Vrijdag 7 Juni A". 1889. IM°. 7260, 3Drie-en-veertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. luitenlandsche Ber chten. IT gever! J.~0D ZWITSERLAND. Sinnenlandsche Berichten. GDÜflAKÏ Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85 - 2,50. - 0.10. BIBBAVi HABHV, H, 1*4. Advkrhhvicpkijs: na 1—10 gewent regels ast mbegnp na eens doornat Iedere gewone regel meer Dbixmxal geplaatst wordt legen vwBBnaan berekend. /Hl* - .i»; EHOELAID, la de nieuwe telegrammen betreffende de overstroomingen ia Pennsylvania door de Tim«3 den 3a Juni ontvangen wordt bet volgende medegedeeld Niet 6- of 8000, maar ten minste 10,000 menschen loeten bij de overstrooming der Cone- mangh-vaM zijn omgekomen. Hoe de dam boven Johnstown doorbrak, beschrijft de eigenaar van het logement, dat bij het South-Fork-reservoir stond, aldus: uOp het oogenblik dat de dam bezweek, was bet alsof het water een sprong nam, zonder den grond te raken, en de valle instormde, een watermuur van 20 voet hoogte, brullende en alles voor zich wegvagende. De kleur er van was grauw, dat moet van het schuim geweest zijn. De huizen, waar het tegenaan kwam, schudden een oogenblik, werden opgelicht on stortten dan over elkander,alsof het eierschalen, waren. In minder dan een uur holde die waterberg achttien (mijlen ver voort naar Johnstown, door nauwe, bochtige valleien. De Conemaugh-rivier, die vóór 4e doorbraak boord' otond, rees in vijf minuten zes en dertig voet." De doorbraak had plaats juist op het midden van den dam. Het geheele reservoir liep ineen -uur tijds ledig. Het staat thans droog. Ooggetuigen, die het eerst na de ramp te Johns- .town gekomen zijnkregen verschrikkelijke dingen to zien, De richting van de spoorwegbrug •over de Conemaugh-rivier is loodrecht op de stad van het noorden naar het zuidan. Tegen die brug hoopten zich zulk eene massa afdrijvende stukken van huizen, boomen en andere bouw vallen op, dat hare bogen verstopt raakten en .de stroom buiten do brug om over het land zijnen weg nam. Intusschen rees de stapel hoooger en hooger, ver boven de brug uit en half eone mijl de rivier op. Daarin verdwenen hcele huizen, die te pletter werden gestooten. Toen de stapel tot torenhoogte gerezen was, vol zittende met ■menschen, raakte vlak bij de brug de hoop in brand, misschien door het vlam vatton van petroleumvaten of ander brandbaar tuig. Zulk •een noodgeschrei steeg uit dien brandenden chaos op, dat wie het uit de verte gadesloegen de handen wrongen uit wanhoop ovor hun machte loosheid, biet den wind werd zoo'n verstikkende ducht van brandend menschenvleescli cn andere stoffen medegevoerd, dat het niet mogelijk was op eenigen afstand het uit te houden. Ten laatste bezweek do steenen brug onder den aandrang van den steeds groeienden puinhoop, door het water voortgestuwd, en nu stroomde de rivier nog onbelemmerder dan te voren over het beneden strooms gelegen gedeelte der stad. Geen huis schrijft een dagblad-verslaggever stond meer overeind of recht; hier en daar waren or twee of drie boven op elkander ge- echoven. Twee mijlen beneden de etad was een waterreversoir van de Cambria Iron Company, ■eene stevig gemetselde steenen kom. Die lag boordevol planken, van buizen afkomstig die er in gedreven waren, en een stapel puin van meer dan 50 voet hoogte had zich tegen den voorwand opgehoopt. Ziehier een paar staaltjes van de vlie gende vaart van den stroomdrie mijlen beneden de stad zag ik een piano op den oever liggen, waar geen snaar of toets van gebroken was. Die moet dus als een veertje over den waterspiegel gezweept en zonder schok daar neergelegd zijn. Een eind verder lagen twee van de grootste ijze ren stoomketels: die waren op dezelfde manier daar terechtgekomen. Langs den Pennsylvania-spoorweg zwierven een duizend of drie menschen. Niet een er van of hij miste bloedverwanten en wist dot hij