te achten, en volgens hem zou Frankryb, alvorens zgne toestemming te geven, waar- borgen moeten eischen in zake de ontrui ming van Egypte door de Eogelschen. Door den minister Spulier werd geantwoord dat de conversie in zoover eene besliste zaak is, ais het desbetreffende decreet verschenen is. Zij geeft echter nog aanleiding tot tal van vragen. «Egypte", zeide de minister, «handelt overeenkomstig zyn wettelijk recht, maar wy meenen dat eene groole operatie als eene conversie niet kan plaats hebben zonder dat er sprake is van ds ontruiming." So de Kamer heeft de heer Delaforge voor gesteld hst gezantschap by het Vaticaan af te schaften. Door den minister Spulier is daarop geantwoord dat hy de prise en can- tidéralion van dit voorstel niet zou kunnen aanvaarden, waarop zy verworpen is met SI4 tegen 232 stemmen. De Kamer heeft de ataatsbegrootiog met eene groote meerderheid aangenomen. Volgens de XlXe Siècle zyn twee generaals en verscheidene kapiteins van den Duitschen ■taf naar Rome gegaan, om bet mobilisatieplan voor het Itnliaansche ieger te helpen maken. DUITSCIItAND. In het district Aken en in het gebied van de Saar zyn alle steenkolenmijnen weder in vollo werking. Ook in de Ruhrstreek is de werkstaking overal geëindigd. II O N G A R IJ E. By de behandeling vaa de Hongaarsche begrooting der uitgaven heeft de uiterste lin kerzijde de politiek van Tiaza heftig bestreden Kairoliy stelde de verwerping der begrooting voor. Tisza loochende dat de regeering oiets gedaan had tot verbetering der economische betrekkingen met Oostenryk, en wat de in voering van het burgerlijk huwelijk betreft, zeide hy dat de regeering tot deze hervorming Zou overgaan, maar de keuze van uur en vorm pan zich wilde houdenteneinde geen gezindte in bare gevoelens te krenken. SPANJE. Men meldt uit Taoger, dat eene afdeeling ruitery, 7000 man sterk, gelegerd is in den omtrek van Tetuan, met last de opstande lingen van den stam Ben» Mzazn aan te val len. Uit de verschillende dealen des rijks worden 10,000 ruiters en 8000 man voet volk te Fez bijeengetrokken met bestemming naar Tetuan. De toebereidselen tot het ver trek der troepen worden met groote voort varendheid gemaakt. SERVIË. De dagbladen bevatten eene circulate van Gruics aan de vertegenwoordigers van Servië in het buitenland, waarin gezegd wordt dat *a lands verplichtingen, met betrekking tot den spoorwegbouw, in geeneo deelezjju verminderd. Da minister heeft een rapport openbaRr doen maken, hetwelk de redenen ontvouwt voor het verbreken van het contract met de exploitatie-maatschappij. Deze heeft zich tal van inbreuken op het contract veroorloofd, de wetten des lands geschondea en de openbare veiligheid in gevaar gebracht. De regeering doet weten, dat het vei breken van het con tract geenerlei invloed heeft op de leeningen, welke het land voor den spoorwegaanleg heeft gesloten. AMERIKA. M8n gelooft dat er omstreeks 2000 slacht offers te Johnstown bedolven liggen onder de bouwvallen van den brand. Duizend lijken zijn er reeds opgevischt. De schade aan het Chesapeake-kanaai wordt op 5 miliioen, aan de Pennsylvania-railway op 15 miliioen dol lars geraamd. Bi n n e ni an ds c heBerich ten. SCHIEDAM 5 Juni 1889. H. M. de Koningin is hedennamiddag met Prinses Wiibelmina van hare reis naar Neuwied op bet Loo teruggekeerd. De Koninklijke Standaard is hedenochtend in het paleis gehescbeo. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 8 Juni niet plaats hebben. De leden der Schiedamsche cricket-club «Hermea" zullen Maaodag den 10a dezer een match houden in het exercitieveld. Aanvang der le innings des veormiddags te 9 uur en der 2e innings de3 namiddags te 1 uur. De minister van oorlog heeft het voorne men belangrijke bezuinigingen te brengen ia het beheer der drie miltaire kleedingsmaga- zyneo. Ook zal, naar gemeldt wordt, aan het dep. van oorlog, evenals dit aan het dep. van marine gedaan is, eene verbeterde administratie wor den ingevoerd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat zaal no. 202 van 's Rjjka Museumgebouw, bevattende de textiele kunst, de kleedmgstukkan en't kinder speelgoed in het Nederlandsch museum, te be ginnen met 15 Juni e. k., kosteloos voor het publiek zal geopend zyn op de dagen en uren voor de bezichtiging van bet ryksmuseum aan gewezen. De Rembrandtzaal in genoemd museum zal tot en met 8 Juni a. s, voor't publiek gesloten blyven. Het Kamerlid de heer Van