Per Telegraaf. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n der wij s. blad meldt, de lo luit. der infanterie J. J, A. Gaade, dio reeds tweemaal eervol vermeld was.) de firma Paanakker Co., aan da Hoogstraat. Het huisis van bnven tot heneden geheel uitgebrand. De werkplaats, met het woonhuis van d«n photograaf A. Boeseken, daaraan grenzende, werd mede een prooi der vlammeo. Gisternacht 7ijd ta Charlois aan den stiant- ■weg bij den tol drie woningen verbrand. Ofschoon geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen, werden enkele kinderen slechtr met moeite gered. Door het blaffen van een hond werden de bewoners gewekt, Aangaande den gister en vermelden broeder moord te Blesdtjke verneemt het i\r. v.d.D. nog het volgende Corn, v, d.Wnl25 jaar, was boerenarbeider, en zijn broeder Willem, 22 jaar, timmermansknecht. Daags te voren (Zondagmiddag) waren zij bij herhaling geweest bij don kastelein J. de Boer aldaarom biljart to spelen en hadden koffie met hom gedronken, 's Avonds lialfnegen was Cornelis van daar verti'okkon en Willem ongeveer te negen uur; van daar zijn zo gegaan naar de herberg van den beer A. Nijk, onder Pcperga, waar zij mot andere personen tot elf uur vertoefden, toen do politie kwam en zij gewillig de herberg verlieten. Cornelis moet toen alleen naar huis zijn gegaan, maar Willem bleef met een soldaat voor de herberg staan praten. Als broeders konden C. en W. niet best met elkander overwegdoch dezen avond hadden zij geen ruzie gehad in de herberg. Om halfeen werd bij den kastelein J. de Boer geklopt. Toen bleek liet, dat Willem in een boeze roen zonder vest en zonder petmet bioote voeten in de klompen, voor liet raam stond, rnot dringend verzoek hem een hechtpleister te geven, waarbij hij zeideiiG&uw gauw 1 hij kan wel dood wezen." Da hechtpleister werd hem nu door de vrouw van De Boer onder het raam Joor toegeschoven, waarop W. in ijlende vaart naar huis snelde zonder iets meer aan De Boor te zeggen. Zooals wij reeds meldden, heeft Willem bekend dat hij zijn broeder met een broodmes door een steek in het hart en in' den rug iieeft vermoord, Daar Cornelis reeds goruimen tijd te bed lag, toen Willem tehuis kwam, moet C, tot W. gezegd hebben »A!s ge morgen maar op tijd opstaat want weet ge wel, dat ge morgen vroeg te Wate ren moet zijn bij het timmerwerk Pit moet W. zeer euvel opgenomen hebben waarop C. bet bed schijnt te hebben verlaten en er een worsteling tusschon hen beiden ontstond, waarbij W. met een oud broodmes, dat hij uit de keuken had gehaald, zijn broeder twee doodelijke wonden toebracht. De zuster der broeders moet met haar minnaar bij de woning gestaan hebben, maar zij durfden niet naar binnen gaan, omdat C. en W. niet vrij waren van sterken drank. t De vader en de moeder, die te bed lagen, moe ten toegeschoten zijn, toen liet reeds te laat was. D,e vader was vroeger boer, maar nu rentenier. Cornelis en Willem waren hun cenige zoons. Het betreurenswaardig geval verwekt algemeene deelneming. Da toestand der ouders is niet te beschrijven. Te Hilveisum is een jong meisje overleden aan de gevolgen van een zonnesteek. Delft. Zaoais vroeger reeds werd ge meld, is door het bestuur der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek alhier het plan ent- worpen van een cursus voor bakkers, die, behalve theorie en practjjk van het vak ook ZOU bevatten de beginselen der scheikunde, de samenstelling der voornaamste grondstoffen, Ajn du bakkerij gebruikelijk, theorie eu practijk van de gisting, werktuigkunde enz. De heer Vau Marken beoogde hiermede op kleine schaal het model te geven vau eene bakkeia- school, waainaar reeds jaren door den Nerter- landscheu Bakkersboud wordt