ze te zoeken had onder de lijken die de rivier afdreven of onder de rampzaligen die nog op de brug tusschen den dood in de golven en dien in het vuur aan het worstelen waren. Even beneden Johnstown waren eon vijftigtal vaten whiskey aangespoeldeene menigte menschen, die alles verloren hadden wat zij bezeten hadden, zochten troost in zich dronken te drinken. Een man, die zijne vrouw en kinderen voor zijne oogen had zien omkomen, trachtte zich van kant te maken. Met moeite haalde men hem uit het water; een poosje later iag hij smoordronken langs den weg. Te voren had hij nooit drank geproefd. Het hotel Hurlburt, te Johnstown, een stevig gebouw, stortte in met 75 menschen er in twee daarvan ontkwamen. Eene locomotievenloods met Al locomotieven werd onderstboven geworpen vóór dat de stukken de brug bereikt hadden was er van de locomotieven niets meer over. Van het uiteinde der afgebroken brug naar den oever was een kabeltouw van driehonderd voet lengte gespannen, met een katrol en een mand er onder. Ik trok mij ovor en vond op den oever honderden menschen liggen in het natto gras, onder een dikken regen. Er stond geen huis om in te schuilen. Er was niets te eten: voor een brood betaalde men twee schellingen ook tegen dien prijs was spoedig niets meer te krij gen. Zondag kwam erhuip.Detrein kon niet verder komen dan tot op vier mijlen van de stadzoo ver moest dus alles, langs een bijna onbegaan- baren weg, gesleept worden. Rijk en arm waren oven hulpbehoevend. Ik zag eene jonge vrouw op bloote voeten aan den weg staan, met niets aan het lijf dan een onderrok, en een doek over hare schouders, Eerst dacht ik dat het eene Italiaansche was, doch naderbij gekomen herkende ik haar voor de dochter van een rijken kassier, eene van de meest gevierde jonge dames der stad. Die onderrok en die doek was alles wat haar van hare weelde was overgebleven. Zij had maar even tijd gehad om haar loven to redden. Mr. James Walters, een procureur, bevond zich Vrijdagavond in de Alrna-hall, waar zijn kantoor was. Hij was thuis toen do overstrooming kwam; zijne woning werd weggesleept; zijne vrouw en kinderen waren op het dak gevlucht en dreven een anderen kant uitzij zijn allen be houden gebleven; hij zelf dreef verschillende straten door en kwam in do Alma-hall terecht. Dit gebouw is blijven staan. Er waien op de verschillende verdiepingen een paar honderd menschen gevlucht. Zij bielden terstond een ver gadering en maakten eenige bepalingen van orde, waar ieder zich aan te houden had, Walters werd tot president gekozen; dominee Beale tot overste op de eerste verdieping en dokter Mat thews op de bovenste. Niemand mocht licht aan steken of vuur maken. Voor de zieken werd zoo goed mogelijk zorg gedragen; de vrouwen en kinderen kregen het beste onderkomen dat er te vinden was. De anderen moesten maar zien hoe zij het maakten. Niemand sliep; velen brachten den nacht biddond door, onder het geloei van water en wind, en onder de noodkreten der menschen in den omtrek. Te midden der ellende werden twee zwangere vrouwen ontijdig verlost. Dien nacht bleven allen in leven; maar den volgenden dag stierven er eenige vrouwen en kinderen, uitgeput van vermoeienis en pijn. Met het uiterste levensgevaar werden nog enkelen, die in de nabijheid van het huis in de golven worstel den! naar binnen gehaald. Ujt Philadelphia worden treinen verzonden vol voedsel, dekens en kleederen. Er gaan dokters mede met benoodigdheden uit do hospitalen. Het eerst zijn er vijf en zestig tenten te Johnstown opgeslagen voor vrouwen en kinderenuit Ohio zijn nog vijfhonderd tenten aangekomen. Uit Pittsburg werden brandspuiten aangevoerd, waar mede eindelijk do brand op de spoorwegbrug gebluscht werd. Ook zijn er eerst troepen uit Pittsburg gekomen onder generaal Hastings, die de opperste leiding over het reddingswerk heeft. De soldaten zijn