Houten is van zyne reis Daar Amerika te 's-Gravenhage teruggekeerd. Voor de op 11 dezer te houden verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Noord- Brabant in het district Heusdeu ter vervan ging van den heer Van Eeten, wordt van katholieke zyde aanbevolen de heer A. J. Bink, notaris te Waalwijk. De shah van Perzië zal vijf dagen in ons land blyven en Deo Haag, Amsterdam es Haarlem bezoeken. Naar de Zwohchs Ct. verneemtis hier te lande telegraphisch bericht ontvangen dat de heer Graafland, controleur der afdeehog Tanah Poetih in Siak (Sumatra's Oostkust) vermoord is, Eerst sedert een drietal jaren is een contro leur te Tauab Poetih aan de Rokken-rivier gevestigdbehalve over het landschap van deozelfden naam, waar de helling van in- en uitvoerrechten sedert 1 Januari 1886 door bet gouvernement geschiedt, strekt zyn toezicht zich uit over de Siaksche onderhoorigheden Ëangka en Koeboe. Tot dusverre behoorde dit deel van het Siaksche gebied tot den werkkring des controleurs op Beugkalisdie echter op te verren afstand gevestigd was om ztch met deze ook zonder Europeasche industrie zicb ontwikkelende landschappen veel te kunuen ophouden. Over de samenstelling der commissie van vjjf leden voor de onderwijswet maakt een inzender in deZutph. Ct. een opmerking, dia overweging verdient. Ily wjjst er op dat da twee liberale ledenWelke daarin zitting had den, de heeren Roëll enVerniers van der Loeft, niet zijn de leiders der liberale partyzoodat zy als zoodauig voor hunne geestverwanten niet het gezag hebben, dat de heeren Schaep- man en Lobman by hunne party bezitten. Deze twee wilden in de commissie zitting erlangen om de regeering onder den duim te hebben. Zy zuilen zich verzetten tegen elke wijziging der wet die van liberale zyde wordt voorge steld. Door de samenstelling der commissie op deze wjjze is voorkomen dat daarin anti liberalen zitting erlangden, die een open oog hadden voor de bedenkingen, vooral van finan- cieeleo aard, tegen het ontwerpMackay, of die niet opgewassen waren tegen hun liberale collega's. De hoofdzaak is echter dat men Mackay xa! laten gevoelen, dat ook de regee ring te luisteren heeft naar het wachtwoord der veldheeren. Een sudere vraag is, volgens den schryver, of de heeren Lohman en Schaapman verstan dig doen met aebter de schermen te willen regeeren. Traden zy ten gevolge daarvan op den voorgrond een ministerie Schaepmaa Lohman zou de voorbode z'yn van een schit terende zegepraal der liberale party. De Standaard staat er op, dat wy aan onze lezers mededeeleo, dat niet alle libera len in den lande naar hare meaning vallen binnen de zes categorieën van Jan Rap en zyn maat en dergelijken. Er zyn er ook by «op wier eerlijkheid van overtuiging" de Stan daard «niets afdingt, en wier positie iu stad en land alleszins eerbaar is"zelfs »gist" men, dat dezulken «omstreeks", maar dau toch «nog geen 60,OOQ".uitmaken. Uit het «verzoek om redres" blijkt, dat De Standaard meent het al heel wél en be leefd te maken, zoo ze slechts een vierde vao hetgeen zy de liberale party rekent ais geboefte oneerbaar eo karakteloos volk scheidt. Een groot bewys van welwillendheid en ODpartydïgheid ligt hier nog niet in, maar van een blad, dat by de verkiezingen van ■1888 de liberalen niet «de legeitrosen nasleep", maar de party in haar geheel met «honden" vergeleek, kan men men niet -,r'in, dat het zijne eigenaardige maoieren tjjdig varen laat. Er ia echter vooruit gang, en dus hoop, dat de Standaard binnen korten of langen tjjd hare eigen gemoedelijke aanbevelingen vau «waardeering vau tegen standers" niet meer door beleedigeode en wanhebbel'yke straattaal en scheldwoorden te schande zal maken. ArnhCt) Ia het laatst verschenen nommer vau Uilenspiegel lezen wy het volgende: Kwik. Het spijt me, dat ik u onder zoo treurige omstaodigltedeu moet terugzien, waarde heer Deputaatl Het is een klap van belang, dien gjj beet hebt Deputaat. De wegen des Heeren zyn voor ons duister Kwik. Met ja verlof, Deputaat de wegen des Heeren zyn hier buiten spel. Maar het zyn de wegen door Kuyper bewandeld, die uw party ten verderve voeren. Gjj ziet het klaar als de zon voor uw oogenhet Nederlandsche volk begiot te walgen vau Kuypsr's ongerechtigheden, en keert u den rug toe. Kwak. Kwik heeft geljjk. Neem de ge voelige les, die je ontvangen hebt, ter harte, vrome vrind. Je 2iet: alles loopt mis 1 De Staten Provinciaal moesten om, de Eerste