*f 120000 rente en rekent men geen afschrij ving, dan beeft ze per branderij gewonnen f64000 Öf- 11050. Intusschen ia in dit cijfer begrepen wat ze ais graanhandelaar, mouter, gisthandelaar en rectificateur heeft verdiend; daarentegen ia er reeds de vaste belooniDg der directie afgenomen. Het scbynt ons toe dat deae uitkomst alweder gunstiger is dan die van onze branderijen, Omier ongunstige prijsverhoudingen beeft de fabriek bevredigend gewerktde productie neemt sterk toe en voortdurend tracht ze naar verbeteringen. Dit moge voor Schiedam een aansporing syo om niet stil te zitten. De winst onzer Delftsche mededingster ia belangrijk kleiner dan 't vorige jaar en niet zoo groot, dat ze ons den moed behoeft te ontnemen. En er zijn verblijdende en hoop gevende tee. kenen voor onze industrie. De prijs van ge zonden moutwijn was in 1888 f 1.67 en in Jan.Maart 1889 zelfs f 2.10 hooger dan die van ruwen spiritus. En vooral de Schiedammers beginnen weder te teer- ken in hun vak en te streven naar ver betering, getuigen de pogingen om Weener gist te maken. De overtuiging heeft veldge wonnen, ja ss zelfs vry algemeen geworden, dat vakkennis noodzakelijk ie voor den bloei ODzer fabriekendat dier kennis maar al te geer ontbreekt en dus naar middelen moet worden omgezien om ze te verschaffen. De branderyschool, die thans in 't stadium van voorbereiding is, kan 't begin worden vbd een hernieuwden bloei onzer gemeente. Ze heeft het s waar in den gemeenteraad, en vooral by 't dageljjksch bestuur, niet dadelyk die warme sympathie gevonden, die ze verdient. Maar ondenkbaar achten we het, dat verlichte mannen zoodra aan bezwaren van wette- ljjken aard enz. is tegemoet gekomen niet mat hart en ziel zouden medewerken, waar 't de bevordering van kennis en ontwikkeling geldt. j T« meer, omdat deze rechtstreeks ten goede komen zal aan de stoffelijke welvaart, en wel 'yep alle ingezetenen. Waar 't zulke belangen geldt, zullen ze tegen een jaarlyksche uit- 'gave van f0,12 per inwoner wei niet opzien. Het is waar, dat er verschil van gevoelen bestaat over de toifte van uitvoering van het plan, en menige goede, door alten gewenschte zaak ging verloren in gekibbel over 't te kiezen tytteem, dat dan toch altyd een onder» geschikt punt blijft. Organisatie door de ge meente of door particulieren? Voor beide stelsels ia wat te zeggen. Maar nu organisatie door particulieren reeds beproefd en miilukt is en er een voorstel aanhangig is, dat bij aanneming de zaak verschaft, daarentegen bjj verwerping ze geheel onzeker maakt, nu vertrouwen we dat onze vertegenwoordigers over klein® bezwaren zullen weten heen te •tappen ter wille van een groot doel. Hedenmiddag ten twaalf ure werd door burgemeester en wethouders ten raadhuize aanbesteed de levering van bouwmaterialen voor 1889 in acht perceelen. De volgende inschrijvingen kwamen daarvoor in: Perceel I, 125.000 stuks vlakke waalstraat klinkers, wed. J. G, Van Kujjk te Zalt- Bommel, f 12.25; N. Ter Windt te Nijmegen, f 12.34; Van Lange en Burgers ie Lobith, f 12,54alles per 1000 stuks. Perceel II, 2QQ0 M3 zuiver scherp rivier zand, G. Snoey Az. te Krimpen a/d. IJsel, voor f 0.63 per M3. Perceel III, 350 meter Escaussijoschsteeneo trottoirbanden, Société aoonyme des Gres et Marbre te Yvoir, f2.18; E. Van de Wall te Botterdam, f2.21Vs; O. Van Doi p te Rotter dam, f2,28; H. J. Bosman te Rotterdam, f2.29; Van Noorden en Schwerzel te Rotter dam, f2.30; P, Janssen te