llilif, Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. vicaris-generaal van hat bisdom Madrid, secre taris van het katholiek congres, zich Don derdag jl. in zyn toespraak in de kathedraal allerheftigst heeft uitgelateo, door, van den toestand des pausen sprekende, o. a. te zeggen het grootste schaodaa', hetwelk de geschiedenis geboekstaafd heeft, is, dat de paus onderworpen ia aan een mindere, OOBÏESBUK. De Wiener Abendpesl spreekt de loopenda geruchten omtrent den toestand der keizerin tegen. Zij is door de ramp van Megerling diep getroffen, maar haar algemeene toestand ia sedert die gebeurtenis niet veranderd of jerslimmerd, RUSLAND. By gelegenheid van zijn huwelyk met prinses Alexandra van Griekenland zal de grootvorst Paul worden belast met tiet commando over de garde te paard, een der hoogste betrek kingen bij het leger. Onlangs is er een vlugschrift verschenen van deu bisschop van Cremona? getiteld: a>Rome, Italië en de wezenlijke staat van zaken". Dit geschrift, dat een pleidooi is voor de verzoe ning van den Heiligen Stoel met de Italiaan- sche regeering, is op den zlodex" geplaatst, en de bisschop heeft thans zyne onderwerping aan den paus betuigd en herroepen al wat hij in het veroordeelde boekje geschreven heeft, Openlijk heeft hy Zondag jl. vau den kansel dit te kennen gegeven. SPANJE. De bezuinigingen op de begroeting van porlog bedragen 2,610,000 peseta. AMERIKA. De poging tot het aanleggen van de stad Guthrie m Oklahoma is volslagen mislukt, PERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting tan 26 April. Da heer Kappeyne van de Coppello behan delde de quaestie wie bevoegd is tot het aan- 1 brengen der in Artikel 72 van de grondwet bedoelde noodige wijziging in bet formulier van afkondiging der wettea. Hy achtte zoo danige wijziging onnoodig, ook indien bjj da Afkondiging het koninklijk gezag door een gnder, in naam des Konmgswordt waarge nomen. Immers, de koninklijke waardigheid js daardoor niet overgegaan. De minister Mackay hield vol dat ook in dat geval bjj afkondiging de waarnemer van het konmkljjk gezag bevoegd iswijziging in het formulier te brengen. Aangenomen werden de ontwerpen tot be krachtiging van een provinciale heffing in Zeeland, tot wijziging der gestichtenwettot wijziging der accjjnzen op bieren en azjjnen tot wijziging van het invoerrecht op azyn, tot fsgeling der reis- en verblijfkosten der leden poelen lijdon... O, ik weet alles nogzoo best!" »0ij weet niet, hoe mij dit verheugt, mijn jieve," sprak hij, toen zij, bijna buiten adem van den haast, waarmede zij gesproken had, ophield SR de groots, schitterende oogen nog op hem gericht hield. »'t Verheugt mij daarom vooral, omdat wij nu sedert lang goede oude bekenden blijken te zijn, die elkaar in den geest nabij Warenwant, Elsje, schoon ik mij toen recht kinderachtig en onaardig jegens u gedroeg, toch heeft toen uwe voorkomendheid genoeg indruk op mij gemaakt, om altijd, als ik aan den veraf- lijnden broeder dacht, mij ook uwer te herinneren, hem veilig achtende, zoolang uwe verstandige, trouwe oogen hem bewaakten. En het blauwe dasje heb ik trouw bewaard; ik kan het u nog heden toonenschoon ik in de laatste dagen dikwijls op het punt heb gestaan, het dierbaar reliquio uit mijne kinderjaren te ver scheuren, omdat gij mij zoo koel bejegendet, terwijl Kaatje van het-eerste oogenbtik af aan {po vertrouwelijk mogelijk tegenover mij was." van de Staten-Generaal, tot beferachting eener overeenkomst met de gemeente 