i j Maandag 10 Juni. Timede Blad A0. 1889. N°. 7262 Drie-en-veert gste Jaargang. uitgëvërTjT"odé. Binneniandsche Berichten. Gemengde Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. sens GBURAIIT. i Abonnementsprijs per kwartaal JWhmo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers f 1.85 - 2.50. - 0.10. BVBBAC: HABKT, B, 12 4. Advertentieprijs: t»b 110 gewone regels met inbegrip v*n eene Oouraat/tl* Iedere gewone regel meer10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Da regeering heeft gevolg gegeven aan haar voornemenom de noodige gelden aan te vragen tot krachtige voortzetting van de rivier verbetering op den Rijn en de "Waalter bereiking in de eerste plaats van een diepte van 2.7 meter en zoo mogelijk later van 3 meter onder den waterstand, die laatstelijk is aaof ->omen overeen te stemmen met dien van Lui meter aan de peilschaal te Keulen. Daartoe heeft zy ingediend een voorstel tot verbooging van het in art. 29 van hoofdstuk IX der loopende staatsbegrooting voor verbetering van deWaal uitgetrokken bedrag met f455000. De thans aanwezige werken bly ven in stand en de uit te voeren verbeteringen zyn slechts te beschouvyeq als een voortzetting vau het stelselom door beperkiog der breedte aan de rivier een geregeld regime te verzekeren. Deze werken zyn op 2% millioeo gulden geraamd. De belangen van cozen handel en onze scheepvaart gaan hier samen met die van den Duitschen Rynhaodel; allen eischen dat de verbetering van de Waal in den kortst moge- lyken tyd worde volbracht. De minister van waterstaat wenscht daarom terstond daarmede aan te vangen, en heeft mitsdien voorgesteld deze werken in vier jaar uit te voeren. Ofschoon, naar de minister vertrouwt, met de uitvoering van de hierboven bedoelde wer ken in het zomerbed van de Waalde diepte van ruim 2.7 meter doorgaande zal worden verkregen'zoo zal toch daarby niet moeien worden stilgestaanmaar zal later moeten worden getracht door verbeteringook van het winterbed, de gewenschte diepte van 3 meter te verkrygen. Er zou dao voor de uitvoering van de daartoe noodige werken nog op een uitgaaf van ongeveer vyf ton gouds te rekenen zyn; tot die uitvoering zal echter niet worden over gegaan dan bij bepaaldelijk gebleken noodzake lijkheid en op zoodanige wyze, dat de veiligheid der betrokken dyksdistricten daardoor niet zal lyden. De voorgestelde verhooging van f 455000 kan gevonden worden uit het overschotdat jaarlijks op de begrooting van het negeude hoofdstuk beschikbaar bl'yft. la de laatste vyf jaar hebben deze overschotten bedragenin "83 f 2 923 478, in '84 f 2980 304, in '85 f 3127 575in '86 f 3 220 552 en in '87 f 1 799 024. Tot dekkiog dezer uitgave behoe ven mitsdien geen bijzondere middelen te worden aangewezen. SCHIEDAM, 8 Juni 1889. Da gemeenteraad van Leiden heeft met 13 tegen 10 stemmen besloten da verordening op de inkomstenbelasting, zooals die bestond, te handhaven en daarmede verworpen het ont werp eener nieuwe inkomstenbelasting, waarin van progressie sprake was. De prijzen der turf hebben in de Gronin ger veenkoloniën eene verbazende hoogte bereikt. Men betaalt o, a. voor de dikke turf (fabrieksturf) f 50 per dagwerk. Dit kan evenwel niet lang duren, want door de felle droogte komt de nieuwe spoedig voor de afschepiDg gereed, en daar er vele huurboe- ren zyn, die geld moeten maken, wordt het aanbod grooter en moeten de prijzen dalen. Evenals ten onzent, vestigt men onk in Duitschlaod de aandacht op het zich opeen- hoopend grondbezit. Zoo wordt o. a. vermeld, dat de hertog van Aremberg naby onze grenzen (Meppel en omstreken) goederen ter grootte vau ruim 35 vierk. geogr. myteu bezit ('Z.