A Binnenfandsche Berichten. L Da expeditie vaa £min-p»ch« sou geheel fit eikear zyn. Oogenblikkelyk zou zjj no slechte bestaan uit den aanvoerder Peter en nog een persoon. Het laatste groote gevecht van Wismann in oostelijk Afrika had plaats omdat, in weerwil van de oogeoschjinlyko onderhandelingen over een wapenstilstand, een opperhoofd der opstan delingen een neger mei afgehouwen handen in het Duitsche kamp zond en zeggen liet: Een ieder zal aldus verminkt worden, die voor de Duitscbers is Oost-Afrika werkzaam is. Een schrijven van den paus aan de Beieracha bisschoppen, betreffende ban memorandum san den prins-regent van Beteren en het daarop ontvangen antwoord van den minister president, is in het S*g*ntburger Morgenblatt openbaargemaakt. De paus betreurt het, dat bet antwoord niet met zijne wenschea over eenstemt on dat de minister-president juist ep de gewichtigste punten van het memoran dum geen toezegging doet, of ze zelfs bestrijdt. Do paus vindt in het ministerieels stuk ook •-J& zinsneden, die niet zijn overeen te brengen «et de eer der katholieken, of in strijd zyn met grondbeginselen, waaraan de kerk ten opzichte der wederzijdeche plichten van kerke lijke en wereldlijke macht steeds heeft vastge houden. Ook heeft het op den paus een (revrigen indruk gemaakt, dat de vereenigia- gen van zekere geestelijke orden nog buiten de mogelijkheid blijven gesteld om in Beieren terug te keereo. Hy hoopt dat de toekomst betere tyden moge brengen. Te Neurenberg heeft bet werkpersoneel der timmerlieden den arbeid gestaakt, ter verkrijging van een werkdag van niet meer dan 10 uren. Te Munchen hebben de metaal- Werkers zich aangesloten by de beweging ter verhooging van loon, terwijl de werklieden der blikslagers eene vereenigiog ter verbete ring van loon hebbeo opgerichtby de potten bakkers aldaar houdt de arbeidstaking aan Slechts by enkele patroons, die bet loontarief hebben gewijzigd, is het werk hervat. In de brouweryen te Hamburg hebben de werk lieden den arbeid hervat, op voorwaarde o. a. dat de werktijd op gewone dagen 11, des Zondags slechts 3 uren zal duren en het loon wordt gesteld op minstens 24 mark per week. BELGIË. De werkstaking in de kolendistricten van Jlaribaye en Seraing breidt zich uit. Drie vier den der arbeiders, in het geheel omstreeks 900, hebben het werk neergelegd, liet bestuur heeft den mijnwerkers vijf percent verhooging van loon aangeboden, maar deze hebben ge weigerd daarmede genoegen te nemen. Alles is echter tot dusverre kalm gebleven. ENGELAND, Lord Salisbury voerde Dinsdag in een groote bijeenkomst van de Primrose League" in »Her Majesty's Theatre" te Londen het woord. Hy' wenscbte de Liga geluk met den invloed 1 welken zij geoefend had tot het doen aannemen van bet ontwerp tot versterking der vloot. Ook (en opzichte van Ierland deed de invloed der Liga zich in goede richting geldeo. Spreker hoopte dat het land de instellingen, die En- getands grootheid uitmakenzou weten te handhaven. In een vergadering vao lersche pairs en afgevaardigden, Dinsdag door den markies van Waterford belegd, werd eenstemmig besloten, |0t de regeering het voorstel te richten, den post van lord lieutenant van Ierland af te schaffen en dien ambtenaar te doen vervangen door een staatssecretaris. Men zou in Ierland een koninklijke residentie willen vestigen en die rijk willen beschenken. OOSTENRUS. Het Xremdenblatt zegt naar aanleiding van koning Humbert's reis naar Ëerlyn: Indien de verbonden keizerrijken m het bondgenoot schap met Italië eene belangrijke aanwinst van krachten vinden en een waarborg te meer voor het bereiken van bet doei van het ver bond, Italië van zyn kant- vindt er eene ver dediging in tegen elk streven, dat gericht is tegen den tegenwoordigen staat