aemengde Berichten. De genera&l-majoor Deo Beer Poortugael benoemd tot commaodaot in de stelling Amsterdam. De kiesvereeniging »Burgerplicht" te Vlaar- dingen heeft in hare gisteravond gehouden bijeenkomst met algemeene stemmen tot can- didnten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten geproclameerd de heeren P. R. Dinge- mane van de Kaeteele en P. F. L. Waldeck. De kiesvereenigiog sVaderland en Koning" te 's-Gravenhage, die gisteren bijeengekomen was tot het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten, heeft met geringe meer derheid van stemmen besloten die caodidaat- stelling te verdagen, Waarschijnlijk wil de conservatieve vereeniging zich naar de candi- daturen der aoli-revol. en ïk-k. kiesvereni gingen regelen. De heer I. Noordzij te Gharlois, die in ver schillende gedeelten van het district Ridderkerk candidaat was gesteld voor de Prov. Staten verzoekt deo kiezers dringend geene stemmen op hem uit te brengenmaar eenparig te stemmen op den heer oir. J. D. M. Van Blommesteiuburgemeester van Charlois. De vrijzinnige kiesvereeniging te Leiden ver gadert Maandag aanstaande tot het stellen van drie candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Op de candidatenl'yst komen slechts da namen voor van mr, J. T. Buys, dr. E. F. Van Dissel en mr. H. A. Neebdie zich allen bereid hebben verklaard de candidatuur te aanvaarden. De kathol, ceotrale kiesvereeniging te Kat wijk heeft voor het district Leiderdorp ais Candidaat voor de Prov. Staten gesteld den heer baron Van Heemstra. Het AT. e. d. D. deelt mede dat de raad van administratie van de Hall. spoorwegmaat schappij besloten heeft het gouden jubilé niet met feesten te vieren, daar de dienst niet zou toelaten dat de meeste beambten daaraan .deelnamen. Op de algemeeue vergadering van de jNederlandsche Gymnastiek-Onderwyzera-Ver- eeoigiog" gisteren te Rotterdam gehouden werden als leden vao bet bestuur herkozeD de heeren E. De Jong en A. B. Meilink, en Utrecht als plaats voor ria volgende aigemeene vergadering gekozen. Tot leden der commissie van redactie van het uit te geven jaarboekje tot de uitgave waarvan in deze vergadering besloten werd, zyn gekozen de heeren Blom, Meilink, Kok, PfafT en Van der Boom. Het comité tot waarneming der belangen van de houders van 5 pCfc. obligatiën der ^Swedish and Norwegian Railway Company ^united" heeft den heer R. A. J. Snethlage, spoorweg-ingenieur te 's-Gravenhage, opdracht gegeven, op de plaats zeive een onderzoek in te stellen Daar den toestand en de vermoede lijke rentabiliteit der onderneming. De heer Soethlage was voorheen ingenieur le klasse bij de staatsspoorwegen op Java, was werk zaam by da opname van den spoorweg naar de Ombiliënveiden op Sumatra's westkust en laatstelijk hoofdingenieur by de Zuid- afrikaansche spoorwegmaatschappij. De heer Soethlage zal waarschijnlyk reeds den 5den Mei a. s. naar Lulea vertrekken. De onderstaande circulaire, welke wy om de curiositeit raededeeleo, werd door verschei dene stadgenooten uit Bremen ontvangen. Aan den heer1 De genegen geonderteekende neemt de vryherd Zjrne eigen uitgevondene methode tot toebereiding van den fynsten granen-gest voor hakkersen luikerbakkers in U. Ed's gunst aantebevelen. Uit JOO pond graanen kann een ieder leek ofonin- gewyde zonder zonderlinge inrichting 80-— 90 poind prima grannen-gest en wel zonder byvoe- glng van aardappelen meel fabriceeren. De gest bezit de beste hvedanigheden die een bakker mag eischen, hy houdt tien en meer drif ten uit en werkt geheel uitstekend in den oven. Yoorts