iniEKBuea. Binnenlandsche Berichten. setten en zich niet heeft laten weerhouden 'door den heer Boucbez, hetzy dat deze als ganhsnger van den generaal da aanvrage tot vervolging niet heeft willen onderteekeneo, hetzg dat hy haar niet voldoende gegrond heeft geacht, waaromtrent nog alljjd twjjfel bestaat. Inmiddels heeft die quaestie van vervolging ook aanleiding gegeven tot geruchten als zou de minister van oorlog, de Freycinet, het deswege niet eens zjjnde met zyne ambtge- cooteo, zijn ontslag nemen en vervangen worden door generaal de Gallifet. Zjj zyn echter uit de lucht gegrepen, evenals die, dat er gisteren interpellaties in aantocht zouden zyn van de heereo Andrieux eo de Gassagnac, over de al- of niet-vervolgiog van Boulanger. Beiden hebben echter verklaard dat zy er Biet aan dachten, Indien de Nederlaudsche Kamers het be sluit uitvaardigen, waarbjj een regentschap wordt ingesteld, zal de Kamer tegen Don derdag worden bijeengeroepen. Op grond van dit besluit der Nederlaudsche Kamers zal de regeering hier het feit, dat een re gentschap noodig is, als beweren aannemen. De hertog van Nassau zal dan terstond naar Luxemburg vertrekken, waar alles voor zyoe ontvangst gereed is. De inten dant van den hertog is heden reed3 bier aangekomen, ten eiude het paleis te inspec- teeren. K E 8 I A II II. Beuter seint uit St.-Petersburg dat op de nieuwe leening contant 6 milliard francs in geschreven is, derhalve driemaal zooveel als op de eerste 4 pCts. conversieleemng. SPANJE. Naar gemeld wordt, zal de minister van binnenlaodeche zaken eerstdaags by de Kamer van afgevaardigden een wetsontwerp indienen Op den kinderarbeid. Het bepaalt dat alle kin- Meren, werkende in fabrieken, ingeënt moeten 'lijn, Het maximum van wprktijd voor kinderen Van negen tot dertien jaar is vijf uren, en voor 'kinderen van dertien tot zeventien jaar acht uren. Het in dienst nemen van kinderen be neden negen jaar is verboden. De conservatieve senatoren en generaals hebben op het ontwerp betreffende de mili taire hervormingen een tegen-ontwerp inge diend, dat morgen in de Kamer van afge vaardigden in behandeling zal komen. VEREEN1GDE ZITTING VAN DE BEIDE KAMERS DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 April. Io deze zitting waren al de ministers tegen woordig. De minister Mackay hield eens toespraak, ter mededeelmg van de treurige omstandig heden, die aanleiding gaven tot de byeen- roeping der Kamers. Hij herhaalde de bekende feiten omtrent de storing in 's koniogs werk zaamheid. Den 16n Maart vroeg de minister raad aan de geneesheeren en den consulteeren- den hoogleeraar inlichtingen omtrent 's koniogs toestand. Het gevraagde advies luidt: Hetchrooische.ljjden vau Z.M. (suikerziekte en nieromsteking) heeft zoudimigen invloed Uitgeoefend, dat ,'de koning op dit oogenblik (19 Maart) niet by machte is, zich met staats zaken bezig te houden. Volgens de medische ondervinding en wetenschap ie in de naaste toekomst zeker geene verandering hierin te wachten. Of de toestand ooit zoodanig weer zal verbeteren, dat Z. M. de regeering zal kunnen waarnemen, kan met met volle zeker heid worden beoordeeld. •Aan den Raad van State werd medsdeeling gedaan van die omstandigheden. Op 27 Maart bracht de Raad van State een advies uit, waaruit blykt dat het college ten overvloede persoonlijk den minister Mackay heeft gehoord. Diens tnededeeliogen bevestigden* alleszins de overtuiging, dat Z. M. door verzwakking van