jrust werd genomen 1 uur 5 minuten, werkelijke rytyd dus 9 uur 45 minuten. De weg door hem gereden was van Schiedam via Ylaardin- gen, Maassluis, 's-Gravenzande naar den Hoek van Holland, driemaal heen en terug. Het rijwiel, dat de heer Eogering gebiuikte, was pen full-roadstar, afkomstig utt de fabriek •van de heeren Samuels Co., te Amsterdam. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg i by de Nederlandsche Bank f 21,350.023.77 en b(j de hei aal meesters1,736.452 89Va Te ramen (23.093 Ó76.G6Va Den 22sten Juni II. heelt te Brussel de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging van de op 31 Mei 1889 aldaar door de •yvedcrzjjdsehe gevolmachtigden van Nederland en België onderteekende overeenkomst tot regeling der wederkeerige uitlevering van misdadigers. Naar wij vernemen, is het. plan der regeering betrellemle de dit jaar te houden zevende alge- nteflne volkstelling, tut behandeling waarvan de hoofden der provinciale bureaux van statis tiek Donderdag a. s. aan bet departement van binnetilandsche zaken zullen bijeenkomen, die telling mede te doen plaats hebben naar de ba- toepen. Dit is iti overeenstemming met tiet door het statistisch instituut opgemaakt plan, opge nomen in de Bijdragen van het instituut van dit jaar no. '1, ktachtens besluit, genomen in de jtlgemeene vergaderiug der vereeniging voor de Statistiek in Nederland, 23 Juni 1888 te Arn hem genoudeo. Tevens wurdt verlangd een af- ?ondeilyke opgave van de bliuden en doolstom- riien, vouial ook naar aauleiding van T verzoek van de liefdadige instellingen, die zich tiet lot dezer ongelukkigen aantrekken, om te be komen eene opgave van de in veischilleude ge meenten des lands wonende bliuden en doof stommen, met vermelding of zy al dan met onderwijs ontvangen. De gelegenheid zal daar door worden gegeven, om de zorgen dier in stellingen uit te bieideu over hen, die nog zonder eenig onderricht opgroeien. De regeeiing wenscht voorts toepassing van het stelsel van teikaarten, in navolging van ati'Jeie landen. [B.Jt.Ct.) Men schryft u«t 's-Giaveuhage aan de 22. JS. Ct. De commissie voor het wetsontwerp op het Jager ouderwijs heeft haar verslag vastgesteld eo aan den minister van bioneulandsche zaken ingezonden. Het staat mitsdien t,ü aan de regeeriug om deze zaak, desverkiezemle, zóu te bespoedigen, dat zij nog m de maaud Juli door de Kamer je behandeling zon kunnen worden gubiacht. By het déjeuner, dal Zaterdagmoigen voor het vertiek van Z. M. de shah, m het Amstel- hotel plaats had en waarb'y o. a. de ministeis van binnetilandsche zaken, waterstaat en justitie, de commissaris des Komngs in N.» jHolland, de burgemeester van Amsterdam en de generaal Verspyck tegenwoordig waren, heeft de minister van binnen!, zaken, als hoofd van het Kabinet, den shall daukge- 2*gd voor zjjn bezoek aan Nederland en den wrnsch geuit, dat daardoor de bauden die tusschen i'erzië en ons vadetiaud bestaan, weder nauwer zouden worden toegehaald, door het aanknoopen van nieuwe haudelsoe- trekkingen, enz. De shan heeft hierop inbet JTtansch zijn beste weuschen geuit voor hel welzijn van onzen Koniug en voor hei volk, dat hem zoo hartelijk eri met zooveel blijken van sympathie ontvangen heelt en dat m de toekomst, zoo hy hoopt, zooveel voor zjju laud kan zyn. Z. M. de shah van Feizië heeft het groot kruis der orde van den Leeuw en de Zon verleend aan de ministers van buneulaudscUe zaken, van waterstaat, handel en