Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. zrj, en- en, ier, ge- oor u« isiiab, Ven!», onder jr eeo eden»- 3 tus- ovigtt eroor bloed, Ier is U.V„ laap- le, en vie! eloos !peor fg d»- enst- inde- n be- sheer iders een ling, i een- haar eweï' jben is dat nne- ater s in van- mde tigs- ens- Ider lyk, nda- bier rte- iet tan- er- ertr van verschillende gemeenten uit het eiland Use! monde, om te beraadslagen over eeo ge meenschappelijk en krachtig handelen der liberale party. !o elke gemeente «uilen ver tegenwoordigers werkzaam wezen, die, met het oog op de verkieziugen, onderling ver bonden zijn en eenparig en met waardigheid zullen optreden voor de liberale beginselen en tegen da valsche leuzen en het hartstoch telijk di *yven der clertcalen. Groningen. Tot lid der Provinciale Staten js gekozen de heer mr, M. Rutgers van der Loeff (bb.), met 674 stemmen. De heer jhr. mr. O Q Van Swinderen (a.-r,) bad er 410. Barones Vetsera, die na den dood harer doch ter naar Yenetiö ging, heeft daar aan onbehoor lijke bejegeningen blootgestaan en is hu naar Corfu vertrokken. Te Philadelphia zijn twee groote huizen, een koopmans- en een bankierskantoor, tot den grond toe afgebrand. De schade wordt geschat op 500,000 dollar (f 1,250,000). liet gevaar van onvoorzichtig ingestoken haar spelden is dezer dagen uit een treurig voorval te Cherveux (Boigie) gebleken. Een 20-jarige jonge dame, die in een gemakkolijken stoelmat een kindje zat te spelen, wierp daarbij het hoofd achterover en bleef plots- '.ng onbeweeglijk liggen. Een haarspeld was haar in den schedel ge drongen en had haar zoo ernstig gewond, dat zij na verloop van twee dagen overleed. Er is te Parijs een comité gevormd tot op richting van een standbeeld ter ecre van Alfred de Musset. Er zuilen gedurende de wereldtentoonstelling te Parijs niet minder dan negen en veertig internationale congressen worden gehouden over allerlei takken van kunst en wetenschap, van menschelijk bedrijf, van handel en nijverheid, van muntwezen, armenverzorging, arbeiders woningen enz. enz. Te Parijs heeft do politie eena vrouw ontdekt, die sedert tien jaar in mannenkleederen geloopen had en als man haren minnaar eene drukkerij hielp besturen. Dp werklieden hadden haar steeds voor den compagnon van bun patroon gehouden. Deze zonderlinge damo had in 1878 haren man te Straatsburg wegens vincompatibilité d'hu- tneur" verloten. Zij bleek volstrekt niet gezind om tot liet dragen van japonnen en corsetten terug te koeren en verklaarde den prefect om vergunning te willen vragen als man gekleed te blijven gaan. Een zeer waardeerende levensbeschrijving van Dickens, door du Pontavice de Heussey, is dezer dagen te Parijs verschenen onder den titel y>\' Inimitable Boz". «Engeland", zegt de Fransche criticus, ïheoft voor een groot deel zijn vooruitgang in alle richtingen op zedelijk gebied, gedurende de laatste vijftig jaren, te danken aan Dickens, wiens romans meer gedaan hebben voor het veredelen van de Engelsche maatschappij dan alle redevoeringen welke ooit te Parijs werden gehouden." De bejaarde Spaanscbe dichter Don José 2o- rilla, de zanger van Granada en zijne overleve ringen, zal eerlang in het Alhambra tot dichter vorst gekroond worden. Het feest zal door 10.000 personen worden bijgewoond. De eerekroon voor Zorilla wordt vervaardigd uit goud, dat in de bedding der rivier de Duero (Douro) gevonden werd. Eene damo te Inverkeithing vond in een harer kamers een inbreker. Zij greep den man, bracht hem buiten het huis en hield hem zoolang vast, totdat een buurman baar te hulp kwam. Een rondreizend koopman en zijn zuster werden onlangs, op een tocht