lichaam en geest buiten staat ia de regeerings- zakeu te behandelen. Tevens was den Raad gebleken dat een overgroot aantal zaken on afgedaan is gebleven. Door een eo ander is by den Raad vau State de overtuiging gevestigd, die hy met diep leedwezen uitspreekt, dat onze geëer biedigde, beminde koning thans buiten staat is geraakt de regeering waar te nemen en dat derhalve 's lands belaog dringend vordert dat de maatregelen worden genomen,, by ar tikel 3S en volgende der grondwet voor zoo danig geval voorgeschreven. De Raad is der halve van oordeel dat zonder uitstel de vereenigde zitting der Kamers moest bijeen geroepen worden, ooi verslag te ontvangen van het voorhanden geval, ten einde hét bèéfdit te nemen, bedoeld by artikel 40 der grondwet. Ooder de diepste stilte werd deze mede deelmg aangehoord. De voorzitter zeide hierop met zeer bewo gen stem het volgendeMet de diepste ont roering is ongetw'yfeld door de Statan-Generaal het verslag van deo ministerraad aaogehoord, waaruit zoo smartvol blykt welken slag het vaderland en het koniokiyk Huis heeft getrof fen, De vertegenwoordiging van het Neder- landsche volk beseft het pyolyku van de taaÉ', heden door de regeering vervulden in öfe mindere mate voorzeker gevoelt zy al bei uttsprekelyke leed en den hoogen ernst #j|j de thans baar opgedragen taakom te voorn' in de regeering, die de laatste vorst uithbt innig geliefde stamhuis van Oranje tydeljjk moet nederleggen. Ik heb de eer aau de ver gadering voor te stellen, het gedane verslag gedrukt aao de leden te doen rooddeelen en het nemen der beslissing te verdagen tot een vergadermg, te houden morgen ten 2 ure. Dienovereenkomstig is besloten, SCHIEDAM, 8 April 1889. m Wy ontvlogen hedenmiddag het volgende telegram- ét Volgens verklaring van professor Boseostein en de geneesheeren des Koniogs is by lang- zamen achteruitgang van den algemeeneu toestand vao Z.M. ook een geringe toename der plaatselijke ziekteverschijnselen waar te nemen. Volgens ontvangen telegiaphisch bericht, is de heer M, J. Van Bosse, hoofdingenieur vau den waterstaat, benoemd tot directeur van het departement van burgerlijke openbare werken in Neder). Iodië. Vanwege het departement van waterstaat worden thans de rivieren van Krimpen tot aan den mond van den Nieuwen Waterweg ge peild, ten einde te onderzoeken of er stroom- verleggtog of verondtepmg heeft plaats gehad. Zaterdag jl. is met het stoomschip Afrikaan der nieuwe Afrikaansche haudelsvereeuiging te Rotterdam aangekomen het stoffelijk over schot van den heer L).D. Veth,ilen 19n Met 1885 nabij Beoguela overleden eo aldaar door zyn reisgenooteo, de heeren v. d. Keilen en God- defroy, begraven. De volbrenging vao deze daad van piëteit is hoofdzakelijk te danken aao den beer Goddefroy, dieio September II. naar Angola vertrokken om een gezelschap negeis en een verzameling ethnologische voor werpen voor de Parjjsehe tentoonstelling bijeen te brengen, gesteund door verschillende land- genooten en in gezelschap vau de heereo Van Djjck en Kamermaneen expeditie naar het graf ondernam. Den 23n December werd na een vermoeien- den tocht de la saste rustplaats vao den te vroeg ontslapen ontdekkingsreiziger bereikt; deo24u werden de overblijfselen, nadat verschillende phologiaphische afbeeldingen van het graf waren genomen, opgegraven, en den 26a was de expeditie te Beoguela terug. Van Beoguela werd de kist onder toezicht van den heer God defroy naarBanaoa vervoerdwaar