Gemengde Berichten. Anders werd het toen de vgand op 30 April ¥ao zjjne aanwezigheid officieels mede- deeling deed, - door onze benting te beschieten, en toen een patrouille, uitgezonden op ver kenning op korten afstand uit loopgraven en Versterkingen zoodanig begroet werd, dat zjj pioest terugtrekken. Niettegenstaande geschut- en geweervuur uit de benting hield de vijand piet alleen stand, maar was de communicatie tusscheo onze versterking en de haven, den hoofdweg, door hem bezet ea breidde hjj zijne positie voortdurend uit, ons aanhoudend beschietende. Patrouilles tot verkenningen (nochten hiertegen niet baten. Het garnizoen te Edi, den compagnie, bleek niet sterk genoeg ea versterking werd gevraagd. Den 6n Mei kwam deze van Groot-Atjehdrie com pagnieën infanterie en dene sectie genie en artillerie, die dienzelfden dag, bjj het oprukken van de monding der rivier naar onze ver sterking 's vijands stellingen aanviel en dezen belangrijke verliezen toebracht. Dit zyn de laatste berichten. Contioieur Kamp overleed den 2n Mei, nadat de assistent-iesidant Van Assen te Edi was aangekomen. De benden, die ons nu te Edi hebben durven aanvallen het heette wel dat zij het gilden legen den radja van Edi hadden, doch zy beschoten en wondden onze soldaten zyn Wel degelijk de ouverzoenljjken uit de zuidelijk ea nourdelyk van Edi gelegen staatjes, de jrMusleuiiu" wier radja's onze z. g. vrienden zyn s versterkt met ontevredenen, die be weren door den radja benadeeld te zyn. in Giout-Atjeh is alles rustig, vooral nu \a de Vasten. De vele betaadslagmgen, zen dingen eo vernandeitngen tusscnen ons en de Keuialupariy zuilen, hoopt en vertrouwt men algemeen, nu deze Vasten tot eeoige bevredi- geuue oplossing der Aijeh-quaestie leiden. Een koninklijk besluit vau 28 Mei jl.ter vour/teuu.g m ue godsdienstige behoeiten der cluisteiyke gemeenten en van de garnizoenen in NeUurl. iuüië opgenomen in deSt.-Ot. 00. 134 bevat de navolgende bepalingen Art. 1. Voor eiken persoon die door genoot schappen, vereenigingen of maatschappijen, welk* zich de bevordering der belangen van het chris tendom in NederJ. Indié ten doel stellenter beschikking Van de regeering wordt gesteld en door de regeering wordt bestemd om, ter plaatse door den gouv.-generaal van Neder). Indie te bepalen, voor de voorziening in de godsdienstigo beboetten van de minder gegoede leden der chris telijke gemeenten en van de militairen in de gar nizoenen werkzaam te zijn, wordt aan het bestuur vail zoodanig genootschap, vereeniging el maat schappij eene som van 1 800 in eens uitgekeerd. Art. 2. Met aiwijking in zooveire van het kon. besluit van lü Febr. 1882 Indisch Stbl, no. 125), genieten de op de wijze van art. 1 ter beschik king van de regeering genomen personen over tocht naar Nederl. Indie ten laste der Indische begrooting, als passagiers eerste klasse voor zich en hun gezin. Ai t. 3. Bij aankomst in Indie zijn de bedoelde personen gehouden zich onmiddellijk te begeven naar ae standplaatsdie hen door of vanwege den gouv.-generaal zal worden aangewezen. Gedurende den tijd waarin zij op de hun door de Indische regeering voorgeschreven wijze weik- zaam zijn, genieten zij een toelage, waarvan het bedrag door den gouv.