door het geberg te, in den omtrek van Salzburg door een la wine overvallen. De vrouw bleef ongedeerd zij wist zich spoedig uit de sneeuw te vwken, en met veel moeite bevrijdde zij ook haren broeder, die zeer ernstig gewond bieek. De toe stand der arme zuster was om rodeloos t» worden. De avond begon reeds te vallen; zij was op d"n eenzamen bergweg ver van alle menschelijke hulp, en alleen kon zij haren broeder niet helpen. De kloeke vrouw ontdeed zich van allo kleedcren, welke zij missen kor, om daarmee den gewonde te bedekken zij trok zeifs hare kousen uit, om zijn handen en armen daarmee voor bevriezen te vrijwaren» Toen ging zij op weg, om hulp te zoeken. Maar zij verdwaalde in de duisternis en het was 2 uren in don nacht, toen zij, na onbe schrijflijk veel moeite en gevaren, eenigo ar beiders vond, die roet haar mee wilden gaan. Ongeveer te 4 uren kwamen zij bij den ge wonde aan. Hij leefde nog en werd door de bereidwillige helpers op een paar planken naar het naastbijzijnde dorp gedragen, van waar hij later naar zijn woning werd vervoerd. Den volgenden dag echter overleed de ongelukkige aan de bekomen wonden. Een allerdroevigst familiedrama words uit Paderborn bericht. De schilder Menko aldaar ioste, bij een huiselijken twist, een revolverschot op zijn zoonmaar hij trof zijne vrouw, die zeer gevaarlijk gewond werd, en schoot daarop in wanhoop zich zeiven dood. Is er grooter straf voor den zoon denkbaar? Door den heer Deminne, van Bois-de-Villers bij Namen, is van do regeering en van het stadsbestuur voor den a. s. zomer het gebruik gevraagd van het onbebouwde tentoonstellings terrein, mat het doe! om daar aan geregeiden luchtvaartdienst in te richten tusschen Brussel en Parijs, voor den duur der groote internaiionaie tentoonstelling. De heer Daminne beweert namelijk uitvinder te zijn van een bestuurbaren lucht ballon hij wil dien van zulke afmetingen maken, dat het schuitje 100 personen bevatten kan. Een blinde moordenaar. Zekere Santuccs, een blinde, liet zich naar het hospitaal te Toulon brengen, waar zijn vrouw ziek te bed lag. Bij het bed gekomen, haalde hij een mes voor den dag en bracht daarmede zijn vrouw een steek in de horst toedaarna verwondde hij zijn schoon vader en zich zelf. Sanlucci werd met moeite ont wapend; zijn wondon zijn gevaarlijk, die van zijn vrouw en zijn schoonvader niet. Het blijkt dat Sanlucci zich wilde wreken, omdat zijn schoonvader zijn vrouw naar Corsica wilde mee nemen en hem alleen te Toulon achterlaten. hongerde wolven op den straatweg bij Sojana- stampi de postkar aangevallen. Postiljon en paar den werden door deze dieren verslonden. Door een schrijffout van 't schavot gered. Zekere Karl Kontny werd onlangs door de jury te Oppeln tor dood veroordeeld wegens moord, in jaloezie op zijn vrouw gepleegd. De gezwore nen hadden hem met 7 stemmen schuldig ver klaard. Maar de president der jury schreef in zijn proces-verbaal bij vergissing»7 Stunden" in plaats van »7 Slimmen", en advocaat Cobn maakte daarvan gebruik om cassatie aan te tcekenen. liet gevolg was dat het rijks-gerechts hof bet vonnis vernietigde en den beschuldigde thans wegens doodslag, in stede van moord, niet ter dood, maar tot 12 jaar tuchthuisstraf ver oordeelde. Te Londen zal een bank van leening Lom bard worden opgericht, iloa wenschelijk zulk een instelling in Engeiands hoofdstad is, wanneer zij op pbilanthropische leest is geschoeid, kan daar uit worden afgeleid, dat men thans in Londen 900 pawnbrokers vindt (zg. iieden die er pandjes huizen op na houden) die jaarlijks 175 millioen uitleenen tegen gemiddeld 30 pCt. Uit New-York wordt gemeld dat alle hoofd