nijverheid en van justitie, alsmede aan den commissaris des Konings in Noord-Holland. De consul-generaal van Perzië te Amsterdam is benoemd tot commandeur, de vice-consul tot ollicier in de orde van den Leeuw eu de Zon. Z. M. heeft nog beschikbaar gesteld f 200 voor het personeel belast met den torpedo- dienst: f250 ten behoeve van bet politiefonds en flOO voor het hraudweerfonds. Door den shah zijn niet miuder dan 50 Amsterdamsche militaire en civiele autoriteiten met commandeurs-, officiers- en ridderkruisen der orde van den Leeuw en de Zun begiftigd, A., de getrouwe medewei ker van de Deut sche Opmerkergaat in zijn jongste uitikel na, wat tot eeue breuk tusschen de twee keikel'yke partijen aanleiding moet geveu, Hy noemt de legerwet, de schoolwet en de moge lijke pogingen om een Nederlundsch gezaut bij den pauselijken Stoel te benoemen. Ily meent, dat de anti-revolutionnaireu zich dan de uitspraak van Groen vanPiinsiererzuilen herinneren: »De Roomsche kerk, als georga niseerd lichaam, is de verklaarde vijandin van den waarachtigen God, en betoont dit door hare standvastige en regelmatige vervolging, onder legale vormen, van Gods woord eu van allen die naar dat woord handelen". Dat ons svrye" laud wel wat al te mild is met wetten, besluiten, verordeningen, beschik kingen, iustructies en wal dies meer zijn, zal Wel niemand ontkennen. De lego- en keuro- manie ten ontzeut gaan inderdaad zeer ver. Tot dusverre meenden wy, dat dit voortsproot Uil het streven, dat alle dingen goed en ordelijk zoudeu geschieden. Be Standaard echter heeft de ware reden daarvan van dat spelletje, gelijk zjj het noemt ontdekt, althans wat het bestuur der gemeenten betreit. Al die paperassen, taheileo en regelingen, die men vergt, dat de buigemeestevs zullen keuneu," hebben alleen ten doe), om het dezen zoo moeilijk te makeo, dat een dorpsbewoner die betiekkwg met kan vei vullen er er iemand van buitenaf moet komen. >En uatuuiiyk, die heeitjes van buitenaf zyn bij toeval.... aitoos iibeiale hospitaal soldaten." Men ziet, dat de middelen van verdacht making by De Standaard al evea ruim voorhanden zyn als ue scheldwoordenmaar meu zal erkennen dat de weg, dien volgens De Standaard vi oegere regeei ingen insloegen, om hbeialen tot burgemeesters te 'kunnen tnaken, zeker met de koitste is. Zullen nu, wanneer uit de anti-i evolution- naire keu»bende de hooiden der gemeenten benoemd worden, de jipaperassen" worden afgeschatt om den dorpsbewoners, landbou wers eu vtsschers het bestuien toch maar gemakkeiyk ie maken? ArnhCt.) Vrijdag is te Amsterdam in nArtis", onder leiding van dr. J, J. Prins, dejaatlijkrche alge- meeoe vergadering van de ^Maatschappij van Welstand" gehouden. Uit het vei slag bleek, dat de maatschappij, behalve heide- en boschgrond, 1051 H. A. bouwgrond bezit, alsmede 123 hofsteden en in het geheel 200 huizen. De altredende leden vaa het buoldbesluur, da heeren mr. J. M. van Maaueo, jhr. E. Dacker, A. van Galen, J. A. Visser en J. Busker Jr., werden allen herbenoemd, terwjjl tot nieuwe leden gekozen werden de hh. F, van de Wall, te Gmneken, W. Huidekoper, te Arnhem, en jhr. E. Wessslman, te Hel mood.. De heer mr. J. Tydeman, te Breda, verklaar de zich bereid de oetrekkiog vau boekhouder voorlooptg te blijven waarnemen. Aan den overleileu titularis, den heer M. A. J. Vorstman, te Breda, die 22 jaren lang deze betrekking rnet zoo grouten jjver had waargenomen, werden door dun