zjj aan boord van de Afrikaan is gebracht. Maandagmorgen werd het stoffelijk overschot van deo koenen Afnka-reiziger op verlangen der familie, op de meest eenvoudige wyze op de algemeene begraafplaats te Dordrecht ter aarde besteld. Eenige vrienden van buiten de stad woonden de plechtigheid bij, Io de Familiebode verklaart de heer Willink Keljen dat de beschuldiging van den heer Keuchenius, als zou hy gedreigd hebben het prinsesje dood te schieten, onwaar is. H|j doet een beroep op het gezond verstand der Nederlanders en verzoekt hun oordeel te schorsen tot de rechter in deze zaak uitspraak zal hebben gedaan. Hoe weinig de bekendheid met onze staats instellingen tot het volk is doorgedrongen, trots de moeite welke vele sprekers uit het socialistische kamp zich geven, kan blijken uit het feit, dat dezer dagen eeo werkman te Ooststellmgwerf in vollen ernst de meeniug uitsprak, dat, by overlijden van onzen koning. Domela Nteuwenhuis wel deo troon zou be klimmen! (Amst. Ct.) I By oe deu In dezer te Rotterdam plaats gehad hebbende uitloting van 306 obligation der 3-pGu-leenmg van 1868 ten laste der gemeente Rotterdam, zyn uitgeloot: no. 64954 met f 10000; no. 38213 met f1500; no. 29 274 met f 1000 en de nrs, 20559, 24197, 24 258 25553 28 060 40693 en 62 477 ieder met f 500, Voorts zqo uitgeloot 45 obhgatiën met f200 eo 251 met f100. Bij de op 1 Aptil te Amsterdam gehouden serie- en premie-trekking der Noordhollandsche vereenigiug pHetWiite Kruis" zyn uitgeloot de serie a 1066, 54*21, 5512, 5905,6069 eD 6635. De premie van f 50000 viel op serie 1066 no.7; premiën van f 2500 op serie 5905 no. 43 en serie 6635' no. 43premiën van f 250 op serie 5421 no. 21 en serie 6635 no. 18. Voorts werden getrokken vjjf premiën van f50 bd veertig van 25, terwijl de overige 250 nummers van bovengenoemde zes seiieën werden uitgeloot met f14. Da Ned. Rhyospoorweg-maatschappij zal by gelegenheid van de poppenteniooostelling te Utrecht, waaraan eeoe verloting verbonden is en de opbrengst zal strekken ten voordeele van bet kinderziekenhuis aldaar, op 9 en 10 April a. s. éendaagsche retourbiljetten aau de stations Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Arnhem en Leiden voor de 4e en 2e kl. naar Utrecht verkrijgbaar stellen tegeQ betaling van enkele reisvracht. Er zyn valsche bankbiljetten van f25 in omloop Zaterdag ten minste is een Duitscher, die met een nog onbekend persooo, aao eeu logement-houder op de Prios-Hendrikkade te Amsterdam eeo dergslyk vao valschheid verdacht bankbiljet io betaling wilde geven, gearresteerd. Het was dezelfde persoon, die dezer dagen dergelijk biljet in een koffiehuis io de Warmoesstiaat ia betaling had gegeven. Omtrent deo te Delft te houden bakkers- cuisus deelt de FabrieJctbode mede dat zich ruim veertig leerlingen van alle oorden des lands en ook uit Antwerpen hebben aange meld. Het onderwys zal io goede handen zyn: de heeren dr. Sissingh, lee.taar aao de DeUtscha hoogere burgerschool, dr. Beyerwck, Mailet, Wijs en Wysman, hebbeo zich bereid verklaard de lessen overeenkomstig het programma ou derling te verdeeieo. Zelfs mannen der practyk uit het buitenlandde heeren Charles Des- meght uit Antwerpen en Maoegold uit Berlijn hebben hunne medewerking toegezegd; de heer Gregoor zal trachten op het congres te Liver pool een Eogelscheo vakman te overreden om zyne kennis van de practyk der bakkerjj te komen medeelenterwyl met een Nederland- schen bakker eveneens