N°. 7224. Eerste Blad. A0. 1889. Maandag 15 April. Drie-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. UIT GEVE RtjT. ODÉ. IlBOHMEW BNTSPsusper kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85 - 2.50. - 0.10, BUREAU: KARKf, E, 124. Adtsrtbnyupriis*. »»u 110 gewon# regels nut inbegnp v*n «ene Courantf IJli, Iedere gewone regel meer,1*, Daitiuu. geplaatst wordt tegen *w*e«a«. berekend. DIA Kemmer bestaat alt drie bladen. -- Schiedam, 43 April 1889. Politie en politiek tij a in Rusland twee Volkomen afgescheiden zaken, zoo het schijnt. In het vrijheidlievend Zwitserland worden djnamietbommen vervaardigd, die naar alle waarschijnlijkheid z'yn gericht op de hoogst geplaatsten in het groote Czarenryk. Dynamiet en nog eens dynamietverwoesting en ver delging; de productie van gezegde stof moet tegenwoordig weer op groote schaal plaats hebben, en het ongelukkigste voor de betrok ken personen is, dat niet zonder grond kan aangenomen worden, dat onder de Russische politiebeambten de vrienden van het dynamiet vrij w<Ji vertegenwoordigd zijn. Hoewel schijn baar vernietigd, is het een feit, dat de nihilisten nog wel degelijk bestaan. De toestand van de keizerlijke familie behoeft derhalve niet ge schetst te wordenhet kleine woordje futi kent ze niet. En niets, letterlijk niets, wordt ■door de regeenng gedaan om de opgewonde nen tot kalmte te brengen, de ontevredenen te bedaren. Integendeel, er schijnt een nood lottige macht werkzaam te wezen om de ontevredenheid te vergrooten. In deOostzee- provinciën, geannexeerde gewesten, waar het ïluitsche element steeds sterk op den voor grond stond, wordt al het mogelijke aange wend om ze te russificeeren, Predikanten worden afgezet en verbannen; het gebruik der Duitscha taal wordt er bemoeilijkt, en -den verstandelijk veel hooger ontwikkelden -bewoners dan de Russen wordt het regime opgedrongen, den half verdierlijktenRussiscben pope of priester tot zielzorger te ontvangen. Het brandewijndrinkend vadertje", zooals 4e Rus zyn priester noemt, kan indeBalti- eche of Oostzee-provincièn dan ook op geen hartelijke ontvangst rekenende ontevreden heid in een beschaafdwelgezind gedeelte van Rusland neemt hand over hand toe, en 4e toestand wordt met den dag moeilijker. Intusscheo zya de Russische diplomaten druk in de weer, de toestanden in Rumenië, Servië en Bulgarije zooveel mogelijk in ver warring te brengen, Iu het koninkrijk Rumenië. waar, sedert de hoop op kinderen uit het -huwelijk van koning Karet is verdwenen, diens .neef Ferdinand van Hohenzollern tot troon opvolger is geproclameerdzijn de Russisch- geziuden ijverig aan het werk om daartegen een spaak in het wiel te steken. In Servië weet men niet wat er op het oogeoblik ge beurt; in Bulgarjje is de Grieksche geeste lijkheid druk in de weer om den katholieken vorst Ferdinand van Caburg het leven lastig te maken. En achter die allen zitten de Rus sische agenten, welke, bovendien ruim van .geldmiddelen voorzien, met kwistige band het -vuur der partyschap aanwakkeren. Luxemburg beeft zyn regent in zijn midden. Men kan niet anders zeggen dan dat het lot dezen een-en-zeventig-jarigen vorst bijzonder gunstig is. Ia 1866 werd zijn rijkje hem door den loop van den oorlog tusschen Pruisen en Oostenrijk ontnomen; geen van hen, die toen in zyn lot deeiden, is zoo gelukkig geweest weder aan het gezag te komende vroeg tijdige dood van de mannelijke verwanten van onzen koning geeft hertog Adolf van Nassau aan den avond van z'yn leven nog eens weer den schepter in hauden. Is het wonder, dat er eenige opgewondenheid te