van zaken en eene versterking van zy ne stelling in Europa. De zware offers, welke het verbond den bond- genooten oplegt, worden beloond door de zekerheid, dat zij zich verheugen in een veiligeu toestand, zonder welken de volken nog meer zouden te lijden hebben. De reis van koning Humbert beteebeot, dat Italië een* vrede lievende staatkunde zal blyven volb-o, Het Italiaansche volk zal in de eerbewijzen, welke zyn koning gebracht worden, zien, boevee] gewicht de mogendheden hechten aan Italië's bondgenootschap. Do bewegingen die tegen Italië worden gericht, en die van tjjd tot tjjd zich ook in Duilschiand en Oostenrijk open baren, wettigen geenerlei twyfel omtrent de stevigheid van bet drievoudig verbond. In werkelijkheid heeft de staatkunde dezer mogendheden do reden van staat tot grondslag en wordt zy door geen andere overweging geleid. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Bepalingen tot waarborging van de vrije be schikking door werklieden over hun verdiend loon. Het biertoe betrekkelijk wetsontwerp is in druk verschenen. Het wetsontwerp is gebaseerd op de uitkom sten van een onderzoek, door tusschenkomst van de gemeentebesturen ingesteld en waarbij het advies van 's Konings commissarissen \s inge wonnen en rapporten van Kamers van koophan del zijn ontvangen, omtrent het vraagstuk van de gedwongen winkelnering. De daarbij aan het licht gekomen misbruiken vormen de volgende groepen lo. uilbetaling van loon in anderen vorm dan Nederlandsch geld; 2o. ongeregelde uitbetalingZo. verkoop op krediet, en 4o. dwang om in bepaalde winkels tc koopen. Het wetsontwerp bevat in hoofdzaak de vol gende bepalingen: Het loon wegens huur van diensten, van werk of van nijverheid wordt alleen vastgesteld in. Nedorlandschc munt en in den te verstrekken kost, te zatnon of afzonderlijk. De uitbetaling geschiedt uitsluitend in dezelfde gangbare munt of in gangbaar Nederl. munt- of bankpapier. De uitbetaling geschiedt, indien liet loon of gedeelte van bet loon per week minder dan vijftien gulden bedraagt, ten minste eenmaal 's weeks, tot een bedrag geevenredigd aan da verrichte taak of het geleverde werk (behoudens dispensatie voor de uitbetaling per maand). Van bovenbedoelde voorschriften kan worden afgeweken bij schriftelijke en in dubbel op te maken overeenkomst tusschen den wekgever en den loontrekkende. Vaststelling of uitbetaling van het loon wegens huur van diensten, van werk of van nijverheid of van een gedeelte daarvan in sterken drank is verboden. Het loon wegens huur van diensten, van werk of van nijverheid mag niet worden uitbetaald in locaiiteiten, waarin sterke drank wordt verkocht of waarin een andere winkelnering wordt uitge oefend of die met zoodanige locaiiteiten binnens huis gemeenschap hebben (uitgezondaid natuur lijk waar de verkoop van sterken drank het bodrijf uitmaakt), Behoudens verplichting ingevolge de wet, kart niemand worden genoodzaakt tot bijdragen in eenig fonds, tenzij bij behoorlijke overeenkomst, dio de rechten en verplichtingen nauwkeurig om schrijft. Korting op het loon wegens huur van diensten, van werk of van nijverheid, is alleen geoorloofd tot verhaal lo. van schade, aan de eigendommen van den werkgever toegebracht door do onrechtmatige daad, nalatigheid of onvoorzichtigheid van den loontrekkende, voor zoover daarover tusschen dezen en den werkgever geen verschil bestaat; 2o. van. boeten, den loontrekkende, krachtens een door dezen onderteekend reglement door of namens den werkgever opgelegd; 3o. van bijdragen voor eenig fonds, tot be taling waarvan de loontrekkende zich jegens den werkgever op de in het ontwerp bepaalde wijze mocht verhonden hebbeii: 4o. van andere sch-lden, behalve dis ter zake van levering van sterken drank, door den