had, giog de tocht verder naar Ibürg, een stadje op 3 uur afstand van Osnabrück, alwaar men dineerde. Onder bet diner verschenen de couriers, die om halfvjjf uit Osnabrück gereden waren, om met een vliegende galop naar Ibürg te rjjden, ten einde het telegram van Z. M. te overhandigen. Het antwoord luidde: sZjjne Majesteit draagt my op u Hoogst Deszelfs dank over te brengen voor den aangeboden gelukwensch. De adjudant van dienst." De couriers waren een Zweed en een Belg, die voor hunne bereidwilligheid bedankt eu uitgenoodigd werden aau de tafel plaats te nemen. De muziek speelde het Zweedsche en het Belgischs volkslied. De avond werd verder vroolyk doorgebracht en daarna huiswaarts gekeerd. Uit het jaarverslag der vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nedei iandsche leger blijkt, dat de ont vangsten hebben bedragen fl6.848.73Va en de uitgaven f 16,824.77Va, zoodat een batig saldo van f 23.96 op het boekjaar 1888—89 is overgebracht. Eene som van f 14.391.50 is besteed aan verschillende uitkeeringen en gratificatiën. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- veoiiage waarschuwt dat men op zijne boede zij by het aauknoopen vau handelsbetrekkin gen inet Willem Frederik De Voogt, te 's-Gra- venhage, die veelal schrijft op adveitentiea, waarin iets te koop of ter overneming wordt aangeboden. Prins Eduard Van Auhalt-Dessau, die dezen zomer geruimen tjjd teScheveningen vertoefde, heeft aan de firma D. Boar en Zonen, Gioote Koninklyke Bazar, te 's-Hage, een zeer belang rijke opdracht gegeven, nl, de meubileering van eeo salon in den stjjl Louis XV van het hertogelijk slot te Dessau met meubelen in zoogenaamd oud-Amsterdamsch inlegwerk. Voor de Nederiandsche kunstnijverheid is deze opdracht zeker een eervolle onderscheiding, die opnieuw toont dat hare voortbrengselen ook in het buitenland gezocht en gewaardeerd worden. Thans zjjn weder twee weesjongens uit de weesinrichting te Neerbosch naar Noord- Amerika vertrokken om zich te Oranje-City te vestigen. Reeds zijn ou aldaar op verschil lende plaatsen 20 weezen uit die inrichtiug gevestigd, die allen in goede betrekkingen zijn geplaatst. De talentvolle Rolterdamsche acteur J. M, Haspels herdenkt deo 5n Maart zyn 30-jarige tuoneelloopbaau. Hy zal by die gelegenheid optreden id Björnsterne Björnsoos zEeo faillissement"'. De Fine-Art Society te Londen zal over veertien dagen openen eene tentoonstelling van aquarellen van Nederiandsche kunstenaars. Te Batmen, Iry Deventer, kwam Woensdag de justitie uit Zutfeo, ooi, met behulp der rijkspolitie uit Deventer, eeo onderzoek io te stellen Daar een in omloop zjjnd gerucht, als zou een meisje van ruim 43 jaar bevallen zyn, en het kind van het leven beroofd zyn ge worden. Uit het onderzoek is gebleken dat werkelijk het meisje vóór ongeveer 4 weken van een Hinken jongen is bevallen. Het lijkje werd opgegraven uit den vloer van de deel. Het meisje is ouderloos en woonde bjj hare grootmoeder, by wie ook een oom van het meisje inwoont, die ruim 30 jaar oud is. De' lijkschouwing en het verdere onderzoek zou den gisteren plaats hebben. Het schip Liverpool, gezagvoerder Mejjder- hoveu, geladen met steenkolen en bestemd naar Amwerpea, een der Rjjnschepen, welke Zondag den lOden dezer, bjj de bekende aan varing op de Waal voor Nijmegen belangrijke averjj kregen, lag sedert tot aan de gang boorden in ondiep water gezonken. Het schip heeft su