Roermond, f 2.37 L- Golfia te Luik, f2 93: alles per M. Perceel IV, 125000 stuks keien van Ben Ahm of Grêskeien van de Ourthe groot 0.16 M- X 010 M. eo 5000 stuks als boveu, doch J groot 0.24 x 0.10 M«, F. Engere te Amster dam, de kleine Greskeien van Dinant f 85,50, de groote f 428,25; Jan Bosman te Rotterdam; Grêskeien, de kleine f 50,30, de groote f88.95; R Janssen te Luik Ben Ahinkeien, de kleine f66.24 en de groote f99.36; L. Goflïo te Luik, Ben Ahinkeien, de kleine f 68.50 en de groote f 102.60, alles per 1000 stuks. Perceel V, beslagen eiken houten palen te zamen 40 stuks van verschillende lengten, O. Mol te Breda, voor f 1139; P.Giesen te Breda V00r fil88' Ku«k Staal te Breda voor l"'L5 H. L. Giesen te Doesburgh voor H. F. ran den Eerden te Bokstel voor f1354; G. J. Garsen te Zutphen voor f 1477,91F. W. Van der Eist Sc Co. te Schiedam voor f 1499; K. Van der Torren Jz„ te WaddinXveen voor f1618; T. Langeveld Sc Zo,, te Amsterdam voor f 1636.45. Perceel VI. Wezelscb eiken ribhout en gerechtkaote Rijosche eiken delen, C. Van Hoeken, te Zoeterwoude,voor f 188.60; P. Gie- 800, te Breda, voor f207; H. L.Giesen, te Doesburgh, «oor f 218; W. Mol, te Breda, voor f 244; F, W. Van der Eist Co., te Schie dam, voor f247; K. Vao der Torren Jz., te Wsddinxveeovoor f 250T. Langeveld Zn., te Amsterdam, voor f260. Perceel VIL Varen tengels, koperwjjksche grenen enkele en dubbele latten ruiflatten en ribben. K. Van der Torren Jz.te Wad- dinxveen.voor f509; F.W.Vaa der Eist Co,, te Schiedam, voor f592; en Perceel VIII. 100 M' steenslag van natuur lijken steen uit de groeven van Queoast, Lessinesde Ourthe- of da Bazaltgroeven. »Société auonyme des Gres et Marbre", te i voirvoor f 458; Bazaltmaatschappjj te Rotterdam voor f 5.^3; Kloos Van Lim burg, te Rotterdam, Quenast, voor f5,53; Van '.oppen hogen Co., te Utrecht, Quenast f 5.65 en bazalt f6.25; H. J. Bosman, ta Rotterdam, voor 16.40, riles per M\ Door burgemeester en wethouders zijn to gewezenperceel II aan G. Snoei; Az. Krimpen aao den IJselperceel V aan G. Mo! to Bredaperceel VI aan C. Van HoekeuW Zoeterwoudeen perceel VII aan K. Van d'ef 1 Torren Jz., te Waddioxveenterwyl de gun ning der overige perceelen werd aangehouden ten einde de inschry vingen met de gezonden; monsters te vergelijken. De Schiedamsche kunstvereeniging zal in het begin van Mei a. s. een driedaagsche ten toonstelling houdeD van hetgeen door bare leden sedert de laatste tentoonstelling harer werken werd vervaardigd en van bijdragen, welke baar door etadgenooten die daartoe werdeo uitgenoodigd, uit hunne verzamelingen welwillend werden aangeboden. De t .ollaodsche IJzeren-Spoor weg-Maat schappij aal ter gelegenheid van Paschen retour-biljetten verkrjjgbaar stellen, geldig voor 4 dagen. nl. van Zaterdag 20 tot en met Dinsdag 23 April. Door de politie'te Delft is hedeo, op verzoek van die te Schiedam, onder Hof van Dellt aangehouden de dienstmeid M. A. Van 't H„ verdacht van zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Naar Bet Vaderland verneemt, moeten b|j de regeeriug in bewerking zijn een wetsont werp tot afschaffingder Noordzeekanaalgelden, en een wetsontwerp, waarbjj ooder naasting van den Ryuspoorweg het gansche Neder- landsche spoorwegnet ter exploitatie wordt overgedragen aao de Bollaodsche spuorweg- maatschappij en de Exploitatie-maatschappij, tegen jaarlijksche uitkeering van een winst- aao deel aan deo staat. «-0 De Werkmanthode schryft over de arbeids