Binneniandsche Berichten. SCHIEDAM, 14 Jont 1880. 's Koniogs toestand was gedurende de laatste dagen van tjjd tot tijd een weinig minder gunstig, Dinsdagavond zelfs zoodanig, dat dr.Vlaanderen in der haast ontboden werd. Z. M. wandelt Diet meer in het Park, maar gaat dagelijks een uurtje op het bordes zitten aan de achterzijde van het Paleis. Het wandelen veroorzaakte hem lichaams pijn en bovendieu hoofdpij». Daar de eetlust eu slaap zeer goed zijn en Z. M. zich steeds opgewekt gevoelt, vertrouwt uien dat genoemde verschijnselen van voorbjj- gaaoden aard zuilen zjjo. Gistermiddag te 1 uur zyn prof. Bosensteio en dr. Vmkhuyzeu op het Loo aangekomen om te consulteeren. (AT. v. d. D.) Prof. Rosenstein es dr, Vinkhujjzen zyn gisteravond weder vauhetLoo teruggekeerd. De toestand van Z. M. gaf den geneesheeren geen aanleiding langer ten paleize to vertoeven. De vergadering van den gemeenteraad, hedenmiddag te kwart voor twee uren ge houden werd bjjgewoond door 16 leden. Afwezig de heereo Roelants, Bergsma en Hoo* gendaui, allen met kennisgeving. Ingekomen waren o. n. eene missive van den adjudant, particulier secretaris desKonings van 14 Mei jl.waarbij dezeingevolge de hevelen van Z, M. den Koning den gemeente raad Hoogstdeszelfs dank betuigt voor de gelukweoschau Z. M. aangeboden by de her denking van 's Kontngs 40-jarige regeering; een besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie van 8 April jl.houdende tijdsbe paling van het inzendeh van de gemeente rekening over 1888, zijnde uiterlijk op 31 Augustus e. k.verschillende missiven van Gedeputeerde Staten, waarbij vroegere raads besluiten werden goedgekeurd ai deze stuk kan werden voor kennisgeving aangenomen. De staat der oninvorderbare posten, van de plaatselijke directe belasting over 1887, ten bedrage van f 1292.56, werd ter visie gelegd tot eene volgende vergadering; het proces verbaal van gedane liasopDemingopll April jl. vverd aangenomen voor kennisgeving; de ver slagen van den directeur der gemeeDte-gas- fabriek en der gemeente-drinkwaterleiding, beide over 1888, werden ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering en zullen vvorden opgenomen in het verslag vao den toestand der gemeeDte; de rekening van de Sledelyke gasfabriek over 1888 werd in handen gesteld van de financieels commissie ten fine van onderzoek en rapport, terwjjl de rekening over 1888 en de begrooting voor 1890 van bet St.-Jacobs-Gasthuis ter inzage werd ge legd ter behandeling in eene volgende ver gadering, evenals de rekening van het beheer der fondsen van het vroeger alhier bestaan hebbende oude-maonenhuis over 1888. Het huis, vroeger stads-naaischool, in het Eroersveldwerd verhuurd aan B, van der Zee, ingaande 1 Augustus e.k,, voor den tjjd vaa een jaar. Ten slotte vermelden wjj nog een voorstel van den heer Van Harwegen den Breems tot wyziging der verordening op de heffing van het havengeld, dat, na breedvoerige toelich ting dooi den voorstellerin handen werd gesteld der commissie voor de belastingen ten fioe van onderzoek en rapport, Alsnu lot de behandeling der aan de orde gestelde ooderwerpen overgaandeveerden vooreerst een achttal ontwerp-besluiten tot verandering der gemeen te-begrootiDg van 1888 of '89 met algemeene stemmen aangenomen; evenzoo de twee lot verandering der begroo ting van het burgerlijk armbestuur, êen voor hst stads-ziekenhuis en éen voor de begrootiDg der dienstdoende schutterijalle over 1888. Voorts werd besloten om bij .vernieuwing vrij stelling te vragen tot oprichting eener burger