Kamer moest om, de gemeenteraden moesten am, de burgemeesters moesten om, en by slot van rekening gaat Brammetje Kuyper zelf OM! .Door den Fraoschen gezant te 's-Graven hage werd dezer dagen een gastmaal aange boden aan de Nederlandsche commissie voor de Parysche wereldtentoonstelling. Door den gezant, den heer Louis Legrand, werd by die gelegenheid een dronk gewijd aan de com missie. Hy weoschte haar met het resultaat vao hare pogingen geluk. Die uitkomst ver dient te meer waardeeriug, daar zy geheel en al te dankeo is aan het particulier initi atief. Met genoegen verklaarde de minister, dat de Nederlandsche inzendingen uitstekend voldoen en. een belangwekkend onderdeel van de tentoonstelling vormen, terwjjl sommige er van zelfs tot de aantrekkelijkheden be lmoren. De president der commissie, de heer W. van der Vliet, betuigde namens de com missie den heerLegiaod daok voor de krach- tige medewerking, door hem met zooveel toewijding verleend. Het schitterende succes der tentoonstelling bewees z. i., dat de vol- kea aan de uitooodigmg van Frankrijk had den voldaau. De Nederlandsche cojnmissste was harerzijds tevreden, dat zy er toe had mogen bijdragen om haar landgenooten de hun toekomende plaats op de tentoonstelling te doen innemen. Dezer dagen deelde de Staatscourant de benoeming mede vau Willem Roodenburg tot Broeder van den Nederlandschen Leeuw. Omtrent de aanleiding tot deze onderschei ding meldt de Jlaarl. Ct. Willem Roodenburg, te Maassluis geb. 5- Augustus 1820, volbracht meer dan 50 stout moedige reddingen van menschealevens, o.a, In 1846 werden door hem en zyn broe der 16 man gered vau de Amerikaansche brik Athene, kapitein Olivier O' Jonas; in 4857 acht man van de Meckleuburgsehe galjoot Helena, kapitein Numanin 1858f zeven man van den koopvaardij hoeker Schie damsche Visser, kapitein Muntendam; ia- 1858 dertig man van het Nederlandsche schip Jtochutsen, kapitein Culeus, van da- reedery Overzee Co. te Rotterdam; ia 1869 twaalf man van het hoekerschip Vol harding, schipper P. van den Berg, toebe- hoorende aan den beer Kikkert te Vlaar- dingen. In 1856 redde hy Willem Droppert, thans nog levende eo wonende te Vlaardiogan, uit de schutkolk van het kanaal te Helle- voetsluis, Deze redding is daarom zoo ee- nig, omdat de man bem omklemde en hy medezonkhy wist zich los te werken on der water, niet om den drenkeling aan zyn lot over te laten, neen, om hem op den rug te werken en'hem zoo te redden. Wegens dit feit werd hem door de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen den 21sten Juli 1856 de zilveren medaille uitgereikt. In 1880 werd door hem eene vrouw uit- het water gered en in datzelfde jaar nog drie kinderen. Zyne zonen zyn wegens hun uitstekend gedrag, onder aodere by de redding vaa de equipage van het stoomschip Forth den- 8sten November 1875, door Hare Majesteit de koningin van Engeland begiftigd: Frans- Cornelis Roodenburg met de zilveren me daille en Frans Roodenburg, evenais Jacob, met de gouden medaille, wegens de redding van 22 man met da Luna, kapitein Philip. Ongeloofelijk groot is het aantal kleinere reddingen en, helaas I zonder gevolg geble ven pogingen om menscheo te redden, door deze eenvoudige lieden verricht. De tweedaagsche retourbiljettendoor do Holi- idsche IJz.-Spoorwegmaatschappy op 8 en 9 Juni afgegevenzyo geldig voor do terugfjis tot en met 41 Juni. Retourbiijettangeldig voor den dag vaa afgifte, waarmede de reis naar keuze te Wa- geningen of Arnhem kan worden geëindigd ea weder aangevangenzyn van 4 Juni tot en met 30 Sept. a. s. tegen verminderden vrachtprijs verkrijgbaar aan de stations der Ned. Rynspoor te Amsterdam, Rotterdam, Den HaagScheveningeo eo Leiden evenals vfln Arnhem en Wogeningen naar genoemde sta tions, voor deo terugkeer weder geldig naar keuze tot Wageningen of Arnhem. Da Ho|l. IJz.-Spoorwegmaatschappij heeft zich te beginnen met den 4o dezer, bereid verklaard om te Amsterdam. Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam en Utrecht de bestel- goederen aan huis af te halenen wel kos teloos voor zendingen van éen tot eo met tien K.G. en tegen berekening van 30 cent voor zendingen van elf tot en met honderd K.G, Naar de N. JR. Ct. verneemt, zyn de civiel- ingemeurs S. Bouma en F. M, E. L, Kersten? benoemd tot buitengewone opzichters bij de werken tot verbetering van den Rotterdam- scheo Waterweg.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2