DE SLA YIN. A°. 1889. Maandag 11 Maart. N°. 7199. Eerste Blad. KENNISGEVING. Feuilleton. Drie-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. B nnenlandsche Berichten. U ITGEVER: J/0D COURANT. AbonnbhentppkUS, per kwartaal tfaneo per post, door het gehee'.e Rijk Afzonderlijke noinmers f 1,85 - 2.50. - 0.10. BIIKKAID: 9IABKT, K 12 4. AovsHT*WTt«p«il «aa i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,1 Iedere gewone regel meer- .10. Driemaal geplaatst wordt tegen twsshaal berekend. Hnrlgüngen, welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. De Buroemeester en "Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der Wet van den 2deo Juny •1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan J. J. GABEL en J. PINSTER en hunne regtverkrygenden vergunning is ver leend tot nprigtiug eener brood- en klein- goedbakkcry op het percel aan de zoo genaamde; uBirTcje Meeaterstraat" alhier, .kadaster sectie E, no. 2191 en 2192. Schiedam, den 7en Maart 1889. De Burgmeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. Herplaatst wegens misstelling. Schiedam, 9 Maart 1889, »De koning van Servië heelt afstand van den troon gedaan", aldus luidt het belang rijkste bericht in de afgeloopen week. Belang rijk. niet omdat Servië zulk een staat van gewicht is, maar omdat alles, wat in deooste- iyke staten van Europa voorvalt, aanleiding kan geven tot inmenging van de grootmachten in ons werelddeel en tot ooeenighedan, waarvan ■het einde niet te overzien is. Een interessant man was koning Mdan van Servië niet, die op vier-en-dertigjarigen leeftijd kroon en echepter neerlegt, om rust te zoekenwordt door sommigen beweerd; om een adellijke dame ie kunnen huwen, zeggen anderen. Zy oe regaa- riog is voor het ryk niet gelukkig geweest, hoewel staatkundig doorzicht hem niet ontzegd kon wordeo. In 1882 werd het vorstendom tot een koninkrijk verheven. Deze verhelfmg 'behoorde tot da idealen van den vorst; Servië moest weder worden het Servië van vroeger eeuwen. De oorlogen tegen Turkije, zelfs tegen het zwakke Bulgarije, werden met geeu gunstigen uitslag gevoerd. Bovendien kostten ze veel geld en de stygpnde tekorten deden de ontevredenheid gestadig toenemen. Kwam het dao eens tot een uitbarsting, welnu, er trad een ander Kabinet op, dat na een korten tyd weer voor een nieuw moest plaats maken. Daarenboven was er steeds een Rus- sischgezmde party werkzaam, die het er op toelegde de goede verstandhouding van het koninkrijk met Oostenrijk te vei zwakken. De spanning bleef voortdurend stijgen, zoo dat de koningten einde raad, niet beter wist te doen dan afstand van zjjn waardigheid. Een regentschap zal in naam van den jongen koning het bewiiid voeren. De ziel vao dit regentschap is de heur Ristics, die de liberale richting is toegedaan, eu, wat het buitenland aangaatRussischgezmd schyot te zyn. Dat de zaak io het buitenland de aandacht zou trekken, was te voorzien. In Duitschland rekent men haar een overwinning voor de Russische, een nederlaag voor de Oastenryk- sche politiek io het Oosten. In Engeland is de beschouwing niet anders. Ook daar heet het: Rusland zal uit het gehemde munt slaan om zijn invloed in het Oosten weder te versterken zelfs gaat men daar zoover, de daad vao koning Milan ten hoogste lichtzinnig te noemen het 'moeilijk werk om den vrede in ons werelddeel te behouden, wordt door zyo afstand nog moeilijker. Italië doorleeft ook weder eens een minis- terieele crisis, en ditmaal een ernstige, omdat de oorzaak er van ernstig is, namelijk finan cieel© nood. Deze is voor een deel ontstaan door de ontzaglijke wapeningen, die het ryk zich heeft getroost om met Duitschland en Oustenryk de banier des vredes hoog te hou den. Vroegere ministers van financiën daar te lande hebben den toestand steeds weten te verbloemen. De laatste heeft dien eenvoudig lolknmen naar waarheid voorgestelden zoo heeit de wetgevende macht een tableau ont plooid gezien, dat waarlyk niet opwekkend is. Hevige debatten volgden, en