bezit hy eene fjne, heldere, witte kleur en reukt zeer aangenaam, gezond en krachtig, hot gebak wordt groodt en smaketyk. De gest prest zich veel beter dan iegelyk ander prei- gest en is dien ten gevolge tot vermengen met anderen presgest uitmuntend. Na zoodanige fabri catie geen alkobol getrokken wordende, is de fabricatie volstrekt van impost. Uitdruekkelyk wensch ik U Ed aanmerking te nemen, dat U door myne recepten groot voor deel zult hebben, al wegens de aooge schatting die U by dubbel bedryf voor het feest moet betalen om U veel geest te verschaftendu hebt U geen dubbel bedryf noodig, U nemt myn recept ter hand, werkt na hetzelve en hebt binnen 24 uuren hoogfynen, dikken droogen gest in Uw loutervat, die U na vrye verkiezing met den geest in Uw bedryf gewonnen zynde kunt vermengen. De gest is enorm goedhoop. De mengelproces gaat voor zich overeenkomstig met de by Uwe tegenwoordige wyze, nog eenigzins sneller. Om U van de mogelykheid van myne beweringen ennige inlichting te geven, verklaar ik dat de koren soorten door middel van scheidkundig proces in fynsten gest kunnen worden veranderd. Eene quantiteit goed bokkers tarwe meel woordt wade daartoe gebruikt. U kunt binnen korter tijd meerdere duizend pond van dezen gest maken, zonder van het stoobery bedryf afhankelyk to we.,"n. Eene kleine proof kan U reeds metlGO pen-i koran nemen. Duurbaarheid van den gest 34 weeken garandeerd. Als een tweed recept zou ik U. Ed. mijne bi uitstekenheid goede gisting inrigting to regel matige uitwinning van 1445% pnma reinen gest en 1415% prima alkohol aanbevelen, an mogt ik gaarne deze inrigting^ in nog meerdeere stookeryen invoeren. Dezelve is volstrekt gewis en zeker, doarby veel ligter en met minder op lettenheid, moeite en arbeid uitvoerbaar dan iegelyk ander inrigting. Jeder stockersknecht kann na myne beiden recvpten zonder moejelik- keid werken. j Dewyl zich myne uitwinding door overneming van eene directeurplaats in een spiritus-of pres- gestiubryk niet genoegzam betaalcaar maakte en ik niet in bezit van fondsen was, van aene stookery to vestigen, kreeg ik aanleiding om j myne uitvinding te verkoopen, en verzoek ik U in Uw eigen belang, alhoewel men den aanpryzin- gen van eene nieuwe uitvinding met wantrouwen te gemoetziet, niettegenstaande alle vooroordeelen eene proof te nemen, want U. Ed. zal door den goeden uitslag verrast zyn. Beide recepten kosten 250 francs, enkele be trokken 150 francs. Na inzen van het bedrag dadelyk oprechte uitvoering en dadelyk franco toezending der recepten. Op wensch per naneming. <Jk verzeken stelligen uitslag. Jk heb de eer met hoogachting te zyn Uw. Eps. (volgt de onderteekening.) Een lofielyk voorbeeld ter navolgiog gaf een fabnkant te Leeuwardendie al zjjoe werk lieden en de mau heeft er nogal eenige pensioen verzekerde zonder eenige opoAe- ring van hun zyde. De uitdrukking zal zyne werklieden" is echter met geheel correct, Zy moet eigenlijk luiden: allen op een na. Dia éene namely k was niet bereid de man moet sterk aan de sociaal-democratie doeo de verlangde opgaven van naam, voornaam en tyd van geboorte te verstrekken, zonder te weten waartoe ze zouden dienen. Hy wist niet of hy er wel toe verplicht was, zou er zich nog eens op bedenken, enz. En of men hem al beduidde dat zoo iets meermalen gebeurde, dat zulk een soort van vragen in deo regel door ieder beantwoord worden, het hielp niet, by zag de verplichting daartoe niet in. De patroon sloot dus de verzekering voor al zjjne werklieden.... op éen na, waarvan hy de gegevens miste om tot handelen