aangeboden gelukwenschen bij gelegenheid van de herdenking van Zr. Ms. veertigjarig koningschap;* van de Tweede Kamer de aan genomen wetsontwerpen,waaronder de »boter- wet". De van de vorige vergadering aangehouden vraag over het in beraadslaging brengen van de iloor vyf leden voorgestelde wijziging van artikel 46 van het reglement van orde, werd in dier voege beslist, dat die beraadslaging zal plaats hebben op morgen, des namiddags ten 3 ure. De vergadering werd daarna gesloten. SCHIEDAM, 18 Juni 1889. Heden werd alliier op de gebruikelijke wijze hei dacht de 74ste gedenkdag van den slag bü Waterloo. Da audiëntie van den minister van water- Staat, handel en nijverheid zal o. s. Zaterdag, 22 Juni, niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rjjks schatkist op 15 dezer bedroeg: by de Nederlandsche Bank f 17,G35.055.89V3 en bij de betaalmeesters. 1,404.04.135 Te 7amen f 19,039.999.24V2 By kon. besluit van 7 Juni 1889, no, 38, is de staatscommissie, by besluit van 10 Juni 1888, rio. 26, in het leven geroepen tot het instellen vau een onderzoek naar en het uit brengen van een advies met betiekking tot, de wenschelyke grondslagen voor de wettelyke regeling, welke ingevolge de tweede alinea van arl. 181 der grondwet getroffen zal moeten worden, nu onder dagteekening van 2Febiuari 1889, no. 69, haar verslag is ingediend, en de taak dier commissie thans kan geacht worden te zyn voleindigd, met dankbetuiging aan hare leden en secretarissen voor de belangrijke door hem bewezen diensten, ontbonden. De Provinciale Staten van Zuid Holland, die Dinsdag 2 Juli hun zomerhyeenkomst openen, zullen daarin 5 leden van Ged. Sta ten moeten kiezen en de begrootingen behan delen met de daarbij beboorende subsidie aanvragen, of voorstellen om vroeger toege stane subsidiën opnieuw te verleenen. Verder komen onder meer in behandeling een Buppletoire begrnoting om f37,000 be schikbaar te stellen, ter voorziening van stormschade aan de brug over de Oude Maas, welk voorstel, tengevolge van "sKonitigs ziekte, niet in de buitengewone vergadering vao Februati kon behandeld worden. Adressen zyn ingekomen van L. Steenhoek te Maasdam, om hem de gelegenheid te ope nen tot 'het verkrijgen van een abonnement voor de passage over de brug over de Oude Maas, Daar het tarief eerst sedert 1 Janu- ati in werking is, stellen Gedep. Staten eene afwijzende beschikking voor. Voorts van de afdeeling Albtasserwaard der Hoil, Maats, van Landbouw, om een provio- giasl reglement op bet houden van springstie- ren van den gemeenteraad van Oost- en West-Barendrecht, een verzoek tot verbree- ding van den Oostweg eu eeD deel van den Zuidpnlderschen zeedijk, toegang gevende tot de biug over de Oude Maas. Door den gemeenteraad van Schoonhoven is een verzoek gedaan om verhooging van het prov. subsidie, toegekend voor aanleg der spoorlijn GoudaSchoonhoven ad f!27,500 met f197,500, dus eene sub3idie van f325,000. Ged. Staten ontraden daartoe over te gaan. Adressen van A. van der Laan Hz. en T. van den Heuvel te Bleskersgraaf en Hofwe gen, houdende bezwaren omtrent de in die ge meente plaats gehad hebbende verkiezing voor twee leden der Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Sliedrecht. Da begrooting der enkele provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1890 bedraagt f 785,323,95'/2. Voorgesteld wordt daarb'y eene heffing van 8 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en van 5 opcenten op die van het peisoneel. Eene som van 4 ton is opgenomen om te wordeo geleend. Verbooging van het subsidie van f3500 tot f 5000 wordt voorgesteld voor de veree- niging voor doofstommen-onderwijs te Rot terdam. Ais nieuwe subsidie is uitgetrokken f3000 voor de vereeniging jde Zuidholland' sche leerhoeve voor zuivelbereiding", in de kosten vnn theoretisch ondeiwijs aan hare leerhoeve. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Roermond is door de libeiale kiesvereenigiDg süe Grondwet," te 'Roermond, candidaat gesteldde heer mr, L. Geradts. Behalve de heer W. baron d'OIne, can didaat dar kath. kiesvereeniging, en de lieer M. Da Ras, onafhankelijk candidaat, heeft zich ook als onafliankelyk candidaat gesteld'; de luil.-kolonel J. M. Janssen, chef der afdeeling intendance bij hel departement van oorlog. Naar men verneemt, zullen de kosten voor de ontvangst van den sliah van Perzië hier te lande, gedeeltelijk door het ryk worden gedingen. De voormalige resident van Tapanoeli, de heer Verkerk Pistorius, is door den minister van koloniën belast met een speciaal onder zoek van het vraagstuk der decentralisatie van het bestuur in Indië, en tot dat einde ge detacheerd by het departement van koloniën. Zooals men weet, zyn de pogingen om Javanen vrijwillig naar Suriname te krijgen, om daar op plantages le werken, tot heden mislukt. Thans verneemt de Amti. Oi., dat vanwege het ministerie van koloniën aan den gouv.-generaal van Ned. Irnhë is voorgesteld, 30 der van de doodstraf gratie verleende Tjilegonsche oproerlingen naar Suriname te zenden, om te zien of Javanen in dat land voor den landbouw-arbeid geschikt zijn.^Zij zullen dan van Batavia naar Amsterdam en van daar naar Suriname vervoerd worden. De commissie van officieren der zee- en landmachtonder voorzitterschap van mr. P. Verloren van Themaai, advocaat-fbc*al by het hoog militair gerechtshof, benoemd om de door prof. H. van der Hoeven te Leiden vervaardigde ontwerpen van een wetboek van militair strafrecht en daarb'y beboorende wet ten te onderzoekenheeft hare ook door den ontwerper bijgewoonde vergaderingen te Utrecht voorloopig gestaakt, daar het onderzoek dier stukken thans is afgeloopea. De samenstelling van het rapport aan de regeering zal nog enkele weken eischen; daarna zullen de stukken openbaar gemaakt worden. In ^Eensgezindheid" te Amsterdam werd Zaterdagavond eene bijeenkomst gehouden van patroons en enkele invloedrijke ingezete nen, die gelden byeen wenschen te brengen, teneinde een aaotal Amsterdamsche werklie den naar de Parijsche wereldtentoonstelling te zenden. Na voorloopige bespreking van verschillende punten, zooals de keuze der werklieden, het verbinden van storting of subsidie door den werkman aan die keuze, het onderhoud van bet gezm gedurende het verblyf van den werkman te Parys enz., werd eindelijk ook nog ter sprakegebracht, op welke wyze de noodige geldmiddelen zouden worden gevormd, en daarbij een beroep op patroons en groote iodustrieë aaobevolen. De heer Wertheim meende dat men over de geld- quaestie zich niet ta angstig moest maken. Voor de uitzending van werklieden was natuur lijk geld noodig, en hy sprak de vei wachting uit dat het geld er wel zou kunnen komen. Hierna werd benoemd het definitief bestuur, met den heer mr. G. van Tienhoven, burge meester, als eerevoorzitter, eö o. a. deheeren IC. Kater, P, Noltiog en A. W. Rosendnal, voorzitters van