Binnenlantisclie Berichten. De ware lezing omtrent bet ongeluk, over- SPANJE, Do Oorretpondenoia spreekt het bericht tégen, volgens hetwelk binnenkort eene lee ning met Rothschild zou worden gesloten. Door de bezuinigingen, welke de minister van financiën in de begrooting heeft gebracht, wordt het ovenwicht hersteld. De regeering heeft beslisten zich te verzet ten tegen de es o tie der conservatieven, waarin eene verhooging der inkomende rechten op granen verlangd wordt. PORTUGAL. Pisano Garcia is benoemd tot minister van marine. De portefeuille van openbare werken Is ten deel gevallen aan Jase Gaelha, die van buitenlamhche zaken en van financiën aan Barros Gomes. De uittredende ministers flja Mariano, Garvalho en Navarro. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden verwierp met eene meerderheid, bestaande uit de protec tionistisch' gezinde democraten en de republi keinen,' de tariefwet van Mill met 143 tegen SS stemmen. De president heeft zijne goedkeuring ver leend aan de wet betreffende de vier nieuwe Itaten, waardoor da repubiikeins-che meerder heid in den Senaat met zes stemmen zal Worden versterkt. De New-York Herald bevat het bericht uit Johannesburgin Zuid-Afrika, dat aldaar een groote beweging heerscbt ten gevolge der ont dekking van Witwaterrandsche goudvelden die veel rijker zijn dan alle vorige. In de Kamer van afgevaardigden heeft eene coalitie van republikeinen en protectionnisti- iche democraten met 143 tegen 88 stemmen bet voorstel van den heer Mills, betreflende de invoerrechten, verworpeu. ZUID-AFRIK A. De inkomsten van Transvaal bedroegen ver leden jaar 884 440 pond sterling of dertig percent meer dao het vorige jaar. De helft der inkomsten spruit voort uit de goudmijnen. Be uitgaven bedroegen 770492 pond. OfQcleele Mededeellngen. De minister van financiën mankt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 23 dezer bedroegby de Nederlandsche bank f 46,742,173.21 en by de betaalmeesters i 1,586,993.61%. Te zamen f 18,829,166.82Vs. SCHIEDAM, 26 Februari 1889. Het officieel bulletin van gisteren betreffen de den toestand des konings luidt aldus De toestand van Z. M. den koning blij ft min der gunstig en verandert weioig, de krachten komen niet by. Particuliere berichten omtrent 's-konings toestand te 's-Ha^e ontvangen luiden weder iets gunstiger dan vorenstaand bericht. Vad Uit Apeldoorn wordt aan het N.v.d.D. geseind De toestand des konings was Zondag weder minder gunstig, De voedselopneming geschiedde zeer moeilyk en was daardoor gering. Slechts door de bekende kunstmati ge middelen was de patiënt tot rust en in slaap te brengen. Overigens verkeerde hjj in opgewonden toestand. De krachten werden minder, hetgeen aanleiding geeft tot groote bezorgdheid. De afgeloopen nacht was vrjj rustig. Prof. Rosenstein bracht heden weder een bezoek aan Z. M. den koning op Hel Loo, Het hedenavond te halfzeven door ons ont vangen telegram luidt als volgt Volgens de verklaring van prof, Rosenstein 0S de geneesheeren des konings zyn na de aandoening van het slymvlies der mond en keelholte de krachten des konings niet teruggekeerd. De voeding is niet voldoende, de nachten blyven onrustig. De koning heeft zijn gewone werkzaam heden niet kunnen verrichten. By de heden gehouden verkiezing voor 2 leden van de Kamer van koophandel en fabrieken, in da vacaturen ontstaan door het bedanken van de heeren J. Tak en J. T. Beukers, kwamen van de 292 kiezers slechts 75 ter stembus. Gekozen werden de heeren: H. A. Maas met 51 en P. M. J, A. Lagerwey met 40 stemmen. Wanneer men in aanmerking neemt dat hier ter stede by verkiezingen schier alle kiezers ter stembus opkomen, is het opvallend, hoe onbeduidend steeds het getal der kiezers is dat van hun stemrecht by verkiezingen voor de Kamer van koophandel en fabrieken ge bruik maakt, zóo zelfs, dat de wijze waarop men voor dit lichaam gekozen wordt, weinig vereereod is. Indien wy goed zjjo ingelicht, moet dit dan ook een der redenen geweest zijn waarom de heer 3. Tak, ofschoon by zyne periodieke aftreding herkozen, heeft be dankt. Onze stadgenoot de heer N. Bijlo Sr. die gis teren gedachtenis vierde van zyne 50-jarige werkzaamheid ten kantore van de firma S. Ryn- bende k Zonen, ontving bg dis gelegenheid van zjju tegenwoordigen patroon, den heer S. A. Maas, bljjken van belangstelling, ook van Btoffeljjken aard, die getuigden hoezeer deze de trouwe dieneten, gedurende een halve eeuw door den heer Bjjio aan genoemde firma be wezen, waardeerde. Ook van het kantoorpersoneel