Per Telegraaf. Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. zingen nit den treure, en over het algemeen ecbijnen deze luidjes hun zwarte vaderland niet te betreuren, want hun onderhoud is klaarblij kelijk nogal opgewekt, al wordt bet soms afge wisseld door minnelijke twistjes. Op de maat hunner muziek, vertegenwoordigd door een soort trommel en een houten slag instrument dansen zij en zingen zij hun eigen- dommelijke liedjes en hoe mooier het hun toeschijnt, hoe leelijker het is voor onswant inderdaad hobben onze danseressen deze zwarte dames niet om haar bevallige houding en passen te benijden. Nevens de verzameling menschen is er nog een hoogst belangrijke verzameling voorwerpen van land- en votkenkundigen aard. Huishoudelijke artikelen, wapenen, afgodsbeeldenvooral de laat ste zijn hoogst opmerkelijk. Een en ander verdient wel de aandacht. De verzameling blijft slechts kort te Amsterdam en gaat spoedig naar Parijswaar de neger-kolonie aan den voet van den Eifieltoren gehuisvest zal worden. Te Allen (Noord-Brabant) is Maandag- Bsaiiddag een man door zyn zoon met een geweerschot levensgevaarlijk getroffen. Het gebeurde heeft zich aldus toegedragen: De zoon van zekeren B. wilde met een geweer op eene kat schieten, doch werd hierin door z'ynen vader verhinderd. Hierdoor ontstond eene worsteling, waarbij het geweer afging en het schot den vader doodelyk wondde, llen vreest voor zijn behoud. Te Maastricht bemerkten Zondagochtend de bewoners der St.-Antoniestraat dat uit de woning der echtelieden D. veel rook te voor schijn kwam. Zy drongen de woning binnen en vonden de beide echtelieden op hun bed, ten gevolge van kolendamp bijna gestikt. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen, aan wie het mocht gelukken de hewusteloözen weder tot het leven terug te roepan. Onacht zaamheid schijnt de oorzaak van het ongeval te 2yn geweest. Dr. Schamer, te Graz, is na een raicrosco- jpisch.onderzoek tot de ontdekking gekomen, dat de kleine zwarte puntjes, die op de meeste sinaasappelen gevonden worden, schimmel plantjes zyn. De heer Jacobus Polak, apotheker te Amster dam, schryft naar aanleiding daarvan het vol gende aan het Hblad: «Deze zwarte, langwerpige, \y3 k 2 mM. lange en 1fa a 3A mM. breede plekjes, die op verreweg de meests sinaasappels en mandarijntjes, soms in overgroot getal, voorkomen, hebben in de laatste weken, zonder dat ik iets wist van het onderzoek van genoemden dr. Schamer, ook mijne aandacht getrokken. Het zijn echter geen schimmelplantjes, die de geurige schil van de goudgele appelen tot hunne woonplaats hebben gekozen en in hooge mate ontsierenhet zijn insecten. «Bij aandachtige beschouwing met een loupe vindt men spoedig enkele zwarte plekjes, die min der ingedroogd zijn en ons al dadelijk leeren dat wij hier wel met een dierlijke, en niet met een plantaardige parasiet te doen hebben. Het insect is vermoedelijk een kever of torretje, dat in Italié thuis behoort en de aan geurige, vluch tige olie zoo rijke schil van den sinaasappel of mandarijn een geschikten bodem acht om het zelf tot laatste rustplaats en zijn kroost, althans la zijn prilste jeugd, tot voedsel te verstrekken. Indien men toch de daartoe reeds microscopisch aan te wijzen zwarte puntjes met behulp van eene naald of mesje van de sinaasappelschil door oplichten losmaakt en de lichter gekleurde onder vlakte bij eene vergrooting van ongeveer SO-maal en bij opvallend licht aandachtig beschouwt, ziet zoen binnen de dekschilden van het grootendeols uitgedroogde insect een groot aantal in rijen regelmatig gegroepeerde, ovale eitjes liggen. On der gunstige