taak hebban zy zich jt. Zaterdag gekweten. Naar aanleiding en ten gevolge van een en ander heeft de ministerraad gisteren in een verga dering moeten verklaren, eenparig van oordeel te zijn dat de koning op dit oogenblik niet in staat is de regeering waar te nemen. Dientengevolge is, overeenkomstig art. 38 Van de grondwet, vao dat besiuit keonis ge geven aan den Raad van State, met verzoek dienaangaande advies te willen uitbrengen, welk advies binnenkort by de regeeriag zal inkomen. Ik zal met behoeven te zeggen hoe pijnlijk hot my valt namens de regeering deze mede- deeling te moeten doen, waar het geidt een vorst die gedurende 40 jaren met de meeste nauwgezetheid steeds zyn taak als constitutio neel koning heelt waargenomen en die te midden van leed eo smarten, wanneer de Omstandigheden het toelieten, als zyn eerste wensch kenbaar maakte dat hem de staats- Stukken werden gezonden om die te behan delen. Ik vertrouw dat ieder zal billykeo dat de regeering niet eer is overgegaan tot dezen gewichtigen stap, dan nadat zy de overtuiging had verkregen dat Z. M. in de eerste tyden fiöh niet zal kunnen bezighouden met's lands Aangelegenheden. Zy grondt dit vertrouwen op de uiterst be scheiden wijze waarop het Nederl. volk en de Nederl. dagbladpers besproken hebben de maatregelen, die ten gevolge van de droevige Omstaudigheden door de noodzakel'yke staking vao het bestuur des lands geboden worden e» waarvan ik hier met dankbare waordee- fing meen te mogen melding maken. De voorzitter zegt dat de Kamer met diep leedwezen de mededeeling heeft vernomen, wat te meer klemt naarmate de overtuiging js van de noodzakel'ykheid van den aaoge- kondigdeo maatregel. Hij dankt de regeeriDg voor de gedane mededeeling. Daaroa interpelleerde de heer Van Kerkwyk den minister van buitenlaudsclve zaken over de opheffing van het consulaat-generaal te fiender-Dushir (Perzië) en de verplaatsing daarvan naar Teheian. De minister zeide dat die mutatie nog niet jlSd plaats gehad en dat hy te Dender een onbezoldigd consul wilde aanstellen, betoogende dat zich te Teheran de handel concentreert. De heer Normau drong aan op hot zenden van een buitengewoon gezantschap. De minister achtte dit nu nug met noodig. Arbeidswet. De minister van justitie, zyne rede vervol gende ontraadde het ameodement no. 1 der commissie van rappoiteurs, omdat de loun- fluaestie buiten de wet moest blyven. Het AmendementSchiminelpennmck kwatn den minister nog 't aaunemelykst voor. De minis ter achtte het amendement IL1 der O. v. R. niet uitzonderen van de vlas-mdustrie) over- ,bodig. Amendement II (liuts iaduslrie) ont raadde de minister; h'y meende dal in dezen tak van industrie kmder-exploitatie wel dege- lyk plaats had, en hy voegde daaraan toe dat 't in het beginsel dezer wet 'tzellde was wie kindei kracht misbruikte, de vader of een ander. By het verdeie debat liok de commissie van rapporteurs hare beide amendementen op den veldarbeid in. Alleen big li dus bestaan het Amendement op den huisai beid. Voorts stelde tie heerSmidt voor, veenarbeid buiten de wet te laten en verder om veldarbeid geheel vry te laten eo voor kmdeieu benedeu twaalf jaar Alleen veldarbeid in de open lucht. Moigeo vooitzettiog. SCHIEDAM, 2? Maart 1889. - De gemeenteraad alhier zal Vrijdag den 29*teu Maart 1889, des namiddags ten kwartier vóór twee uren een openbare ver gadering houden. Lie alsdan aan de orde zjjnde onderwerpen zyn ingekomen stukken, waar onder het 