personen, betrokken in do zivendelarij der eiec- trische suiker-raffinaderij, de weduwe Friend daaronder begrepen, in Michigan zijn aangehou den en naar New-York zullen worden vervoerd, ten einde terecht te staan wegens bedriegeüjke oplichting. In de Bukowina, waar een buitengewoon strenge winter heerscht, heeft een troep uitge- Weer metden de tijdingen uit Algerié dat er veel sneeuw gevallen is, hier en daar zelfs gepaard met hagel. Zoo werd de stad Blidah den 18den dezer bedekt met eene dikke sneeuwlaag. De heugenis moet teruggaan tot 1861 en 1851, om zich aldaar een dergelijkon toestand voor den geest te brengen. Dr. Schliemann is naar Athene teruggekeerd, zonder, zooais hij gehoopt had, Nestor's paleis te Pyloo te kunnen ontdekken, of eenig spoor te vinden van vóor-historische gebouwen op den Koryphasion, de acropolis van die stad. Ook zijne onderzoekingen in Kalamni, naar de acropolis van Pharae, in Laconiü, naar de acropolis van Amyche en naar die van Therapnae waren vruchteloos. Er is een uitvinding gedaan, die door dames zeker met genoegen zal worden ontvangen. Het is een haarpen, die zóo vervaardigd is, dat zij niet uit het haar kan vailen of bewogen worden op de plaats waar ze gestoken is. Ze verschilt aanmerkelijk met de tot nog toe gebruikte voor werpen van dien aard en kan met den minst mogclijken druk aangebracht of weggenomen worden. Een Engeisch blad maakte er het eerst melding van. Onder de stad Kiew zijn uitgestrekte kata- comben ontdekt geworden, welker wanden met tegels van verschillende formatie ingelegd zijn en die talrijke menschenbeenderen, veel lederen laarzen en gordels met heiligenbeelden zoomede eenigc leemen vaatwerk bevatten, In haar geheel zijn ze nog niet bezocht, maar zij schijnen zich over eene groote ruimte uit te strekken. Het geboortehuis van den Duitschen dichter Herder, te Mohrungen (Oost-Pruisen), zal eerlang 5n het openbaar verkocht worden. Pogingen van belangstellenden, om het door het gemeentebe stuur dier plaats te doen koopen en voor het in stand houden er van te zorgen, zijn mislukt. Te Londen is* een nclub van 13" gevormd in navolging van New-York met het doel om den !3n van eike maand een diner te organi- seeron .voor 13 personen. Hot oogmerk is natuur lijk de onderdrukking van het bijgeloof, dat het getai 13 ongeluk in zich zou verbergen. In de Fransche academie van wetenschappen hebben Brown-Séquard en d'Arsonvol, met behulp van een toestel tot dat doel vervaardigd, bewe zen dat de waterdamp die uit de longen komt, een vergiftige vloeistof vormt (niet door het kool zuur, dat zij bevat) het vergif moet vrij sterk- werkend zijn. Ook te Parijs zal een tentoonstelling van schoone vrouwen worden gehouden. Om den wedstrijd voor aiien gelijk te makenis bepaald dat de vrouwen zich niet mogen opsmukken met siera den, en de kleeding, die eenerlei zal zijn, wordt voorgeschreven. De prijs der schoonheid, of liever de prijzen der schoonheid want er zullen er negen zijn zullen niet toegewezen worden door een vooraf gekozen jury, wier onpartijdigheid misschien niet boven verdenking is. Een soort van algemeen stemrecht van zekere klasse van toeschouwers zal beslissen. De eerste prijs is ten bédrage van 30 000 franc; dan volgen twee prij zen, elk van 2000 ir., en verder zes prijzen ieder van 1000 fr. Het nieuwste balkostuum voor heeren is dezer dagen op een fcal van het Parijscho «Kleeder genootschap" in het «Hotel Continental" inge voerd Het bestaat uit een rok van muisgrauw laken, een wit zijden vest, een korten, zwartzijden broek en zwart zijden kousen 'tot boven de knie. Verscheidene modeheertjes, die het bal bij woonden, bestelden