ontving de jubilaris een fraai geschenk, ten blyke van hunne achting en toegenegenheid. Bovendien mocht de geachte jubilaris zich verheugen in de belangstelling, hem door velen zycser stadgenooten betoond. Een en ander zal dezen feestdag, waarop hem zoo welverdiende hulde werd gebracht, by den heer Bylo voorzeker in aangename en dankbare herinnering doen blyven. Door den minister van oorlog is bepaald dat het werk aan deu Nieuwe-Maasmond ia gerangschikt in. de eerste klasse van vesting werken onder den naam van ïFort aan den Hoek van Holland", ter voorkoming van ver warring met werken aan de Nieuwe-Maas- monding by Geerti uidenberg. De heer mr, J. B. Van Osenbruggen, lid der Tweede Kamer, wiens ziekte-toestand in de laatste dagen zeer was verergerd, is gisteren op 55-jarigeo ieeftyd overleden. linds 4879 had de heer Van Osenbruggen, kantonrechter te Ridderkerk, zitting als afga-, vaardigde uit Dordrecht. Hij stond pal voor de liberale beginselen, welke hg, behalve is de Kamer, ook daar- buiteu zooveel mogelgk bevorderde. De overledene bekleedde een hoogen rang bg de Nederlandsche Vrymetselarg. Hg was onder andere grootmeester der hooge gsaden. In den kring vooral, waar hjj om zyn ii ver zgne toewijding en zyn eerlijk karakter alle achting genootwordt veel aan hem verloren. Te Haarlem is overladen jhr. mr. A.V. Tedingt, van Berkhout, van 1877—84 lid van de Eerste, Kamer der Staten-Generaal, Naar men aan het N. v. d. D. mededeelt, wordt de geoeraal-majoor Baud, commandant in de Btelling van Amsterdam en bevelhebber in de le militaire afdeeling, met Mei a. s. in eene booge luuctie verplaatst naar 's-Hage. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ot. schryft: •Het diplomatiek diner, op 'a koniogs ver jaardag door den minister van buitenlaodsche zaken gegeven, onderscheidde zich door mets van vroegere olficieele bankets. Men letteer algemeen op of de heer Hartsen het Groot kruis der Spaansche orde van Karei III droeg, en het was zoo. Een der diplomaten fluisterde zjjn buurman aan tafel in 't oor dat de minister een hooge opvatting had van het beginsel der ministerieele solidariteit, want >il porte avec soumission le croix de son prédécesseur". Omtrent het grootkruis is mg van zeer vertrouwbare zgde meegedeeld dat de heer Hartsen zeif heeft gevoeld dat hg een minder nobele figuur er mee zou maken; om den schijn te redden had hg dus een zyn er collega's, den minister van financiën, ook een Spaansche onderscheiding aangeboden, om op die wijze niet alleen te staan; doch da heer Godin de Beaufort had er hartelgk voor be dankt met de veeren van een ander te pron ken." Zooals bekend, is als plaats van samen komst voor het Nederlaodsch landhuishoud- kundig congres Bergoo-op-Zoom aangewezen. Het congres zal gehouden worden van 22 tot en met 26 Juli e.k. Het bestuur heeft, om de vergaderingen van het congres zoo belangrijk mogel'yk te doen zjjo, aan deskundigen een circulaire gezonden, waarin het zich aanbeveelt voor de mededeeling van raadgevingen in het beiuag van het congres. Boven alles echter verzoekt het met aandrang, vóór 15 Maart e.k. te mogen ontvangen voorstellen en vraagpunten,waarvan de behandeling op het congres of in de af- deelingen wenscheljjk mocht voorkomen, Het bestuur stelt zich voor, de te bepalen onderwerpen in twee afdeelinpen te verdeeleo, als: eerste afdeelioglandbouw, tuinbouw, houtteelt, veeteelt en zuivelbereiding; tweede afdeeling: volkshuishoudkunde, natuurkunde en zoo voort. Men vraagt altijd bescherming of althans steua en hulp van overheidswege voor handel en nijverheid. Maar wat baten die, wanneer handelaars en fabrikanteo niet allereerst en bovenal zorgen dat hunne artikalen goed zyn en deugdelijk. Dat is een eerste voorwaarde voor concurrentie. Hoe er in den boterhandel en groentehandel geknoeid is door Hollanders, die daardoor dikwjjls en terecht hunne af nemers in het buitenland, met name in Enge land verloren, is bekend. Nu vindt men een soortgelijk staaltje vermeld in een bericht van onzen consul te Buenos-Ayres aan het depar tement vaa buitanlandsche zakeo. Partijen van honderden vaten suiker worden uit Nederland aangevoerd, welke zeer ten achteren staan bg de Hollandscho suiker, die daar gewoonlijk wordt geïmporteerd en inferieur is aan het olandsche product. Gaat men daarmede voort, zegt de consuldan ontstaat het gevaar dat de voor ons thans nog zoo belaogryke suiker markt aan denRio de la Plata in de toekomst voor het Nederlandsche artikel verloren zal gaan. De consul herinnert er aan dat