het ministerie, met den veelbeteekenenden staatsman Grispi aan het hoofd, heeft moeten zwichten. Zeer waarschyolyk echter zal deze wel weer aan het hoofd van het nieuwe bewind worden ge plaatst, maar daarmede zyn de moeilijkheden met opgelost. De groote legers verslinden zulke verbazende sommendat de belasting schuldigen hoe diep ze ook in de beurs moeten tasten ze niet kunnen opbrengen. Italië leent. Duitschland heeft nog lang het laatste woord niet gespt oken immers by het ontzagiyke leger, dat liet onderhoudt, komen nu oog steeds stygende uitgaven voor de .vloot. Waar moet in vredesnaam al het geld vandaan komen? Oostenrijk heeft de woorden sbatig slot" reeds sedert schier onheuglijke lijden niet op de lippen genomen; en wendt me het oog naar hetgeen Rusland aan zyne strijdmacht ten koste legt, dan is het byna om wanhopig te worden. Vao Frankrijk en Engeland doet men het best maar te zwygen. Het eerste springt, waar het zyne legeruitgaven geldt, met de millioenen am of ze zoo maar vonr 't grijpen zyn, en En geland gaat binnenkort zyn woord spreken waar het geldt de reorganisatie z'yner vloot. Waar moet dat alles eindigen 1 De overzijde van den Atlantischen Oceaan geeft aodere zaken te aanschouwen. Daar is de nieuwe president Harrison opgetreden. Hem wachtte bij zyn optreden geen schatkist met ledigen bodem, maar overschotten, zoo danig aangegroeid, dat het werkelijk een heele kwestie is geworden, wat met het geld aan te vangen. De nieuwe president heeft daaromtrent audrreinzichteudaji zyn voergangetCleveland deze, als vryhaudelaar bekend, wilde de bron, waaruit zooveel toestroomde, minder doen vloeien, dat is, hy wenschte de invoer rechten in de Vereenigde Staten te verlagen. Zyn opvolger, Harrison, is een der grootste voorstanders van beschermende rechten. Met zyn optieden is dus de goede tyd voor de protectiounisten aangebroken. Dit blykt reeds uit zyn voornemens met het batig slot. Dit aan te wenden tot uitbreiding der oorlogs vloot echynt zyn denkbeeld te wezen. Verder wil hy stoomvaart-ondernemingen subsidiëeren en de pensioenen, die in Amerika toch reeds hoog zyn, nog wat verhoogeo. Op deze wijze verkrijgt men tal van staatkundige vrienden. Met den nieuwen president is ook een nieuw ministerie opgetreden, zooals men in Amerika gewoon is. De heer Blaine is daarvan de meest be kende; hy beeft de portefeuille van buiten- landsche zaken aanvaard en daarom trekt hij de aandacht nogal. Immers hij heeft getoond een man te zyn, die tegen een avontuur niet opziet. En nu zyn er zaken, die wel eens in onbesuisde handen tot groote moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Zoo treedt de kwes tie van Canada telkens op den voorgrond# Engeland bezit het, maar de Vereenigde States zouden het gaarne willen hebben. En wer kelijk, het zou in den Ameril.aanechen staten bond uitmuntend passen l Maartusschaö wenschen uiten en hot bevredigen daarvan is nogal eeo groote schrode. Dan is er de kwestie van het Panama- kanaal, die ook van beteekenis is, daar dn Amerikaan geen inmenging van vreemde mo gendheden duldt. Misschien zou de bestn oplossing van dit vraagstuk zijn, als het batig slot van do Amerikaaosche Unie tot voltooiing van dit werk werd aangewend. Dan bleven da vreemdelingen er vanzelf buiten. BH» SCHIEDAM, 9 Maart 1889. Uit Het Loo meldt meu: Z. M. de koning had een rustigen nacht# gevoelde zich eenigszins opgewekter en ge bruikte dezen ochtend meer voedsel. Uit Den Haag werd ons hedenmiddag ge meld In den toestand van Z.. M. den koning Hf sedert gisteren geena verandering waar te nemen, We verwyzen onze lezers naar de aange kondigde lezing, vanwege de «Kiesvere-mging Schiedam" op Dinsdag a, s. te houden doof Mr. H. Goeman Borgesius. Arbeidswetgeving, dit veel bespraken punt# zal het onderwerp zyn, en dit, behandeld door een talentvol spreker als de heer Borgesius# verdient een talrijk gehoor. Wenschen we in de eerste plaats een drukke opkomst van de leden der kiesvereeniging# we hopen dat de