Per Telegraaf, Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Post en Telegraphie. Armenzorg. slecht gevonden heb, dat ik bet den volgenden morgen weer verlaten beb en in een ander hotel ben gegaan. »'s Maandags ben ik aangekomen en Woens dag had ik een baas gevonden, waar ik den anderen Maandag ben aan 't werk Regaan, en wel in een groote stoomtirnmerfabriek, dank zij myn Duilsche-taalkennis; want de meester en de eigenaars der fabriek waren Duitschers, Vele Hollanders hebben geen werk kunnen vinden, omdat zjj geen andere taal machtig waren. «Over 'talgemeen zyo hier veelheden die gaarne terug zouden willen, en ik zelf vind bet hier ook niet best; er komen te veel lui hier naartoe (per maand ongeveer 25,000 en meer). Daartoe is er geen vraag genoeg, hoewel er veel weik is, «Landbouwers vinden hier beter kans dan ambachtslieden. «Het loon is niet zoo hoog als men meende ik heb het hoogste loon, en dat is niet meer dan f4.50 per-dag van 4 O'/s "ur- Ik betaal in mgn logement f 1.70 per dag, maar de ver- tdrmg is hier bar duur en slecht." Uit een door het lezen van Van Deyssel ge ïnspireerde «Taalmijmering" in den Spectator «Een nieuwe tijd eischt eeo nieuwen styl, een stijl, die evengoed met smijdigvloeienda woordenkoppelzucht eeo Iiefelyke lentenachts- nntnuchterrag kan beschrijven, waoneer het vederenschepseldum zyn orgelluchtpypgolfge- folaas door het geboomte lladderzwatelt, als met doDderstormklatering klimiankend en topstrevend tot duizelbrakende bergverspitsiu- gen omhoog kan stjjgen. Hoe guostig steekt nok deze onomzwachtfiendezakenbyhaaroaatn- noeminRstheorie af by dien ouden stiompel- dauweliReu sehryftraot, die durfschuwaarzel- hinbt, omdat hjj nu eens lobberwaggelend kletslabbert m zmontzoutende zwmgelzwirre- ling en dan weer schynspatvonkt io duikel- sprong lustigs overdryvjng, een stijl, die wip- etoelt tusschen saaibeidsoverzabbering en hondsdagsblakerglimmerij. Gelukkig is er nu een nieuwe dag aangebroken, waarvan wy bet gloorgeblikker met jmchkeelscbatervreugd be groeten. *Ga met ons mee, Spectator, geniet mee van de nieuwe spiaakspysschotelbereidingen laat u ontstok visscheo door «Een fijnetaal- fleschontkurkenden neophiet." «Generaal" William Booth, de stichter eu het hoofd van het,, «Leger des Heils", zal, zooals reeds gemeld is, met de aanstaande Paaschdagen voor de derde maal ons land bezoeken. De «generaal" wordt 19 April per mailboot van Queenborough te Vlissmgen verwacht, op zyn reis van Londen naar Amsterdam, Utrecht en waarschjjnlyk Leiden. Eeo aantal «hoofd-" eo andere «officieren" van het «Heilsleger" zullen «generaal" Booth op zyn reis naar en door Nederland verge zellen, o. a.zyn zooo, «stafoverste" Bramwei! Booth, >i»Bjoor" Musa Bhai (vao Eogelsch iodtë), «majoor" Hodder, van Amsterdam, mevrouw «majoor" Oliphant—Schoch, miss H. Schoch, beioen van Londen, «stafkapitein" C. F. Schoch eo oud-luitenant Lageiczaotz, van het staande leger in Zweden, en echtgeooote. Op den 24eo Maart jl, is in deSchie, ge meente Overschie, opgavisclit hel lyk vao een man, naar gissing 40 a 45 jaren, gewone lengte, zwart haar, aangezicht langwerpig, kromme neus; kleeding: duffelschejas, duf- felsch vest, donkere broek, vallederen laarzen met voorstukken, groenzydau das, blauwe werkkiel, blauwgeruit buezeioeu, blauw bever borstrok, wit lumen onderbroek, wit katoenen k hemd,gemerkt A. K., wil flanellen onderbemd, blauwe kousen, gemetkt A. K. Op