Binnenlandsche Berichten. deelingen blijkt echter dat Amerika wat toe- schietelyker is geworden. De Samoa- of Schippers-eiianden staan sedert 1877 onder bescherming der Amerikanen. De Duitschers hebben er vier plantages met ruina honderd duizend kokosboomen. Kokosolie is een van de voornaamste uitvoerartikelen ook wordt er katoen, rjjst en tabak verbouwd. Nu zyn de Duitschers aangevallener is door de in boorlingen, die overigens door den omgang met de Europeanen een zekere mate van beschaving hebben opgedaan, gevochten tegen Duitsche marinesoldaten, en daarvoor eiscbt Duitschlaod voldoening. Dat was een zwaar punt voor de beschermheerende Amerika nen, om over te stappen, maar zy schijnen er nu toch in te zullen berusten. Het pleit gsker voor den ondernemingsgeest der Duit schers, dat ze zelfs in Polynesië handelsbetrek kingen aaoknoopeo. Vroeger deed men hier te lande evenzoo, SCHIEDAM, SS Februari 1880. Hedenmiddag te 1 uur zoo sehryft men aan het N, v. d. V. uit Apeldoorn van Don derdag kwam prof. Rosenstein ten paleize, ten einde zich op de hoogte te stellen van deo toestand des kooiogs, Z. M. was hedenmorgen weder zeer onrus tig! in den loop van den dag werd de toestand bevredigender. Echter wordt over het alge- ineen (ook door de geoeesheeren) de toestand «Is ernstig beschouwd. De ootsteking van de keel neemt gelukkig af, en zal niet, zooals men vreesde, tot diphtberitis leiden, daar de voedselopname frjj geregeld plaats vindt, hoewel het voedsel ia vloeibaren toestand wordt toegediend. De rust, die Z. M. zoo noodig heeft, kan |Ot dusverre slechts door geneesmiddelen ver schaft worden. Van gisteren meldt men: Na het gebruik van geneesmiddelen had de koning een rustigen' nacht. Prof. Roseustein acht, wat de keelontsteking betreft, het gevaar geweken. De voedselop- neming neemt toe; de toestand is heden minder ongunstig, •De heerN. BgloSr.boekhouder en tevens procuratiehouder vao de firma S. Rijnbende en Zonen van welke firma de heer S, A. klaas opvolger is herdenkt Maandag, den 2Sn dezer, den dag, waarop h\j vóór vijftig jaren bij haar in dienst trad. Sinds zyn veertiende jaar is de heer Bylo ten kantore van genoemde firma weikzaam ge weest en heeft hy zich door v|yt en nauwge zette plichtsbetrachting het vertrouwen zyner patroons weten te verwervenwaarvan hij by meer dan eens gelegenheid de ondubbelzin- fligste blijken mocht ondervinden. Blijkens .achterstaande advertentie geeft het iste Oosteoryksche dame.'quartet andermaal gen concert, en wel a. s. Woensdag, in Musis Sacrum. Zij, die met ons de vorige maal het hooglanden in straalrechte richting naar Bata via voert, reed een met twee prachtige schim mels bespannen rijtuig in snellen draf naar de stad. Men had reeds een langen weg afgelegd. Dat bleek uit de vermoeide houding van den koetsier en aan den naast hem op den bok tittenden Maleiscben bediende, die een grooten handkoffer op de knieën haduit het schuim, waarmee de dampende paarden waren overdekt, uit het stof, dat het elegante rijtuig overal een vinger dik bedekte. Ook aan de twee personen, die in het rij tuig zaten en die in dichtgeknoopte reisman tels waren gehuld, was te bespeuren, dat zij een flinken tocht door de binnenlanden van Java hadden gemaakt Zwijgend en met den rug tegen den achterwand geleund, zaten zij onder hun lichte zonneschermen. Bet gelaat van beide heeren was gebruind door de kecr- kringszon en de oudste droeg den linkerarm in een doek. Men kon er uit opmaken, 't geen trouwens bevestigd wérd uit de "aanwezigheid zeldzaam kunstgenot smaakten de dames te hooren, zullen ongetwijfeld dit concert by kunstminnaars aanbevelen. Het reeds verzon den programma is geheel nieuw en belooft vee! schoons. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan 'a konings commissarissen eene aan schrijving gezonden, waaruit blykt dat de minister van oorlog de aandacht van z'ynen ambtgenoot van b. z. heelt gevestigd op het nadeel, hetwelk door de gewone inkwartiering 'ontstaat, voor het geval dat troepen worden gedetacheerd tot handhaving der orde. Immers, met alleen worden de militairen dan over de soms uitgebreide gemeeuten verspieid, maar de ingezetenen hebben bovendien het recht, de inkwartiering uit te besteden, waardoor de militairen soms op grooten afstand van de alarmplaats worden onder dak gebracht. Het schyet om verschillende redenen den minister van ooriog noodzakelijk, in gevalieo als hst bedoelde, de militairen niet by de ingezetenen in te kwartieren, doch de detachementen ver- eenigd iu openbare of andere gebouwen te huisvesten (c. q. by de bei eden detachementen met de paarden). In verband hiermede worden 's kouiugs commissarissen verzucht by voor komende gelegenheden met do gemeentebe sturen maatregelen te beramen, om zooveel mogelyk aau die bezwaren tegemoet te komen. Naar men verneemt, bestaat het voornemen, het voorstel betreffende de verdeeliog der kiesdistricten in de a. s. vergadering der Pro vinciale Staten van Zuid-Holiand eerst te verzenden aan Ged. Staten, om daatna, met het advies van dit college, in de afdeeiiogeo te worden ondeizucht, alvorens in de upenbare zittiog aan de urde te komen. Hiermede zullen minstens eeuige weken ge moeid zyn. Door Ged. Staten van Zuid-Holland zyn voor de kiesdistricten, waarin de provincie ter be noeming van de leden der Provinciale Staten is verdeeld, nader aangewezen de ouder-kiesdis- tricten met de hoofdplaatsen en de tot eik onder kiesdistrict behoorende gemeenten of gedeelten vao gemeenten. Aan de Proviocmte Staten van Utrecht is medegedeeld dat er by het ontwerpen der wijziging van de provinciale kiesdistricten een vergissing heeft plaats gehad in de berekening van het bevolkingscijfer voor het kiesdistrict Utrecht II. In plaats van 43856 wordt dit cjjfer nu gesteld op 47865, eo dientengevolge wordt bet aantal in het kiesdistrict Utrecht II te verkiezen getal leden op 10, en het geheele aantal leden van de Staten van Utrecht op 46 voorgesteld. (271 B.) Over het plan tot wijziging der provinciale kiestabel merkt de Arnh. Ct. onder andere op dat de geest der provinciale wet is mis kend door voor deze aanleiding de commis sarissen des konings te machtigen de Staten in buitengewone vergadering byeen te roepen. De bedoeling toch is dat machtiging voor zulk een vergadering verleend wordt, als deze wordt van allerlei jachtgerei, dat beiden eonigen tijd in het open veld de verschroeiende zonnestralen hadden getrotseerd en wie weet welke gevaren bovendien. Op de hoogte gekomen, waar de alleen voor booten bevaarbare Tji-Liwong langs den straatweg voortloopt, kwam men in meer bewoonde streken, zooals de bamboeshutten der inlanders, die overal langs den weg verspreid stonden, getuigden. «Dat noem ik nu eens rijden 1" Met dezo woorden brak de man met den gewonden arm het lange stilzwijgen af, nadat hij zijn horloge geraadpleegd bad. «Zeidet gij niet, dat 'wij van Buitenzorg naar huis een guede acht mijlen hadden af te leggen 1 Nu, wij hebben over dien afstand nog geen vier uren gereden. Ik vond het heel vriendelijk van den vriend van uw chef, Gorter, dat hij een rijtuig te onzer beschikking stelde. Met do rammelkast, die ons van morgen van Garoet naar Buitenzorg bracht, hadden wij voor deze