Patrimonium," sAmsterd, Werkmansbond" en nAmstels Werknonn," als leden. Men schrijft aan de N~.ll. Ol. uit'sHage: De gevolgen van het staken der giachtver- versching gedurende het gansche badseizoen te Scheveningen laten zich reeds gevoelen, of beter gezegd: ruiken. De kleuren van de binnenwateren, verleden week nog frisch, is thans geheel zwart, en uit de grachten steeg vooral Zondag een vreeselyke riooldarnp op. Het was alsof het vuil, dat zyn weg niet meer naar zee kon vinden, uit het verver- sclnngskananl in de binnengrachten terugge vloeid was. De heer W. A. Schol ten te Groningen, industrieel in suiker, kandij, sago enz., be gint zich thans weder, in weerwil van zijn lioogen leeftijd, op een anderen tak van nij verheid toe te leggen, Damelijk op het gebied van turfstrooisel. In zijne Drentsche venen zal eene groote turfstrooiselfabiiek gesticht worden, waarvoor tot directeur benoemd is de heer W. C. A. Hofkamp, hoofdopzichter der gemeentewerken te Nijmegen. Plet liefelijk nabij Brielle gelegen dorp Oostvoorne begint meer eu meer de aandacht van vreemdelingen, vooral van Rotterdammers, te trekken. De omstreken van dit dorp, met de duinen en de Noordzee in de onmiddellijke nabyheid, mogen dan ook veilig totjdeschoonste plekjes der provincie Zuul-Hoilaud gerekend worden. Ook het aantal badgasten neemt toe. Aan het station van het Rijnspoor to Rotterdam is een beambte W. Ku'yf, bezig zynde met rangeren van goederenwagens, met den hak van zyn schoen in een rail blijven steken, waardoor hij twee waggons over de recbteizyde van het lichaam kreeg. Zwaar gewond werd hy opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst aldaar kun men slechts zijn dood constateeren. De ongelukkige laat eene vrouw en 4 kinderen na. Een tienjarige knaap had Zondag middag het ongeluk op den Loosduinschen weg van het achterbalkon van den eersten wagen der Westlandsche stoomtram, waarop by gespron gen was, te vallen. De tweede wagen verbrij zelde hem den schedelslechts een lijk werd naar het Ziekenhuis vervoerd. Het ongeval schjjnt aan eigen schuld te wijten, daar de knaap de onvoorzichtigheid had aan den afsluitkettmg te gaau hangen. De conducteur D.e Regt, die jl. Vrijdag het ongeluk had nabij Beverwijk door een trein overreden te worden, is gisteren overleden. Hy laat eene vrouw met een kind achter. Op een wandeling even buiten Meppel zyn Donderdag jl. drie damestwee gehuwd en een ongehuwd, aldaar woonachtig, op brutale wyze door twee personen aangeboudeo. Het geld, dat z'ö bij zich hadden, werd opgeëischt en uit vrees voor erger ook afgestaan, waarna de aanranders zich zoo snel mogeiyk verwij derden. De politie doet onderzoek. Te Blesd'yke (Fr.) werd gisternacht zekere C. van der Wal, oud 24 jaar, dood gevon den in de ouderlijke woning, met eeu mes steek in het hart. Als dader noemt meu zijn bioeder Willem, oud 23 jaar, dia reeds onder toezicht van de politie is gesteld. De' oudera lagen te bed, toen de daad gepleegd werd. De justitie uit Heerenveen is daarheen vertrokken om een onderzoek in te stellen. Blijkens een later ontvangen bericht heelt Willem v. d. W. reeds bekend voor den burge meester en het gerecht uit Heeienveen Dr. Rinkes en dr. Van Eeden hebben de lijkschou wing verricht en ook de wonde in den ru met een broodmes toegebracht, onderzocht. Bij het hotel Schneider, te Zeist, zyn vier jonge geheel witte mussehen te zien. Een er van is gevangen en nu in een