te kunnen overgaan. Dat de werklieden met dankbaar heid doze goedgunstige verzekering aanvaard den, en de éen leeljjk op zyn neus keekdat laat zich deuken. (P. 0.) Een slimme oplichter slaagde er dezer dagen in, de firma Deumer- Cramer te Utrecht een rijwiel met toebehooren te ontfutselen. Een jongmensch van beschaafd, fatsoen lijk uiterlijk kwam den winkel binnen en vroeg of men daar rijwielen herstelt. Op het beyestigend antwoord verhaalde hg te Arnhem by zijn oom baron Nagel gelogeerd te zyn geweest, waar door het achteruit- zetten van een rijtuig in den stal zijn rij wiel zeer beschadigd was. Den volgenden dag zou oom dit wiel komen brengen, om het te hersteilen eo tevens wellicht over het aaoschafieo van een nieuw wiel te spre ken. Iotus8Chen bezichtigde hy eenige rij wielen en kosturoe3, die in den winkel ge reedlagen en koos een kostbaar sportkos- tuum uit. Hy slaagde er in, zulk een kos tuum niet alleen machtig te worden, maar ook een wrover" ter waarde van f 200 te lee- nen. Daar het jongmeosch niet terugkwam, werd de politie van het geval kennis ge geven. Deze stelde een onderzoek in, waar uit bleek dat de oplichter niet aan het opgegeven adres woonde, maar in het Métel JBellevut zyn intrek had gehad en daar zyn kostuum aangetrokken en gegeten had. Hg was iogeschreven onder den naam van Eduard Quack en had zyn uitgetrokken kleederen achtergelaten, liet kwam den heer Deumer-Cramer voor dat hij een Duitsch accent badwellicht is hij dus reeds over de grenzen en zal moeilijk op te sporen zyn. Volgens een nader bericht ie het Woens dag aan de Amsterdamsche politie getukt den sportsman aan te houden ten huize van den rywieien-handelaar Ëoekholdt, alwaar hy zich met een vriend vertoonde, om een tweede Safety io bezit te krijgen. Het is Dog niet bekend waar bij het gestolen wiel heeft gelaten. De oplichter is thans te Utrecht in arreat. De bevolking der provincie Groningen be stond op 1 Jan. 1889 uit 136.621 mannen èn 139.431 vrouwen, totaal 276.052, tegen 273.524 op 1 Jan. 1888. De bevolking ver minderde met 1289 door het verhuizen naar elders. De bevolking van Drente bestond op 1 Jan. 1889 uit 67.866 mannen en 62.342 vrouwen, totaal 130.208, tegen 129.153 op 1 Jan. 1888. De bevolking van Gelderland bedroeg op 1 Januari jl. 258,763 mannen en 252,510 vrouwén, te zamen 511,273 zielen. Zy was in 1888 toegenomen met 3744. genoeg bljjkeo wat en of er iets gedaan is. Men heeft betaekenis gehecht aan hel feit dat spreker by zyne komst in de Kamer zitting beeft genomen aan den kant der liberalen, maar hy moest toch ergens zitten. Aan de rechterzijde was geen plaats meer. Men geloove hem gerust, als hy zegt zoo min van de libe ralen als van de clericalen iets tot welzjjn van het algemeen te verwachten. Dit is niet geheel de schuld der personen die deel uit maken van de Kamer, maar gedeeltelijk van bet parlementaire stelsel, dat echter een uitwas is van het liberalisme. Spreker ging daarop na de resultaten van dit zittingjaar en het aandeel door hem in de beraadslagingen genomen, en wees op den onwil dien hy met zijne voorstellen by allen ontmoet heeft, liberalen zoowel als clericalen, Zyn ontwerp tegen de gedwongen winkel nering werd natuurlyk afgekeurd. Maar in- tusscheo is het niet in behandeling gebracht, en er is ook geen nieuw eo beter ontwerp ingediend. Eventueele herhaling van werk staking in de veenstreken met al het daaruit voortspruitende onheil komt dus neer op bet hoofd der regeering. Zyn strijd tegen de verlenging van het bankoctrooi, een der grootste schandalen en der