's-Hertogeu- bosch, tot onteigening van een weg voor bet ontworpen pontveer te Druten en tot bekrach tiging van kredieten ten laste der Indische begrooting voor 1889. De arbeidswet is de volgende wreek aan de orde. SCHIEDAM, 27 April 1889. De stad Antwerpen zal op alle Zondageo, van 7 Juli tot 15 September a. e,, haar 5e Bestendig muzikaal Festival" houden, waartoe zy alle muziek- en zaogvereenigingen van België en het buitenland uitnoodigt. Elke vereeniging kan voor hare deelneming den dag kiezen welke baar het best schikt. Er is een bedrag van ruim 4000 francs aan premiën uitgeloofd. De eerste premie is 1000 francs. Prospectussen worden verstrekt door den burgemeester van Antwerpen. Gisternacht beeft de voormalige millioenen- juffrouw, Jannetje Struik, in hare woniog, ten huize van den herbergier K. v. d. Werf te Apeldoorn, moeilyke oogenbhkken beleefd. Omstreeks twee uur in den oaebt is vol gens verklaring der beide bewoners, de tnil- lioenenjullrouw en zekere juffrouw K. v. d. Wei ff een man hare kamer binuengedrou- geo, gewapend roet een zwaar stuk bout, en dreigende met de woorden»Ik moet geld hebben of ik vermoord je 1" Toen hem dit niet verschaft werd, is bjj op Jannetje Struik aangevallen en heeft haar verscheidene bloe dige wonden toegebracht. Ook juif. K. wilde hy eeu hevigen slag op het hoofd geveo, welken zy echter oufweek, en kreeg nu een slag op den arm, waardoor dit lichaamsdeel zeer ge zwollen is. Er volgde nu eene worsteling, waaraan de komst van de oacbtjpahtie een einde maakte. De vermoedelijke dader en de verdere bewoners worden nauwletteud be waakt, en de olficier van justitie te Zutfen is van de zaak in kennis gesteld. Gisteren is door de rijkspolitie uit de pe- vangenis te Utrecht naar die te Groningen overgebracht Teunis Oskam, uit Tuil en 't-Waal, tot caoe gevangenisstraf van acht jareo ver oordeeld, ter zaka van mishandeling van zjjne echtgenoot?, welke den dood tea gevolge heeft gehad. Hy zal aldaar voorloopig zyne straf ondergaan. (£7. D.) Te Liessel (N.-B.) had een twintigjarige boerendochter de onvoorzichtigheid opder de wieken van den molen door te loopeo, toen deze in beweging waren. Het gevolg was dat het rechtergedeelte vau het hoofd geheel werd verbrijzeldhaar toestand is hopeloos. Te Wietmarschen heelt de knecht van een landbouwer op het Paaschfeest zooveel eieren gegeten, dat bjj zjjne gulzigheid met zyn leven heeft moeten betalen. zlk kan dit Kaatje niet nadoen," zeide Elsje, weemoedig het hoofd schuddende. »Maar ik wil toch mijn best doen om mij te beteren en trach ten weer goed te maken, wat ik bedorven heb," voegde zij er snel bij. uWeer goedmaken? Alles?" vroeg Hubert roet iets ondeugends in oog en toon, waarmede echter het rooddat zijn hooge voorhoofd overtoog, in tegenspraak was. »En zoudt gij mij zelfs den welkomstkus nog willen schenken, dien gij mij tot nog toe schuldig gebleven zijt?' Hij wilde haar zacht naar zich toehalen, maar nadat zij hem een ocgenbiik vol verbazing over het ongehoorde voorstel had aangestaard, keerde zij het hoogroode gelaat eensklaps van hem af. zO, doe dat niet!" fluisterde zij angstig. Dadelijk liet hij haar los. »Ik wilde u niet beleedigen, nichtje; vergeef mij de scherts," zeide bij, en 't was of ©en sluier zijn paa nog zoo vroolijk, open gelaat Bjj gelegenheid van bet huwelyk van Z. M. den Koning verscheen eene prachtuitgaaf der geschiedenis van het „Vorstenhuis van "Waldeck en Pyrmont". De oplaag daarvan is uitverkocht, eu