van het wassende water zooveel te lyden gekregen, dat de golven er dwars over heen spoelen. Meu heeft er nu de tuigage en wat nog verder te bergeo viel, afgehaald. Het schip is bovendien reeds gebroken. Bljjft de rivier wassen, dan kan het als geheel ver loren beschouwd worden. Woensdag kwam te Njjmegen uit Duitsch- land eene stoomboot aan, met gereedschappen en duikertoestellen aan homrd, om het schip, dat in den sneeuwstorm op 9 dezer op de Waal bij Deest is verongelukt, te onderzoeken en tevens te zoeken naar de lyken van den omgekomen schipper Hoffman en zijn knecht, welke nog niet gevonden zyn en wellicht ia het gezonken schip liggen. In den nacht van 18 op 49 Febr. zyn twee vischschuiten, M K 409 en HJt 449, aan de westkust van Schokland tegen de glomog gedreven en onmiddellijk gezonken. Men vermoedt dat de visschers geslapen heb ben, terwijl zjj bezig waren op haring te visschen. Te Helmond is Dinsdagavond de postzak, welke aldaar uit den sneltrein BoxtelVen!», 's avonds te 8 uur uitgeworpen wordt, onder den trein geraakt. De inhoud werd vooreen groot gedeelte letterlijk iu snippers gereden. Zondagavond jl. ontstond te Nordhorn tus- schen twee fabrieksarbeiders een zoo hevige twistdat de een den ander het linkeroor afsneed. Da gekwetste verloor zooveel bloed, dat men voor zyn leven vreest. De dader iff gearresteerd. Te Breda is Maandagnacht de familie U. V» aan een groot gevaar ontsnapt. Op de slaap kamer had men een catorifère brandende, en toen de vrouw des huizes wilde opstaan, viel zjj, door kolendamp bevangen, bewusteloos- neer. Haar echtgenoot, die baar wilde helpen, vill ook neer. Gelukkig bad deze nog de- kracht om hulp te roepen, waarop de dienst boden toesnelden. Ook de beide kleine kinde ren, die in dezelfde kamer sliepeD, waren be dwelmd. Een onmiddellijk geroepen geneesheer bad het geluk door middel der kunst ouders en kinderen het leven te reddeo. Zekere T., te Hillegom, ontving van een* vrouw aldaar een bankbiljet ter inwisseling. De vrouw, niet kunnende lezen, meende een' biljet van f 400 te hebben gegeven, doch haar echtgenoot vermiste er een van f300. Hoewei' T. beweert eec biljet van f 400 te hebben ontvangen en dit ook verantwoord heeft, is het toch na gedaan onderzoek gebleken dat door hem eeo bankbiljet van f300 te Benne- broek ter inwisseling is aangeboden en tater ook werkeljjk is gewisseld. De justitie is ia de zaak gemoeid. Te Venendaal is het 9-jarig dochtertje vaa- A. v. R. voorover in een pot met kokende nap gevallen. Het kind bekwam zulke ernstige- brandwonden, dat er geen hoop is op levens behoud. Pernis. Bjj het bestuur van den polder Perois beslaat het voornemen des Uiterdijk, welke de eerste zeedijk is, op verschillende- plaatsen op te hoogen en te verzwaren. Den Haag. Op de Groote Markt alhier is gistermiddag aan een dame haar porte- monnaie met omstreeks f 25 ontstolen. Zij. droeg het geld voor het gemak der zakken rollers in een mantelzak. Gouda. De heer G. J. Steens Zijnen, directeur der steanne-kaarsenfabriek alhier, heeft aan de gemeente ten geschenke aange boden een huis aan de Westhaven, waarvoor f2t,000 gevraagd is. Het doel is dat gebouw te bestemmen voor een gymnasium. Barendreckt. Woensdag werd hier, onder leiding van mr. H. J. üjjekmeester, lid van- het bestuur der zLiberale Unie", eene ver gadering gehouden van vertegenwoordigers-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2