bet lyk is voorts gevonden eeo ioud gebloemde zakdoek en oen lederen sigarenkoker. De burgemeester van Overscbie verzoekt inlichting omtrent de hei komst van den drenkeling. Omtrent den Utrrchtschen jonkman, die voorgaf een eifems van eenige millioenen ont vangen te hebbendeelt het L. D. de volgende bijzonderheden mede Die «schatrijke" heer bestelde bij een hande laar in muziekinstrumenten twee piano's voor f1500, waarvan hem er éen werd geleverdeen bedden-handelaar leverde hem voor oen bedrag van f200, een meubelmaker voor een som van f800, terwijl bij dezen in bewerking was voor f 2SOOeen tapijt-handelaar had voor hem in bewerking voor f 3000, iemand leende hem eerst f 6000, daarna f 4000, twee handelaars in wijnen leverden voor f300, waarvan de een de waarde terugkreeg. Een firma in boek-, plaat- en kunst- werkeu vertrouwde hem voor f 2300. Een schilder verkocht een schilderij aan hem, doch leverde ze gelukkig neg niet afdaar er hier en daar nog iets aan afgemaakt moest worden. Later, toen da heer in Leiden woondebad hij nog veel meer noodig. Een kleermaker, diohem de noodige kostuums leverde, had de behendigheid zijno leverantie weer in bezit te kiijgen. De heer dineerde te 's-Hage voor f 10 daags zijne maandpaarden aldaar kostten hem f 140 per maand, waarvan hij voor éene maand betaalde. Eiken dag kwam een palfrenier driemaal vragen of mijnheer ook uit rijden wilde Enkele brieven welke mijnheer ontving, waren geadresseerd aan «jonkheer" enz. In het Nieuws van den üag van 28 Nov. kwam van hem met die onderteekening een doodadveitentie voor van zekere mevrouw, ongetwijfeld degene aan wie hij zijne «millioenen" verschuldigd is. De handelaars, hierboven genoemd, zijn allen te Leiden woonachtig. Te Roermond woont een postzegel-verza melaar, die misschien io ons land onoverliofien is. Het geldt eene weddenschap oin binnen den kortst mogelijken tyd een roilhoen post zegels tn zyn bezit te hebben. Hy heelt het reeds tot 850 000 gebracht, verdeeld io met minder dan 850sooiteo. Twee personen hou den zich aanhoudend bezig met het sorleereo, plakken enz, dier zegels. Uit alle oorden, zoo wel vatf het buiten- als van het binnenland, stroomen die zegels hem toe. Den Haag. Het verbijjf alhier van den heer Knobel, onzen vice-consul te Petersburg, staat, naar w'y vernemen, in verband met zyn eventu>-ele benoeming tot consul-genei aal te Teherauwaaiechynljjk gaat de heer Knobel dezer dagen naar Londen, om daar den Perzischen gezant, die ook voor Neder land is gesccrediteeyjf, te raadplegen. Ooze consul-generaal te Bender-Bushir, de heer Keun, wurdt verplaatst naar Bangkok, in plaats van den heer Reetfs, die verplaatst zal worden naar Calcutta. (Vod.) Amsterdam, «Bot, mooie IJ bot 1" galmde een boertje, terw'yi hy zyn kruiwagen vcoit- duwde langs de gracht. Maar *t was al te laat op den dag, het eten was reeds gekookt eo het laatste uur van de bot was nog met ge slagen. Daar komt ons boertje juist voorby de manege, de deur staat aanwaarom zou hy niet eens naar binnen kyken Eenige heeren staan bewondeiend om een paard been, welks goede eigenschappen door den eigenaar .worden geroemd eu getoond, Een der heeren wil het overschot zijner cigarette door de openstaande deur op straat werpen, ziet deo nieuwsgierig naar binnen lureuden vischboer en zegt: «Hé, boertje, kom eens ml" Eu het schaap waagt zich m het wolveubol. «Zou jy niet eeus op zoo'n paard willen