kooi te kyk, Vlaardiugen. De gemeenteraad heeft benoemd tot lid van de plaatselijke school- commissie, in plaats van wylen den heer P. Kikkert Hz., den heer K. Feilh, controleur der rijksbelastingen alhier, en tot waarnemend wethouder den heer J. C. v. Buuren vnti Heyst, ter vervanging van den hePi- F. C. R. Bentfort, die voor eeoigeD tijd wegens ongesteldheid afwezig is, l'aaldiïijk. Door de liberale kiesvereeni ging alhier is tot candidaat voor de Provr Staten in-het hoofdkiesdistrict Vlaardiugen gesteld de lieer Paulus Kikkert. De anti-rev, en kath. hebben nu ook elk een candidaat, en wel de heeren Schippers en IJzerman. Bjj de laatst gehouden vei kiezing op 14 Mei ver kregen de vereenigde candidaten der aoti-rev. en loomsch-kath. eik ruim 1900 stemmen, en die der liberalen ruim 1200 stemmen, zooilat het nagenoeg zeker is, dat de liberaal met den katholiek in herstemming kernen zal.Wanneer er dan krachtige opwekking plaats heeft gepaard met eeu flinke medewerking van hen, die, hoewel zjj anti-rev. zijn, toch niet mee wdlen gaan met het diijven der kerkelijk» partijeD, dan bestaat er kans op overwinning. Men bedenke wel dat het nu niet geldt een zetel le winnen, doch te behouden wat meo heeft. Den llaag. Z. K, H. prins Albert van Pruisen wordt den 13n Juli in het süranje- hotel" te Scheveningen verwacht. De scbach van Perzië zal waaischyniyk a.s- Vrijdag een bezoek aan de residentie brengen- Dien dag zou ter eere van den Oostprscheu vorst ten paleize een groot gala-diner plaats" hebben, waarbij HH. MM. zich zouden laten vertegenwoordigen door graaf Schimmelpeu-- ninck van Nyenhuis, grootmeester van Huoner Mojeateits Huis. Amsterdam. Zondagavond te 7.15 rukte- een compagnie met de stafmuziek eu het- vaandei van het 7e reg. infanterie hel station van den Rijnspoorweg aan de Weesperpoort- alhier binnen en schaarde zich op het perrco- van veitrek, waar bij uitzondering de trein zou aankomendie Z. M. den shah van> Perzië met zich zou voeren. Ia de wachtkamer eerste klasse kwamen- eenige hooga autoriteiten byeen, o, a. de- burgemeester der hoofdstad in ambtsgewaad.- Voorts bevond zich aan het station rle Perzische- gezant te Parys, generaal Nazare Aga, in zwart- Perzisch kostuum met de muts van astrakan- Op het voorplein kwamen drie koninklijks- en zes particuliere rijtuigen. Dat voor den shah was het bekende met scharlakenrood be- kleede rijtuigdat onze Koning steeds in dfr hoofdstad gebruikt, bespannen met vier paar- den, van den bok gereden. Te 7.35 naderde" een escadron cavalerie op het voorplein, dat geheel was vrijgehouden, evenals het perron- Te 7.49 reed de treio binnen. Uit eeo salon wagen niet die des Kooings stapte 't eerst de shah mei generaal Verspyck r adjudant-generaal des Konjngs, die met den ordonnance-olficier baronVan Tuyll vanSeroos'- kerken den shah tot Zevenaar was tegemoet gereisd, en daar aan Zr. Ms. ooi deel opnieuw had onderworpen of de shah in het paleis- op den Dam (waar alles in de weer was ge weest, zelfs militaire hulp, om de vertrekken in gereedheid te brengen) dan wel in het- Amatel-Hotel zijn intrek wilde nemen. Het- aotwooid luidde dat Z. M. bjj zijn eerster besluit volhardde en dat hy, nu onze Koning niet in staat was hem te ontvangen wegens 's Kouings gezondheidstoestand, niet ia het paleis maar m het hotel zyn intrek zou uerneu- Dit werd naar Amsterdam geseind en zoo-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2