loon trekkende, bij den werkgever of bij anderen ge maakt, mits en voor zoover van het bestaan daarvan bhjke door een uitdrukkelijke, schrifte lijke, door den loontrekkende afgegeven verklaring, vermeldende het verschuldigde bedrag en een geoorloofde oorzaak der schuld. Deze kortingen, niet medegerekend die wegens verschuldigde hour van woning en grond en wegens de sub 2o. bedoelde boeten, mogen ge zamenlijk bij elke uitbetaling niet meer bedragen dan 1/5 van het alsdan verschuldigde loon. Overeenkomsten tusschen den werkgever of diens beambten of zetbazen en ecnen aan éen hunner ondergeschikten loontrekkende mot be trekking tot het besteden van het loon op eene bepaalde wijze, gelden alleen voor zoover een loontrekkende zich jegens den werkgever ter- bindt om de voor zijn arbeid in diens dienst voreischto grondstoffen, werktuigen of bijzondere kleeding op eene bepaalde plaats of bij een be paalden persoon aan te schaffen. Geldboete van f200 sf, bij .herhaling hechte nis van ten hoogste twee maanden, worden bedreigd tegen de overtreding van deze bepa lingen. Bij tweede herhaling binnen twee jaren kan hechtenis van ten hoogste drie maanden worden 'opgelegd en kan de schuldige worden ontzet van de uitoefening van het beroep, waarin hij het feit begaan heeft. Bij veroordeeling wegens overtreding van eene der bepalingen dezer wet kan de rechter de openbaarmaking van zijne uitspraak gelasten. Ten opzichte van het loon van schippers, scheepsgezellen, zeevisscber en allo personen in vasten dienst van staat, pre .ie, gemeente of waterschap zijn niet van to, passing de bepalin gen betreffende de wijze en de termijnen van betaling. Ten opzichte van liet loon van bij den meester inwonende dienst- of werkbodon is de geheele wet niet aan toepassing. Het tijdstip van inwerkingtreding wordt ge steld op 1 September 1889. SCHIEDAM, S3 Mei 1889. Na gedurende ongeveer twee jaren geen beweging in de buitenlucht te hebben genoten, begaf, zich de Koning Dinsdagmiddag in bet park en wandelde daar met H. M. de Koningin een kwartiertje onder, de kastaojeboomen op en neer. Wel eenigszina vermoeid, doch opge wekt, bleef Z. M. daarna nog een geruimen tjjd op het bordes verpoozen. De toestand van Z, M. is bepaald veel gun- itiger dan toen het koninklijk gezin 17 Mei vau het vorige jaar op het Loo kwam. H. M, de Koningin beeft de vorige week in den vijver van het koninklyk park met de Prinses en eeoige hofdames voor het eerst van dit jaar een roeitochtje gemaakt. (AT. u. d. D.) By de heden door burgemeester en wet houders ten raadhuize gehouden aanbesteding van bet verven van den watertoron met bybe- hoorende gebouwen en het teren van afraste ringen, bruggen, palen enz. in 2 perceelen, zyn 'ingekomen de navolgende jnscbrjjvings- biljetten: M. II. Eijsvogel te Rotterdam, per ceel 1 f 397.—perc, JUL f 155.P. F. van .der Hammen alhier, perc. I 1398.perc. II f295.— W. Roodenburg te Vlaardingen, perc. I 562.perc. II 1248.—A. J.' Schreuder alhier, pare. I f578.— perc. II 1258.—, en L. Perquin en M. van der Burgh alhier, perc. I f 574perc. II f 308.— terwjjl alleen voor perc. II nog was inge schreven door J. C. Mejjer alhier voor f 225,—. Door burgemeester en wethouders is het werk gegund aan den laagsten inschryver, M. H. Ejjavogel te Rotterdam. In da afgoloopeo week is als schadelijk voor de consumptie afgekeurd en onder politie toezicht begraven bet vleesch van een ge storven paard toebehoorende aan C. v. N, veehouder alhier. De St.