Gelet op de artikelen 38 en 39 van de Grond wet, Heeft goedgevonden en verstaan De Staten-Generaal in Vereenigde Vergade ring bijeen te roepen op Dinsdag den 2den April 1889) des namiddags ten twee ure, met uitnoodiging aan de leden der beide Kamers rich op dat t'yüstip in de Vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ver enigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezon den aan de beide Kamers der Staten-Generaal. 'p-Qravenhage28 Maart 1889. JDe minister van luitenlandtehe zaken HartSEN. De minister van justitie, Ruys van Beerenohoek. De minister van linnenlandscke zaken Mackav. De minister van marine, Dvsebinck. De minister van financiën Godin de Beaufort. De minister van oorlog, Beroansius. Jie minister van waterstaat,kandel en nijverheid, H AVELAAR. De minister van koloniën Keuouenius. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENERAAL, Zitting van 28 Maart. Het debat ovi ,1e arbeidswet (art. 3) werd heden voortgezet De heer Heldt betoogde dat in den werk mansstand de uitbreiding van het verbod van kinderarbeid tot den 44-jarigen leeltyd nog fiteeds als een dringende eisch wordt beschouwd, «o wees er op, dat da nijverheid daarin geen bezwaar ziet. Spreker legde over een aantal door hem ingewonnen berichten van patroons en werklieden uit tal van gemeenten, waarin op den 14-jarigen leeftyd werd aangedrongen, omdat de adressanten van meening zyn, dat de jongens vao 42 jaar nog naar lichaam en geest niet voor 't werk geschikt zyn, terwyl ze op 4A. a 45-javigen laaftgd dat wil ijn. Spreker 7,ou vóór het amendemant-Zaayer-Kerdyk «temmen, maar niet met volle sympathie. De heer Dunner meende dat, als er zoovele liy veren waren, die des heeren Heldts oordeel onderschrijven, dan geen wet noodig is. Bo vendien zou de wet eenig en alleen treffen .dene klasse van menschen endatwaseene ^onbillijkheid. Spreker bestreed de meening, dat in de industrie ba de jongens er beter op zouden worden. De minister van justitie beriep zich op de motieven, die de enquête-commjssie hebben geleid lot het vasthouden aan den twaalf jari gen leeftyd. De meerderheid der commissie kwam na overweging van tal van bezwaren tot de conclusie, dat uitbreiding van den leeftyd in deze verbodsbepalingen niet gewenscht was. De minister verklaarde zich dus tegen het amendement—KerdjjkZaayer; dat van de Heeren Fabius c.s. (verbod voor kinderen, die tosschen 4 Sept. en 31 Maart 12 jaar wor den) zou gemiddeld het verbod van arbeid voor «|k kind doen stijgen met 4 maanden, 't geen 2,E*c. niet gewettigd achtte. Hy ontraadde jook dit amendement. De heer Van Alphen bestreed de beide amen dementen. De heeren Kerdyk en Fabius verdedigden Imnne amendementen. Het amendement van de heeren Kerdyk en Zaaijer werd verworpen met 60 tegen 30 stemmenhet amendement-Yeegens werd verworpen met 47 tegen 42 stemmen. Artikel 3 werd daarop aangenomen, evenals «rtikel 4. Het debat over artikel 5 (beperkte arbeids dag voor personen beneden 48 jaar en in fabrieken voor vrouweu) werd vervolgens aangevangen. De verschillende amendementen werden toe gelicht. SCHIEDAM, 29 Maart 1889. De zitting van den hedeDnamiddag gehou den gemeenteraad werd bijgewoond door alle ledener bestaan twee vacaturen. Als ingekomeo kwamen o. a. ter tafel eene missive van de Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van een uittreksel uit het kon. besluit van 8 Februari jl. no. 31, houdende goedkeuring vao het raadsbesluit van 7 Decem ber 1888 tot heffing eener belasting onder den naam van havengeldeen gelyke missive houdende kennisgeving dat by beschikking vau den minister van binnenlandsche zaken bepaald is, dat voor het jaar 1889, by wgze van voorschot aan deze gemeente zal worden uitgekeerd f13890, zjjnde 30"/o der sommen op de gemeeote-begrooting voor dat dienstjaar uitgetrokken voor de kosten van het lager ouderwijs en een zelfde missive, waaruit blijkt dat deze gemeente over het jaar 1887 voor rgksvergoedmg der bosten van het lager onder wijs f 237.42 te veel heeft genoten welke drie missives voor kennisgeving werden aan genomen. De beredeneerde verslagen over 1888 om trent den toestand van het gymnasium, van het middelbaar en lager onderwijs werden ter visie gelegd tot de eerstvolgeadu vergadering en zullen worden opgenomen in het gedrukt verslag der handelingen en in het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente. Het be redeneerd verslag betreffende de brandweer en den staat der brandbluschmiddelen over 4888 werd mede ter inzage gelegd en zal opgenomen worden in het jaarverslag der gemeente. Eene missive van curatoren van het gym nasium met aanbeveling ter voorziening