vuoizitter eenige woorden ter gedach tenis gewyd. Eenigen tyd geleden maakten wjj mel ding dat te Arnhem en te Amsterdam val- sche bankbiljetten van f 25 door twee Duit- schers waren uitgegeven eu dat een van die personen te Amsterdam was aangehouden, die door de asrondissemeiUs-rechlbank al daar reeds lot eenige jaren gevangenisstraf was veroordeeld. Thans verneemt de Arnh, Ct„ dat te Kleef een persoon is aangehouden, die verdacht werd de voortvluchtige medeplichtige van den reeds veroordeelden Schudenberg te zyn. Deze persoon, Peters genaamd, is II. Woens dag door zes getuigen, die ten verzoeke van de Duitsche justitie van hier naar Kleef zijn gegaan, voor den voortvluchligen uitgaver der bankbiljetten herkend en is dientenge volge in verzekerde bewaring gebleven. Naar men verneemt, zal hij aan de Nederlandsche justitie worden uitgeieveid om, evenals zijn medeplichtige Sehutleubeig, voor de» Neder- landschen rechter terecht te staan. De heer J. ten Horn, machinefabrikanten scheepsbouwmeester te Veeudam, heeft een aan zyne fabriek vervaardigde locomobile af geleverd naar Italië, om te dieoen by electrisehe verlichting. Een Nederlandsch ingenieur is met de weikzaamheden tot bet in orde brengen belast. Het stoomschip Bromo, kapitein G. J, Boon, van de liotterdamsche Lloyd, heelt de reis van Batavia via Aden, Port üa'id en Marseille naar Rotterdam, ioclusief het oponthoud in de verschillende havens, in 37 dagen en S uren volbracht, In een vergaderiug van het departement Hoorn der «Maatschappij tot Nut van't Alge meen" is besloten iiet departement nog niet op te heffen. De badplaats Oost-Voorre (Z.-H.) is dezer dagen op leeslelyke wijze geopeud. Te Amsterdam is de plaats ontdekt, waar de medailles, gestolen teu huize van den heer Krelage te Haarlem, zich bevonden, Zy waren reeds gesmolten en de klomp metaal bevond zich reeds u» de derde hand. Verder meldt men dat de eerste opkooper, die de medailles zou gesmolten hebben, gevankelijk naar hel huis van bewaring te Haarlem is overgebracht. De vermoedelijke diel der medailles, zekere Verwaay, is Zoudagavond in de Nes te Am sterdam gevat en naar Haarlem oveigebracht. Te Dordrecht is gevankelijk binnengebracht Annigje V., dieustbode te Noordeloos. Zij wordt veidacht op 15 Juni ji. aldaar brand te hebben gesticht ten nuize van horen meester. Naar men verneemt, heeft zjj reeds de mis daad bekend. Te Kampen is aan een kassiersbediende een valsch bankbiljet van f25 ia betaling gegeven» geteekend 11. B 2186, liet miste het watermerk 25 eu Nederlandsche Baak, Da vermoedelijke moordenaar van Maria Holz te Viersen, Johan Klonncb, is niet, zooals gemeld wordt, te Antwerpen aangehouden, maar heeft zich te Amsterdam vrijwillig bij de politie aangemeld, als zyode zonder mid delen van bestaan en onderkomen, en bevindt zich daar thaus in arrest. 11 y wil zijn alibi bewijzen door voor te geven op den dag dat de moord gepleegd is, te Düsseldorf geweest te zijn. Hy blijft zich geheet onwetend houden, ofschoon er getuigen zyn, die zyne verklaring te Tegelen gehoord hebben, dat hij nabjj Viersen iels uitgevoerd bad, waarom hy voort vluchtig was, teneinde niet in de handeu der Pruisische politie te geraken. In de buuiuchap Stonipwyk heeft weder een moordaanslag plaats gehad. De kastelein S. aldaar werd door zekeien R, arbeider, 1 nadat dezen was verzocht de gelagkamer te verlaten, onverhoeds eeoe zware verwonding in den hals toegebracht. Hoewel