kapitein graaf Van dan Borch, ordonnance- officier. Een gisteravond door de N. JR. Ct. uit Parijs ontvangen Router-telegram meldt: In den Senaat is heden beraadslaagd over het wetsvoorstel tot bekrachtiging der conven tie var den 28n Nov. 1888 tusscheo Frankrijk en Nederland, ten doel hebbende, door middel van scheidsrechterlijke uitspraakeen regeling der gienzen van Guyana tot stand te biengen. Het wetsontwerp werd urgent vei klaurü en is vervolgens aangenomen. Ann eenige kiezers in het hoofdkiesdistrict Zoeter meer is de volgende circulaire verzonden Eonigo kiezers voor Inden van do Provinciale Staten, die zich hartelijk verheugen in de hoi kie zing van den heer mr. P. L. F. Blussé, geven zich de our, zoowel de onderteekonoren der cir ca,aire, welke tot aanbeveling van de afticdonde leden weid verzonden, als hun, van wie bekend is, dat zij op andere wijze do candidatuur heb ben oiidoistcund, hunne erkentelijkheid te betui gen voor do ondervonden modewei king, waaraan het vei kregen succes te danken isen tevens, dat het district werd gevrijwaard voor do scliando, dat iemand als mr. Blussé, aan wion het zooveel verplicht is, op laakbaro wijze werd uitgeworpen. (Zio Standaard van 3 Mei '1889). ïs een juichkreet over don uitslag der herstem ming gepust, groote teleuistelling baarde de handelwijze van don heer C. J. van derOudor- meulen, die, door drie vertrouwen verdienende kiezers gevraagd de candidatuur van de liberalen in het distiict aan te nomen, zich daartoe be reid verklaarde niet alléén, doch zich bovendien op stellige wijze uitliet ten voordaeie vnn den hoer Blussé, wiens herkiezing door hem naar vermogen zou worden bevorderd. De mndedeeling, voorkomende in De Standaard van 7 Mei, 1889 luidende: Uit Zoetormuer be richt mon ons, dat de heer Vnn der Ouder- «meulen de candidatuur der liberalen volstrekt afliet geacceptoord heeft. Dat de hoeren libera- jlen zich wel te zijnen huizo hehben vervoegd zen hom tot aanneming der candidatuur zochten Sto bewegen; maar dat hij hun stellig verklaard «beeft niet tot liun gild te behooren; dat hij salzoo zelf niet als hun candidaat kon optreden; «maar natuurlijk hot stollen zijner candidatuur Stiiet kon beletten", berust mitsdien op eene onwaarheid, die door den heer Van der Oudermeulen niet werd wedcrlegd. De heer Van der Ondormeulen echter gaf nog een sleiker bewijs van gemis aan zelfstandigheid door zich, nauwelijks ook als gevolg van den gteun der liberalen met groote meerderheid tot lid der Staten herkozen, aan te sluiton bij de bestrijdors van mr. Blussé, en instemming te betuigen met eonc aanbeveling van den heer Yon Fisenne, den candidaat der katholieken I En dat nog wel in eene aanbeveling, waai in den kiezers op het hart wordt gedrukt, toch vooral mannen uit éen stuk te zijn I Die aanbeveling eindigt met de woorden «En daaiom, bij Van der Oudermeulen hoort een tweede man als Van der Oudermeulen, en dien zult ge in de Staten brengen door te stem men op den heer jhr. P. von Fisenne". De heer Van der Oudermeulen was, naar het schijnt, ïéo van het gewicht daarvan overtuigd, dat hij piet aarzelde zijne liandteekening daaronder te plaatsen en te constateeran, dat mr. Blussé n iet de man was om naast hom zitting in de Staten te nemen. Zal bij niet weinigen de vraag zijn gerezen, Of de naam van den heer Van der Oudermeulen wel met diens voorkennis onder gemeld stuk werd gesteldzelfs de illusie, dat dit niet het geval zou zijn, i« verdwenen, doordien op de deswege aan den heer Van der Oudermeulen gedane vraag, een antwoord is ontvangen, waaruit blijkt: dat daartoe wel degelijk toestemming was gegeven. Het