Binnenlandsche Berichten. Volgens telegrammen uit St.-Petersbnrg bedt de Russische regeering besloten, naar aanleiding van Engelaods plannen tot verster king zgner marine, de vloot van het Russische r|jk aanzienlijk te versterken. De kosten worden geraamd op honderd twintig millioen roebel. F R A K K K 1J K. Omtrent het te graven kanaal dwars door Frankrijk worden de volgende bijzonderheden medegedeeldHet is een door den ingenieur Douhet uitgewerkt plan, waardoor Parijs en Lyon zoogoed als zeehavens zouden worden en waarvan de aanleg 2Vs milliard zou kosten. Het kanaal zou beginnen by Hivre en zooveel mogMiyk de Seine, Loire en Rhóoe volgende, te Marseille in de Middellaodsche Zee uit monden. De diepte zou 9 meter zijn en dus bruikbaar voor de grootste schepen, die door 67 sluizen, waarbij voor elk slechts 15 minuten tijdverlies, zouden stoomen. Uit een militair oogpunt van de grootste waarde, omdat de verplaatsing van de oorlogs vloot zóo vergemakkelijkt zou worden, dat het overwicht der' Engeische marine aanmerkelijk zou worden verminderd, biedt het ontwerp nog andere groote voordeden aan. De tegenwoordige steeds terugkeerende 0verstrooining8n zouden door een beteren waterafvoer worden voorkomen, de bevloeiings werk zaamhaden vergemakkelijkt en de kracht van het water tot Dut kunnen worden aan gewend voor verlichting der stedeo en in dustrieels oogmerken. Aan de Straat van Gibraltar zou het grootste verkeer ter zee door den zooveel korte' in weg onttrokken en het gebruik der Simplou-, Golhard- en tirenner-spoorweglynen vermin derd worden. H&vre zou bet grootste deel van deo Aotwerpscnen handel tot zich trekken. De ontwerper schat het handelsverkeer jaaijyks op 40 millioen ton. Het gaasche werk zou binnen 8 Jaren ten uitvoer kunnen worden gelegd. In oorlogstijd jou' het kaoaal volkomen gedekt zyn door de Vogeezen, de Jura, de bergruggen vao.Monvio, Oharolais en Ëeaujolais, By de groote financiers schjjnt het plan Vflfi instemming te vinden, fie XlXe Siècle zegt dat de hertogin van Uzès een toenadering tusschen Boulanger en Aumale wilde bewerken, maar de hertog wit zich niet met de politiek bemoeien eo weigert een samenkomst met den generaal te houden. BELGIË. Koning Leopold heeft de Congo-regeermg medegedeeld dat hg persoonlijk den eersten spoorweg in den'vrijen Congo-staat zal opeuen. Met den aanleg vuidert men goedde lyn zal waarschyolyk in den herfst vaa 1890 gereed komen, De akte van beschuldiging tegen de Bel gische anarchisten Alfred en Georges Deiuis- seaux eo 25 anderen, beschuldigd van aan sporing tot de anarchistische woelingen in November en December van het vorige jaar, is thans opgemaakt. Defuisseaux wordt daatin de hoofdschuldige genoemd. Uu de getuigenis sen van eeu aantal medeplichtigen is gebleken dal er een plan bestond met den naar Frank rijk gevluchten Alfred Defuisseaux om in het steeokooldistrict een algemeens wetk- staking uit te lokken en den arbeiders wape nen te leveren. Uu eik kolenbekken zou een gewapende gi beiderstroep in de richting van Brussel op rukken, oin de regeering zoodoende te nopen hare legermacht te verdeelen en vervolgens te dwingen de Kamers te ontbinden en een beroep op het volk te doen. Als teeken voor het begin der beweging zouden in La Rouvière en omstreken dynamiet-aaoslagen plaats hebben. Te rechter t'yd werden deze voornemens door gevangenneming der raddraaiers verijdeld. OOSTENRIJK. De siudeoteo hebben voor het huis van deo afgevaardigde Krajtsick een vijandige hetooging gehouden, welke echter door de troepen werd uiteengejaagd. De politie werd met ateenen begroet. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Maart. Het debat over de arbeidswet werd voort gezet. De heer Lohmao, repliceerende, zette nog eens zjjn standpunt uiteen omtrent den invloed der kerk op sociale hervormingen. Spreker betwistte voorts de meening van den heer Van der Kaay betrekkelijk het vaderlijk recht. Hij verklaarde uitdrukkelijk geen dwang op de ouders te willen zien gelegdwegeos de op voeding der kindereD. Spr. maakte van de opname in de wet van dit beginsel jgne stem afhankelijk. Hg zeide dat de Kamers van ar beid zouden moeten hebben de taak van regeerings-adviseurs, gekozen als ze moester, zgn uit patentplichtigen en arbeiders, ouder provinciaal toezicht. Ook de beer Kerdjjk diende van repliek; hjj beantwoordde de opmerkingen van den heer Nieuwenhuisgisteren tot hem gericht. Hg bestreed de meening dat deze wet geen stap ten goede was en wees er op dat aan de fabriek Regout, waar alleen de toestanden zeer ergerlijk zjjnin zake den nachtarbeid voor kinderen veel zal worden verbeterd. Spr. bleef er bjj dat de wet een stap in goede richting is. De heer Van der Kaay, repliceerende, hand haafde zjjue stellingen over het vaderlyk gezag. De heer Heemskerk ontkende dat het een a.-r. beginsel zou zyn, dat de staat het opper toezicht heeft over de opvoeding, Ook oe heer Domela Nieuwenhuis diende nog eens van repliekter bestrydmg van den heer Kerdjjken betreurde het als bliksem afleider dienst te moeteu doen. Hg zette bet verschil uiteen tusschen de gewone en de kathedei-socialisten en ontkende dat de wet iets voor de arbeiders bi acht. Ook philanthrope achtte hy eeu kwaad uit den booze. Hy handhaafde ten slotte zyn stelsel van isolement, daar hjj verzoening van kapitaal eu arbeid oomogeljjk achtte. Op artikel 1 is voorgesteld een amendement van den heer Kerdyk om, behoudens uitzon deringen in artikel 3, veldarbeid onder de wet te brengen. Voorts amendementen door de commissie van rapporteurslo, om volle vrij heid te geven aan het gezin van'den landbou wer ouo bmnens-en buitenshuis dat bedrijf uit te oeteueu, maar alleen tegen te houden be taalde diensten van kinneten beneden twaalf jaar, en 2u. om in woning en bedryt huuner ouders kinderarbeid vrjj te laten. De heer Smult betoogde dat de wet niet kan toegepast worden op ueu arbeid in da veen- dei yeo. Hy kwam op tegen de weglating der uitzoudermg van den veenarbeid en vond het bezwaarlyk vooral in du nogenbtik verande ring te brei,gen lo de verboudiogeu van deo aibeid in de veenstrekeo. Da heer Veegeos opperde verschillende be denkingen tegen de amendementen. Morgen voortzetting. De ministers van justitie en van binnenland sche zaken hebben op bet Kamerverstag omtrent de regeling van de gevolgen der naturalisatie, ten aanzien van de echtgenoot en minderjarige kin deren van den genaturaliseerde, hunne memorie van beantwoording ingezonden. Zij stellen voorop dat het regelen van het Nederlanderschap in zijn geheelen omvang bij cene wet de indiening van een wetsontwerp, regelende liet bierbedoetde punt, niet zou hebben bespoedigd. Overigens schuift een eventueeie aanneming van dit ontwerp een volledige regeling der materie niet voor onbepaaiden tijd op den achtergrond. Mededeeüng wordt gedaan van het ter zake betrekkelijk w 'sontwerp, in 1882 door de toen malige staatscommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek den koning aangeboden. De ministers trachten de Kamer te overtuigen dat het systeem van het ontwerp niet praejudicieert op deze voorstellen, naar integendeel daarmede