omstandigheden kan men hot zelfs treilen, dat het jeugdige individu juist bezig is de eierschaal te vei breken, met zijn drie paar pootjes, sprieten en blank lichaam zich uitzijn bekrompen woning los te wringen en als zelfstan dig wezen zijn eerste wandeling op zijne bol vormige geboorteplaats af te leggen. »Wat het verdere lot dezer zoo ver van hun vaderland verwijderde jonggeborenen is, indien zij niet in min of meer «afgetrokken" staat, als cura?ao, oranjebitter, compot of marmelade enz., in de maag der liefhebbers, als delicatesse terecht komen, is mij tot dusver nog onbekend." Het jongste nummer van de nlllustration" bevat o. a. een artikel over het regentschap en de opvolging in Nederland en Luxemburg, met drie portrettenvan prinses Wilhelmina, koningin Emma en hertog Adolf. Het portret van H. M. is volgens onderschrift vervaardigd, d'après une photographie de MDe Coningin" 1 Den Haag. De eerste grasboter is Maan dag door den heer P. J. Smeele, Heereoatraat 10 alhier aan de kon. maulie aangeboden. Het is de derde keer, dat de beer Smeele de eerste is. Amsterdam! - In de gisteren alhier ge houden koffieveiling ging bijna alles beven taxatie. Utroclit. Op de poppenteotoonsteüiog alhier is in de afd, voor inzendsters boven de 15 jaar de eerste prys (voor bijzondere smaak en ptacht) toegekend aan de pop »de Prinses van Wales", een inzending van mej. Brain. De tweede prijs in die afdeeling is toege kend aan een Zutfensche boerin, vervaardigd door leerlingen van de 4e klasse der hoogere burgerschool voor meisjes. Een eerste eervolle vermelding werd toegekend aan de bakerpop van mej. H. De Wilde eo A. Van Anrooy; nog een eerste eervolle vermelding aan een bakerpop van mej. R. Van Goudoever, een tweede eervoile vermelding aan lord Tauot- leroy met zijn hond, van mej. S. Besier. In de 'afdeeling poppeo van inzendsters be neden de 15 jaren is de eerste prys toegekend aan mej. C. de Baufort, een tweede prys aan mej. J. Horst, een eerste eervolle vermelding aan mej. J. d'Aulnis; nog een eerste eervolle vermelding aan mej. Farrant, alle voor mooie popped, terwjjl aan mej. M. Mees een tweede eervoile vermelding is toegekend voor een pep met een kistje met kteeren. Breda. De heer De Booy, lid van tien gemeenteraad alhier, vroeg in de jongste zitting vao dien raad den voorzitter verlof om burg. en weth. te interpelleeren over de politieke en andeie misbruiken die alhier be staan. Met 6 tegen 5 stemmen besloot men den heer De B. de gevraagde permissie niet te verleeneo. Oe heer De Booy verzocht daarop den voorzitter uitdrukkelijk dat de secretaris io de notulen aanteekening zou houden van het feit, dat de gemeenteraad een zjjner leden het recht had ontzegd, om burg. en weth. te interpelleeren over een vooraf bekendge maakt onderwerp, wat zijns inziens geheel in stryd is met alle wettel jjke voorschriften. Van dit verlangen werd nota genomen. (N. B. Ct.) Omtrent den gisteren vermelden brand te Savannah in Georgie (V. S.) wordt nader ge meld De brand ontstond in het magazijn van drogerijen van den heer Hogan, dat geheel ver nield werd. Nadat het vuur daar voor 150,000 dollar schade had aangericht, sloeg het over op de z. g. Odd Fellow's Hall, die geheel in de asch werd gelegd, en op het blok belendende huizen. Twaalf tot vijftien steenen woningen, eeno kerk, eene schuur voor schilder-en bouwmateri alen, een arsenaal en 10 tot 15 houten woningen gingen in de vlammen op. De geheele schade wordt op 1,500.000 dollar begrooteen aan zienlijk deel daarvan was niet door verzekering gedekt. De brand is ontstaan doordat iemand bij het aansteken van een gaspit