-generaal wordt vastgesteld, doch die niet hooger kan zijn dan f 150 's muands. Art. 4. De in dit besluit bedoelde personen worden in geen enkel opzicht als ambtenaren beschouwd. Zij hebben, bij het verlaten van Ned. Indiégeen aanspraak op terugtocht ten laste van de Indische begrooting. Naar aanleiding van een adres der Rotter- damsche Vereen igtug voor Cathohek onder- Wijs" werd ait. 1 van de te Rotterdam besiaauou veruideoing op de kiuderbewaar- plaatsen door den Koning vernietigd eo op gioud caarvau door 11. eu W. aan deniaad voorgesteld da geheete verordening in te trekken. »Het hebben van kinderbewaarplaatsen zeggen B. en W, zal dan vry zyn. Moge ook al de hartstochtelijkheid, waarmede deze zaak door sommigen is behandeld, voor ons goeD voldoende grond zyn om aan te nemen, dat van die vrijheid misbruik zal worden ge maakt, de vrees, dat dit zal geschieden, kun nen wy niet van ons afsvjjzen. »Men mag evenwel vertrouwen dat de regeeriog te eeniger tyd zal overwegen of er minder reden is om kleine kinderen te be schermen, dan om hen dia tot de jaren des onderscheids zyn gekomen, bjj*. werklieden, onder hun hoede te nemen." Omtrent den schach van Perzië, die thans op reis is door Europa en die, zooals men weet, ook hier te lande wordt verwacht, dealen Russische bladen eeu aantal bijzon derheden mede. Beketid is dat Nassr Edm al zeer jong een dagboek heelt gehouden en dat hjj verzen heeft gemaakt, vooral humoristische. Ten bewyze van Z. M. 's gevoel voor humor haalt men een aantee- kening uit zyn dagboek aan, waarin by ver haalt hoe te Londen eea schilder hem 100 p. st. vroeg voor een stuk, dat een ezel voorstelde, en hem, toea hy opmerkte, dat een levende ezel veel minder kostte, ant woordde i>Ja, maar deze ezel kost niets aan voer", een aardigheid, verzekert Z. M.t 5waarom wy dagen lang gelachen hebben." Plet stemt weldadig groote heeren met zoo weinig tevreden te zieu. Voorts wordt medegedeeld, dat de schach ais de vorst vau het Land van Gocagne onder zyn vjjf en zeventig stuks bagage niet minder dan 18(?) koifers met ridder orden heeft, om als gunstbewijzen uit te aeeleu in liet Westen. Dat men zjjne knoops gaten dus gereedkoudel Hy heeft thans voor de derde maal Rus land bezocht. De eerste maal was in 1837, toen hy, nog slechts 7 jaren oud, zyn hut- de kwam brengen aan czaar Nicolaas; die den kuaap op zjjn koie liet rijden en hem de Andreas-orde schonk. De tweede maal was nog niet le.og geleden, op zyn vermaar de eeiste reis door Europa. Naar men nader inelut, zou den schach van Perzië tytfeos zyn verbiyf ia de residentie met zyu gevolg logies te Schevemngen wor den uaugeboden. Het hooldbestuur Uer »Nedecl. Vereeni ging tut Bescherming, van, Diere®" heelt eeu adies gericht tot deu minister van bm- ^oenhujüschö zaken, betiefièode de toepassing van uit. 6 der wet van 17 Juni 1875 tot vaststelling van bepalingen by het voorko men vau hondsdolheid. De strekking vau dit adies is te verzoeken muatregelen te nemen, teneinde te beieiken dat: lo. de krachtens de wet in beslag geno men houden, waarvan de eigenaar bekend is, niet worden afgemaakt, alvorens hel vonnis door deo rechter is uitgesproken; 2o. bedoelde wet zoodanig gewyzigd worde, dat by een veroorueelend vonnis de hond niet behoeft verbeurd vuikluuid te wor den, wanoeer de rechter niet oordeelt, dat daartoe, uit een sanitair oogpunt, termen aanwezig zyn 3o. dat voor het geval de minister geen aan leiding mocht vinden otn in deu uangegeven zin de wet te wjjzigen, hy alsdan het maxi mum oer boete, door de betaling waarvan de hond kan worden terugverkiegeo, verlage tot 11opdat ook de minvermogende m staat woide gesteld van dit voorrecht gebruik te maken. Met het stoomschip JSdam der Nederlands,ch Ameiikaaosche stoomvaartmaatschappij zyn Zaleruag van Amsterdam