echter spoedig teruggekeerd, omdat de burgerij zelve voor het handhaven der orde zorg verkoos te dragen en de enkele boos wichten, die van de ramp gebruik maakten om te plunderen, spoedig onschadelijk waren gemaakt. Het begraven der lijken en het uitreiken van levensbehoeften is nu het voornaamste. Het ondorstandfonds te Philadelphia beschikt reeds over 200,000 dollars daartoe werd bijgedragen door de Pennsylvania-spoorwegmaatschappij 30,000 dollars; door de Philadelphia-en Rea- ding-spoorwegmaatschappij (die zelve 250,000 dollars schade hoeft) 10,000 dollars. De Cambria Iron Company, eene bloeiende onder neming, vrij van schulden, leed eene schade van twee millioen dollars, doch teekende voor 20,000 dollars op de lijst. Eene krant te New-York heeft op eene lijst in een dag 20,000 dollars ontvan gen. Over de houding der spoorwegbesturen vóór, onder en na de ramp wordt onvoorwaardelijk met lof gesproken. Ook uit andere streken worden bijzonderheden gemeld, doch alles zinkt in het niet voor de ramp van Johnstown. Te Washington wordt de schade op een millioen dollars begroot. Te Harpers Ferry, ia Virginia, verdronken acht menschen; te Cor ning, in don staat New-York, dertien; te Wil- liarosport aan de Susquehanna dertigte JUilton, in diezelfde streek, twintig. Evenals ieder geweldig natuurverschijnsel zijne legende heeft, zoo ook dit. Een nonnenklooster te Johnstown, is zoo verhaalt men even won derdadig als willekeurig van den algemeenen ondergang gered. Da overste van het klooster zeg uit een venster den brullenden waterwolf aan» komen. Haastig riep zij de nonnen bijeen in A« kloosterkapel. Daar klotsten de golven tegen At muren en zweepren alles in den omtrek weg} ook de groote Roomsche kerk waar het klooster aan paalde. Alleen de kapel, waar de zusters ld het gebed vereenigd lagen, werd gespaard. Geen haar werd haar gekrenkt, de zoom van haaf kleed werd door geen water bevochtigd; onge deerd verheft de kleine kapel hare spits boven dfl bouwvallen, die baar omgevon. DU1TSCHLAND. Men verzekert thans dat de keizer vatl Oostenryk io het begin van Augustus na keizer Wilhelms terugkeer uit Londen in de Duitschff hoofdstad zal aankomen. Het bezoek van den czaar zou op het einde van Augustus plaats hebben. De wetenschappelijke commissie voor den geneeskundigen dienst heeft aan den minister van onderwijs von Goszler een aantal voor» stellen gedaan betreffende de instelling va O een geneeskundig schooltoezicht. Hierin komen o, a. de bepalingen voor, dat de gebouwen en inrichtingen der school minstens om de 3 tot 5 iaren moeten tvorden onderzocht en gekeurddat in elke school, kort na het begin van Ieder leerjaar, de gezondheidstoestand der leerlingen door een arts moet worden onderzocht; dat in kostscholen en in groote steden afzonderlijke onderzoekende genees» heeren noodig z|jn, enz. Gedurende het zesdaagscbe verblijf van kouing Humbert te Berljjn z|jn tusschen die stad en Italië 3703 telegrammen gewis seld roet te zamen 118467 woorden. Da Bondsraad beeft de Italiaansche regee» ring voorgesteld, de conferentie tot het aan» leggen van den Simplontunnel in deze helft van Juni te doen plaats hebben. RUSLAND. Het huwelijk van prinses Militza van Mon tenegro met grootvorst Peter Nicolajewitch van Rusland zal reeds den 8n Aug. worden voltrokken. Men denkt algemeen dat de ver loving van den czarewitch met prinses Helena van Montenegro weldra zal worden bekend gemaakt. De geheele koninklijke familie van Grie kenland is op weg naar Petersburg, waar dea 16a dezer het huwelijk van prinses Alexandra met grootvorst Paul zal worden voltrokken* ITALIË. De paus heeft voor de verspreiding van het geloof 1 millioen geschonken. SCHIEDAMC Juni 1889. By het te Leiden gehGuden apothekers examen is o. a. geslaagd odzc stadgenoot der heer A. Gouka.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1