2e8uppletoir kohier der. plaatselijke directe belasting dienst 1888; ontwerp-be- sluit tot betaling uit onvoorziene uitgaven der gemeeote-begrooting voor 1889adressen van O. Van der Zwet Pz. en. P. De "Wolf om plaatsing op de kiezerslijsten en sdres van de firma H. J. Plant Jb Co., om continuatie der buur van twee perceelen gemeentegrond'; welke stukken zyn ter visie gelegd, ten einde te worden behandeldonderzoek der geloofs brieven van de benoemde raadsleden, deheeren P. Brittenburg en H. R.M. A. Van Gent; rekeniDg van beheer der fondsen, herkomstig van de vernietigde gilden over 1888; adres van J, B. M. Coebergb, om levering van ge neesmiddelen ten behoeve' der armen en der Ijjders in het stadsziekenhuis. Eo verdere voorstellen en mededeelingen. Gelukskinderen zyn toch de liberalen I schryft het Venl. Weehblad (van mr. Haf mans). Zelfs de ziekte des konings komt hun ten goede. Hoe zoo? Omdat het wetsontwerp tot wyzigiog der kiestabel nu niet kan ingediend worden. Dit zou anders stellig gebeurd zyn. Hoe weet gy dat? Zou de minister niet afgeschrikt wezen door de oogunstige adviezen van acht provinciën 1 Bah i die waren te voorzien en konden by geen mogelykhetd uitblijven. j>Ja, maar er is nog een verschil tusschen iets verwachten en voor het feit staan. Ge loof me, geen rekening te houden met de breedvoerig gemotiveerde adviezen van zoo vele eo zoo achtbare colleges, is niet iedei- mans zaak." Wel van iemand die het goochelspel door ziet, en dat doet onze premier toch stellig. Dus by ons staat het vast: zonder de ziekte des konings ware het ontwerp reeds by de Tweede Kamer aanhangig. Het talmen der liberale Provinciale Staten ware dus eigenlyk niet noodig geweest. De heerea hebben zich tevergeefs blootgegeven. Ook al die kunsten, welke er veitoond zyn, om de ware reden van afkeuring te beman telen, bad men kunnen sparen. Het lot alleen hielp de liberalen uit den nood. Zy behoefden zeiven geen vinger te roeren. Waarlyk de liberalen zyn met den helm geboren I Gelukkig dat zy er niet verstandig by zyn. Aodeis waren zy onoverwinnelijk. Te Heer-Jansdain is de caodidaat der libera len m het district Dordrecht, de heer S. M. Hugo Van Gyu, Maandagavond voor de kie zers opgetreden. Daar de locahteit by J. Van Trigt te kiem was, konden alleen de kiezers toegelaten wordeo. Dit viel niet in den smaak van eemge opgeschoten knapen, die in ver- eenigiog met de straatjeugd nogal misbaar maakten. De lieer Vau Gyn werd aan de kiezers voorgesteld door den heer dr. Ruys. De beer Van Gyo besprak daarna zich zei ven, hoe hy liberaal, een harlelyk aanhanger van Oranje en industrieel was. Vervolgens zette by uiteen wat deliberate party wil en wat hy zelf zou helpen bevor deren. Wat de belastingen aanging, die wilde hy biliyk verdeden, eeu einde maken aau de pateutbelastiug en was by voor eene inkom sten-belasting. Wal den strijd over de school bettaf, hy zou gaarne alle middelen aangijjpen, die die nen kooden om dien stryd te doen eindigen of verminderen. Hy was Id principe voor het algemeen kiesrecht, maar by achtte den tyd daarvoor nog niet aangebroken en stemde toe dat er gebreken in onze kieswet waren. Daarna ver klaarde de spreker zich tegeo protectie van den handel en staafde zyn gevoelen door voor beelden. Ook bracht hy de sociale quaestie ter sprake en de wyze hoe de strijd tusschen werkgeveis en werklieden door wederzyds eikaars plichten cd rechten te eerbiedigen, kon beslecht worden. Hierna