oordeel over de geheele handelwijze wordt gaarne aan do kiezers gelaten. Ten slotte nog dit: Bij de herstemming bleek opnieuw dc waarheid van het spreekwoord Eendracht maakt macht". Hoge die eendracht ook in het vervolg worden verkregen, telkens wanneer het belang van het district dit oischt. Hulde aan do goedgezinde kiezers in het district Zoetormeer. Getrouw aan de traditie, werd Maandag 17 Juni, op den verjaardag van wijlen Ko ningin Sophia, de stichting, welke haren naam draagt, geopend. Kwamen zich vorige jaren den eersten dag slechts enkele kinderen aan melden, thans werd leeds een veertigtal aan de goede zorgen van het bestuur en de sup poosten toevertrouwd. In het geheel zjjn lot plaatsing 88 kinderen van verschillende gezindten en uit alle oorden des lands ingeschreven; deze worden allen in de eerstvolgende dagen verwacht. Uit het bazai fonds worden voorioopig 5 kinderen kosteloos verpleegd. Vermelding verdientzeker, dat vele kinderen voor rekening van weldadige IJaagsche ingezetenen zullen worden opgeno men. Eene dame, wier naam met gemeld mag worden, heelt de kosten voor de verple ging van 10 kinderen op zich genomen. Eene audera Haagsche dame zond versnaperingen voor de kleinen. De heeren mr, W, A. van Iloek, te Middel burg, mr. II. Smeerige, te Meppel er» prof. J. M. Telders, te Delft, tot leden van het bestuur der «Liberale Unie" gekozeD, hebben die benoeming aanvaard. Het aldus aangevuld bestuur koos uitzijn midden tot vooizitter den heer mr. E. E. van Raalte, te Rotterdam. De «Vereemgmg vooi christelijk nationaal ouderwjjs" heeft te Haarlem dezer dagen hare algemeene vergadermg gehouden. Het inge diende ontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs maakte het hoofdonderwerp der bespreking uit. Algemeen was men er mede ingenomenmaar er bestonden ook be- zwaien tegen. De hrer H, I'ierson was be vreesd, dat deze wet de natie weder onder staatsvoogdij zou brengen en dit zou de chris telijk natioualen berouwen, wanneer, wat, volgens hem, niet onmogelijk is, men weer onder liberalen kwam te «zitten". Om die reden wilde de heer Woltjar, dat voor de bijzondere scholen aparte eXamioatomo werden aangewezen. Een ander, de heer Nobels, vroeg volkomen vrijheid van leervakken voor de bijzondere school. Prof. Fabius kwam op tegen het woord christelijk voor de openbare scholen te bezigen. Mr. A. F, de Savornm Lobman wilde haar dat «vlagje" wel laten; het was toch in de laatste veertig jaren zoo verkleurd, dat zelfs de liberalen er zich met onder dek ken. Volgens den heer Lohman geeft door deze wet de regeering de school uit handen. Ten slotte stelde de huer Pierson eene motie voor, waarbij, naast daokbaarheid voor de indieniug van dit voorstel, de wensch uitge sproken werd, dat het eene inleiding mocht zjjn tot ingrijpende veranderingen. In de toelichting tan die motie herinnerde hij dat, evenals de Haarlemmermeer door drie machines werd leeggepompt, er ook drie machines moesten worden geplaatst om de openbare school leeg te zuigen. «\Vjj zijn den christelijk nationalen dank baar voor hunne openhartigheid" zegt de Arnh. Ot.