in algebeele overeenstemming is. Hoofdzakelijk is de memorie verder gewijd aan de verdediging van het begiasei, dat naar onze wetgeving de nationaliteit een individueels hoedanigheid is. De regeering is van meaning dat uit de ver plichting voor de vrouw om met den man samen te wonen, niet voortvloeit de verplichting van steeds zijne nationaliteit te volgen. Beide ver plichtingen toch zijn geheel vreemd aan eikander. In het beginsel, dat de naturalisatie van de familie niet geoorloofd is, wijziging te brengen, werd allerminst beoogd door de toevoeging aan art, 6 der grondwet van het derde lid, tot welks uitvoering dit wetsvoorstel moet strekken. Thans de verkrijging van het Nederlander schap voor vrouw en kinderen afhankelijk te stellen alleen van de daad van hun echtgenoot of vader, ware in lijnrechten strijd met de be doeling des grondwetgovets. Er bestaat geen bezwaar m aan de vrouw en de kinderen van den genaturaliseerde het Neder landerschap toe te kennen niet als een gunst, maar ais een recht, waarop zij, bij voldoening aan do in de wet te stellen voorwaarden, aan spraak kunnen maken, gelijk dan ook in het ontwerp wordt voorgesteldmaar tevens blijft de regeering er bij dat naturalisatie van de familicn in haar geheel niet mogelijk is. Het bierbedoelde Nederlanderschap moet, uit sluitend met het oog zoowel op de burgerschaps rechten als op do burgerlijke rechten, beschouwd worden. De opvatting, als zouden de kinderen van den genaturaliseerde, ook vóór de verklaring in het tweede lid van art. 1 bedoeld, als Nederlanders moeten worden beschouwd, kunnen de ministers niet deelen. Dat dit ontwerp ten gevolge zou hebben dat het Nederlanderschap werd ontnomen aan kin deren geboren uit ouders hier te lande gevestigd, die daarna zijn genaturaliseerd, kunnen zij even min inzien. Naar de meening der regeering bestaat voor een ongehuwde vrouw of eone weduwe geen absoluut beletsel om te worden genaturaliseerd. Met het oog op de mogelijkheid hiervan is art. 1, al. 2, in dien zin aangevuld, dat de kin deren eener vreemde weduwe, na de naturali satie der moeder, het Nederlanderschap op de bij het ontwerp bedoelde eenvoudige wijze kun nen verkrijgen. ■Voor het hefTen V3n de in dit ontwerp ge noemde naturalisatiën van een, zij het dan ook betrekkelijk gering, registratierecht vond de regeering geen grond. SCHIEDAM, 22 Maart 1889. Wy vestigen de aandacht van belangheb benden op db m dit nummer voorkomeode advertentie van het bestuur der kiesvereeni- giog »Schiedam", waai by het zich bereid ver klaart to lichtingen te geven aan hen, die ver- meenen mochten dat hsmre namen als'- -g op de kiezerslijsten moeteu geplaatst women wegens voldoenden aanslag in de ryksbeiasting (personeele eu gi onrt'nelasting). Menig getrouw hd van Paulus deed het goed, huu onvergeteljjken leeraar en vriend Dr. I. Hooykaas gisteravond weer eens, op zjjn ernstige en diepzinnige, zjjn tot inspan ning dwingende en tot nadenken wekkende wjjze, in zyn streng onderzoekenden en tegelyk innig vromen geest, te 5. voren spreken, ditmaal over het groote viaagstuk van deo dag, de sociale kwestie. Hjj bezag haar in het licht, dat vaa Jezus is uitgegaan, van den eenigeo Meester, die, zonder bepaalde vooischriften te hebben ge geven, waarnaar de samenleving zjjn er dagen of van volgende eeuweu zich had in te richten, voor het grouie beginsel heeft geleefd en ge leden, het uit-juiteud ledmiddtri ook voor oozeu, in veleilei opticht krftoken en van gevaar zwungereu, tijd. Dat beginsel; met voor den enkele het geheel, noch ter wille van het