wilde de heer Van Gijn nog prin cipieel het verschil tusschen de partyen uiteen zetten, toen hy moest eindigen door het in dringen en het rumoer van ongenoodigdeu. Dit laatste zal zeker niet strekken om de gemeente Heer-Jansdam te verhefïen in het oog der omliggende plaatsen. In het geheels kiesdistrict Dordrecht hebben van de 2864 kiezers 2624 hunne stem uitgebracht, zoodat slechts 240 stembriejes niet werden ingeleverd. Daarbij moet echter in het oog worden gehouden dat de oude lijsten van verleden jaar nog geldig zyn, en het werkelyke aantal kiezers op dit oogenblik, door overlyden als anderszins, een belangrijke verandering heeft ondergaan. Zoo zyn byv. overleden te Dordrecht 53, teZwjjodrecht20 kiezers. Men schryft uit Louden aan het N. v. d. D, De correspondent van de Times te Beriyn telegrapheert zeer uitvoerig over de voordeelen van de route over QueensboroughVlissingen boven die over Dover en Ostende en Dover Calais. Een z'yner vrienden, die over Calais reisde, werd opgehouden tea gevolge van de gebiekkige regeling der spoorwegen in België, waardoor bij te Keulen deo sneltrein miste. Die vriend onderzocht de zaak grondig, zoowel te Verviers als te Keulen, en vernam daar dat dergeiyke te late aankomst van de tremen uit Calais, en zelfs van die uit Ostende in den laatsten tyd veelvuldig voorkwam. bAIs dus Engelsche reizigers naar Noord- Duitschland zich met willen blootstellen aan het gevaar en het nadeel van hun reis ge durende 7 of 8 uren te Keulen te moeten albieken, dan zullen zy", zoo seint de corres pondent, >de Vlissiogsche route kiezen, die gebleken is zeer vlug en betrouwbaar te zyn. Het was ten gevolge vau hare groole onregel matigheid, dat de Belgische lynen zeer veel verloren van deo EQgeischea maildienst naar Duitschlaud, die thans voor een groot deel op bewonderenswaardige wjjze over Vlissingen plaats heeft, en als zy zich niet beleren, zul len zy tot haar leedwezen zien dat Engelsche reizigeis naar Noocd-Duuschlaud de Belgische spoorwegeu zullen rnjjden als een verraderlijk moeras." De correspondent gelooft dat de zaak van openbaar belang is,en wjjdt er daarom tameijjk uitvoerig over uit. iOqs belang", oi gaan der vereeniging bEigen Hulp", verneemt dat eene organisatie der vereeniging tot gezamenlyken inkoop te Rot terdam wordt voorbereid en dat de bedoeling moet zyn een bond van coöperatieve verbruiks- vereenigingen te stichten. Aan het Hbl, wordt daaromtrent nader medegedeeld dat dit denk beeld het eerst is ter sprake gekomen in een algemeens vergadering der vereeniging tot gejamenlyken inkoop, welke in October 1887 te Rotterdam gehouden werd. Daar werd toen aan eene commissie bestaande uit de be sturen der winkel-vereeoigiogen van BËigen Hulp" te 's-Gravenhage, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam opgedragen de zaak voor te bereiden. De commissie is thans gereed met door haar ontworpen statuten voor den nNederlandsche Coöpeiatieve Bond" op te richten als algemeene afdeeling van de ver eeniging vEigen Hulp". Die bond zal, volgens de ontworpen statuten, gevormd wordeo door Nederlandsche vereenigiogen of andere in stellingen, die de coöperatie in praclyk brengen en techtspersooolykheid bezitten; hy zal ten doei hebben de vei spreiding van juiste kenuis van de coöperatie en de bevordering van hare belangen in deu uitgebreidsten zin van het woord. De bond zal verdeeld zyn in eene baodeis- en een raadgevende kamer. Den 24a dezer zal er te Rotterdam eene vergadering worden gehouden, waarin tal van coöperatieve vereenigiogen, meest vao »Eigen Hulp", zu!