gestreefd. Niet minder dan 60 personen, gezelleij^i bakkerszoons en patroons heten zich als deel nemers inschrijven. Verschillende bakkers, onder welke een Duitscher, een Belg en een Oostenrijker (deze voor de Weeuertakker'y) verklaarden 2tch bereid practi«ch onderricht te geven, en bekende scheikundige werden geneigd bevonden voordrachten te houden over verschillende onderwerpen; laatstbedoelden zijn deheeren: Marlet, Wysrnau, dr. ijissiugb, Wijs, dr. Beijerinck en dr. Van Hamel Boos. Maandagochtend werd de cursus np fees telijke wijze geopend. De deelnemers, meest jongelui, die door bemiddeling van den heer Van Marken te Delft worden gehuisvest, kwamen in de tent ia het Agnetapark bijeen eo werden met muziek ontvangen. Daar werd hun een vaandel aangpboden met toepasselijke opschriften en attributen vau het vak, eene hulde van mevrouw Van Marken, De directeur der fabriek hield eene korte toespraak, die door de hees en Behle en Zwattevehi, ineesseis bakkeis Uit Botterdam en Amsterdam, weul beantwoord, Ook de heer Clt. De Smeekt uit Autwerpen voerde het wooid. Des middags werd reeds met de lessen een aanvang gemeukt. De heer Marlet, de bekende vvandelleeraar, hield eene toespiaak over ^wetenschap en practjjk van het bakkeisvak", waarna de heer VVysniau de grondbeginselen der scheikuude behandelde. Des avonds werd eene gezellige bijeenkomst gehouden in de tent, waar de deelnemers gelegenheid hadden met elkander kennis te maken. In de volgende dagen zullen telkens in de ochtenduren de theoretische lessen worden voortgezet, terw'yl de middagen worden be steed aan practisch onderwijs of bezoeken aan verschillende industrieels inlichtingen te Delft of elders. Assen. By de hei stemming voor deProv. Staten is gekozen de heer rnr, J. Willing met 664 stemmen. De heer llomiin verkreeg 247 stemmen, (beide candidateu zyn hberaai). Arnhem. Tot lid der Prov. Staten is gekozen de lieer G. A. van Nwpen (liberaal) met 1172 van dp 1183 geldige stemmen. DEN HAAG, 10 Juni, Eerste Kamer. Heden ztju aangenomen de aangekondigde wetsontwerpen. Morgennamiddag te 1 uur zyn aan de orde de boterwet eo andere wets ontwerpen. UO12IC.910XD, 19 Juni. By de ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer der Stateu-Genernal zyn uitgebracht '1536 steannen, volstrekte meerderheid 756. Ge- kozeu rs baron il'Olnc ullramontaonmet 766 stemmen. De tieei rnr. Gerardts {liberaal) verkreeg 590, da heer De Ras 79 en de heer Jans«en 73 stemmen. Tusschen de Nederlandsche postadministratie en de postadministratie van de Vereen. Staten van Noord-Amerika is nader overeongekomen, dat, to rekenen van 24 Juni e. k., postwisselsin hot verkeer tusschen de beide landen tot eon maximum bedrag van 100 of f250, in plaats van S 50 of 125 als tot dusverre, kunnen ver zonden worden. Batavia, 17 Mei. Een van den militairen commandant te Edi (Atjeh) ontvangen telegram, gedagteekend 9 dezer, meldt het volgende; sExpeditionimire colonne, bestaande uit drie compagnieën inf., vijftig bajonetten der bezetting, vijfenzeventig bajonetten landings-divisie, een sectie artillerie, zoomede detachement genie wei klioden en ambulance-personeel, gisterochtend vijf uur naar vijand stellingen opgerukt. Hard- nekkigen tegenstand ondervondenvijand gesla gen, Onzerzijds gesneuveld een luitenant en vier minderen, gewond zeventien minderen verlies Wh vijand geschat op ongeveer honderd dooden (De bedoelde luitenant is, naar het Hat. Nieuws Over do expeditie naar Edi bevat een schrijven uit ICota Radja aan do Java-Bade de volgende bijzonderhedon Reeds bij do aankomst der oostboot alhier, op 2 Moi in den middag, liepon or hier gei uchton, dat van Edi berichten waren binnengekomen, die ver van