Binnenlandsche Berichten. tbunsde van den lceizer tegen de sociaal-demo cratie is voor deze eens soort van oorlogsver' klaring, en zal ook in het sociaal-democratische kamp als zoodanig worden opgevat. De Ro- neiosche keizers hebben achttienhonderd jaren geleden dezelfde aanklacht gericht tegen de christenenhetgeen wjj wegens de analogie in berinnering willen brengen." Het Berliner Tagellatt spreekt zijne vreugde uit over de rechtvaardigheid des keizers, die den arbeiders en den arbeidgevers bunne plichten tegenover de gemeenschap voer oogeo hield. De staking in de mijnen van het Eschweiler district is als bijgelegd en geëindigd te be schouwen. In het Wurmrevierduurt destakiog nog voort, doch zonder wanordelijkheden. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft met 257 tegen 181 Stemmen verworpen een amendement van Gladstone betreffende roerende en onroerende eigendommen. De Standard verneemt uit Shanghai dat de et8ch van schadeloosstelling wegens de onlus ten teCbetoe bevredigend geregeld is. Daarna werden de Eogelsche en Atnerikaaosche vlag gen gehescheo eu door da Chineesche troepen gesalueerd. Het Lagerhuis heeft de rapporten, uitge bracht over de begroeting der slaatsontvang- 3ten, aangenomen, en de beraadslaging by derde lezing bepaald op Maandag. De heer Jiowel stelde voor, by derde lezing het wets ontwerp betreffende de versterking der vloot te verwerpen. F B k N K R IJ K. Ce instructie in de zaak van Perrin, die geschoten heelt op den president der republiek, )8 geëindigd. Daaruit is gebleken, dat zjjne revolver niet met scherp was geladen, zoodat by met zal terechtstaan voor het hof van assises. Hetgeen bjj gedaan beeft, is een ver- grjjp en ts mitsdien aan de kennisneming van da rechtbank overgelaten. 1 T A L I Zondag j), hebben ernstige onlusten te Casorezzo, niet ver van Milaan, plaats gegre pen. De inwoners, meereodeela bun bestaan vindende in de zyde- en katoenspinnerijen hadden grieven tegen da patroons. Hierdoor verbitterd, zyn zij massa opgestaan en bega ven zy zich met hunne vrouwen en kinderen naar de woning der verschillende fabrikanten, waar zy de ruiten insioegeD, roepende: »Aan ods bet geld I Aao ons het graan 1" De syndicus zond haastig naar Milaan om hulp, waarop een compagnie soldaten kwam die het plaatsje militairsaewyze bezette.Twintig personen zyn m verzekerde bewaring genomen. Te Ailuno, eemge kilometer van Casorezzo, i« bet dien dag nog erger toegegaan. De ellende js daar nog grooter dan te Casorezzoin vele huizen ontbreekt er brood. De werklieden hebben den patroons eeo verhooging van loon gevraagd, maar daar die geweigerd werd, hadden zy besloten den arbeid te staken. heb-, maar hij heeftdien weder verloren of liever, jg het moede geworden, dien in haar belang aan te wenden. Gij echter, Hubert, gij Zij' had hem beide handen gevouwen op den schouder gelegd en zag met bijna smeakende blikken tot hem opdoch de woorden, die haar op de tong lagen, hield zij terug, daar juist oen groep vermoeide dansers en danseressen ver koeling kwamen zoeken op het stille plaatsje, waar zij zaten, en te gelijk een bejaard heer met een vriendelijk voorkomen het meisje aansprak on haar zoodanig in beslag nam, dat Hubert bijna verdrongen werd. Hij stond op en, om zich wat te vertreden en tevens over het gehouden gesprek na te denken, deed hij eene wandeling langs de door lam pions helder verlichte paden,' tot waar zij aan de andere zijde van het eiland zich in nacht en duisternis verloren. Geen gegons van «enschenstemmen, geen tonen der muziek bereikten meer zijn oor. Het Hiermede niet tevredenhebben zy het huis van den syndicus belegerd en geroepen>De dood aan bem I" Dadelyk werden alle winkels gesloten. De meubels van bet huis van graaf dal Verme werden