eene onvoorzichtigheid beging. Er woei een hevige wind, die het vuur met verbazende snelheid voortdreef, zoodat velen zich slechts met moeite uit de voeten konden maken. Naar aanleiding van de scheepsramp bij de Sa- mos-eilanden klagen de aanhangers van professor Falb's weertbeoneén opnieuw dat men zoo weinig waarde hecht aan de voorspellingen van dien ge leerde. Deze natuurvorscher toch moet, volgens hen, met zijn wetenschappelijken Cassandra-blik ook den hevigen orkaan van 16 en 17 Maart voor zien hebben. Uit den briet van Stanley aan het «Aardrijks kundig Genootschap" te Londen blijkt dat hij aan de aardrijkskundige wetenschap groote dien sten bewees. Hij stelde den loop van een gewich- tigen nevenstroom van de Congo vasthij beves tigde het bestaan van een onbekend meer be zuiden het Albert-meer, hetwelk Vermoedelijk uitkomt in den Nijlhij onderzocht het Albsrt- meor nader. Zijn mededeelingen betreffen ook de dwergachtige kannibalen, die het onmetelijk woud bewonen dat hij doortrok hun karakter komt geheel overeen met do bewoners van Zuid- Amerika's oerwouden. Die woeste, kwaadaardige woudbewoners heeten Wnmbutti. Stanley zag 150 van hun kampementen. Het genootschap had 1000 pd. bijgedragen voor het sEmin Relief Comittce". Te Pergamon werd onlangs door een boer, die het veld bewerkte, eene sarcophaag ontdekt, die gouden sieraden, vaten en andere kostbaarheden bevatte. Door deze vondst is eindelijk do plaats van de oude neeropool, waarnaar zoolang tevergeefs gezocht werd, nauwkeurig bepaald geworden. Eene dame te Hngen, lid van de Duitsch* vereeniging tegen het misbruik van sterken drank, is door de rechtbank aldaar tot 1000 mark boete veroordeeld, omdat zij een inwoner van die stad meer dan eens schriftelijk vermaand bad, zich niet langer aan den drank te huiten te gaan. Die burger van Hagen had daarop eene klacht tegen de dame ingedienden tevergeefs beriep deze ^zlch op hare goede bedoelingen, op hare verplich tingen als lid van genoemde vereeniging. Zelfs hare verklaring, dat zij het bewijs der waarheid van haar beweren kon leveren en dit alleen naliet om haren aanklager niet in slechten naam te brengen, kon noch den klager, noch de rechters vermurwen; zij werd wegens «eenvoudige be- leediging" veroordeeld. Felicie "Viard, zeven en zeventig jaar, die ge durende een veertigtal jaren gewoond had in de straat Croix des Petits Champs te Parijs, bleef eenige dagen geleden onzichtbaar. De portier, zirh ongerust makende, waarschuwde den commissaris van polie, die, in gezelschap van een geneesheer, de deur der woning liet openbreken. De oude vrouw lag dood op den vloer uitgestrekt. Haar hoofd rustte op een pak vuile lompen, waar tussen men verscheidene duizenden francs aan effecten en bankbiljetten, vond. De vloer was be strooid met goudstukken, te zamen een waarde vertegenwoordigende van tien duizend francs. Felicie gaf steeds voor in de diepste ellende te verkeeren, en in lompen gehuld zwierf zij dan ook in den regel door de straten van Parijs. Een passagier in den sneltrein van Wsenen naar Pest was onlangs bij het station Presburg even uitgestapt en had zich een oogenblik te lang opgehouden, Toen bij terugkwam, reed juist de trein af. De reiziger, die te Pest gewichtige zaken had, begon nu den trein na te loopen. Hij had een zware pelsjas aan maar de krachtige man liet zich daardoor niet belommeren in den wedloop. Eindelijk gelukte het hem den trein in te halen en op de loopbank to springen, van waar eenige passagiers hem in een coupé hielpen. Naar adem hijgend, met vuurrood gezicht, zonk hij op de kus sens van den bank neder, en liet