rydeu, man?" viaagt een der spuit- men, «Dank je wel, om den nek te bre ken," luidt het bescheid. «Maar als we je nu eeus een rijksdaalder gaven," oppert eeo ander manegt-lid. «Myu nbbeu zyn me te hef, myuheeitje." «En voor vyf gulden dan?" «Vyf gulden, hm, nou,als ja 't niet te buut maakt, en 't is een mak beestje, dan wil 'k ze verdienen." Den stal knecht wordt gelast een paard te brengen, en het fluisterend gegeven bevel luidde nu niet bepaald wat de boer bedongen had »'n mak beestje". Het paard werd voorge bracht, en de boer zou het bestygen, toen hy eerst om zyn geld vroeg. Nu, daarin werd geeo bezwaar gevonden. Hy werd met veel moeite te paard getild, eo voort ging het. Het vurige beest draafde eu galoppeerde io de rondte; zijn berjjder maakte de malste bewegingen, schreeuwde van ophouden en kiemde zich vol angst om den nek van het dier. De heeren hadden 'o schik van belang en bespotten den zonderlingen piqueur op allerlei wyzen, maar ten slotte kregen zy toch medelyden met den armen drommel en lieten het paard opvangen. Meer dood dan levend zat de botboer in 't zadel. Maar toen een der heeren hem zei nu er maar al ta komen, zat da kerel op eeos recht als een kaars, wendde dun kop van hut dier een weioig op zij, en met de woorden: «Eerst heb ik voor jullie pietzier gereden, nou een eindje voor het myoe," drukte hy het paard de hielen in den buik en reed, tut groote verwondeiiug der Bpotters, ooverbeterlyk in het rond, van tijd tot tyd hun toeroepende: «ja, ik beo met voor niks dragonder ge weest". (Echo.) Amsterdam. Eeo elegant gekleede jonge dame wandelde met rechtmafigen trots achter een kioderwageutje. Een jongen, neuswijs als alle straatjongens en vol ondetzoekingRgeest lichtte eventjes het gordijntje van het kinder wagentje op, en.... d8 jongen viel byna van schrik omvertoen hy achter dat gordijntje een dikken, vetten mop zagdia op een zacht kussentje van de vermoeienissen uitrustte en, zoogoed zyne dikte, hem toeliet, naar frissche lucht lag te happen. Aigemeene vroolijkheidi Da dame het zich echter niet van haar voornemen afbrengen; zy bekommerde zich niet om de spotters en bleef rustig haar lief, vet mopje in het kinderwa gentje verder rijden. Breda. Het was dezer dagen den com- miezuo alhier bekend geworden dat eene party zout, honderden ponden groot, een der zoo genaamde poorten zou binnenkomen. Eenige hunner verscholen zich naby het punt, waar de smokkelaars de gemeente zouden binnen treden. Spoedig kwamen eenige mannen, naar het scheen met 2waie zakken beladen, vouiby: de commiezen heten hen gaan, waieode dat de eerste troep zakken met zand zou dragen. Een poos later kwam een tweede groep man nen, eveneens beladen met zakken, eu sloegen een zjj weg m. «Halt!" klonk het, maar de mannen gitsgen door. «Halt, of ik schiet 1" De mannen hielden sti). Na eenig tegenstreven en pruttelen werden de zakken geopeod die.krullen bevatten. Tableau. Intusschen was de derde groep met de 2akken zout onge hinderd de stad binnengetrokken. DEN IIA AG29 Maart, Tweede Kamer, Discussie is gevoerd over ait. 3 der arbeidswet (regeling vao den arbeidstyd). Verschillende amendementen weiden voorge steld; door de commissie van inppoiteursum voor jeugdige peisonen van 1618 jaar den arbeidstyd niet te beperken, door den heer Fabiua out dispensaties door Gedep. Stalen lu doen vei leunen; door deu heer De Geer om hut maximum vau den werktijd voor vrouwen en jeugdige