«de natie weet nu, waaraan zij zich te houden heeft speciale examinatoren voor de bijzondere onderwijzers vrijheid om op school te onderwazen wat men wil; slooping der openbare school." Uit Ruhrortwordt aau de N. JR. üt. gemeld: Waterstand 3.76 meter aau peilschaal met 0.80 meter styging te Mannheim, bij sterken was van de Moezelzoodat alle langs da rivier gelegen weilanden gevaar loopen. De rivieren drijven veel hooi en gras. Weder droogdus hoop op snellen afloop dezer overstroomiog. Aan de Amsterdamsche bladen is betreffende het bezoek van den sbah van Purzië het vol gende ontleend; Maandagochtend ongeveer te halfelf uur reed Z. M. de shah van Perzië uit in het door een tweespan getrokken rijtuig van den burge meester. Daario namen plaats Z. M. de shah in klein tenue, met de gewone zwarte astrakan muts zonder eenig tooiselde burgemeester in burgerkleedinggeneraal Verspjjck even eens in burgerteoueen generaal Nazare Aga, eenigermate als de shall gekleed. In een tweede rjjtuig had een klein gevolg van deD Perzischen vorst plaats genomen. Te tien minuten voor elven kwam de shah tan stadhuize aan, aau den ingang ontvangen door de wethouders Van Lenuep, Coninck Westenberg eu Driesseri in ambtsgewaad. In de raadzaal waren op eenige tafels uit het archief een reeks platen uit den Amster- damschen atlas ten toon gesteld, voorstellende het velleden der hoofdstad. Vooral schonk de Perzische voist veel belangstelling aan hetgeen de burgemeester hem vau de graving van het Noornzeekanaal vertelde en van de plannen tot drooglegging der Zuiderzee. Intu^scnen was de brandweer op de plaats gekomen en mauoeuvreerde zeer tot genoegen van den shah, die vooral zijne ingenomen heid uitsprak over de voortreffelijke reddmgs- toestellen, welker goede werking op zijn ver langen herhaaldelijk werd bewezen. Ten twaalf uur begon het déjeuner, dat inmiddels in de raadzaal was iugericht. De shah was gezeten tusschen den generaal Yerspjjck (regts) en den burgemeester (links). Naast den buigerneester zat generaal Nazare Aga. In het geheel waren dertig personen aanwezig. De shah en de Perzisdie heeren hielden hunne mutsen op. De shah luisterde met veel genoegen naar de verhalen van den buigerneester, o. a. waar deze hem het belang der haricgvischvaogst voor ons land schetste. Te twee uur ongeveer kwam de Perzische vorst aau de inlichtingen van de maatschappij «Nederland" aau da Handelskade aan, Z, M. werd daar ontvangen door de directie der maatschappij, de heeren J. Boissevain en P. Tegelberg, die door den burgemeester werden voorgesteld. Toen Nasr-ed-diu aan de inrich tingen van de maatschappij «Nedei land" was aangekomen, werden achtereenvolgens 101 saluutschoten vao de in het IJ liggende met vlaggen getooide wachtschepen gehoord. Na met de directie van de maatschappij «Nederland" kennis gemaakt te hebben, werd de shah naar het aan de steigers liggend stoomrchip Koningin Emma geleid. Ook de stoomschepen ïrins van Oranje en Burge meester den Tex waren aanwezig en hunne officieren vormden aan weerszijden een haag, waartusschen de koning voortschreed. Met de grootste belangstelling nam de shah de Maleische bedienden in oogenschouw wier mandoer den Perztschen vorst werd aange wezen. Na de Koningin JEmma met veel belang stelling te hebben bezichtigd en zich te hebben doen inlichten over de reizen, die de schepen der maatschappij maken en over onze bezit tingen in dien Indischea Archipel, maakte de shah een tochtje over het IJ met de Cere» van de heeren gebrs. Goedkoop. Daarna werd de marinekazerne en de rijkswerf in oogen schouw genomen. De vice-admiraal Cramer, omgeven door 2'tjne officieren, ontving de shah aan de poort der kazerne, welke van binnen haai versierd was. De officieren wer den aan Z, M. voorgesteld, die daarna de inrichtingen van de werf bezichtigde. Het muziek-corps der mariniers van Helder speelde het Perzische volkslied, waarna Nasr- ed-dm de marine-troepen inspecteerde. In het torpedogebouw werden de daar liggende torpedo's ia oogenschouw genomen. Vervol gens volgde een bezoek aan da Wasseneer, welker ferme jongens in het want paradeerden hetgeen op zoo kranige wijze geschiedde, dat de shah meermalen zyuo ingenomenheid be tuigde.