daarom besloot de heer A. A, Vorsterman van Oyen tot een verbe terde en vermeerderde uitgaaf. Door nauw gezette bronnenstudiën, zooals die van den heer J, C. O. Hoffmeister en anderen, werd hjj daartoe in staat gesteld. Deze nieuwe uitgave, in klein octavo, behelst de wapens der verschillende takken van het Huis Wal deck en Pyrmont, het geslachtsregister, met eenige portretten, ook van den regeerenden vorst, onze Koningin, onzen Koning en ods prinsesje en al wat bjj een werk van dien aard behoort. Men ziet er uit dat bet door luchtig stamhuis van Nassau herhaalde ma len met dat van Waldeck door huwelyk ver bonden werd, en dat onze Koniogin, zoo niet uit een der aanzienlijkste, toch uit een der oudste Duitsche vorstenhuizen stamt. In Aprilnummer van prof. Conrad's Jahrlü. her fir Nationalokonomie und Statistik is eene vertaling veschenen van het opstel, dat onze landgenoot prol. d'Aulnis de Bou- rouill te Utrecht ia November en December jl. in De Jiconemist het licht deed zien over vDe daling van den Rentestand, baar oorzaken en haar naaste toekomst". Dat io deu vreemde aan deze studie opmerkzaamheid te beurt valt, bewjjst ook hetieit, dat reeds naar aanleiding dier vertaling in het te Weenen verschjjnende tydschnlt »Das Handels-Museum" eene reeks artikelen geopend is, welke aan het opstel van prof. d'Aulnis gewjjd zyn. Rotterdam. Het bestuur der Rotterdam- scbe diergaarde heeft op de alhier gehouden tentoonstelling van planten en bloemen een aantal fraaie soorten bloeiende orchideëen en rhododendrons aangekocht, waardoor het reeds zoo schoone van de verzamelingen in de voor die plantensoorten bestemde serres (de "Victo- riakas en het groote plantenhuis) nog aan merkelijk wordt verhoogd, (Af. S. Ci.) Hoezeer de toestand van den scheepsbouw verbeterd is, blijkt uit de jongste opgave van Lloyds. Einde Maart waren in Engeland 528 schepen voor de koopvaardijvloot in aanbouw, metende 920,989 ton, tegen 380 schepen, metende 594,426 ton, op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. In 1888 vermeerderde de stoomvloot van Engeland met 451,913 tons of 7 pCt. Bij dit cijfer verdwijnt de vooruitgang in andere landen schier geheel. Een zeilschip met vijf masten, en metende 6000 ton, wordt aan de Clyde gebouwd voor eene Parijsche firma. Het wordt beschouwd als het grootste zeilschip dat ooit in zee gebracht is. Drie Berlijnsche jonge dames kwamen dezer dagen van een wandeling buiten de stadterng, toen zij op «ens een jonkman zogen, die hoed en stok wegwierp, ijlings het water inliep en, toen dit hew tot aan de borst reikte, onderdook, blijkbaar met het doel, zich te verdrinken. Een der meisjes liet zich niet weerhouden om ook te water te gaan en te beproeven den zelfmoor denaar to redden. Zij greep hem vast en trok hem met alle macht naar den oever. Dejonkman verzette zich echter heftig. Het meisje verkeerde daardoor in groot gevaar tweemaal scheelde hst weinig, of zij was gezonken. Maar het gelukte haar toch, met den jonkman dicht bij den oever te komen, waar zij door hare vriendinnen en een ter hulp toegesneld heer met den geredde aan land gebaald werd. Daar viel het kloek» meisje in zwijm. Zij werd ovenwei spoedig tot bewustzijn gebracht en met den geredde, een knaap van 16 jaren, in een juist van pas voor bijkomend rijtuig naar huis gebracht. Een logementhouder te Lübeck heeft onlangs het zeldzame voorrecht genoten, zes aanstaand» schoonkinderen tegelijk te krijgen. Zijn vier zoons en zijn twee dochters