iu de vacature in dit college, ontstaan door het over» lyden vao den heer J. A. NoletWz. Aanbe volen worden de heerenC. Bergsma en P. Loopuyt. Op de aanbeveling van de commissie vao toezicht op het middelbaar onderwijs komen mede beide heereo voor, daar de vroegere aanbevolen heer dr. E. J. M. Nolet had te kennen gegeven deze benoeming niette kunnen aanvaarden. Beide voordiachten werden ter Yipie golegd en aangehouden tot oen volgende vergadering. Voor kennisgeving werden nog aangenomen de missive der plsatselyke com missie van toezicht op het lager onderwijs, houdende mededeeltng der tijdsbepaling van de examens aan de openbare tusschen- en armenscholen alhier, eu de missive van deu directeur der burger-avondschool, houdende gelyke mededeelmg van de overgaogs- en eind-examens aau de burger-avondschool. Van de verschillende armbesturen was ont kennend antwoord gekomen op de viaag of er onder de personen, vermeld op de kiezers- lijsten, ook voorkoRMn, dm in het afgeloopen jaar onderstand van hunnentwege hebben genoten, Het adres van N. Van der Siujjs, sluis wachter alhier, om zyn gewone jaarlyksche gratificatie werd ter imago gelegd ter behan deling in eene volgende veigadering; wat mede geschiedde met het rappoit der fioan- cteele commissie op de rekening der Kamer van koophandel en fabrieken en roet bet rapport der commissie, benoemd tot onder zoek naar de mogelijkheid tot oprichting eener branderijschool alhier. De adressen van J. D. Kramers en J. D. Meyer J.Pz. om afschrijving of restitutie van pi. dir. belasting konden nog niet worden afgedaan, daar er nog geen aanslag bestond zoodra deze er was, kon er eerst gevolg aan worden gegeven; terwyl het verzoek van H. Lindeman om afschryvmg van f 5.25 voor het met houden van een dienstbode m 1888 werd afgewezen, daar dit te laat was rogediend. Ten slotte was nog ingekomeo eeo voor stel vao den heer Tak om in de beslaande wethouders-vacature met te voorzien en dus het getal wethouders van vier op drie terug te breugeo, hetwelk na eenige discussie werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Aisnu overgaande tol de aan de orde ge stelde onderwerpen, werden vooreerst de geloofs brieven van de nieuwbenoemde raadsleden de heereo P. Briilenburg en H. R. M, A.Van Geut, in handen gesteld van de heeren SchuurmanDykmans en Van Harwegen den Breems,diena een korte schorsing der zittingtot hunne toelating adviseerden, waar toe met algemeens stemmen werd besloten. Het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belastingdienst 4888ten bedrage vaa f 377.09', werd met algemeens stemmen goedgekeurd, alsmede het ontwerp-besluit tot het doeu van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 4889. De reke ning van het beheer der fondsen, herkomstig van de vernietigde gilden alhier, over 4888, met een nadeelig saldo van f 3.28', werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De verzoeken van C. Van der Zwet Pt. ea P. De Wolf om plaatsmg op de kiezerslijsten werden toegestaan. Eveneens het verzoek van J, B. M. Coebergh, apotheker alhier, om leve ring van geneesmiddelen teu behoeve der armen en van het ziekenhuis met bepaling dat de naam van adressant zal geplaatst wor den aan het slot van deu bestaan deu roosier. Aan de firma H. J. Plant Co, werd op de bestaande voorwaarden verhuurd, tot we deropzegging eu ten langste voor vjjf jaren, ingegaan 15 Maart ji., twee peiceelen open grond, het eene aan het Westerhaveahoofd, het andere aan den Maasdijk. Nog werd vergunniog gegeven aan het Annoncen-Uhr- Actiën-GeselLchaft te Hamburg om twee zullen ol kolommen met uurwerk en meteoiologische aanwijzingen te plaatsen. Verder werden burgemeester en wethou ders gemachtigd tot hot vaststellen «an bet bestek der bouwmaterialen voor 4888 eo de openbare aaubesteding daarvan te houden, alsmede tot het verkoopen van 19 hoornen aan de Groeoelaan en van een partij oud lood en ijzer. Eindelijk besloot de raad nog, op'voorstel van burgemeesier en wethouders, om ter ver vulling der vacatute, ontstaan door het over lijden van M. Plooy. een hoofdcommies der plaatselijke middelen te benoemen tegen eene verhoogde bezoldiging van f 800. Van ambtelyke Duitsóhe zyde wordt thans, in bevestiging van vroegere berichten, mede gedeeld dat de in aansluiting aan de Britsch- Iudische lijn bestaande stoomvaartverbinding der Duitsche Nieuw-Gumea-Maatscboppy tus schen Cooktown en Finschhafeu binnenkoit wordt opgeheven, en dat io bare plaats treedt eene verbinding tusschen Fitischhafen en Soe- rahaja. Vaarten op deze nieuwe Ijju zullen elke zes weken plaats hebben, m aansluiting met de stoomschepen der maatschappij