weggehaald en 's avonds op een der pleinen verbrand. Eindelijk kwamen er troepen, waarop da menigte uiteenging en de vlucht nam naar het platteland. Patrouilles doorloopen nu dag en nacht de straten en de fabrieken zjjn gesloten. Ook in eenige andere plaatsen van den om trek liebbenZoodag enMaaudag onlusten plaats gehad. SPANJE. In de Kamer van afgevaardigden heeft de beer Gamazo gesproken ten gunste van een verhooging der graanrechten en het invoeren eener belasting op de rente der ongchnld. De minister van financiën is daartegen na drukkelijk opgekomen. Hy zeide dat de heer Gamazo ten deze geleid wordt door staatkun dige beweegreden. De heer Canovas del Castillo verklaarde een voorstander te zyn van eene belasting op het roerend vermogen. Hjj wilde voorts nog andere belastingen, ten einde bet tekort te dekken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Zitting van 17 Mei. Aan de orde was het wetsontwerp tot rege ling van de gevolgen der naturalisatie voor de vrouw eo de kinderen van den genatura liseerde. Nadat den heer Van "Wassenaer verlof was verleend de regeering te interpelleeren over de ongeregeldheden te Gouda op 15 Mei, ving het algemeen debat aan. De heer Hartogh bad niet veel sympathie voor dit ontwerp, Hy meende dat de schrome lijke verwarring in ons burgerlyk recht aller eerst gebeele herziening behoefde. Deze wet nu verminderde die verwarring met. Men kreeg door deze wet in een gezin A soorten van kindeien, ten aanzien van wie de bepa lingen van het erf-, huwelijksrecht en da vederlyke macht zouden verschillen 1 Deze u<3t was bovendien in strijd met bet Burg. Wetb., dat voor de vrouw van den Nederlander dus ook van den genaturaliseerde diens nationaliteit verplichtend stelt, terwijl deze wet de vrouw wry wil laten den staat van haren mao te volgen. De heer Sanders trachtte met een beroep op de bistorie aan te toooeo, dat de vrouweo en kinderen van de sedert 1850 genaturali- seerden Nederlanders zgD. Ook hy had aller eerst regeling van de gebeele materie ge- wenscht. Hy wenschte echter de exceptieve bepaling, dat de kinderen, uit vreemdelingen hier geboren, Nederlanders zyo, door deze wet met uit te breiden. Spr. was voorts tegen deze wet, omdat ze aantastte de grondslagen der maatschappij, en het huisgezin, in het ideaal van het buweljjk. matte licht der sterren alleen maakte het hem aaogelijk den weg te onderscheiden. Hubert had gevonden wat hij zocht de eenzaamheid. Nacht en eenzaamheid zijn de beste bondge- nooten in den strijd tegen onrust en storm van binnen; en dezen strijd had Hubert te voeren, sedert hij tot de overtuiging gekomen was, dat hij de bruid van zijnen broeder beminde. Kalm en gestreng hield hij thans gericht over zijn eigen hart, en veroordeelde, strenger nog dan vroeger, zijne onredelijke handelwijze, on redelijk ook dan nog, wanneer hij zich niet aan onrecht, aan verraad had schuldig gemaakt. Want hoe zou hij het durven wagen, zelfs in dien Elsje hem hart en hand had willen schen ken, deze teedere bloem, deze vrucht van de meest zorgvuldige ontwikkeling, to verplaatsen naar gindschen ruwen, onontgonnen bodem, waar zij alles, alles zou moeten missen, wat hier eene levensvoorwaarde voor haar was geworden Haar dat gemis te vergoeden, daartoe was zelfs zijne Ingekomen is eene dankbetuiging van Z. M, voor het deor de Kamer gezonden adres van geiukwensching en voorts een wetsontwerp tot waarborging van de vrjje beschikking door werklieden over hun verdiend loon. Het afdeelingsonderzoek van het ontwerp tot wijziging der schoolwet is bepaald na afloop van het aanhangig ontwerp over de gevolgen der naturalisatie. Dit ontwerp werd verdedigd door den beer Harte, niet om redenen door de regeeriog aangevoerd, maar omdat hy io beginsel de