onderhandelingen zjj a aangeknoopt. In 's rijks museum vau natuurlijke historie te Leiden is Maandagnamiddag halfdrie brand uitgebarsten. Eeu vijftigtal opgezette zoog dieren zyo verbrand, waaronder enkele zeld zame exemplaren. De brand moet zyo aange komen door eeo lek in een schoorsteen. De conservator en twee' beambten kwamen on middellijk met extincteurs, en met behulp vao de brandkranen was de brand betrekkelijk spoedig geblusoht. Zondagvoormiddag had de hoofdconducteur "Verhoek», van den eersten locaaltrein Sneak— Leeuwarden, doordien hy by Wiewerd vao den trein sprong vóór deze stilstond, het on geluk aan de ijzeren trede te bijjven hangeor ten gevolge waarvan zyo rechterbeen boven den enkel werd afgereden. Hy is later naar Leeuwarden vervoerd eo bevindt zich naar omstandigheden vry wel. De Amsterdamsche omnibus-maatschappij vervoerde gedurende het ia kwartaal 488E^ 2.094,460 passagiers, tegen 2,098,920 iu het zelfde tydvak van 1888. De veenarbeiders tejubbegaeu Hoornster- zwasg ondervinden thans de naweeën der werkstaking in het vorige jaar. Er zal dit- voorjaar niet zooveel turf gegraven worden om aan allen werk te geven en zij moeten huo dorp verlaten om elders werk te zoeken, Eenige zyn naar Helenaveen vertrokken, ande ren hebben zich thans naar Utrecht begeven; om werk te krijgen aan de Keutsclia Vaart. Uit Appelscha, het bekende veendorp, wordt geschreven dat aldaar Zaterdag de heer Domela Nieuwechuis een redevoering heeft gehouden. Een vjjf- a zeshonderdtal personen was op de- been. In de keuben van de herbergwaar de rede werd gehouden, zat de burgemeester van Ooststellingwerf met den secretaris en twee veldwacbt-rs. De toespraak handelde over hefc- nut der werkstakingen waarby werd gewaar schuwd om geen baldadigheden te plegen en geen sterken drank te gebruikenomdat men anders in de kaart der regeering speelt,- De spreker klaagde ook dat zyn ontwerp op de- winkelnering nog niet was in behandeling genomen. Eenige aanhangers der anti-revoiutionnaire party voerden nog het woord 'om hun staod- punt te verdedigen. Een sociaal-democraat bracht dank aan de anti-revolutionnaire pere over den toon waarop deze over de sociaal democraten schryft. Alles liep zonder ongeregeldheden af. sUit een gesprek met arbeiders bleek my zoo schrjjft de correspondent, dat de veen arbeiders thans volstrekt niet aan een werk staking decken. Het turfgraven is begonnen, de loonen zyn gelijk aao die iu het vorige jaarf na de werkstakingnamelijkgewoon turf- drager acht gulden tweevouds tien gulden postgraver twaalf gulden per dagwerk. De politie patrouilleert des daags in de venen. Een schipper die Zondag turf laden moest, koo niet de volle vracht krygen.wyf de .arbeiders vertrokken waren om D. N. te hooren. De politiemacht staat thans onder bevel van den brigade-commandant der marechaussee Keizer. Voor zoover ons bekendis Zaterdag avond geen enkel proces-verbaal opgemaakt- of ongeregeldheid voorgevallen, dank zjj het optreden der politie, die overal waakte. Op de vergadering werd geen sterke drank ver kocht. (JJ,) De Tw. Cf.verneemt dat onder de veenarbei ders te Avereest een hevige gisting heerscht, r zoodat er groola vrees .voor ongereldhedeu bestaat. u De gemeente-ontvanger van Andel (N.-Br.) heeft de' hand - aan zich «elven geslagen, naar gebleken is, wegens een niet on belang- ijjk tekort'op de onder zyne berusting zyo de gelden. -

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2