- len zyn vertegenwoordigd, ter beraadslaging over en zoo mogelyk voorloopige vaststel ling van de door vermelde commissie ontwor pen statuten. In de Duitsche pers wordt in necrologieën de hoogste hulde gebracht aan de verdiensten van wylen professor Donders. In de National Zeitunjtot wier lezers de eerste Berlyner geneesheeren bebooreo, schryft een medisch medewerkerlOnbetwist werd hy (Donders)' door alle oogartsen als de eerste onder hen erkend". In het Berliner Tageblatt schryft een ander deskundige: »Van geboorte was Donders Hollander, doch wetenschappelijk be hoorde hij evenzeer aan Duitscbland, waar hy zyn beste vrienden en geestverwanten vond. De namen van Giafe en Donders zyn onver gankelijk gegrift in de jaarboeken der genees kunde. Niet slechts door zyn geestesgaven, maar ook door zijn edele menschelykheid eo breede wereldbeschouwing muntte Donders uit boven de meeste zijner tydgenooten". Volgens min. besluit zyn de tydelyko- arbeiders op 's rijks werf te Hellevoetsluts opgenomen ooder de vaste werklieden. De vereeniging tot ondersteuning der Hoog-' duitsche opera te Rotterdam hield Maandag jf, opnieuw een vergadering, waarin door den heer Heyermans verslag werd gegeven van de b'yeeokomst met den beer Saalborn. Het resul-4 taat daarvan, een volledig gewijzigd vcahier de charges" werd, na eenig debat, met over- groote meerderheid aangenomen. i In Friesland worden sedert eenigen tij4 pogingen aangewend tot oprichting van een de geheels provincie omvattenden vrijzinniger? bond. Tot dit plan zyn reeds 350 personen uit verschillende dealen der provincie toege treden op 1 April zal te Leeuwarden de- eerste vergadering plaats hebben. Naar de Wereldburger verneemt, moeten eenige ondernemende" Nederlandsche koop lieden en financiers, in vereeniging me* anderen, een syndicaat gevormd hebben tot exploitatie vao het rijke Demara-gebiedr liggende in Zuid-West-Afrika, en in naam, onder Duitsch protectoraat staande. Dezer dagen werd bericht dat landverhui zers die per Gastle-line van ViissiDgen naar Zuid-Afrika vertrekken, door de maatschappij' tot exploitatie van staatsspoorwegen tegen deu halven vrachtprijs vervoerd zouden wordend terwijl voor hunne bagage een verlaagd tarief zou worden toegepast. Uit door het JS61. ingewonnen inlichtingen bij de agenten der stoomvaart naar Zuid- Afrika, de heeren Prins Zwanenburg, blijkt- dat dit bericht allen grond mist. Landver huizers z'yn dus gewaarschuwd dat zy voor de reis naar Ylissingen het volie tarief hebben* te betalen. De allerdroevigste ervaringen, door vele land verhuizers naar Argentinië opgedaan, z'yn oor zaak dat ook regeeriogskringea zich de zaak gaan aantrekken. Als voorlooper daarvan in België mag men beschouwen het feit, dat van- overheidswege aanduiding verzocht van perso nen die op de een of andere wyze de landver huizing mochten xaan raden of bevorderen". Te Smilde is de werkstaking, welke reeds* geëindigd-was, opnieuw uitgebroken. Zondagmorgen is een detachement militairen- uit Groningen naar Stadskanaal vertrokken,, in verband met aldaar te verwachten onge regeldheden onder de turfgiavers. Te Oldeouwer (Fr.), alwaar men telken* jare last heeft van werkstakingen, hebben d» verveners besloten de loonen voor dit jaar met- 10 cents per veenroede te verhoogen.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2