duurde wel tien minuten vóór do kloeke hardlooper door verschil lende opwekkende middelen weer tot zich zeiven was gekomen. In de brijtgroeven te Messut', in Henegouwen, zijn op «ene diepte van 12 M. door de ambtenaren van het Brusselsch museum van natuurlijke his torie drie schedels van reuzen-hagedissen, een wervelkolom van een dier van dezelfde soort en twee vischschedels ontdekt. Deze vondst wordt zeer belangrijk geacht voor do kennis van de vroegere dierenwereld. Immers tot dusverre zijn nog nooit vischgeraamten in krijtrotsen gevonden. De gevonden vischsi 'u edels belmoren aan een soort van tonijnen. De drie schedels van hagedissen zijn 1.50 M., 1 M. en 0.80. lang, en wijken van de tegen woordig bestaande soorten af in den vorm vat kaak en van schedel. De reeds zeer rijke fossilien-' afdeeling uit de steenperiodo in het Brusselsch museum heeft door deze vondst een aanzienlijke aanvulling gekregen. De Zweedsche gezondheidsraad heoft in zake de margarine de volgende besluiten genomen lo. De margarine is, mits zij bereid worde uit zuivere en gezonde ingrediënten, een heil zaam voedsel, dat gemakkelijk te verteren is en voedzaam naar verhouding van don billijken prijs. 2o. Elke wet die de vervaardigingden in- en uitvoer der margarine beperkt, moet geacht worden de belangen der mingegoedeo en onvermogenden te schaden. Tot dusverre werd algemeen aangenomen dat de hoogte van de golven der zee nooit meer dan 13 meter bedroeg. Een Engelsch kapitein heeft echter onlangs bij Kaap Horn gedurende een hevigen storm bevonden, dat sommige golven een hoogte bereikten van 19,5 meter en dat2ij een lengte hadden van 228 a 243 meter. 7 Nog geen 30 jaar geleden werd de eerste pctroleum-put geboord. Thans bedraagt de jaav- lijksche productie van dit artiket in Amerika en Rusland reeds 2,000,000,000 gallons, die eene vloot van 150 tnnk-stoombooten noodigmaakten op bijna 1000 locomotieven en stoombooten do steenkool vervangt. De Russische industrie gaat jaar op jaar roet met reuzenschreden vooruit. Zooals men weet, is het streven der Russische regeering om in allen deele van 't buitenland onafhankelijk te worden. Productie van grondstoffen, zoowel als de verwerking daarvan, wordt krachtig bevorderd door hooge invoerrechten. Waarschijnlijk zal het niet lang meer duren of Rusland is geheel onaf hankelijk van Amerika in zake ruwe katoen. In 1884 verschafte Komaroff, gouverneur van Turkestan, aan de bewoners van Pashkend Amerikaansch katoenzaad hij moedigde den ver bouw aan, met het verrassende resultaat, dat reeds in 1886 de Aziatische provinciën 50,000 balen katoen van 100 Kg. naar Europeesch Rus land konden exporteeren. In 1887 was dit reeds gestegen tot 200,000 en in 1888 tot 520.000 halen I Daarvan kwamen 120,000 balen uit Bokhara, 57,000 uit Khiwa, 180,000 uit Tashkend, 81,000 uit Erivan en de rest uit Perziè. Met zulke voor oogeh begint men te begrijpen wa'ii 'tos de Transcaspischc spoorweg nog kan leiden De gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika bestaat door middel van het stoomschip Botterdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 13en April a. s., des morgens ten 9.30 ure. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. DEW HAACt, 10 April. Tweede Kamer, De heer Van Gijn is beëedigd. By de discussie over de arbeidswet werd beslist dat er hoog stens drie inspecteurs zulten zyn en aangifte van ongelukken alleen noodig voor zoover het de fabrieken en werkplaatsen betreft. Discussie werd verder gevoerd over de aan sprakelijkheid van den fabrikant voor over tredingen.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3