individueels naturalisatie op zich zelf goedkeurt met het oog op de waarde van het Neder landerschap en ter voorkoming van dubbel staatsverband. Hy geeft alleen in overweging onmiddeilyk na de aanneming der naturalisatie door den man de verklaring der vrouw te eischen. De heer Tan Bylandt ós io beginsel tegen het ontwerp. De minister van justitie beriep zich op den aandrang der Kamer tot deze regeling. Aan neming van het beginsel van individueels naturalisatie is onvermydeljjk. De heer de Savornin Lohman stelde eene motie voor om de weoscheljjkheid uit te spreken, dat het onderwerp vNederlanderscbap en ingezetenschap" in zyn geheel bjj eene wet worde geregeld eu inmiddels de behandeling van dit ontwerp te schorsen. De minister liet de beslissing aan de Kamer over, maar kon aan den heer Verniers van der LoefT geen toezegging does omtrent verdere plannen, fie motie is zonder stemming aan genomen. De zitting is daarna gesloten. Wettelijke regeling van den militairen dienstplicht. Het verslag der staatscommissie, ingesteld bij kon. besl. van 10 Juni 1888, no. 90, tot voor bereiding der wettelijke regeling van den mili tairen dienstplicht, is thans in druk verschenen. Bij het overwegen van de hoofdbeginselen voor de wet, welke den verplichten krijgsdienst zal moeten regelen, benevens de verplichtingen op te leggen aan hen, die niet tot de zee- of de landmacht behooren, heeft steeds bij de commissie op den voorgrond gestaan de vraag: wat is het minimum der persoonlijke en geldelijke lasten, dia ep'het Nederlandsche volk moeten gelegd wor den, om niet to kort te doen aan de eischen van 's lands verdediging! Loopen de meeningen omtrent de wijze, waarop het onderhavige vraagstuk kan worden, opgelost, zeer uiteen, ten opzichte van éene zaak bestaat sinds lange jaren volkomen overeenstemming van inzicht, namelijk dat de strijdkrachten, waar over Nederland thans beschikken kan, onvol doende moeten geacht worden. Geenszins zal het daarom verwondering baren dat da commissie van oordeel is, dat tot het verkrijgen van eene voldoende regeling onzer weerbaarheid eenige meerdere offers, niet alleen in geld, maar ook in persoonlijke dienstverrichtingen, van de natie zullen moeten worden gevorderd. Bij de door haar gekoesterde overtuiging, dat de natie den ernstigen wil heeft om hare onafhankelijkheid te handhaven, twijfelt de commissie niet of zij zal ook bereid zijn de offers te brongen, welke drin gend noodig worden geacht tot bereiking van het gestelde doei en die naar haar oordeel in geenen liefde, hoe sterk en krachtig zij zich ook open baarde, niet in staat; daartoe zou een alles over winnende, alles trotscerende hartstocht van beide kanten alleen hebben kunnen leiden, en voor zoo iets zou in het hart van het verstandige meisje wel geen plaats zijn. Neen, de stille toegenegenheid, die haar aan Edgar verbond, zou ongetwijfeld het grootste offer zijn, dat dit koel berekenend verstand aan bet gemoed kon brengen. Laten zij dan voortgaan wederkeerig hunne lampjes met dit weinigje olie te voeden, dat voor mijne vlam toch niet voldoende zou zijn. Ik zou van haar verlangen veel meer dan zij geven kan," aldus besloot hij zijne alleen spraak. Hij was uitgegaan om een vast besluit te nemen, en hij had hot genomen. Te berusten in hetgeen niet te veranderen was, gold bij hem voor wijsheid. Toen hij zich omwendde en zijne scherpe blikken door het donker boorden om den naasten deele de draagkracht van het Nederl. volk over schrijden. Hetgeen de meerderheid der commissie, na nauwgezette overweging meent te moeten aan bevelen, is nedergeiegd in do grondslagen voor d* wettelijke regeling van dén dienstplicht. De commissie behandelt achtereenvolgens Taak der krijgsmacht. Bij de overweging van dit onderwerp