-Holland is 55 myien groot), welke bezit ting afkomstig is vau in 1803 geseculariseerde kerkgoederen. Te Haarlem werd Donderdag ten kan tore van den gemeente-ontvanger een valsch bankbiljet van f 25 in betaling gegeven, gemerkt H. B, 2173, met den datum 13 November 1886. De kleur is iets lichter dan die vau de echte, terwijl de letters U, L van het woord guldeD, in plaats van, zooals bij de echte, van boven aan elkaar verbonden, op zich zelf staan, met eenige tusscheuruimte. Te Oldenboorn (Fr.) is gebleken hoe groote verdelgers de spreeuwen van de landrupsen zyo, waarover de veehouders zich zoo onge rust maakten. Een spreeuwecpaar had zyn nest gemaakt in een buis op de zaal van een logement, en eiken dag vond de eigenaar op een tafel in de zaal onder de buis onge veer 20 levende rupsen. Men paste op en zag hoe nu en dan, als 't paar de joogeo voederde, een rups naar benedeu viel, als da spreeuwen met 4 5 rupsen in dan bek kwamen aanvliegen. Als men nu denkt aan het groote getal spreeuwen, eu de vele kee- rec, dat zy per dag naar het nest vliegen met voedsel, dan kan men begrijpen hoe groot het getal i3 der rupsen, welke door de spreeuwen verdelgd worden. Een veehouder, die.van het geval hoorde en zelf ging kjjken, zei»elke spreeuw is f 100 waard". Te Groningen is in dePoststraateeuedame ten gevolge van de warmte ineengezakt en overleden. Men echryft ons: Niet lang geleden werd er in do nieuwsbladen melding gemaaktdat er in de nabijheid van Haarlem een ijzerhoudende waterbron was ontdekt, waaruit men meende het voor de gezondheid zoo heilzame mineraalwater te kunnen putten, water, wat tot nu toe door onze Duitsche naburen ge- levord werd. In verbond hierraedo wensthen wij de aandacht te vestigen op een andere mineraal- wateibron, welke reeds eenige jaren bekend was, en gevonden wordt te Tegelen nabij Venlo in Limburg. Deze bron is sedert een paar jaor door don eigenaar in exploitatie gebrachtdaar meer dere geneesheeren verklaren dat het water uit die bron, in voldoende hoeveelheid genomen, eyen heilzaam voor de gezondheid werkt als het uit Duitschland aangevoerde bronwater. Deze bron, de nSnelIo Sprong" genaamd, ont springt aan den voet der bergketen welke het landgoed nHoltmuhle" begrenst. De bergketen, welke geheel Limburg doorloopt vormt nabij Tegelen een hoog plateau, zijnde oen duizenden meters uitgestrekt heideveld. Dit de dertig meter diep gelegen kleilaag nu ontspringt de bron, waarover wij hierboven spraken en waar uit bet water in een daartoe expres ingericht lokaal onder volkomen afsluiting dor buitenlucht bij éen atmosfeer koolzuurdruk op flesschen wordt getapt en in den handel gebracht. Zonder bepaalde geneeskundige kracht aan dit water te willen toeschrijven, wat van het Duitsche mineraalwater, dat als tafelwater naar Nederland wordt gezondenevenmin kan worden gezegd zijn wij overtuigd, dat het water van de «Snelle Sprong" is een zuiver, gezond en smakelijk tafel water, waarvan het gebruik heilzaam op het lichaam moet werken. Onze lezers, die belangstellen om nadere bij zonderheden over dit mineraalwater, op Neder- landschen bodem gevondente vernemen verwijzen wij naar de brochurebevattende de beschrijving .van den oorsprong en de eigenschap pen van het Snelle-Sprongwater, welke bij den eigenaar der bron te Tegelen en bij alle depot houders van dit water in Nederland gratis verkrijgbaar is. Aruliem. De anti-revolutionnaire kiesver- eenigiog «Nederland en Oranje" zal voor de a. s. verkiezing van een lid der Prov. Staten geen candidaat stellen. Het Fransche verzekeringsblad X'Argus deelt mede, dat dezer dagen in het fabrieksstadje