bespeuren is in zyn eerste toespraak, waarin hy verklaart, zyn laatstee druppel bloed voor Luxemburg veil te hebben. Nu, hyperbolen worden by gelegenheden als deze wel eens meer aan dan man gebracht. Wat de hertog by het feestmaal te Luxemburg sprakge tuigde reeds van meer kalmte en was een goed woord. Keizer Wilhelm II heeft deu hertog by de aanvaarding van het regent schap eeu hartelyken gelukwensch gezonden. De keizer van Oostemyk, de trouwe vriend van den regeot, wiens vriendschap voor Oos tenrijk hem zyn hertogdom kostte, haastte zich insgelijks hem een betuiging zyner inge nomenheid toe te zenden; de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken verzond ook reeds een telegram van gelukwenschiog: kortom, de Luxeraburgsche zaak zal geen wanklank brengen m het Europeesche vredes- concert. Wat zal bet in Frankrijk geven, waar, te midden van de aanstalten voor het eeuwfeest der groote revolutie, de partyschappen heftiger woeden dan ooit? Men sch'ynt met Boulaoger schoon schip te 'willen makenalthans de Senaat, die als hoog gerechtshof is geconsti tueerd, om zyn zaak en die van zyn onaf scheidelijke medestanders, de heeren Dillon en Rochefort, te behandelen, 's reeds als zoo danig in functie getreden. Niet alle leden echter van hst hooge staatslichaam zijn inge nomen met den hun opgedragen last. Twee hunner hebben zelfs voorgesteld, geen instruc tie tegen Boulanger en zyn vrienden te openen, daar er w4 is medegedeeld, dat er aanslagen tegen de veiligheid van den staat zjjn gesmeed, maar dat er geen enkel feit is genoemd. Be wijsstukken zullen echter wel geleverd wor den; zoo begreep het ook de meerderheid van den Senaat, wier leden slechts 55 stemmen aan het voorstel gaven, terwyi er meer dan 200 tegen stemden. 'Jndertusscheo zit de generaal op zyn ge mak te Brussel, en heeft er zich toe geleend, op een schitterende soirée by den Brusselschen afgevaardigde Somzé reclame voor dezen te maken. Minder kiescb was het van dezen afge vaardigde, dat hy Boulanger bracht in een kring, waar de aanzienlijkste bewindslieden van België tegenwoordig, waar zelfs de ver tegenwoordiger der Fransche republiek ge- noodigd, maar gelukkig niet aanwezig was. De geruchtmakende man heeft met den Bonapartistischeu pretendent, prins Victor, samenkomsten gehadmen beweert zelfs ver scheidene en leidt hieruit af dat de heer Bou langer, in weerwil van al de liefde, die hij voor de republiek zegt te koesteren, wel eens oogmerken kon koesteren, welke voor de zoo geliefde republiek noodlottig konden werken. De instructie tegen den ex-generaal zal hierover ongetwijfeld het noodige licht doen opgaan. De Fransche Kamer van afgevaardigden zal spoedig een buitengewone wet te behan delen hebben, namelijk de erkenning van de feestdagen der tentoonstelling en van de ge dachtenisviering der revolutie als feestdagen, derhalve als Zondagen. Dat het een dure ler voor de Paryzenaars zal wezen, begreep regeering, toen ze eenigen tjjd geleden ver ing der traktementen van eeu groot aantal 5ojjere en lagere ambtenaren voordroeg. Maar bovendien, het aantal dagen, waarop niet zal gearbeid worden en waarop de handel zal stilstaan, met eenige te vermeer deren, getuigt niet van diepe wijsheid. Het bezadigde Journal de» Dibats heeft dan ook reeds een krachtig woord tegen het wets ontwerp doen hooren, dat echter misschien weinig baten zal; de Franschmau denkt nu eenmaal luchtig over vele zaken, en eerst onder in den zak vindt men de rekening. Mede getuigt hst van weinig wijsheid, dat de regeering den erfprins van Monaco, die zijn eenige inkomsten en zij