achtmijlen misschien zoo vele uren noodig gehad. Ileel gastvrij die vriend en zijn keuken te drommel I" gevraagd voor spoed-eischende zaken van pro vinciaal belang. Hier echter wordt ongevraagd last gegeven. In de tweede plaats strydthet (net deo geest der proviociale wet dat een pasklaar geknipte verdeeliog aan de Staten wordt voorgelegd, waar 't een eisch der pro vinciale zellregeering is, dat de provinciën zelve de voordrachten voor de electorale in deeling doen. Voorts meeot het blad dat er voor het plan der regeering geen enkele grond bestaat. Er is geen reden waarom de kiezers voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten in dezelfde combinaties zouden moeten stemmen, en zoo het de bedoeling is het stel sel van enkelvoudige kiesdistricten te doen zegevieren, dan wordt dit juist niet bereikt, daar de eukelvoudige distncteu voor de Kamer meervoudige districten voor de Staten worden. Ten gevolge van het tot stand komen van een nieuw handelsverdrag vau Zwitseiland met Italië zullen, behuudens ratificatie, met 15 Apai e. k. eenige verminde)do invoer rechten in genoemde landen ook voor Neder- laodscbe ai tikeien in werking treden. Men viudt die aangewezen in de 8t.~0t. no. 44. Nadat in vroegere nummers der Si.-Ct. voor elke provincie een oordeel in cylers omtrent den oogst van 1888 werd meuegedeeld, vindt men iu nu. 42 een verzamelstaat van cylers over het geheele laud, in totalen veigeleken met de jaien 1887, 1886, 1885 en 1884. In eene dezer dagen gehouden veigadering van leden van den Volksbond is besloten tot het oprichten van eene afueeling Roltei dam. Het vuorloopig bestuur bestaat uit de beeren: mr. G. H. B. Buut, dr. W, Broes vau iieeketen, mr, D. H. Delprat, F, A. Hoe Ier, dr. 1, Hooykaas, l.Vau der Laau, ds. J, H. Maronier, da. H, L. Yiuke en J. R. C, Voorhoeve. Deze buud heeft ten deel hel bestryden van het misbruik van bedwelmende draukeo, en tracht dit te bereiken door deo sterken drank als volksdrank te bestryden, door het bevor deren van stipte uitvoering der «drankwet", door in den geest der drankwet bet aantal' verkoopplaatsen vau sterken drank te beperken, door het aanmoedigeu van het spareu, door het bevorderen van huisarbeid eo door al zulke middelen die aao het doel van den bond beantwoorden. Wel een teeken de* tijd*. Te St.-Anoa- Parochie hebben de stemgerechtigde lidmaten der Nederl. herv, kerk bij meerderheid van stemmen de kerkvoogden gemachtigdhet kerkgebouw beschikbaar te stellen voor een door dan heer Domefa Nteuwenhuis te houden voordracht. Becht voer AUen heeft gelijk, wanneer het dit noemt«inderdaad een teeken des tjjds". Bedroef er u over, zoo ge wilt Maar houd er tevens rekening mede. Eo overweeg vooral of er niet veel waars is ia hetgeeo onlangs in het Groningscbe blad Qoorecht-Oldamll te lezeo stond: «Er wordt meermalen gezegd: DomelaNieuwenhuis wekt ontevrerlenheid.Wy meenen ons juister uit te drukkenals w\j Bij deze laatste woorden beet de kapitein op de tanden en zijn uitroep klonk ook niet geheel zoo, alsof hij zich bij de herinnering van het tafelgenot nog eens te goed deed. «Gevoelt go weer pijn vroeg Herman met belangstelling. «Heische pijn 1" hernam de kapitein, met een grimmig gezicht op zijn in doeken gewikkolden arm wijzende. «Maar dat lieelt, zegt men, en een paar flinke litteekens staan gekleed. Wat er echter gebeure, aan een tijgerjachi neem ik nooit weer deel, ook zelfs niet met zulk een kameraad als gij, Herman, dia in de laatste dagen een verwonderlijk talent als tnonsehen- redder hebt aan den dag gelegd." t Herman'onttrok zijne hand eenigszins heftig aan den hartelijken