wet: »De hearen hebben er trouw voor gezorgd dat het ontwerp, zooveel maar even mogelijk vras, aan bestaande toestanden, en vooral bij de groot-industrie geldende gebruiken aansluit. De fabrikanten en groote industrieelen behoeven zich niet ongerust temaken. Zij zoudan er nooit beter hebben kunnen afkomen. Daarvoor hebben de anti-liberalen, geholpen door enkele libera- len(?), trouw gewaakt. Waarlijk, indien er nog een bewijs noodig was, dat deze vertegenwoor- diging niet is wat zij behoort te zijneen beel tenis des volks, dan is het roet de behandeling van dit wetsontwerp geleverd." Met onzen invoer van levend vee id Enge land staat 't nog altyd op losse schroeven; dan op deze, dan op gene wyze wordt er aan getornd. De zaak is, zooals men weet, in dit stadium, dat de regeering zou weoscben dBt een onderzoek naar den toestand vao ons vee ingesteld werd door afgevaardigden van de Engelsche landbouwmaatschappjj. Hoewel alanghobbenden ten onzent reden hadden om ongerust te wezen over de onpar- tydigheid van een dergelyk onderzoek, schynt de zaak een anderen loop te zullen nemen, welke evenwel ook vab bedenkelyken aard is. De ngelsche land bouwmaatschappij ver gaderde Dinsdag en besloot de uitnoodiging der regeering, om personen naar Nederland te zenden, ten einde zich van de voldoendheid der maatregelen ter voorkoming van invoer van veeziekten te overtuigen, niet aan te nemen; doch zy stelde voor, de inwerking treding van de verordening van Juni tot 1 September uit te stellen, ten einde ondervinding te verkrygen van de vol doendheid der maatregelen in Nederland en het gevaar van veeziekten op de tentoonstel ling te Wiodsor af te sluiten. Voorts deed zjj het voorstel om de bestaande wetten op dit stuk te verscherpen. (tf, Wê j jy j Nu de afdoening van regeeringszakeo weder hareo gsregelden loop heeft, zal spoedig een begin kunnen gemaakt worden met den aan eg vac electrische geleidingen tusscben s-Gravenhage eenerzijds en Amsterdam en Rotterdam aan de andere zyde. De heer A. A. Bekaar, ingenieur van den waterstaat, door de regeering belast met het onderzoek van fabrieken en werkplaatsen in de zuidelyke provinciën van ons land, is thans werkzaam te Rotterdam. Volgens de Beraer Bund heeft de Neder- iaodsche regeering zich bereid verklaard ter deelneming aan de internationale conferentie betreffende Werklieden-bescherming, waartoe de Zwitsersche bondsregeering verscheidene staten heeft uitgenoodigd. De verklaring was gedagteekend 13 dezer, ea volgens de Bund was er tot Dinsdag nog geen antwoord van een der andere uitgenoodigde regeeringen ont vangen. Dinsdagavond werd te Rjjsoord een ver gadering gehouden van deputaten der anti- revolutionnaire kiesverenigingen in het kies district Ridderkerk. Met algemeene stemmen werd tot caodidaat gesteld voor de Provinciale Staten mr, C. J. A. Bichon van IJaselmonde (neef van den aftredeoden heer Bichon), advo caat te Rotterdam, die zich de caodidatuur heeft laten welgevallen. Daarna trad de heer mr. Tb. Heemskerk voor meer dan 400 toehoorders met een voordracht op. Onder den naam Burgerplicht is te Roon eene 'iberale kiesvereniging opgericht; zy heeft tot candidaat gesteld voor de Provinciale Staten den heer mr. J. D. A2, Van Blomroe- stein, burgemeester van Charlois. De afdeeiing Oostvoorne der centrale kies- vereenigiog Voorne eo Putte" te Brielle heeft met algemeene stemmen tot candidaten voor de Proviociale Staten gekozen de heeren mr. H. Ph. De Kanter, te Brielle, en J. S. Korteweg, te Heenvliet. Te Zoetermeer z'y'n van anti-rev. zy'L candidaten voor de Prov. Staten gekozen de- heeren: C. J, Van der Oudermeulen (aftr.)