dagschool voor middelbaar onderwijs. Vervolgens was aan de orde het benoemen vaa een ambtenaar van den burgerlijken stand in de plaats van wijlen den heer J. A. NoletWz. gekozen werd de heer J. Loopuyt met 11 stem men, die echter verklaarde de benoeming niet aan te nemen. Hetzelfde was het geval met den beer Van der Schalk, terwjjl de heer Van Har wegen den Breems, die ten slotte verkozen werd, van de vergadering verlof bekwam de benoeming acht dagen in bedenking te houden. Tot lid der commissie vaa fabricage, ter vervanging vao den heer J, Loopayt, die door burgemeester en wethouders uit hun college benoemd is tot voorzitter dezer commissie ia de plaats van wijlen den heer J. A. Nolet Wz., werd benoemd de heer Tak met 10 stemmen. Tot onderwijzer der 3e klasse aan de derde openbare armenschool in de plaats van O. M. TeDgeler, overleden, werd benoemd, om zoo spoedig mogelijk in functie te treden, G, de Mooü Jr., onderwijzer alhier, met 11 stemmen. De onderwijzer le klasse J. Stout word overgeplaatst van de eerste openbare armen school naar de eerste openbare tusschenschool en tevens bevorderd tot plaatsvervangend hoofd dier schoolde onderwijzer 2e klasse C. Kerdel werd bevorderd tot onderwyzer le klasse en overgeplaatst van de openbare school voor jongens naar de eerste openbare Armen school, en de onderwijzer 3e klasse J. A. van der Poel werd bevorderd tot onderwijzer 2e klasse en tevens overgeplaatst van de eerste openbare armenschool naar de openbare schooi voor jongens, terwyl m diens plaats werd be noemd de heer P. Penning, onderwijzer alhier, met 13 stemmen. Deze bevorderingen en be noeming zullen ingaan op 1 Juli e. k. Aan den onderwijzer der 3e klasse H. A. van Baaien, vau de tweede openbare armen school, werd op diens verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Juli a. 9. Aan J. D. Kramers werd voor tien maanden afschrijving der plaatselijke directe belastingen over 1889 verleend; evenzoo werd aanJ.D Meyer J.Pz.afschrijving verleend voor 10 maan den en aan Joris van der Burg voor 8 maanden voor het in eigendom of gebruik overgaan van door hen gebruikte branderijen of landerijen. Na eenige mededeeliogen van den voorzitter betreffende den afloop van de laatstgehouden aaohestedingeo en deu verkoop vau boom- en hakhout enz. werd de vergadering gesloten. De jongst verloopen maand Mei is voor 'g rijks middelen geen bloeimaand geweest. Blijkens het in de jongste Staatscourant voor komende overzicht toch is de opbrengst in die maand f 870 000 minder geweest dan in de zelfde maand van 't vorige jaar. Meerdere factoren hebben in dezen Datuurlyk mede gewerkt tot dit ongunstig resultaat, maar slechts in zeer geringe mate. De hoofdfactor is echter een steeds verraderlijk onderdeel van de rubriek indirecte belastingen, en wel hel recht van successiedat niet minder dan elf ton gouds ten achter is by de Meimaand des vorigen jaars; zegel-, registratie- en hypotheek rechten (de andere onderdeelen dier rubriek) gaven daarentegen te zaïnen f73000 meer. De rechten op den invoer bleven f 5000 en de gezamenlijke accijnzen f 7000 ten achteren, doordien het gedistilleerd f 68000 en het geslacht f5000 minder gaven, welk verlies, tot op genoemde 17000 na, weder werd op gewogen door ruimer opbrengst van den suiker en zeep-accjjns. Ook de loodsgelden waren f1000 minder. Wat er verder in dien slaat van het over zicht der middelen voorkomt, wijst hoogere cyfers aan dao de Meimaand van verleden jaar, en wet de directe belastingen f 87000, domei nen f 58000, posterijen i 11000 