werden namelijk allen op denzelfden dag verloofd. Zij zuilen ook op den zelfden dog trouwen. Het is gebleken dat de bom, die in de kathe draal te Valencia (Spanje) gedurende de gods dienstoefening bij het hoogaltaar is ontploft, aldaar nedergelegd was door iemand, behoorend» tot eene bende zakkerollers, die in de verwarring, welke de ontploffing zou veroorzaken, met goed gevolg liun bedrijf dachten uit te oefenen. Een der hoofdleiders van de bende is gevat. Te Allwie (Corsica) zijn bij een gevecht tus- schen verschillende leden der familie Milanili drie der twistende bloedverwanten doodgeschoten en drie andere gewond. Eon der hoofden van de Mormoonsche kerk, bis schop Andrew Cahun, van Salt-Lakecity, die een gevangenisstraf wegens veelwijverij ondergaat, heeft, naar men bericht, de kerk, welke bij vijftig jaren diende, verlaten. Hij moet verklaard hebben dat het geheele Mormoonsche geloof een weefsel van bedrog en leugens is, waarmee hij niets meer te doen wil hebben, en dat hij niet meer al» een oproerling tegen het landsbestuur beschouwd wil worden. Philo Remington, de uitvinder van het naar hem genoemde achterlaadgeweor en gewezen eigenaar eener groote fabriek van wapenen en schrijfmachines, is dezer dagen te Silver Springs (Florida) overleden, in den ouderdom van 73 jaar. De dwergstammen aan de bronnen van de» Nijl, waarvan Stanley bericht, worden ook door den ouden Griekschen geschiedschrijver Herodo tus vermeld. In het algemeen zijn verscheiden» medsdeelingen van dezen svader der geschiede nis", welke vroeger als sprookjes werden be schouwd er was een tijd, waarin men hem voor een opsnijder en leugenaar hield door de aardrijkskundige ontdekkingen der laatste honderd jaren glansrijk bevestigd. overtoog. »Ats Edgar's broeder meende ik eenige aanspraak op het gevraagde te hebben. Ik weet, hij zon het mij niet misgund hebben!" 3Als Edgar's broeder?" vroeg zij, als had ze de beteekenis zijner woorden niet begrepen. En op vasten toon vervolgde zij »Hij hoeft in dit geval geen stem, niets toe te staan of te weigeren." Daarna wilde zij heensnellenmaar vóór zij de deur der kamer bereikt had, keerde zij zich nog eenmaal tot den haar nastarenden jonkman, reikte hem de hand en zeide met een flauwen, half onwilügen glimlach, die den fijnbesneden mond zoo goed stond: a&oede oude vrienden zijn wij dan toch neef Hubert, en dat willen wij ook blijven, niet waar?" Inderdaad werd van dezen tijd af de ver houding tuscben de beide jongelieden veel gunstiger, en vooral ook van Elsje's zijde werd niets verzuimd om de goede verstandhouding te versterken. De inspanning, die zij aanwendde om het Hubert in huis aangenaam te maken, moest hem nu wel eiken dag, elk uur in 't oog vallen. Vroeger maakte zij daar voor allen een geheim van en liet met opzet Kaatje de eer wegdragen van hare bemoeiingen. Wanneer ook nu nog het dagelijksch verkeer niet zoo- vrij en ongedwongen was, ais het zijn moest, dan lag dit ontwijfelbaar meer aan hem dan aan haar. Zij moest het voelen, dat hij baren ijver niet scheen te willen erkennen, dat hij ernstiger, stiller, terughoudender werd, als zij tegenwoordig was, cn 't pleitte voor haar karakter? dat zij in weerwil daarvan de voorkomendheid zelve bleef en zich niet weder verschanste achter de vroegere terughoudendheiddat zij integendeel alles, wat er wel op toegelegd scheen hare» maagdehjken trots en hare ijdclheid te kwetsen? geduldig verdroeg. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6