Binnenlandsche Berichten. ^lDgen in het oosten met een kwaad oog aauzien. De Fes£7»er XAoyd zegt dat de volzin betreffende Servië geen bedreiging bevat, maar eene ernstige waarschuwing. Groote beteekenis moet gehecht worden aan den vriendschap- pelyken toon, waarop de keizer over Bulgarije gesproken heeft. Oostenrijk wil geen dubbel zinnige staatkunde van Servië dulden, maar verlangt dat dit land tegenover Oostenryk eene Oprecht® en duidelijke houding aanneme. De Preise betoogt, dat de troonrede geen enkele di eigende ziosnede bevat. Zij heeft een vreiiehevendea zin voor al degenen die den vi ede weuscheu. ENGELAND. Een telegram van den 24n aan de Stan dard ineldt uit Athene, dut de terugroe ping van den gouverneur van Kiela uls zeker besciiuuwd wordt, hoewel hy gesteund wordt door den Russhchen consul. De Turkache Commissaris is er nagenoeg in geslaagd de moeiiykhedeu uit deu weg te ruimen. De Times noemt het een kenschetsend verschijnsel, dut de Russische gruotvorst- truonopvolger te Berlijn niet is uitgestapt en geen enkele Duitsclie autoriteit hem aan het station is komen begroeten. Uit JJelgiado wordt aan de Times geseind, dat men in politieke kringen aldaar de rede van deu keizer van Oosteoi jjk beschouwt ais eeu antwoord op den toost van den czuar op den vuist van Montenegro. De Daily News komt op tegen liet bin nentrekken van Tmksche tioepen in het dis trict Novi Bazar, doch ten oprechte, want ofschoon het district bezet is door de Ous- temijkeis, is hel toch onder ïutksch beheer gebleven. j>Reuters Office" verneemt dat de Frausche regeentig zal weigeren de conversie van de geprivilegeerde Egyptische schuld toe te staan, tonzy voldoende wuarborgeu worden gegeven voor een ontruiming van Egypte door de En- gelsche troepen. F K A K It IJ K. In de Kamer had gisteren een langdurige discussie plains over het verzoek van deu heer J,aguerre tot het richten eeoer interpellatie aan tie regeerrug ovor de schending der par lementaire vooriechten, naar aauleiding van het proces te Aogouiême. Op een gegeven oogetibhk maakte een lid der rechterzyde den heer Wadier de Muutjau voor een canaille uit, waarop aide republi keinen opstonden. Onderscheiden leden der linkerzijde stormden naar de bank der rechter zijde, waar de uitdiukking was gebezigd. De boden kwamen lusschen beiden eu scheid den de tegenstanders. De heer Lejeune, der yedrierzijde, eikeode zich van niet parlemen taire uitdrukkingen te hebben bediend. Uit het centrum riep men«Gy zyt een lafaard". Over en weer viel meu elkander m de rede. Floquet verlangde dat er excuus gevraagd werd. Lejeuue betuigde zjjn leedwezen die Uitdrukking gebezigd te hebbeude censuur met lijdelijke verwijdering werd over hem uitgesproken. Laguerre varwyderde zich. De Kamer stelde de interpellatie van Lejeune uit tot nu het budget, met 302 tegen 231 stemmen. ZWITSERLAND. De Bondsraad zal aan de Kamer krediet voorschotten vragen voor den aankoop van (Oorlogsmateriaal. K U S L A N O. Het Journal de St. Pêterslourg geeft de troonrede vau deu keizer van Oostenrijk zonder «enigen commentaar weer. Alleen doet het blad die zinsneden in 't bijzonder uitkomen, waarin van hei onveranderd voortbestaan van de be trekkingen met de buitenlandsche mogendhe den gesproken en dehoop op het behoud van deu vrede uitgedrukt wordt. 8 E It Y I E. Volgens ofïicieele berichten," in Belgrado jn politieke kringen ontvangen, zyn er wan ordelijkheden uitgebroken te Sanojah eu Novi Bazar in Bosnië. De prefect van Novi Bazar zou op de vlucht gejaagd zyn. Er vormen zich georganiseerde benden opstandelingen. De Turken hebben soldaten gezonden, die deze benden vervolgen. Alle te Novi Bazar wonende Serviërs zyn gevangengenomen. SCHIEDAM, 20 Juni 1889. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 28 dez^r niet plaats hebben. Aan de commissarissen des Konings is door den minister van binnenland-clie zaken vei zocht, de aaudacht van de gemeentebe sturen te vestigen op het kon. besluit van 22 Mei ji. (Staatsblad no. 60), betielïende vervroegde betaling vau koloniale pensioenen, en hen uit te noodigen om, te beginnen met het derde ksvattaal vau dit jaar, dienover eenkomstig aau de gepensionneerde koloniale landsdienareu en gepensionneerde Indische we duwen de door hen tot de ontvangst van hun peisioen benoodigde attestaties de vita nf te geven in de eerste dagen der Inatste maand van het kwartaal, waarover de betaling loopt. Daarmede worden liiiussehen alléén bedoeld pensioenen en oudeistauden. De afgifte vau attestaties de vita wegens gagementen, toege kend aan gewezen kolouiale militairen beue den deu rang van olfieier, blylt dus besten digd op of na den eersten dag vau,het kwar taal, waarover de betaling loopt. In de gisteren gehouden vergadering van de Nederl. Uandel-maatscimppij (voorzitter de heer F. Altmg Mees) waren 26 deelhebbers aanwezig, veitegenwoordiger.de 5049'/3 aan- deelun. Na voorlezing vau het verslag werd door den heer flijmaus de noodzakelijkheid eener reserve van een millioeu in twylel ge trokken, waarop de voorzitter het standpunt des bestuur* eu net reset veeieu van genoemd bedrag verdedigdemet het oog op de voor zichtigheid en moeilijkheid om van Indische culluui ondernemingen leu allen tyde de waarde te bepalen. Het bestuur vau deu algemeeoeu bond van R.-k, kiezetsvaieenigingen in Nederland 2al binnenkort een samenkomst houden met het bestuur van den provincialen bond van R.-k. kiesvereeuigmgen in Noord- en Zuid-iloiiand teneinde maatregelen te nemen orn het verzet tegen de ontworpen legeroigauisatie zoo algt- rneeo mogelyk te doen zyn. Naar men verneemt, beslaat by dePiuisi- sche regeering tiet voornemen, de liju Emme rikNederlandsche gieus, by evtmueeien aankoop der N. K.-S.-lyueu door üeuNeder- tandschen staat, zelve in exploitatie te nemen. Naar aanleiding van een aau het departe ment vau buitenlaudsche zaken ontvangen bericht vau den consul-generaal der Neder landen te New-ïork Worden degenen, die inlichtingen zouden kunnen geven umtient ue reciitheboeudeu op de nalaieuscnap van zeke ren, vermoedelijk uit Nederland alkomstigeu, eu op 6 Mei 1888 te 8uu Francisco over leden John Voluei, verzocht daarvan recht streeks opgave te willen doen aan den advo caat Charles A. Sumner, 325 Montgomery- street, Sau Francisco, CalU. S. In de «Brieven uit de Hofstad" in de Arnh. Ot, leest men Ik zou de stemming van de Haagsche we reld onvolledig wedergeven, wanneer ik de klacht niet vei meldde, die hier over den mi nister van justitie aangeheven woidl wegens de beuoemiog vau een Haagsch notaris. In plaats van een kort geleden gestorven Hasgsch notaris, die eene halve eeuw geleden'zyoen vaüer had opgevolgd, is niet benoemd diens zoon, die de vereicchle accieuneteitals can- diuaat-notans bezat, maar een ander caodi- daat, ook wel Hageuaar, ook wel van vol doende imcienneteit, maar katholiek. Nu keurt men in de eerste plaats af, dat de mi nister den zoon van den overledene niet ter benoeming heeft voorgedragen, en in de tweede plaats dat hy ter opvolging van een overleden protestantsch notaris een katholiek voorgedragen heeft. Ge zult zeggen, dat de minister van justitie zich op deze beide pun ten met glans en glorie verdedigen kan. In de eerste plaats kan hy zich beroepen op de veelvuldige en met ongegronde klachten over de zoogenoemde erfelijkheid van de notaria ten, die eischt dat de vader altoos door den zocyi wordt opgevolgdten tweede kan de minister zeggen: volgens aitikel zooveel van de grondwet (wanneer dat er ten minste nog in staal) mag ik niet naar liet kerkge nootschap vingen, maar ik acht het billijk de candidate!! ter benoeming voor te dragen naar ancienueteit. Dit zou zeker zeer mooi klinken, en de klachten doen verstommen. Maar er is een kleine mikmak in de zaak, die aan deze beweegredenen veel waarde outroolt. Eeniga maauden geleden deed zich te Delft een dergelyk geval voor: een nota ris overleed, nalatende een zooo-candidaat, naar aucienneteit uitermate jong, en die vele oudeieu caudidaien tot rnede-sollicitauten had. Toch dioeg de minister