ïNederland". Bijgevolg zullen de naar Duitsch Nieuw- Guinea gerichte mails voortaan over Genua en Soerabaja verzonden worden. Da heer W. E. Willink Ketjen is gedag vaard om Donderdag 28 Maart voor de Kamer «an instructie in het gebouw der Haagsche rechtbank te veiscbynen, om te worden ge- gehoord over het volgende m de dagvaardtog gestelde feu: dat hg in 1889 te's-Giavenhage den minister van koloniën bedreigd heeft, H. K. H. prinses Wilhelmioa van het leven te berooveo, door in bet begin van Januari 4889 in het Kabinet vao genoemden minister dreigend de woorden te uiteu; ïdat voor iedere traan, die zyne vrouw geweend bad, een droppel bloeds zou moeten vloeien" en adat by zich zeil recht zou verschaffen door Nederland te treffen to hetgeen hel 'tdiet baarst is" en door op 21 Januari 1889 tut genoemden minister dreigend de wooideu te uilen Ddat hg zich zoude wieken, het prinsesje zoude aoadeu en dan zich zeiven eenen kogel door het boold zoude jagen." (D. v. N.) Woensdag jl, is te Wagemngen op bet graf van wijlen den heer C. J, M. Jongkindt Coninck, den eersten directeur der Rijksland bouwschool, namens een aantal oud-leerlingen en vrienden in Nederlandsch Indië een ge denksteen geplaatst. Men schryft uit Ooststellingwerf Eveoals men voor jaren in de couranten las bjj wyze van reclame: »Maju komt!", zoo leest men dezer dagen in een locaal blad>Domels komt!" Alsof die de toestanden in onze veenderijen zou komen verbeteren 1 Het tegendeel is echter waar. Sedert de arbeiders hier kennis hebben gemaakt met Damela en de zijnen, zyn de zaken verergerd, zoowel voor de veenbazen als voor de veenwerkers. De eeisten bunnen door de herhaalde werkstakingen hunne klanten niet op tjjd bedienen, de iaatsten loopen dagen en weken rond, zonder sen cent te verdienen. Het samenspannen der arbeiders heeft bet contrac teeren der veenbazeo uitgelokt, en zoo staan de lieden, die elkander noodig hebben, dwars tegenover elkander en de wederzjjdsche be langen in den weg. Vele belhamels onder de opgestookte arbeiders zyn heengegaan, maar toch zijn er nog, die er hun werk van maken anderen op te zetten tegen de bazen, of zoo mo gelijk het werken te beletten. Urn dit laatste te voorkomen, hebben wjj politie noodig en soms ook de militaire macht, waardoor er bosten moeten worden gemaakt, die anders onnoodig waren. Zoo krygt de veenbaas geen turf, de ar beider geen werk, en de sterke arm moet wor den ter hulp geroepen om voor orde en veilig heid te wakeo. De bazen hebben dezer dagen besloten in niets meer toe te geven. Dat alles nu is het werk van Domela Nieu- wenhnis. Dat heet by heroen z'yneapostelen, van welken velen onbeschofterin taal en uiting zijn dan de meester zelf, op te komen voor ODïe arbeiders. Het mocht wat I Meer eo meer ziet sneu dat hy juist den arbeider bet brood uit den mond houdt. Daarom wordt het getal werk lieden, welke deze predikers hier liever niet zien, grooter, en dit is een gunstig teeken des tijds. Men schryft aan de N. R. Qt. Eerstdaags vertrekken er uit de Friescho- gemeente Het Bildt meer dan 200peraooenr die hun geiuk gaan zoeken io het verre Westen. Er heerscht alhier eene geest van ontevredenheid, die door Domela Nieuwenhuis en zyne zendelingen kunstmatig wordt opge wekt, en die den toestand eer slechter dan beter maakt, daar er een kwade geest begint te heerscben tusschen de werkgevers en som mige arbeidets. Tegen zyn wil jaagt de hoofd-, man der socialisten vele zijner aanhangers naar de Nieuwe Wereld. Dat de rustige bur gers die lieden niet terughouden spreekt van zelf, en dat de werkgevers hen niet met leede; oogen zien gaan, evenzeer. Men meent dat het voor de achteibiy venden beter zal wordenri en inderdaad heeft dit vermoeden grond. De markt regelt vraag en aanbod, en naarmate de arbeiders in aantal dunnen, zal het werk te overvloediger en het te bedingen loon hooger worden. Het Bildt behoort tot da beste Friesche gronden en het kan velen voeden, wanneer boeren en arbeiders bet met e|ksoder_ kunnen vinden. Gedurende het jaar '1888 zyn uit 32 gemeenten der provincie Friesland 683 per sonen als landverhuizers naar Noord-Ameiika vertrokken. Hiervan waren 272 hoofden van huisgezinnen; de overigen waren vrouwen, kinderen en dienstboden, die hen vergezelden Onder deze 272 waren slechts 14 als wel gesteld te beschouwen de overigen waren bi miogegoed óf behoeftig. Aan een brief door de Haagsche Of. uit Bueuos-Ayres ontvangen, ontleent dat blad' het volgende »Den Ten Januari ben ik hier aan wal ge stapt en heb toen mjjn intrek genomen m bet' Immigranten-hotel (zeghok), waar »k het zo»'

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2