geheel tfst) enkele, zelfs den geringste niet, te ver waar-- loozen, werd door den spreker opgehelderd en- in zijne veehjjdige toepassing dringend aan bevalen. Want niemand, die er niet, door naar Jezus' beginsel te handelen, binnen zjjn kring toe bod medewerken, dat de maatschap pelijke wanverhoudingen verbeterd werdep Daartoe aangemoedigd steraden voorzebei velen in met den dank des voorzitters, die, ook met een woord van hulde aan het koor en aan alleu die verder tot het welslagen der bijeenkomsten hadden bijgedragen, de reeks der lezingen in den afgeloopen winter Bloot. Vour de op den 20n dezer dour het depar tement van koloniën gehouden aanbesteding te Amsterdam werd het minst ingeschreven voor de perceeien 28, 29 en 30, zijnde 2950; 4500 en 4500 kg, stearinekaarsen, de stearrae- kaarsenfabriek vApollo" alhier voor f 1305,37, 11991.25 en f 1991.25. Reuter seinde gisteravond uit Londen aan de N. üt, In het Lagerhuis heeft de heer Lewisham medegedeeld dat er een mioisterieel bevel ie uitgevaardigd, volgens hetwelk vee en schapen uit Nederland van den In Juni a.s. af zullen worden toegelaten, zonder dat zij in de haven van ontscheping geslacht behoeven te woiden,- De Staatscourant no. 68 bevat de statuten der vereeniging vComrmssta van bystand voor het Woordenboek", te Amsterdam. Het doeF dier vereeniging is te voorzien in den gelde- lyken dienst, noodig voor de vooitzettiug van- het Woordenboek der Neder!, taal" van proL M. De Tries. Naar aan de N. 22. Ot. bericht wordt, zal tot onzen consulaireo vertegenwoordiger ter Teheran benoemd worden Ho heer Knobel, thans vice-consul te St.-Petersburg, De heer Keun, onze consul-generaal te Bender-Bonchir, zou overgeplaatst worde» naar Bangkok. Io verband met het veertigjarig koning schap van Z. M. Willem III heeft een Neder- landsch kunstenaar, de heer H. R. Donkere R Hzn., te Roermond, het ontwerp gemaakt- voor een uitgebreide beeldengroep, waarvan men ons de navolgende beschrijving toezendt De kunstenaar heeft onze bevrijding van Spanje onder prins Willem den Zwijger als een uitgangspunt genomen en in een zestal groepen eenige groote feilen belichaamd, waartusscheu' de ruiterstandbeelden van prins Willem I, Frederik Hendrik en prins Willem III als hoofdfiguren' prijken. Na de wording en den bloei der Gelinieerde Provinciën, herdenkt hij Nederland als koninkrijk onder koning Willem I, Willem II en Willem III, in ruiterstandbeelden, waar- tusschen groepen, dio herinneren aan Quatre» Bras, do grondwet van 1848 en den bloei van kunsten, landbouw en nijverheid. Dot alles wordt bekroond door eene groep, waarvan onze koningin en prinses Wilhelmina de hoofdpersonen zijn. Dezen bevinden zich in don Hollandschen tuin, naast den leeuw en de Nederlandsche maagd, gekroond door den roem. (iV. u. d. D.) De giften bij den burgemeester van Rotterdam ingekomen, ter leniging van de schade die onver- mogenden alhier door den buitengewoon hoogen watervloed van 9 Februari II. geleden hebben, zijn, naar wij vernemen, doeltreffend aangewend kunnen worden. Die giften toch zijn door do commissie ten behoeve van noodlijdenden door watersnood, alhier, bij de nog te haren dienst» staande middelen gevoegd, terwijl zij door da bereidwilligheid waarmede hh. brandmeesters der buitendijks gelegen wijken een nauwkeurig onderzoek in hunne respectieve kringen hebben ingesteld, in staat is geweest, om een niet onaan zienlijk bedrag als tegemoetkoming in de aan huisraad en lijfgoed geledene schade nuttig t© besteden. (AL R-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2