Mazamet (dep. Tarn, Frankrijk) in den ouderdom van 105 jaren is overleden de heer Caraquel, agent der levensverzekering-maatschappij L'Aigle. Donderdagnanrddag heeft te Madrid zulk een zware hagelstorm gewoed, dat vele huizen en verscheidene openbare gebouwen, onder andere het koloniaal museum, beschadigd zijn, en ook de hoornen en planten in parken en tuinen veel hebben geleden. De rivier Manzanares is buiten hare oevers getreden en heeft insgelijks schade aangericht, terwijl van verscheidene huizen de kelders zijn ondergeloopen. In Rusland vormt het plan van een Siberirchen spoorweg nog het onderwerp van het onderzoek van twee commissies en drie subcommissies, waar van er een door generaal Annenkoff gepresideerd wordt. De groote vraag is of men de noordelijke of de zuidelijke route zal kiezen. De laatste zou praciisch de vcrlonging zijn van den Tianskas pischen Samarkand-Tashkend-spoorweg door Semipalatisisk, Kopal, Kuldja en zoover mogelijk langs de Chineesche grens. De Moshousche Courant geeft voor to wetoa, dat de noordelijke route gekozen is en dat de lijn n 1890 van Tobolsk zal begonnen worden en in 1894 tot Atchinsk (2090 wersten) zal vol tooid zijn. Tevens zou men de lijn aan hot andere einde in het Ussouri-district beginnen aan te leggen De meening van Engelsehe schrijvers en staats lieden, dat Vladivostock een kwetsbaar punt zoude zïin voor eene nabootsing der ICrim-expeditio, heeft ongetwijfeld de Russen overtuigd van de noodzakelijkheid der groote onderneming. Gustav Bilzinger, die zich als pliiloloog en tevens als natuurkundige een gunstigen naam heeft verworven, heeft een werk in het licht gezonden over de aanwijzing der uren bij de ouden. Het verscheen te Stuttgart bij Kohl- hammer, onder den titelDie antiken Stun- tlenangaben. Met krachtige bewijzen toont Bil zinger aan, dat als de ouden spraken van b. v. het vijfde uur, zij het tijdstip bedoelden, waar op dat uur was afgeloopen, niet de tijdruimte van het volle uur. Om tijdstippen aan te dui den, dio niet met het einde van het volle uur samenvielen, bedienden zij zich van breuken van urenvóór Alblruinl was bij de ouden da tijdsaanwijzing door de verdeeling van het uur in 60 minuten niet in gebruik. Spraken de ouden van het zasde uur, dan bedoelden zij' het oogenblik, waarop de zon haar culminatie punt had bereikt. Zelfs Dante gebruikt in de 14de eeuw de uitdrukking nog in dien zin. Daar de getallenreeks in den ouden tijd niet met nul, maar met éen aanving, en men van een getal, dat de waarde van nul had, geen besef bezat, werd de terminologieHora 0 voor zonsopgang gemist. In afwachting van wat zoo even is gezegd, bediende mon zich voor zonsopgang, dat is voor het oogenblik, waarop men de uren te tellen aanving, van de uitdrukking hora prima, Zoo wordt ook thans nog in de mathematische geographia do nul- meridiaan dikwijls met den naam van eersten meridiaan bestempeld. De stalen spoorwegbrug over de rivier Hawkes- bury, op den spoorweg tusschen Sydney en New castle (Australië), waaraan twee en een half jaar gewerkt is, werd dezer dagen door den gouver neur van Nieuw-Zuid-Wales, in tegenwoordigheid van do ministers, parlementsleden on talrijke autoritoiten, feestelijk geopend. Zij is ingericht voor dubbel spoor en de derde in lengte van alle spoorwegbruggen ter wereld, daar ze zeven span ningen, elk van 415 Eng. voeten lengte, bevat. De hoogte boven den waterspiegel bedraagt 40 Eng. voeten. Deze nieuwe brug moet dienen ter voltooiing van hot spoorwegverkeer tusschen Brisbane en Adelaido en is op hot zuidelijk halfrond eenig in hare soort.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 5