zich terstond zulk een nieuw kostuum. Bij die gelegenheid werd tevens de balbloem voor het seizoen «benoemd", nl. een witte roze- knop, liggende op twee lauwerbladen. EIWfDIIOVJBBi» De heer W. P. A. Mutsaers is met 1401 van de 1443 uitge brachte stemmen gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uit het jongste verslag omtrent de rijks-post spaarbank aan den koning hlijkt o. a. opnieuw dat de maand Januari altijd voor haar eene tTBi- tengewoon gunstige is geweest. Dit verschijnsel vindt zijne natuurlijkste verklaring in de omstan digheid, dat gedurende die maand aan een deel der burgerij (en juist aan dat deel, ten behoeve van wie deze instelling hoofdzakelijk werd opge richt) buitengewone voordeelen en inkomsten toe vloeien. Daarom juist is de som, bij de rijks postspaarbank ingelegd geduremle de maand Januari, zoo uitnemend geschikt om overtuigend aan te toonen hoe deze inrichting allengs meer wortel schiet in ons volksleven. De bedoelde som beliep Over Januari 1882 f 195,552.05!/,, s 1883 283,446 01 Va 1884 b 384,594.54 1885 «452,968.22 s 1886 58S.023.44Vs 1887 755,849.74'é» b 1888 880,347.97. De som woike in Januari 1889 werd ingelegd, bedraagt ongeveer f 1,123.000. In iaatstgemelde maand werden 6200 nieuwe boekjes uitgereikt. Ter toelichting van het in de St.-Ct. no. 42 opgenomen oordeel omtrent de uitkomsten van den oogst van 1888 in Nederland wordt het volgende gezegd Vergeleken met 1887 werd een ongunstiger oogst verkregen van tarwe, rogge en gerst, zoo wel in graan ais in stroo, verder van erwten, ook in stroo, aardappelen, suikerbieten, koolzaad, karwijzaad, kanariezaad, cichorei, vlas en hennep in zaad en lint, mangelwortels, klaverhooi, appelen, pruimen, bloembollen en bloemkweeke- rijen, te zamen dus 24 artikelen. Betere uitkomsten dan in 1887 werden ver kregen vanhaver in graan en stroo, boekweit, veldboonen ook in stroo, koolrapen, geie wortelen, groene klaver, gras en hooi (in qualiteit was dit laatste echter veel ongunstiger en als zoo danig zeker 30 pCt. beneden dat van 1887 te rekenen, welke hoeveelheid alleen als strooisel of pakhooi dienst kan doen), warmoezcrijen, peren, kersen, aardbeziën, aalbessen en boomkweekerijen, te znmen dus 16 artikelen. Gelijke of althans vrij gelijke (minder dan \- pCt. verschillende) uitkomsten gaven tabak het houtgewas. Van dit laatste geldt deze uit komst in het algemeenbet boschhout beeft een beter lot gemaakt dan in 1887, maar de manden- makerstwijg, of juister het griend- of waarden hout, maakt hierop in het algemeen een on gunstige uitzondering. Uit deze en de vorige opgaven blijkt voldoend dat dit jaar voor den landbouwer onder deo»-. gunstige gerangschikt moet worden, terwijl de veehouders, en hiervan inzonderheid zij die vee houden voor de boterbereiding, door de lage - boterprijzen, mede verlies hebben geleden. Do bereidet s van vette kaas hadden het beter doch de vetweiders hebben mede slechte zake» gemaakt, omdat het magere vee te duur is in gekocht in verhouding tot de prijzen, waarvoor het vette vee van de hand gedaan moest worden, In de boter- en vleeschprijzen is tegen het einde van het jaar echter verbetering gekomen; de vette-kaasprijzen daarentegen waren tegen bet einde van het jaar vrij algemeen het laagst. In het najaar van 1888 vormde zich vanwege de afd. Westiand der «Hollandsche Maatschappij van landbouw" eene commissie, onder voorzitter schap van jhr. mr. W. Th.-C. Van Doorn, bur gemeester van Naaldwijk en De Lier, die zich ten doei stelde middelen op te sporen ter ver betering van den aardappel- en fruithandel ia

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3