is zij tot het besluit gekomen, dat dio taak bestaat in; a. de verdediging van het grondgebied des rijks b. de handhaving van bet Nederlandsch gezag: inde koloniën en bezittingen in andere wersld- deelen c. de handhaving van den rang, dien Neder land in den rij der Europeesehe staten inneemt, en in verband daarmede het verschaffen der middelen om te voldoen aan de internationale- verplichtingen, welke op ons rusten bij een oorlog: tusschen andere mogendheden d. de bescherming en de bevordering van do Nederlandsche belangen in den vreemde, en e. de handhaving van de inwendige rust. Samenstelling der krijgsmacht. Het buitengewoon snelle verloop van het in leidingstijdperk der hedendaagsche oorlogen en van de eerste operatién maken het noodzakelijk dat ten allen tijde binnen enkele dagen een vol komen georganiseerde en uitgeruste in allen deele bruikbare krijgsmacht op de been kan worden gebracht. Daartoe is een veldlegerdat om zoo- te zeggen de mobiole kracht van het leger uit maakt, onmisbaar. Onder bescherming van het veldleger moet intusschen een ander gedeelte der krijgsmacht do verschillende verdedigingslïnién met het omlig gende terrein in staat van verdediging brengen- Deze taak, waarvoor wellicht slechts korte tijd beschikbaar is, wordt in de eerste plaats ver richt door de bezettingstroepen. Verder acht zij, het noodig nog te kunnen beschikken over eene- versterking der krijgsmacht met nieuwe afdeelin- gen onder den naam van landweer. Dezelfde beginselen geiden ook voor de zeemacht. Ook voor haar wordt een goede reserve onmisbaar geacht, zoowel tot aanvulling van het personeel als tot bewaking der verschillende maritieme in richtingen en het verrichten der daarbij gevor derde diensten. Een te vormen zeeweer zal in die behoefte moeten voorzien. Wordt vervolgd.) SCHIEDAM, 18 Hel 188». Uit Enbbuizeu schrijft men aao bet N,- v. d. D.: De tweedracht onder de liberalen is oor zaak geweest, dat in dit district, waar zjj, bjj eensgezindheid en trouwe opkomst ter stembus, zeker zyn de overwinning te be halen, thans eene herstemming moet volgen tusschen een aoti-revolutionnair en een ka tholiek. Op den heer Van der Steen, die, bulten de centrale liberale kiesvereeniging om, door eenige kiezers candidaat was gesteld, waren 288 stemmen uitgebracht; alzoo 288 stem men zoogoed als weggeworpen, terwijl reder 142 stemmen voldoende zouden geweest zyn om den heer Willmpe, den candidaat der centr. lib. kiesvereeniging, de meerderheid te doen behalen. Ook de opkomst liet veel te wenscben over; 1G pCt. van bet aantal kiezers, waar van men zeker wel 12 pCt. voor de libera len mag rekenen, was weggebleven. Het ge val kan nu alleeD tot leering strekken voor volgende gelegenheden. weg naar het gezelschap terug te vinden, drong eensklaps een korte, schrille kreet tot hem door, gevolgd van gekraak en geritsel van bet kreupel hout, en het volgend oogenblik zag hij een witte gedaante langs het smallo pad, dat naar het duister voerde, op hem toesnellen. Eer hij zich bezinnen, ja eer hij de haastig voortijlende uit den weg kon gaan, was zij bij hem en ving hij haar in zijne armen op, een vreeseiijk ontsteld, sidderend meisje, dat door die onver wachte omarming nog heviger scheen te ont roeren. Hubert bad njar reeds herkend. Kaatje, om 's hemels wil, zeg mij, wat is er gebeurd!" riep hij, bijna even ontsteld als zij- Hubert, zijt gij het God zij dankl O, bescherm mij tegen de slechte, de afschuwelijke mensehen. Hij was zoo zacht en goed, bejegende mij zoo teeder; door hem, meende ik, zou mij geen baar worden gekrenkt, en nu,o, het is, bet is vreeseiijk!" Wordt vervolgd.) mm n ..mi-ifcjajLUJtm ijj l 1 g ru.it-, rnvji1 a r jug mm j a Tijgaujar

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 6