ten gevolge van het afzenden van slechte partgen suiker uit Nederland de importen voor Nederland zijn afgenomen eo de aanvoeren van het Fran- sche en Duitsche artikel zijn vermeerderd. Naar het i. D, verneemt, is door de heeren die het den heer Goddefroy mogel'yk hebben gemaakt de reis naar Afrika te maken, op het terrein der Parysche tentoonstelling voor fr. 30.000 de noodige plaatsruimte bekomen tot oprichting van een lokaal voor de voor werpen, welke onze reiziger meebrengt. Dit gebouw zal worden opgericht naast den twee den voet aan de rechterzijde van den Eiflel- toren, zoodat verondersteld mag worden dat er geen bezoeker op de Parysche tentoon stelling zal komen, wien het gebouw van den Hollandschen Stanley niet in het oog zal val len, hetwelk dus zoowel landgenoot als vreem deling tot een bezoek zal uitlokken. In België is opgericht eene Internationale Vereeniging vonr Strafrecht. In afwachting van de eerste vergadering, Welke vermoedelyk in Augustus van dit jaar te Brussel zal bijeenkomen, is een bureau ge vormd, waarin o. a. zitting heeft mr, G. A, Van Hamei, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam. De medewerking in en buiten Europa is reeds zeer groot. Onder da rechtsgeleerden va» Nederland dia zich bij de vereeniging hebben aangesloten, komen voor rnrs. Coninck Lief- sting, vice-president, en A. A, De Pinto, raads heer in den Hoogen Raadalsmede de hoog leeraren Van der Hoeven en Drucker. De Zondag te Stockholm gehouden inter nationale schaatsenwedstrjjd voor amateurs werd naar aan het A, Hblad. bericht wordt door prachtig weder begunstigd; er was slechts weinig wind en het ys was zeer goed. Het aantal deelnemers was 11, nameljjk 5 Zweden, 5 Noren en 1 Fin. In de afdeeiingsritten gebruikten voor de 5000 meter: Godager, uit Hamar, lOm.l'A sec.; Norseng, uit id., 10 m. 6'/, sec.; Hal- vorsen, uit id., 10 tn. 15 sec.Ottersen. uit Christiania, 10 m. 18 sec. By den beslissenden kamprit werd de eerste prys (zilveren drinkkan en gouden medaille^ behaald door Godager, in 40 m. 55/, sec.da tweede prys (zilveren bokaal en zilveren me daille) door Norseng, in 10 m. 57s sec.; de derde prijs (zilveren bokaal en zilveien me daille) door Halvorsen, in 10 m. 11'/, sec. f de vierde prys (zilveren medaille) door Ot tersen, in 10 m. 117, sec. Al deze records zyn veel korter dan die van Donoghue «aPansebin, De Rut Baltschefstiog, die Panschm op 3 mylen (4827 meter) sloeg, behoort ook onder de geslagenen. De kroonprins deelde de pryzen uit. Omtrent de gevonden munten by de ver brande woning van Gebr, R., te Zetten, meldt men ons nader het volgende: Het z'go zonder uitzondering zilveren munten, welke vermoede lijk begraven zyn geweest in een tonnetjer de kleinste zyn nog van een gulden, der nieuwste van 1792, zoodat het begraven na dien datum moet hebben plaats gehad. Het juiste aantal is nog niet op te geven. De- verscheidenheid is groot, Wy zagen een munt- van 4635 met opschrift tJPhiUpa 11I1D, Q. Hisp. et Indiar Hex, en een andere met Ferdinand II D. G. Hom, Imp, Verder ee» fraai 30-stuiverstuk, met de wapens van der 7 provinciën, van 1689, een S-guldenstuk van 1721 en een van 40 sc. van 4690, met' opschrift Zeelandiae en aan de keerzjjde Lus tor et Emergo. Aangezien men in den laatsten tyd meermalen munteo op die plaats gevonden had, was net vinden van dezen schat niet- geheel onverwacht. Het was dan ook de eigenaar van het peiceel zelf, die ze vond. Zaterdag vond men nog een ouderwetsche vork. Wegens grooten toevloed van belang stellenden werd het verder zoeken gestaakt. Uit 's-Graveohage meldt men aan de N. H. Ot.: Een gouden bi uilaft in een oude-manneo- en vrouwenhuis behoort zeker niet tot de- gewone festiviteiten. Donderdag a, 8. hopen de beide verpleegden in het' Israëhetisch- oude-mannen- en vrouwenhuis Meijer Walg- en Rebecca Swaaa den dag te herdeckenr waarop zjj vóór 50 jaar in den echt werden vereenigd. Beiden mogen zich in een goede- gezondheid verheugen. Zeker zullen de beide oudjes in staat ge steld worden, dien dag feesteljjk te vieren' De te Nieuwediep onderstboven binnenge- sleepte Scheveninger bom Denier gelrosderr is thans geheel gekenterd eo iediggepompt. In het vaartuig zyn de lijken van zes der verongelukte visschers gevonden, t.w. van r schipper Krjjn Dykhuizen, Wouter Dijkhuizen, Arie Dykhuizen, Arie Roob, Maarten Bron Sr, en Maarten Bron Jr. Daar de bemanning der schuit uit zeven koppen bestond, wordt het ljjk van een hunner nog veriniet.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2