^' In de schoona koningssloep, gevolgd door de admiraalssloep, werden de shab en het gezelschap naar bet sAmstel-Hotel" terug gebracht, waar hij, door de eerewacht ver welkomd, te half vijf aau wal stapte. Vóór het vertrek ontving de Perzische, koning uit de handen van mejuffrouw Colten,. dochter van den hoofd-ingenieur van de werf een fraai bloemstuk met het Perzische wapen en de Nederlandsche kleuren. De shah dankte- beleefdelijk voor deze attentie. Nasr-ed-din heeft, gelijk hy meermalen betuigde, een alleraangenaamsteo indruk van Amsterdam en zijne bevolking ontvangen, Hij vindt die stad zeer schoon. Voor de audiëntie, die de «bah gisteren te 5 uren in het ïAmstel-Uotel" verleende, waren o. n. ingeschreven de grootmeester van het huis des Konings, graaf Schimmelpenninck, en 's Konings hofmaarschalk, baron de Con stant Rebecque, da wethouders en de waar nemende secretaris der gemeente Amsterdam, de militaire autoriteiten aldaar, de president van de Nedeilaudsche Bank, van de Kamer vau koophandel en van het gerechtshof, de procureur-generaal, de Belgische gezantd'Aoej than, de Belgische consul, de Perzische consul- generaal en vice-consul aldaar. De ministers van binnen-en buitenlandschn zaken kwamen tegen 5 uur in hetnAmstel- Hotel" in groot uniform op audiëntie bij deo shah. Z. M. Nasr-ed-din. mat de voornaamste waardigheidsbekleeders van zijn gevolg was Maandagavond de gast vau deo burgemeester der hoofdstad. Allen waren thans in vol or naat en schitterden van goud en edele steenen, Z. M. de Shah droeg op de borst twee borst stukken met talrijke groote diamanten bezet en een bandelier met honderden groote ju- weeleo. Te ongeveer 10 uur 's avonds reed het- hooge gezelschap in twaalf open rijtuigen naar het IJ, waar ter eere van den Perzischen monarch heen vuurwerk zou ontstoken worden. De booge bezoekers begaven zich van een der steigers op eert met honderden lampions versierde boot, en toen deze van wal gestoken was, begon het avondfeest, dat, als geheel, een der schoonste is dat Amsterdam heeft d zien. Van alle zijden stroomde als 't ware v licht in alle kleuren toe. De wachtschep "i baadden zich telkens in eeDe zee van gekleu 7 licht, waarin harb ranke lijnen scherp afst - ken. Op het watrr voer zacht eene reeks n- lampions versierde vaartuigen van de vereei ging «Het Y" heen en weder en het krioe en woelde van vele kleinere vaartuigen, c alle van gekleurde lichten voorzien, langs grootere heengledeo. Het was meermalen e. - tooverachtig schoon gezicht, waarvoor de hoi gebieder der Perzen eeD en al bewonder was. Ook het vuurwerk slaagde naar wens Beter vuurpijlen werden nooit de lucht in c- zonden dan dezen avond en ook de gro stukken, waarbij eene hulde aan den sh den hoogen toeschouwer zeer aangenaam ti, j, waren fraai. Doch het schoonst waren effecten, verkregen door het gelijktijdig afste ken vao verschillende gekleurde Bengaahche vuren. Om 11 uur was het schouwspel, waar voor Nasi-ed-din zich zeer erkentelijk betoonde, geëindigd. Van het Y reed de shah naar het «Amstei- Hotel" terug. Gisteren heeft de shah het Rijksmuseum, Artis, het Panorama en het Vondelsj be zocht. Gisteravond had de gala-voorstelling plaats in het circus, waartoe de heer Cari uit deo Haag voor deze gelegenheid was overgekomen met de beste paarden en sujetten. Heden zal de shah het Paleis van Volks- vljjt-jen IJ muiden, morgen (Donderdag) Haar lem en Rotterdam bezoeken. Te Rotterdam heeft gisternacht ern zware- brand gewoed ie het schoenenmagazijn van

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2