naar New-Vork ver trokken 172 volwassen peisoneu, 26 kinde ren van éen tol tien jaar eu 9 zuigelingen. Er waren voorts veertien passagiers eerste en 22 passagiers tweede klasse aan boord. De trein die Vrijdagmiddag om 3 our 5 min. uit Leeuwarden naar Heerenveen ver trok is nabjj Stobbegat, even voor Heeren veen, ontspoord. De beide locomotieven, die den trein trokken, een bagagewagen ea vyf personenwagens zyn ontspoord. Van de pa9- pagiers zyu er vier licht gekwetst, doch doo- den zyu er gelukkig niet te betreuren. Genees kundigen uit Heerenveen hebben de gewonden verzorgd. De oorzaak van de ontsporing moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan uitzetting van een spoorstaaf door de buitengewone warmte. Volgens een bericht in de N. Roti. Ot. was o. a, de bagagewagen, waarin zich drie con ducteurs bevonden, by na geheel op andere wagen geloopen en werd een 2e-klasse-wagea te pletter gedrukt, zoodat de zich daarin be vindende reizigers moesten worden uitgezaagd. Toch hebben, ais door een wooder, zoogoed als geene pöj^oonlyke ongelukken plaats gehad. Een der machinisten werd van de locomotief geworpen en daardoor eenigszins aan het lin kerbeen gekneusd. Ook de hoofdconducteur bekwam eene lichte kneuzing. Uit Rauwerd wordt aan de If.. R Ot. gemeld De volgende mensehlievenda daad mag in de gegeven omstandigheden niet onvermeld bljjven. Jl. Dinsdag bad een hoo ier, uit Winschoten afkomstig, het ongeluk hier vau een wagen te vallen, met doodelyk gevolg. Dadelyk toog de predikant der plaats, dr. J. W. Lieftiock, aan het werk om gelden voor de ongelukkige weduwe des gestorvenen te verzamelen, en hy had de voldoeniogeene ruime som geids byeen te brengen, veel meer dan de man gedurende den hooitijd had kunnen vei dienen. Op dea dag der begrafenis had hy het geooegen de weduwe, inmiddels tot bijwoning der begrafenis uit Winschoten overgekomen, dit kostbaar bewjjs van deeloemiDg ter band te stelleo. Te/e predikant, dr. J. W. Lieftiock, is de zelfde die volgens het classicaal bestuur van Soeek als. predikant moet worden afgezet, wegens onrechtzinnigheid in de leer, door hetn verkondigd in enkele preekeu van Onze godsdienst prediking in het godsdienstig leer boek Voor iederen dag en het door de ver eeniging van stichtelijke blaadjes uitgegeven geschriftje Waarom modern? en wiens zaak thans in handen is vau het provinciaal kerk bestuur van Friesland, Zaterdag ia ia het Hang te Rotterdam eene oude juflfouw, doordien zy eene verkeerde deur opende, door eene lantaarn gevallen, waardoor zy zich inwendig zoodanig bezeerde, dat zy spoedig daarna overleed. Zaterdagmorgen had op hetstatioosempla- cemeui te Tilbuig het volgende ongeluk plaats. De wisselwacbtei J. N. wilde zyne vrouw grceten, die in den trein zat, welke te 10.33 naar Breda vertrekt, en bemerkte daardoor niet dat op de iyn achter hem de trein, die te 10.40 van Breda hier aankomt, in aan tocht was. Terwijl hy nog stond te wenkeo, greep deze hem in den rug, waardoor hy viel, eo de geheele trein over zyn lichaam ging. Nadat hy naar het gasthuis vervoerd was, overleed hy eeoige oogenbhkken later. De vtouw ontving eerst te Breda de ontzettende tijding. Zaterdagnacht had op de Zuiderzee nabjj Schokland een zeer droevig ongeval plaats. De 27-jarige zoon van schipfier ii.Tuitemau, van Zwartsluis, is aldaar tydeos een onweers bui van boord geslagen en vei dronken. De ouders mochten er niet iu slagen hun eeuig kind ie redden. De oveiledene stood als zeer oppassend bekend. Ooze grootouders