en ijjks- telegrafen f 13000, Nemen wy de totaalcijfers over de eerste vijf maanden dezes jaars, f44000084.55, tegen over die des vorigen jaars f 43875199.92s, dao gaat de schaal nog altjjd met f 125000 over ten gunste van dit jaar, maar er behoeven geen zeer groote fluctuaties ten kwade plaats te hebben om ook dat overschot te doen ver- dwjjoen. Be schach van Perzië is voornemens, tij dens zyn verblijf in de residentie, eeniga water- en polderwerker» in deze provincie te bezoeken. Tot gemeente-geneesheer te Domburg (2.) is benoemd de heer E. L tt, W. Berghege. In eene door de broederschap van candi- daat-notarisseo, afdeeling Zuid-Holland, te 's-Hage gehouden buitengewone vergade ring, teneinde het examen voor candidaat- notarissen ia verband met de toeneming van het aantal candidates te bespreken, is het voorstel van den heer Versteegh Meulemaos, tot schorsing van het examen, na eene lang durige discussie ingetrokken. Over het algemeen was men van gevoelen dat, behalve door vermeerdering van het aantal notarissen, ook door te eischen be wijzen van algemeeoe ontwikkeling, hetzij door een voorbereidend examen, hetzjj door een leeftijd te bepalen, nagenoeg gelijk aan dien, welke vroeger vereischt werd, veel verbeterd zou kunnen worden. Een voorstel om niemand jonger dan een en twintig jaar toe te laten tot eenig ge deelte van bet candidaat-notaris-examen werd aaogenomeo. Dinsdag jl. werd, onder presidium van mr. Goeman Borgesius, te Amsterdam de alge meene vergadering gehouden van de veree- niging ^Volksonderwijs", Vertegenwoordigd waren 51 afdeelingen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeci- giog financieel steeds achteruitgaat. Het ge tal afdeelingen echter is stygende. Het leden tal vermeerderde met ongeveer 400. De ver- eeoiging telt thans 99 afdeelingen, 25 cor respondentschappen met 6405 leden. Aangenomen werd bet voorstel van het hoofdbestuur om na het jaar 1890 te bepalen, dat de afdeelingen verplicht zullen zyn voor elk lid f 1 te storten in de algemeene kas, behalve vóór die leden die alsnog 30 cent betalen, voor welke leden de bjjdrage aan de algemeene kas op 15 ct. bepaald blyft. De uitslag van de ster ning voor drie hoofdbestuurders was dat mr. Goeman Bor gesius met 72 van de 75 stemmen herkozen werd en voor de niet herkiesbare heer Ger- bardt en Van Gilse gekozen werden mr. Wil- leumier te Amsterdam met 39 en de hear De Groot van Utrecht met 38 stemmen. Hierna werd het zevental vraagpunten door het hoofdbestuur opgesteld naar aanleiding van een wetsontwerp op leerplicht behandeld. De vraag of het bekende wetsontwerp der commissie, bestaande uitde heei en Wilteuroier, De Kanter en Michiels, als algemeene grond slag voor een wettelijke regeling van leer plicht zou kuonen dienen, werd met applaus bevestigend beantwoord. Het werd onnoodig geoordeeld voor de uitvoering van zulk eeoe wet bijzondere ambtenaren aaa te stellen, maar voldoende geacht de schoolopzieners het toezicht op de uitvoering op te dragen. Men weoschte voorts den leerplicht tot den 13-jari- gen leeftijd, alsmede tot bet herhahngson- derwjjs uit te strekken. Onraadzaam werd het geoordeeld het proces-verbaal wegeos schoolverzuim door het hoofd der schooi te doen opmaken. Onder daverend applaus der vergadering, als blijk van instemming, daokta de vooizilter de bovengenoemde commissie voorbaar belangrijken, veelomvattende» arbeid. Na een uitvoerig debat over de wet-Mackay werd het hoofdbestuur gemachtigd om in een adres aan de vertegenwoordiging in bijzon derheden aan te toonen