-Ol. no. 119 bevat bet plan der 331e Nederlandsche staatsloterij. De trekking der eetste klasse vangt aan op 22 Juli e. k,, terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 12 Octo ber e. k, zullen getrokken worden. Men heeft der regeering onrecht gedaan, indien wy althans de Siaats-Almanak mogen gelooven, door de raededeeling dat de heer Vanj den Bosch, burgemeester van Kattendjjke, tea tweeden male ridder van den Ned. Leeuw zou zjjn benoemd. In die officieuss Almanak staat nl. wei vermeld, dat genoemde heer reeds ridder was, doch slechts van de Eikenkroon, en aiet van dsn Ned. Leeuw. Of.) In den Speet, drukt Flanor zyn leedwezen uit over het feit, dat by den leeuwenregen op 12 Mei geen enkele scheppende kunstenaar op letterkundig en muzikaal gebied het ridder kruis werd waardig geacht. Hy betreurt het vdat de regeeriog hier officieel geconstateerd heeft, dat in letteren èa toonkunst dood zyn in het vaderland van Vondel en Sweelinek", Door de kiesvereeniging ^Eendracht maskt Macht", ia Tietjerksteradeel, is aan E, Jf. den Koning een adres ingediend, inhou dende het verzoek, bet daarheen te willen leiden, zo o mogelijk in aansluiting met hst b'y de Tweede Kamer door de heeren Que. man Borgesius c. s. ingezonden voorstel, dat in de eerste plaats, en wel zoodra mogeljjk, door afschaffing van de patentrechten en van de accijnzen op de voedingsmiddelen en de eerste levensbehoeften, en door invoe ring eener tot zekere hoogte' progressieve inkomsten-belasting, waarin ook de goederen- in doode hand worden getroffen, verbetering, in one belastingstelsel worde aangebracht. Men schryft uit bet Berkelgebjed san dr Zw, Ct. Nu er, dank zy de oppositie waarmee zich vooral de beeren Van Zuylen van Nyevelt en Van der Borch van Verwolde onledig benden, nog steeds niets aan de verbetering van de rivier gedaan kan worden, hebben zich de zelfde tooneelen herhaald van verleden jaar. Door de vele gevallen regens,vooral in Duitach- landis het water op de Berkel en op de Slioge weder onrustbarend gestegen, tot groo- ten schrik vooral van de oever-eigenaars, die zich anders op een zeldzaam rjjken hooioogst- verheugden. Het bestuur van het waterschap i heeft d»or het tjjdig openzetten der stuw- werken zyn best gedaan om een overgtrooming te voorkomen, doch zoolang het bed der rivier zelve niet verruimd en verbeterd is, Liaat alles niets. Zoo moesten dan ook onder Rekken do .koeien ijlings uit de weiden gehaald worden, boven Borkelo staan de kaden op doorbreken; aan de Bolksbeek onder Nettelborst heeft reeds een doorbraak plaats gehad en onder Lochem zyn ook reeds laaggelegen weilanden onder water gezet. Als het eenige redmiddel wordt er thans maar op droogte gehoopt. Van de circa 1900 opper-, hoofd- en verdere officierenby bet Nederlandsche leger zyn er slechts 19, die op 12 Mei 1849 in actieve» dienst waren en nog dienende zynalzoo de geheele 40-jarige regeeriog van ouzen Koning in dienst hebben bygawoondzijnde 3 tuit.— generaals, 5 gen.-majoors, 5 luik-kolonels, 4 majoors, 1. majoor tit. en 1 kapitein, zjjoda de heor H. M. v. d. Schroef, te Wierieker- scbans, nabij Bodegraven, Ook het Bèrlynscha blad JSteho bevat thans een heftige bestrijding van de artikelen over ons Indisch legerdie indertijd door Louis Brown in de J'.Sin, Zctiung werden geschreven. De Duitscher, die zich A. H. noemtzegt dat- by reeds twaalf jaar als onderofficier en militair aehrjjver in het Nederl.-Indiscb leger heeft- gediend. Op grond zjjoer twaalfjarige onder vinding komt hy op tegen de lasterl'yke en verdaebtmakende schets vaa Brown. Zulke artikelen kunnen, naar zyna nieeoiug, slechts dienen om den Duitscher in het Ned.-Indiscb leger met wantrouwen te doen aanzien.. Voor het eerst, is in Den Haag by f aanbesteding in het bestek de bepaling OK" nomen, dat de aannemer verplicht isal zijn werklieden gedurende den gebeeleo duur vaa het werk tegen ongelukken en invaliditeit d I fc 1 e v 2 t! d w b al A di hi - a$ *>t 1 t 1 i K 4

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2