rooskleurig zouden zijn. Er bleek dan ook werkelijk iets gaande te zijn, want den vol genden dag werd een «Meier aangewezen, om op Zaterdagmorgen met 25 man naar Edi to vertrekken, met de naar Java terugkeorendo oost boot. Intussclien vurminderdo do onrust niet, toen in den middag van 3 Mei Z. M. stoomschip Macassar van Eiii ter roede van Oieh-leh kwam en haar commandant zich dadelijk naar ICota Radja en bij den gouverneur begaf. Dien/.oll'den avond nog was er conferentie ten gouvernements huize, en eer men zich aan den iivonddiscli had geschaard, was liet reeds bekend, dat er, in stede van da bovolen 25 mail, twee compagnieën Ier gezamenlijke sterkte van 300 man, naar Edi zouden gaan, waaraan toegevoegd werden eene sectio artillerieeen detachement (20 man) mineurs en liet noodige hospitaal-personeel, En werkelijk stonden den volgenden morgen ten 7Vz we 2 compagnieën van het 3e bat. inf. (oeno Ëuropeesclie en conc Amboneesche) op hot sem tot instijgen te wachten. Bet was waarlijk een schoon gezicht, dezen troep te zien, waarvan de manne tjes van lust blaatten om weer eens een vijand onder de oogen te z'en. Het bohoelt met gezegd, dat die lust zijn toppunt bereikte bij do bomoedi- gendo woorden, hun door den generaal toege sproken. liet driemaalilevo de Koning vond instemming in alter harten, en menigeen was het aan te Zien, dat hij spijt gevoelde, die sol daatjus niet te mogun volgen. Om 8 uur zatte de tiein zich in beweging naar Qleh-leh en de generaal vergezelde de vertrekkenden tot daar, De column is samengesteld als volgt Commandant fuit.-koi. De Bank van Langen- horst, adjud. van den commdt, luit. Kohier. Commandant dor Europ. corop, kapt. F. P. A. Mollinger, waaibij de luitenants Gaade, Van Hattum en Van Bousekom Commandant dor Amb. comp. de kapt. G. A. llanson, waarbij de luitenants II. W. Muiier, Van Bloemen Wanndcrs en La Gordt Dilliê Commandant der artillerie luit. Baermeijer. Commandant der genietroepen luit. Hagoman. Officier van gezondheid Dumont en luitenant- kwartiermeester Engelbert 1 ..11 Bevervoorde. Welke waren echter de berichten, die een zoo overhaast vertrok van troepen noodzakelijk maakten? Vóór ongeveer 14 dagen had men bericht ontvangen, dat op eene wandeling langs het strand eenigo Europeesche fuseliers door Atjehcrs waren aangevallen, waarbij een Euro- peesch fuselier gedood was. Men schreef dit toe aan eigen onvoorzichtigheid der fuseliers, daar zij zirh wat ver aan het strand gewaagd had den. Immersdo kampongs, in den naasten om trek van Edi gelegen, waren bevriend, en men wist, dat op deze vriendschap te vertrouwen was, daar do Radja van Edi sinds lang onze zijde koos en zelfs vcisiord is met don Neder landschen Leeuw. Een zijnor vazallen echter, weigerachtig zijne schatting te voldoen, koos tegen den Radja partij en trok met een aantal volgelingen tegen Edi op. De luitenant Cornelius, met 40 bajonetten hierop afgezonden, kroeg plotseling uit eene rij van loopgraven een hevig vuur, doch door een stouton aanval, met moed doorgezet, gehikte liet dien officier, den vijand uit zijn stellingen te verdrijven. In een dezer putten, gemiddeld met 8 man bezet, vond men 7 gedaode Atjehers liggen. Den volgenden dag werd weder uitgerukt: doch toen men op heviger tegenstand stuitte, trok men terug en werd besloten, versterking mt den kraton ofte wachten. [Iet spoedig zenden dezer verster king in zoo grooten getale doet de hoop voeden, dat op korte en besliste wijze den muiters voor goed hot zwijgen zal worden opgelegd. Uit Edi wordt omtrent het kloek gedrag van luit. Cornelius aan het Bat. Jlbl. 0. a. het vol gende geschreven: Op den 30en April werd de versterking te Edi zwaar be"'boten. De militaire