dat dit wetsontwerp onaannemelijk is als schadelijk voor het volks onderwijs, en te verzoeken by herziening der onderwijswet den leerplicht daarin op te nemen. Naar de D. CL verneemt, is de heer J. Vriensendorp, wethouder van Dordt, die dit- jaar als lid van den Gemeenteraad aan de- beurt van aftreding is, voornemens zich niet meer herkiesbaar te stellen. De heer S. M. Hugo van G'yn, die mede aan de beurt van aftreding is,- zal zich wet herkiesbaar stellen als lid van dan Raad, maar niet ais wethouder, en de derde wet- 'jhöuder, de heer Yeth, is naar elders vertrok ken. De Dorische Gemeenteraad zal dit jaar alzoo voor de noodzakelijkheid worden ge steld, drie nieuwe wethouders te benoemen. Geljjk bekend, is, onder leiding van den heer W. A. Hoppman en ouder toezicht van de gemsentelyke commissie met den heer Obreen, directeur van het rijksmuseum, een proeva genomen met de regeneratie vao Rem- brandts ^Nachtwacht", zooals men weet, geen eigendom van hetrjjk, maar van de gemeente Amsterdam. Daarb'q is toegepast de door Pet ten cofer beroemd Duitsch chemicus, uitge voerde methode tot het lenig en doorzichtig maken van verhard vernis. By de toepassing: dezer methode blijft de schilderij zelve onaan geroerd men legt haar eenvoudig op den rug en overdekt haar met een houten bakdie van binnen met flanel bekleed en daar met druppels alcohol besprenkeld is. Langzamer hand verdampt die alcohol nu en lost het hard geworden vernis op, dat aldus weder lenig en doorschijnend wordt. Do uitkomst is, zooals de verslaggever van de Haarl, Ct. bericht, in hooge mate verrassend geweest. Nu straalt zjj een licht uit als zjj in Rembrandts tjjd nooit heeft gedaannu ziet men da mannen voor waarts schrijden uit een poortde vroeger raadselachtige achtergrond doet zich voor als een gebouw en op het uitgehangen schild kan mw tot de letters onderscheiden welke de namen der personen vermelden. En wat het meeste is tot in de donkere partyen herkent men thans deo warmen toon van het bruin, met vele overgangen zich eindelijk uitstortend in den goudgelen lichtglans op enkele hoofd figuren en de koppen der zjjpersonen. Dr schilderij zelve is nu dertig centimeter lager gesteld eu daardoor binnen de lyn van ons oog gebracht. Sedert den 9o dezer is de zaal ge opend en, wanneer het doek van uit het eind der eerezaal zichtbaar wordtmoet de indrulc diep aangrijpend zyn. Een baldadige jongen sneed Dinsdag op het Yau-Hogeudorpsplein te Rotterdam den draad door, waarmede een aantal ballons aan elkander waren verbonden. Bedrukt stond de vrouw haar eigendom in de lucht na te staren, toen weldadige handen haar spoedig zooveel centen toestopten, dat zy, naar het scheen, ruimschoots schadeloos ge steld was. Een half uur later zat dezelfde vrouw met denzelfden jongen op eon stoep de centen te tellen, die ze samen verdiend hadden. Te Leiden stonden twee schilders het boven gedeelte van een huis te verven, toen do ladders, waarop zy stonden, werden aange reden door een rjjtuigje, waarin een heer ear- een dame zaten. De ladders kantelden, doch de schilders grepen ïich aan de kozijnen vast, waaraan zy bleven hangen. De dame was door den schok Uit het wagentje geval len eu had zich ernstig bszeerd. Zy werd opgeholpen en binnenshuis gebracht, men zette het paard weer op de poolen, en toen einde lijk richtte men den blik naar boven, waarde beide schilders hingen. Nu werden hun de- ladders onder de voeten geschoven, en, ge- ukkig ongedeerd, kwamen zy beneden. «t

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2