door dezen opengelaten plaatsen door belangstellende niet leden zullen worden ingenomen. Hier is gelegenheid om inzicht te krijgen omtrent een punt, dat wer kelijk tegenwoordig een question biüiaute is# Na de pauze zal de spreker gelegenheid tot opponeeren geveo. De treurige toestand waarin Z. M. de koning verkeert, oefent ook op de parlementaire werk zaamheden een verlammenden invloed uit. Zoor •17. De poort voor het huis stond wijd open, de paden waren van onkruid gezuiverd en nieuw- •bestrooid en de anders zoo doodsche omgeving was thans het tooneel van woelig leven en bedrijvigheid. Zonder daarnaar om te zien, betrad Herman maast-.,den kapitein de veranda en koos er eoa standplaats uit, van waar hij het geheele terrein •kon overzien. Achteloos stond hij tegen een pilaar geleund. Alleen de ongewone bleekheid van zijn gelaat, de gloeiende blik, dien hij nu en dan in het rond sloeg, en een onheilspellende trek, die om zijn lippen speelde, getuigden voor den op merkzame van zijne inwendige ontroering. Op het midden van het plein voor de veranda stond eene lange tnfelbedekt roet allerlei huisraad, allesgenommerd of van briefjes voorzien. Een groot aantal koopers stonden in het rond en misschien nog grooter aantal nieuws gierigen, lieden van allerlei slag en landaard: Hollanders, Duitsehers, Franschen, Engelschen en Amerikanen, vooral veel Chinaezen, ook Armeniërs, Arabieren en Javanen, die, de een uieer, de ander minder, belangstelling toonden in de uitgestalde voorwerpen. Vroeger golden te Batavia dergelijke publieke veilingen voor openbare vermakelijkheden. Men bezocht ze niet zoozeer om te koopen, dan wel o» te gekscheren en er allerlei nieuwtjes op te doen. In 't bijzonder had deze verkooping vele iedigloopers uitgelokt om te komen kijken naar de ubuitengewoon schoone slavin," die mede tot de veiling behoorde. De eigenlijke koopers hadden zich in de nabijheid van de politie-agenten geposteerd en hielden tiaar stand, terwijl de kijkers, Herman voorbij, het huis uit- en inliepen. Daar waren zeker Sidin en Eliraa met andere, kostbaarder zaken ter bezichtiging uitgestald. Voor geen geld ter wereld zou Herman den stroom dezer nieuwsgierigen gevolgd en Eliina in dien toestand onder de oogen gekomen zijn. Hij gevoelde dat de ongelukkige, als zij hem zag. in vertwijfeling zou losbarsten en niets hear zou kunnen weerhouden aan haar ge- vee! lucht te geven. Een siddering voer hem door de leden. Tranen >van machteiooze woede sprongen hem in de oogen. O, boe gaarne had hij die meedooganlooze, onbeschaamde menigte, die haar met onkuischen blik stond aan te gapen, terwijl zij in haar onschuld van schaamte wel bijna moest ineenzinkenwillen weg jagen, haar rast zijn sterken arm willen be schermen tegen eiken overlast I »God, wat zal ze lijden," fluisterde hij den kapitein toe, toen deze uit de zaal terugkeerde. De vriend knikte toestemmend en voer uit over den schandelijken menschenhandel. «Een oude schoft van een Chinees," zeide hij, a was bezig haar te monsterenmisschien was liet Li-Tschung, De vingers jeukten mij om den onbeschaamde een slag in het gemeen» gezicht te geven, 't Zijn hier allemaal gemeens tronies. De Franseu's, die waardige dames, zie ik alleen niet. Doch, houd moed, Gorter# Ik meende niet beter te kunnen doen. dan Eliina bekend te maken roetuwetegenwoordigheid alhier en met uw plan, haar te koopen." Herman antwoordde niet, maar wierp den kapitein een dankbaren blik toe. De auctie was intusschen voortgezet. Voort durend klonk da eentonige stem tan den vendu meester. Van den inboedel ging stuk voor stuk weg, dat dan door gedienstige koelies naar het huid van den nieuwen eigenaar vervoerd werd. Van lieverlede had alles, wat op het plein uitgestald was geweest, een kooper gevonden, en kwam de beurt aan de levende have, de vijf slaven, waar van de verkoop in aile bladen der stad aan gekondigd geweest was. «Eindelijk 1" riep de ongeduldige Bastiaanf#*

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1