zyn ruim deze trekt uit de speelbank te Monaco, tot officier van het legioen van eer benoemde. Terw'y'l overal elders die schitterende holen van ellende worden geslotenwordt hier een vorstelijke houder van een speelbank tot ridder geslagen. Is niet de waarde van het legioen van eer reeds tamelijk gedaald door den handel, dien een Wilson er in dreef? Moet het zoover komendat een eerlyk man haar decoratie weigert? Het sch'ynt zoo. De arbeidswet is door onze Tweede Kamer eindelijk afgehandeld en na tweede lezio'g aan genomen, Wie het nog niet wist, heeft thans de kennis opgedaanhoeveel moeite het kost een wet tot staüd te brengen. Hoewel door de aanneming van sommige amendementen de wet veel van baar bekoorlijkheid heeft ver loren, haar lezing geeft toch aanleiding tot dankbaarheid, Zjj strekt haar beschermende hand over duizenden uit. Wie al dat goede niet zagis de afgevaardigde van Schoterland, die alleen tegen stemde. Misschien zal z'yne houding sommigen de oogen openen voor het streven van hem en de overige leiders zijner party. Dat is te hopen. SCHIEDAM, 13 April 188». De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen van H. M. de koningin, in naam des konings, bet hof den lichten rouw zal aannemen voor den tijd vafl zeven dagen, ingaande Zaterdag 13 dezer, wegens het overlyden van H. K. H. mevrouw de hertogin van Cambridge. Stct Daartoe door den Raad van State, krachtent art. 45, 2°. der grondwet, waarnemende hel koninklijk gezag, gemachtigd, heeft de minister van buitenlandsche zaken op 11 dezei in ont vangst genomen de terugroepingsbrieven vAd den heer Mitilinéo, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M, dan koning van Rumenië by het Nederlaodsche hof. {Stct.) 8taaUllad no. 37 bevat een besluit van den Hen April, bepalende het t'ydstipwaaicpdfl dienst van de iugeljjfden by de militie te land der lichting van 1883 en van de ingei'y'fdsd by de zeemilitie der lichting van 1884 eindigt. Het eemg artikel luidt: »De dienst van de iogelyfdeo by de militif te land der lichting van 1883 en van dein' gelyfden by de zeemilitie der lichting van 1884 eindigt op 30 April 1889, voor zoover op diea dag bun diensttijd reeds zou zyn geëindigd, ware deze niet verlengd by de aangehaalde wet van 7 Augustus 1888 Staatiblad no, 124)". Door den minister van oorlog is bepaald dat de Israëlietische militairen in de gelegen, beid moeten worden gesteld, bet Paasclifeest ten hunnent te kunnen vieren, en weldoor ben, die in huone garnizoensplaats tehuis behooren, op de feestdagen vry vau dienst to stellen, aan hen, wier betrekkingen elders wonen, verlof te verleenen van 15—24 April, en degenen, die met den laatsten April aan* spraak op groot verlof krijgen, reeds den 12a April met onbepaald verlof te zenden. Gedurende de maaod Maart ji. hebben de rijksmiddelen ongeveer 1/4 millioen meer op gebracht dan in dezelfde maand van lu-t vorig jaar, nj| f9 934 975.21 tegen f9 687 177 57, eene uitkomst welke natuurlijk zeer van in vloed is op het eindcijfer van de middelen over het met Maart afgeloopen eerste kwartaal, Dit wjjst f 446 000 meer aan dan het galjjke tjjdvak van 1888. Aan directe belastingen werd in het eerster kwartaal minder geïnd f 198000, terwijl in geljjke negatieve richting zyn gebleven de waarborg op de gouden en zilveren werken voor f 4000, de domeinen met f 46000, de rjjkstelegrafen f 7000 en de staatsloterij f34000. Hooger in opbrengst zijn geweest de -echten op den invoer f8000 en degezamen* ljjke accijnzen f 295 000, waarvan de suiker

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1