grofst denkbare beroovingen van de ge meenschappelijke kas ten bate van eenige rjjks aandeelhouders, heeft tot geen uitkomst ge leid. De drukkende belastingen op de eerste levensbehoeften, waarvan' de afschaffing met name door de liberaleD in uitzicht werd ge steld, is gebleven geljjk zy was. Eene poging van spreker om bjj wyze eener motie de liberale party althans kleur te doen bekennen in deze aangelegenheid, vond geen steun. Het bleek zonneklaar dat het ook hier geen ernst was met de gedane beloften. Verder bepleitte spreker de invoering eener progressieve inkomstenbelasting, als het eenige middel om het volk van den overraatigen druk waaronder het gebukt gaat te bevrijden, en riep ten slotte de neringdoende burgery toe, zich aan te sluiten by de arbeidsparty, om met vereende macht zich aan de over- beersching der bezittende en machthebbende klasse in dan staat te ontworstelen. De Parijieho correspondent der Standard waar schuwt vreemdelingen, die do tentoonstelling zullen bezoeken, tegen de menigte valsche of onwettige gouden en zilveren munten, die in Frankrijk in omloop zijn, en geeft den raad, een aan bijna elke kiosk verkrijgbare lijst te koopen, waarop alle muntstukken, die in Erankrijk gelden, zijn aangegeven. Delft. De gemeenteraad beeft, met in trekking van het raadsbesluit van 2 April jl. nopens de vervulling der betrekking vaD direc teur der H. B. S„ thans bepaald dat eene oproeping zal plaats hebben voor een leeraar in de Ned. taal en letterkunde, tevens direc teur,' op eene bezoldiging van f 3000, aange nomen. t Door dit besluit kan alzoo geen der tegen woordige leeraren in aanmerking komen om tot directeur te worden benoemd. Amiterflaa. In eene openbare vergade ring der kiesvereeniging ^Middenstand" trad gisteravond de heer F. DomelaNieuwenbuis op met eene rede, getiteld: Een jas r in het land van belofte". Gelyk Mozes het de Israëlie ten deed, zoo heeft de liberale party het Neder- landsche volk 40 jaar lang door de woestjjn doen dolen, maar met dit/onderscheid, dat Mozes de zijnen eindelijk bracht io het beloofde land, terwijl wy met de liberalen steeds terecht kwamen in een laod van beloften die niet gehouden worden, want aan beloften was nimmer gebrek, vooral niet ais de verkiezin gen op til waren. Ook hst thans geëindigde zittingjaar is met een rijkdom aan beloften begonnen, maar uit een terugblik zal duidelijk De keizerin van Oostenrijk heeft, zegt men, de schulden van haar zoon betaald. Deze bedroegen ruim 5% millioen gulden. Uit Weenen wordt het overlijden bericht van Baltazzi, den oom van barones Vetsera. Baltazzi stierf te Meyerling aan een wond in den buik, die hij, naar men zegt, kreeg in een duel met- .den kroonprins, of met diens adjudant, graat Hoyos» Een ijselijke misdaad heeft de gemeente Cam- penhout (Belgis) in opschudding gebracht. Een twist was ontstaan tusschen een man en zijnen zoon. Deze laatste, tot uiterste woede gebracht, nam eene bijl en kloofde zijnen vader hot hoofd in tweeen. De moordenaar heeft zich gevangen- gegeven. Het hof van Burgos heeft den pastoor van Zangandez, die zijn dienstmaagd had vermoord, tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld en tot het betalen van eene som gelds aan de moeder van zijn slachtoffer.. Vijf meisjes, die haar belijdenis hadden gedaan, gingen een uitstapje maken op het meer van Wallenstadt. De boet sloeg om en vier der meisjes verdronken. Waar de scliah van Perzië te Parijs logeere» zal, is een vraag, welke nog beslist moet worden.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2