de verwonde nog leeft, inoet zya toestand zeer zorgelijk zijo. Uit een dorp bij Franeker is de vader vaa eeu gezin met de noorderzon verdwenen, naar men meent, naar Amerika. Ily laat eeoe- vrouw en liegen kinderen achter, in hulp behoevenden toestand. In Mei dezes jaars was bet gezin in dat dorp komen woneu. Dit is in het tijdsbestek van eenige weken de tweede huisvader uit de omstreken van Frar.ekei, die zich zonder vooralgaande ken nisgeving heeft verwijderd, vrouw en kroost nuu de zorg vau anderen overlatende. Te Groningen heeft een '10-jarige jongen,. die een paard moedwillig plaagde, zulk een tiap van het diei ontvangen, dat zyn neusbeen eu bovenkaak verbrijzeld werden. Het pioefnummer is veisclienen van het- Financieel WeeMlad van het Nieuws van den- Dag, dat voortaan eiken Woensdag zal ver- schijnen, sliet blad zal liet financieele nieuws van elke week in meer uitvoerigeo vorm bevatten,- waaronder oordeelkundig gemaakte uittreksels vau jaarverslagen, rapporten, prospectussen omtrent nieuwe leeningen, enz., zoodat de lezeis, die in deze zaken belangstellen, in dit- blad een legger zullen hebben voordefiuan- ciGele geschiedenis van den dag." sDe redactie is aan bekwame handen op gedragen, welke direct noch indirect betrok ken zyn by den fondsenhandel of bet bankiers- bedryf." Amsterdam. Iemand op de Heerengracht- heeft aan de politie alhier kennis gegeven, dat Zaterdagmiddag omstreeks halftwee eene dame is aangesproken door een heer, die haar onzedelijke voorstellen deed, haar tot een rijioertje uitnoodigde en haar, toen zy weigerde, een zakrioek onder den neus hield, waardoor zij bedwelmd werd. Daarop nam hij ylings de vlucht. De dame is bjp een uaburigen apotheker binnengebracht eo onder geneeskundige behandeling gesteld. Rotterdam. De gemeenteraad heeft in zyne jongste zitting verscheidene be sluiten genomen welke belangrijke uitgaven zullen vorderen. O. o. werd besloten tot het bouwen van een bewaarschool, welke f30,009 zal kostentot het maken van 4 lossteigers aan de Westerkade ad f 22 500tot het leggen van een houten vloer in het Beursgebouw ad I 8150, en tot bet aanbrengen vau verbete ringen aan de gasfabrieken te Fyenooid en- Oud-Delltshaveri ad f 110,000. Vooits zyn voorstellen ingekomen tot het bouwen van nog twee bewaarscholen, benevens een gymoastiek-fokaal, welke ook weder te te zamen circa een ton zullen kosten. Over de voorstellen van li. en W.totindeeling der opeabaie scholen te Delftshaven by die te Rotterdam, werden langdurig! debatten gevoerd, doch deze ten slotte onveranderd aangenomen, Di ie leden konden zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W. tot intrekking der verordening op de kinder-bewaarplaatsen, daar art. 1 door den Koning was verworpen, doch wilden liever dat door B. en W. daar omtrent nieuwe voorstellen werden ingediend. Niettemin werd met 22 tegen 3 stemme» tot intrekking besloten. Haarlem. Wy hebben hier ter stede een naspel cebad van de verkiezing van 28 Mei jl. Zooals bekend, werden toen de liberale can- didateu gekozen eu hebben de Istaëhelische kiezers krachtig tot dien uitslag medegewerkt. Vooral een hunner, een zeer achtenswaardig' persoon, had zich voor de zaak ten zeerste geïnteresseerd, en o. a. gemaakt dat van zijne party niein.« d tehuis bleef. Diezelfde persoon liet zich de vurige week voorhangeu voor het lidmaatscnap van de sociëteit •Vereent-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2