Y. DE KAMER EN HARE WERKZAAMHEDEN. De samenstelling der Kamer onderging in 1888 geene verandering. rOmtrent eene reorganisatie van het Nederlandsche Consulaatwezen gaf de Kamer aan den heer Minister van Bnitenlandsche Zaken te kennen, dat het naar hare meening alle toejuiching verdient, jongelieden, onder de bescherming van een Consulaat- of Vice- Consulaatschap te zenden naar vreemde gewesten, one daar de belangen van den Nederlandscnen han del te bevorderen. Het zoude er vooral op aankomen jongelieden te kiezen, die aan bekwaamheid en ondernemingsgeest n .aliteit paren. Wellicht zou het wenschelijk zijn dat de onlangs opgerichte vereeniging Het Buitenlandde Regeering in het vinden van bekwame personen de ihulp- jsame hand kon bieden, hoewel het moeilijk is reeds nu personen aan te wijzen, zoolaug de regeling zelve en de voorwaarden van uitzending nog niet zijn vastgesteld. De Kamer wendde zich tot het Gemeentebestuur alhier om de Waterleiding meer te doen strekken ten dienste der industrie. De prijs, waarvoor het water voor industrieel ge bruik kan vorden verkregen, was te hoog. Daar de waterleiding veel meer produceeren kan dan als drinkwater kan worden verbruikt, zou het naar de meening der Kamer overweging verdienen de be langen der gemeente te verbinden met die der ndustrie, door ten harer dienste het als drinkwater overtollige water beschikbaar ie stellen tegen een prijs, dien zij opbrengen kan, zonder dat de exploitatie kosten te veel worden vermeerderd. Een lage prijs zou toch gunstig zijn voor een toenemend verbrui en daardoor werd een dubbel voordeel bereikt: voor de industrie zuiverder water dan waarvan zij zich thans bedient, en voor de gemeente verhooging van bijdragen. Tot eene kleine verlaging slechts van het tarief Voor industrieel gebruik werd door den Gemeen teraad besloten. Het adres den 14 Mei 1888 aan den Heer Minister ran Waterstaat, Handel en Nijverheid ingediend door de Vereeniging tot bevordering der belangen tan den handel en neringdoenden stand te Zwolle tot het verkrjjgen der opheffing van bezwaren bij invoer van vee ondervonden door douane-formali teiten in België werd door deze Kamer ondersteund. Op de vragen gesteld bij gelegenheid van het onderzoek naar de gedwongen winkelnering, werd door deze Kamer geantwoord, dat die hier niet be staat; dat de loonen steeds geheel in Nederlandsche geldspecie of munt-en bankpapier worden uitbetaald, maar dat daarenboven aan te mouters in sommige mouterijen en aan sommige bazen van molens vr 3 woning wordt gegeven, wanneer bij mouterijen en molens daartoe gelegenheid bestaat, waardoor de mouters en bazen meer verdienen, dan anders het geval zoude zijn. De Kamer richtte zich hij vernieuwing tot den Gemeenteraad van Schiedam om vermindering van het havengeld alhier. Zij gaf te kennen dat de scheepvaart in deze gemeente in den loop der jaren is verminderd en aat, hoewel andere oorzaken daartoe ook hebben bijgedragen, een der aanleidingen is het hier geheven havengi d, dat in vergelijking met dat van naburige plaatsen, zeer hoog is, zoodat verlaging daarvan niet anders kan zijn dan in het welbegrepen alge meen belang dezer gemeente. Blijkens de door en Gemeenteraad ingevoerde, zij het ook kleinere, wijziging dan gewenscht verd, werd aan de bezwaren .der Kamer een gunstig oor verleend. Aan zijne Excellentie den heer Minister van Finan ciën verzocht de Kamer eene verbetering in de paspoorten bij uitvoer van gedistilleerd. Bij vervoer van gedistilleerd binnenslandsverkrijgt de afzender een daartoe bestemde van het vervoer- biljet af te scheiden strook, waarop cop ia van de bevinding der ambtenaren bij den uitslag. Bij uitslag van gedistilleerd voor uitvoer bestemd wordt door de ami enaren hunne bevinding ip het consent tot uitvoer vermeld zonder dat de afzender eenig bewijs ontvangt of behoudt, waaruit bi kt, hoe de bevinding der ambtenaren s geweest. Dit laatste geeft aanleiding tot onregelmatigheden in de peilre eningen en tot moeilijkheden, die lichtelijk konden worden voorkomen, wanneer d© laspoorten tot uitvoer ook zóó we "den ngericht, dat op een daarvan af te scheiden strook aan den afzender werd gelaten een duplicaat van de afschrij ving, zooals die door de ambtenaren heeft plaats gehad. Op dat verzoek heeft de Kamer het antwoord van den Minister nog niet mogen vernemen. Ook werd behandeld het verzoek van Benige distillateurs, dat hun bij faillissement van den afnemer preferentie werde verleend in diens boedel voor de aan het Rijk betaalden accijns op het gedistilleerd. Dit punt werd og aangehouden, omdat daartoe wetswijziging noodig zoude zijn. Weinige dagen vóór het Nieuwejaar werd hier de handel onaangenaam getroffen door de mede- deeliag, dat het hier bestaande Consulair Agentschap van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika met 1 Januari 1889 zou worden opgeheven. De Kam wendde zich daarover den 22 December 1888 tot Ta jne Exceilontie den heer Minister van Buitenlandsche Zaken, met de mededeeling dat het besluit ten zeerste werd betreurd, om het groot on gel 3f daardoor aan den handel veroorzaakt. De belangt ke handel in gedistilleerd, viscb enz., oor Schiedam en het naburige Vlaardingen met de Vereenigde Stater gedreven, maakt het noodig dat jaar! kt 700 verklaringen van oorsprong (legalisa tions o invoici worden afgelegd fc he Consulair Agentschap te Schiedam. e verklaringen moeten worden afgelegd door de handelaren in persoon en, heeft dat thans 'eeds be zwaren, hoeveé grooter zullen tijdverlies, kosten en last worder als de handelaren van hier en Vlaar dingen zich daartoe in persoon naar Rotterdam moeten begeven, en dat juist op de uren 03) dat|hunne tegenwoordighei op hun eigen kantoren zoozeer noodig is. Ta meer nog mag het besluit worden betreurd, omdat he'. Jonsulair Agentschap alhier in zijn eigen kosten voorzag en aai de Amerikaansche schatkist geen uitgaven veroorzaakte. De Kamer vermeende dan ook dat de handels belangen alleszins wettigen het instandhouden, gelijk hier reeds meer dan 20 jaar bestond, eener gelegen heid tot het verkrijgen der legalisations of invoice* Reeds den 28 December 1 88 mocht de Kamer van den betrokken Minister vernemen dat hare be zwaren door middel van 's Konings gezant te Was hington ter kennis van de Regeenxtg der Vereenigde Staten werden gebracht. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam. J. J. G. NOLET, Voorzitter. J. P. VEMER, Secretaris. ScEimx, 20 Maart 1889. i

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 8