druk, waarmede zijnkaroeraad aan zijn gevoel van dankbaarheid lucht wilde geven. «Kijk daar eens, kapitein," riep Hern-.zs, «dat is de vlaggestok van het burgerhospitaal. Daar, boven die palmenNog een kwartier, dan zijn wij* te Molenvliet. Wat gaat die tijd snelKunt J zeggenda toenemende on tevredenheid wekt Dornela Nieuwenhuizens." Dat men het naar eisch overwoog en bereid was er naar te handelen 1 SocWH.) De heeren J. Stoffel, fabrikant te Deventer; D. R. Mansholt, landbouwer te "Westpolder; D. De Clercq, fabrikant te Haarlemdr. J. C, Schöofeld, arts te Uirum Tb. Sanders, archi tect te Amsterdam, hebben een circulaire ver spreid waarin zy allen, die tot de vreedzame oplossing van het sociale vraagstuk in de eerste plaats noodig achten toepassing van het be ginsel van land-naturalisatie op deo grond of op de grondrente, uitnoodigen tot het stichten vao een Nederiandschen bond, teo einde ver- eenigd het streven naar dit doel door ver spreiden van lectuur, het houden van voor drachten en het richten van vertoogen krachtig te kunnen bevorderen. Door den heer Rudolf Lehman is, als huid» aan de nagedachtenis van zijn bloedverwant, den vermaarden verloskundige prof. Lehmap, een som van f 40,000 beschikbaar gesteld als bydrage voor deo bouw van een «Aula" of gehoorzaal voor de gemeentelijke universiteit, te Amsterdam. Bjj bet college van curatoren zyn de voor waarden, waarop deze milde schenking aan vaard kan worden, nog in overweging. Het schijnt echter reeds du vry zeker dat de hoogeschool hare zoo hoog noodige gehoor zaal in elk geval verkrijgen zal. Het plan er voor is reeds ontworpen het gebouw zal een oppervlakte hebbeo vau 800 Ms (ingang Oude- manhuispoort) eu zal in hoofdzaak overeen komen met de gehoorzaal van de universiteit te Leiden. (JV, e. d. D.) De gewone uitkeermg te Leiden aan behoef tige oud-gepensionneerden en weduwen van gepensionneerden werd op 's konings verjaar dag vanwege de Leidsche afdeeling der ver- eeniging van gepensiunneerae onderofficieren en minderen vao het Ned. leger gehouden, eu wel aan 8 leden en 4 weduwen ieder f 12.50 eu aap éen ltd een buitengewone gratificatie^ van f7.50. Voor den gouden Willem op 's konings verjaardag hadden zich 18 oud-stryders aan gemeld, van wie slechts drie er een konden ontvangen. De vereeniging betreurt bet dat er nog zoovele behoeftige oud-stryders zyn aan wi» zy da treurige boodschap meedeelen moet, dat zij op 's kooings verjaardag ongetroost, zoodar gouden "Willem, moeten heengaao, omdat er geen geld is. Aan de conducteurs der stoomtram van da Rott. tramwegmaatschappij is thans de ver plichting opgelegd, zich te oefenen in het werk der machioisten, om desnoods ook als zoodanig dienst te kunnen doen. Eeu groote fraaie villa aan den Anastelen de Sarphatistraat te Amsterdam, schuin tegen over het Aanstel-hotel, wordt tot een sana torium voor massage iogericht, onder leiding van dr. R. De Cock, arts aldaar. gij het u voorstellen, dat er al drie weken ver- loopen zijnsedert wij dat prettig partijtje hadden bij mevrouw De Kuiter t" «Prettig zuchtte de kapitein met comischerr ernst; ik vrees dat de pret nog zal komen. Ik heb, sedert ik u naar mevrouw De Ruiter meegetroond heb, geen rustig oogeRblik meer gehad. Ik bon de schuld, dat gij er uw hart bij verloren hebt. Maar wie had kunnen vermoeden dat gij zoo op stag tot over de ooren op de schoono Elima zoudt verlieven Wat moet dit ■worden Zijt go 't al met u zeiven daarover eens Herman had zwijgend voor zich uit gestaard en de verzuchting van den kapitein bedaard aan gehoord. Werdt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2