wisten het wel een bankje aan de stoepleuning een rnenscbr wil 'b avonds wel eena een luchtje scheppen. Als bet dagwerk was verricht, werd een versche pijp gestopt; vader deed zyn boord en -stropdas af en maakte het zich luchtig; moeder de vrouw zocht haar breikous op en de familie verhuisde uit de bedompte achter kamer naar de stoep, 't Duurde niet lang of de heele buurtschap kwam buiten; de jongeren wipten eens by elkander over en wandelden op en neer, de ouderen staken eens bjj elkander op en be spraken het nieuws van den dag. Mettertijd verschenen de banken ze wa ren niet modern genoeg. Maar wie op een warmen avond, als dit jaar er ons zoo menig een schenkt, onze volksbuurten doorwandelt, heeft gelegenheid om op te merken, dat de gewoonte zich maar weinig stoort aan wat meer of minder modern wordt genoemd. Huis na huis ontvolkt zich op de stoep eu de straten, die overdag het stilst zyn, zjja 's avonds niet de minst levendige, 'l Is een drukte en bedrijvigheid van belang en menig aardig tooneeltje krjjgt men te aanschouwen. Menig minnarytje wordt daar in 't langerekte schemeruurtje ook aangeknoopt, om Zondags voortgezet te worden, eerst met een nwan delingetje buitenom onder kerktijd", later met eene vrjjerjj in optima lorna, waar ivader en moeder van wéten". Jammer dat een photograaf ons 's avonds geen diensten kan bewjjzenmenige aardige- type uit het volksleven zou h'y in beeld te brengen hebban, wanneer hy na zonsondergang zyn dagwerk kon voortzetten in Jodenhoek en Jordaan, langer burgwal en gracht. {mi. v. if.) Botterdam. Zondagochtend is in een logement aan do Schavensteeg alhier een» vrouw iu beschonken toestand van de trap der eeme verdieping gevallen, en ten gevolge- daarvan kort daarna overleden. 1 Amsterdam. Door eeoige invloedrijke ingezetenen en industrieelen alhier is Zondag jl, eene bijeenkomst gehouden, waarin iu principe- besloten werd om te trochlea gelden byeea te zamelen, teneinde een aantal flinke, degelijke Amsterdamsche werklieden de Parjjsche wereld tentoonstelling te doen bezoeken. Nadere bijzonderheden omtrent dit doet wonschen de heeren binnen enkele dage» openbaar te maken- Amsterdam. Hetschjjnt de politiet alhier gelukt te zyn eenig spoor ontdekt te hebben, met betrekking tot de zoo raad selachtige ontvoeriug vao juffrouw v. d. Boo gaard, uit de tweede Tuindwarsstraat. De rechercheurs Paohorst en Verbeek hebben nl. onder het groote aantal rendaz- vous-huizen en daarmede overeen komende inrichtingen te dezer stede, een kamer ondekt, welke groote overeenkomst vertoont met de beschrijving door juffr. v. d. B. gegeven van het vertrek, waar zy op den bewusten Zater- dag eenige uren heeft doorgebracht. Ook de bewoonster van het etablissement moet veel gelykeuis hebben met de oude vrouw die in het geval zulk een geheimzia- nige rol speelt. {JSf. v. d. D.) Amsterdam. Van het meisje, ruïinvier jaar oud, m de Engelsche steeg alhier woon achtig en sedert twee rnaaoden vermist, is- thans het lykje teruggevonden in eea kelder tegenover de woning der ouders. Die kelder stond onder water. Dat het kind dus, zooals beweerd werd, zou zyn ontvoerd, is onwaar. Door toevallige omstandigheden is by het leegpompen van den kelder het lykje te voor schijn gekomen. Hoe het kindje in ditsu keider is gekomenblijft voorshands een raadsel. Vrijdagavond heaft er boven Charleroi eo omstreken een orkaan gewoed, die onbeschrijfe lijke schade veroorzaakt en ook menscliertleven»

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2