- an A. Visser te Zoetermeer, in plaats van den heer mr. P. L. F. Blussé (aftr.). De R.-k. kiesvereniging Hecht en Orde te- Leiden heeft tot candidaat voor de Provinciale- Staten gesteld den beer mr. B. M. Bahlnmon, fid van de Tweede Kamer. Door de lib. kiesvereenigiog Burgerplicht"' te Zwammerdam zyn tot candidaten voorde i'rov. Staten gekozende heeren J. D. v. d. Acker en K. N.Heugeveld, beiden te Hazers- woude. mstreeks het einde dezer maand zal van wege de afdeeiing der centrale vrijzinnige kijavereeniging t« Maasland eene opeobare- kiezersvergadering worden gehouden, waarin- door mr. H. P. De Kaoter van Brielle het woord zal worden gevoerd. De bevolking van Zuid-Holland bestond op 4 Januari 1889 uit ,154 753 mannen en 488 742 rouwen, totaal 943 495 tegen 927 209 op 1' Januari 1888. Zij is in den loop vao 1888 toegenomen met 7496 m. en8790vr., totaal 46 286. De bevolking der voornaamste steden was op 1 Jan. 1889: Rotterdam 197 722r 's-Gravenhage 153440, Leiden 46 379, Dor drecht 31729, Delft 27997, Schiedam 25428, Goude 19 808, Kraiingen 15701, Vlaardin- geu 12 299, Gorioehem 11 784, Sliedrecht 10133. In het eerste kwartaal van dit jaar zjjtr langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 907 Btoom- en 90 zeilschepen, totaal 1003, tegeo 843 stoom- en 88 zeilschepen, totaal 931 in hetzelfde tijdvak aan 1888. Naar zee vertrokken in dien tijd 891 stoom- en 10O* zeilschepen, totaal 991, in het le kwartaal van 1888, 818 stoom- en 103 zeilschepen, totaal 921. v Vergeleken met hetzelfde tjjdperk van het- vor ig jaar, velt er dus in de afgeloqpen maan den eene vermindering in scheepvaartbe weging te bespeuren van 142 schepen. Aan burg. en weth. van Rotterdam is een adres gericht van den volgenden inhoud: Aangezien het beursbezoek op den Goeden' 'ijdag van jaar tot jaar verminderd is, terwijl de enkelen die nu nog komen, ook gaarne weg zouden blijven, omdat er dien dag toch nage noeg geen zaken gedaan worden; aangezien evenals vorige jaren de effecten handel sluit en dien dag geen noteeringen geeft,, ienvijl ook de bankiers sluiten en nu dit jaar bij de vereeniging van den koffiehandel besloten is, ook op den Goeden Vrijdag geen noteeringen te geven tangeden dit toongevende lichamen zijn, waar" ZJch niet alleen de graanhandel, maar zeker" ook de handel in het algemeen gaarne bij aan sluit, vooral wanneer U.Ed.Achtb. door bet offici eel sluiten der beurs daaraan tegemoet komen hebben wij de eer, naar aanleiding van een en ander U.Ed.Achtb. te verzoeken op den Goe den Vrijdag de Groote Beurs van koophandel! officieel gesloten te houden. (Was get.) Het Bestuur van het comité van graanhandelaren Ie Bot lm. Behalve de reeds vermelde f2000, heeft: ï?yIer» prof. Donders ook zyne bibliotheek aan* het gasthuis voor ooglyders te Utrecht ver maakt. Volgens de Zutph, Ot. is aan den heer Jan- W. F. Brandts Buys te Zutfsn door de- regeering eene subsidie verleend tot voortzet ting zyner muzikale studiën in bet buitenland,- De werkstaking in de zauderjj van de Hol- laedsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij aaa- den Zwaluwenberg ouder Hilversum nab« IMaartensdyk is van korten duur geweest- Dinsdag hebben de meeste arbeiders bet»- 'I t

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2