commandant (kapitein In 't Velt) zond toen eene patrouille uit onder den len luit. De Leur om het vuur van don vijand tot zwijgen te brengen. Do troep ging den weg van den kogelvanger op en werd toen zoo zwaar beschoten, dat enne andere sectie onder den Sen Untenant Cornelius tor ondersteuning dor patrouille werd nagezon den. De sectie Do Leur kreeg éen zwaar gewonde. Nauwelijks had de sectie Cornelius, door het vuur van den vijand marcheetende, de sectio De Leur beioikt en zich bij haar aangesloten, of uit de bonting klonk het signaal nietireeion". De 'Ie luit, De Leur, als commandant van het goheel, gaf daaraan gehoor. Do ti oep retireerdedo sectio van den 2en uitonant Cornelius vormde toen do achterhoede. Op een honderd passen van don kogelvanger gekomen, werd do troep op korten nlstand door den overmoedig geworden vijand zoo lievig be schoten, dat de 2e luitenant Cornelius zijne sectie front naar den vijand deed maken. Na een paar salvo's op den vijand te hebben gedaan, die aanstalten maakte om dun troep aan te vallen, ging hij sprongsgewijze voorwaarts, gaf nog een salvo en viel toen don vijand aan. Do opdringende vijand, niet bedacht cp zulk oen overmoadigon aanval, verliet zijn stellingen. Door schoten en bajonetsteken wei don zij ver dreven en op do vlucht "gejaagd. Gornulius met zijne dapper-en nam bezit van de stolling en de naar de rimboo vluchtende bende werd nog menig welgericht salvo nagezonden. Do paniek was door dien omerhoedschen, tact- voilon aanval bij dan vijand zóo gioot, dat hij tweo dooden achterliet in zijne stelling en ons eenigo geweren en klewangs deed buitmaken. De ie luitenant De Leur was, ook na do ver meestering der stelling, -zoo tevreden over het beleidvol en moedig optreden van den 2den luite nant Cornelius/ dat hij de sabel in do lioogto stak en uitriep: »Leve de luitenant Cornelius1" welke uitroep bij den troep zulk een instemming vond, dat een driewerf «hoera. P in do gelederen werd lieihaald. In menigen kring in Indie is 's- Konings feest van 12 Moi feestelijk herdacht. Ook werden eenigo telegrammen van gelukwensching afgezonden, waarvoor telegiaphisch 's Konings dank ontvan gen werd. Te Somarang waren de kosten voor zulk een telegram (f400) door inteekeniijsten bijeen gebracht. Officieel werd hot feest, in verhand met 's Ko nings toestand, alleen gevierd door een gala-diner bij den gouverneur-generaal. Men vindt dat men wel wat meer had kunnen doen. Den 13en Mei kwam te Batavia hut teiegra- pliisch bericht, dat do ge'Wezen kapitein G. E. C. "Van Daalen, dia indertijd algemeen in Indiu be kend werd, doordat hij de hand weigerde aan den gouverneur-generaal Loudon, plotseling te Soera- baja is overleden. In de laatste jaren was de heer Van Daalen chef van het administratiekantoor Van Daalen Co, Als olllcter stond hij noog aan geschreven. Blijkens een telegram uit Soerabaja was de begrafenisstoet zeldzaam giout. Onder de middelen, welke in Zeeland aange wend worden om rupsennestan uit vrucht- en andere boomen 10 verwijdeien behoort 0. 0. het wegschieten der nesten met een schot los kruit, de tromp van het geweer ongeveer '1 meter van het nest houdende. Behalve dat na het schot niets meer van liet nest te zion is. blijft boven dien de boom geheel onbeschadigd, dat niet hot geval is bij het uitbranden der nesten. Zij, die zich wenschen te onderwerpen aan de in dozen zomer te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Engelsche en Duitsche taal, lager onderwijs in de Franscho, Duitscho, en Engelsche taal en in do gymnastiek, en die tot het geven van lager onderwijs in do land- I bouwkunde en Middelbaar onderwijs,in deland-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3