peisouen te bepalen op 11 uur, maar de regeling, deu aaovaug en bet eiude over te laten aan de iabi ikanten door den heer Heldt ooi voor kinderen vau 12—14 jaar het maximum van den arbeids tyd op 9 uur te stetieu. De heerau Öoigesms eo Roëli bestreden sterk het amendement van deu hter De Geer. De discussie liep niet af, De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt, ingevolge het bepaalde b*§ art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Slaatsiiad no. 88), ter algeaieene kennis dat in de rijks postspaarbank gedurende du maand Febr. *yn ingelegd en teiugbetaald de volgende be dragen, als: Bedrag der inlagen I 948,568.90 terugbetalingen - 585,952,651/2 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 362,616.24Va Aan het einde der maand Jan. 1889 was ten name der verschillende inleggers in geschreven f 14,417,632,90 zoodat bet gezameolyk te goed der inleggers aan het einde der maand Febr. 1889 bedroegI 14,780,249.14i/„ In den loop der maand Febr. zyn 4805" nieuwe boekjes uitgegeven; 1165 zyn ergo- heel afbetaald, zoodat er aan nel einde dier maand 210,768 in omloop waren. In de gisteren te Vlaardingen gehouden ver gadering van de afdeeling Vlaardingen der «Holl, Maatschappij van landbouw" is gekozen tot voor zitter de heer A. Knottenbel!, en tot secretaris do heer D. Van Ileijningan, en zulks in plaats van de heeren C. Van Leeuwen en W. J. Van Dusseldorp, Een Duitsch landbouwinspecteur heeft mot goed gevolg liet inademen van carboldaiop nis geneesmiddel voor miltvuur bij schapen, aange wend. Op zijn hoeve was deze ziekte zoo hevig uitgebroken, dat in korten tijd 200 schapen stier ven. II ij dreef alle dieien zieke en gezonde in den stal, sloot de vensters en deuien en vulde den stal eenige dagen sterk met carboldamp. Een aanmerkelijke verbetering was daarvan hot gevolg. Als examinatoren zullen bij de aanstaande onderwijzers-examens in Z.-IIolland optreden de heerenjf. A. Van Wijk en A. Van der Harst, te Leiden; R. Leopold, te Gouda; S. C, Rade maker, C, Kameibeek en J. Schróder, te Rotter dam; A. Op de Laak, C. Van Swieten, H. E. Von Rijsinge, J. D. De Visser, Smits, D. Kanon, H. Eerbeek en J, Schmal, te VGravenhugoV. Ouwerkerk, te Gouncliem Boehove, to Clmrlois; J. C. Sander, te Schiedam; de dames Klevn, Van Lier, Giaveiotte, Pontier en Van der Ende. Voor de weduwen en weczen der verongelukte loodsen te Vlissingen is alsnog ontvangen Van de Sweelinckschool f26.13; hoofd der school te Otterloo f5.50; hoofd der school te Tempel f 3.42i/s collecte scholen te Nieuw I.ek- kerland, op de le 0. school f5.78, op de 2e idem f0.20, op de christel. school f3.15, In den afgeloopen winter is door de commissie van weldadigheid te Kralingen aan gemiddeld 280 arme gezinnen aldaar uitgereikt ongeveer 100 balen rijst, 52.200 turven en 230 hectoliter steenkolen. Eene collecte met eenige giften, in eene samen komst van weezenvrionden Woensdag U, te Rot terdam gehouden, bracht f1133 op voor de wee zen te Neerbosch, terwijl in een openbare samen komst op Donderdagavond aldaar f 169,75 voor dat doel werd bijeengebracht. Door mejuffrouw M. C. en den beer J. F. Tevel zijn, als anndenken aan hun overleden broeder, den heer J. A. Tevel, da volgende schenkingen gedaanf 2000 aan de diaconie- armen der Naderduitsch hervormde gemeente te Middelburg en aan de beide christelijke scholen aldaar ieder I 500.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3