van justitie den zoon ter benoeming voor. Ilier werd dus juist het tegenovergestelde gedaan uls in Deu Ilaag de erfelijkheid van het notariaat gehaodiiaatd ten koste der aucienneteit. Slechts in éen opzicht bestond er een groot verschil tusscneu het Delltsche eu hel Haag sche geval. De daar overleden notaiis was katholiek, de llaag'che protestanten de eemge overeenkomst tusschen de twee benoe mingen was, dat in belde gevallen een ge loofsgenoot van deu minister vao justitie be noemd werd. Het is nu gei aden, over het bewuste artikel van de grondwet maar te zwijgen. Dit verhaal, zegt het Yad,, behoeft billijk heidshalve eemge aanvulling en rectificatie. Ook by de Haagsche vacatures heeft der mi nister zicll met streng aan den regel der au cienneteit gehouden. Toen by kon na zyn optreden twee vacatures ts vervuilen had, twee gevallen, waaun van opvolging door zoons geen sprake kon zijn, benoemde hy het alleieerst no. 3 op de ranglijst, een pro testant, daaiiia no. 1. een Israëliet, terwijl hy no. 2, zyn geloofsgenoot, passeerde. Deze, nu natuurlijk de oudste caudulaat, is thans in derde vacature benoemd, Natuurlijk zal de minister zyn tedentv gehad hebbeu, om dezen katholiek vroeger met ter benoeming voor te dragen, bestaan die redenen thaus niet meer, aan kan de minister de benue- tntug rechtvaardigen. Een stryd met het Delftsche geval bestaat niet, daar de bedoelde benoeming geschied is onder 's ministers voor- gaoger. Het groote Ediuburgsche blad The Scotsman bevat in zyn nummer van den J9n dezer een zeer waardeerend hoofdartikel over de maat regelen in "Nederland genomen tot uitroeiing der longziekte. Het artikel werd geschreven naar aanleiding van het door de hedendaagsche regeering uitgegeven pamflet over dit on derwerp. Het navolgend adres is gericht aan Z. M. den Koning: «Geven met verschuldigden eerbied te kennen, hoofdbestuurders van «Volksonderwijs,veroeniging tot bevordering van het volksonderwijs en het schooibozcek in Nederland", erkend bij kon. besluit van 5 Mei 'J880, dat reeds jarenlang bij de vereeniging de oveituiging vaststaat, dat het in velo opzichten voortreffelijk lager onderwijs in ons vaderland ten govolgo van hot verregaand schoolverzuim vooral in streken waar het laiidbonwbed® gebruik maakt van den arbeid van schoolgaande kinde ren, niet die vruchten draagt, dio daarvan bil lijkerwijze mochten worden verwacht dat in den laatsten tijd ook de overtuiging zich meer en meer heeft verbreiddie van den aanvang af bij de vereeniging bestond, dat geen andere dan wettelijke maatregelen dit kwaad kunnen keeren; welke overtuiging zeker ook daardoor veld gewonnen heeft, dat de vereoniging een onderzoek deed instellen naar do mogelijk heid en uitvoerbaarheid van oen wet op den leerplicht dat een proeve van een wetsontwerp op den leerplichtop haar verzoek opgesteld door de beuren mrs. II. Ph. de Kanter, jhr. mr. L. F. "W, Michiels van Kessonieh en C. M. J. Wilieumier aan do meer dan C000 leden der vereeniging is meegedeeld, indoafdeelingen herhaaldelijk bespro- kon word, en eindolijk in de algomeeno vei gade- ring van l'l Juni jl, een punt van beraadslaging beeft uitgemaaktwaarbij die vergadering met nlgemneno stemmen hare overtuiging heeft uit gesproken, dat dit wetsontwerp «als uigemeene grondslag voor een wettelijke regeling van den leerplicht zou kunnen dienen"; 1 dat evenwel die vergadoring de wenschelijkheid heeft uitgesproken dat de vorplichting tot hot ontvangen van lagor onderwijs tot don dertien- jarigen leeftijd werd uitgestrekt en dat liet op maken van procos-verbaal van gepleegd school verzuim niet aan het hoofd der school werd opgedragen en dat in die vergadering is besloteneen exemplaar van dit wetsontwerp eerbiedig aan Uwe Majesteit aan te bieden, met het verzoek daaraan uwe belangstellende aandacht te willen schenken als aan de uitdrukking der overtuiging van velon tot oordeelcn in deze zaak bevoegden. Hoofdbestuurders van «Volksonderwijs", zich kwijtend van dezen last, veroorloven zich dan ook de vrijheid, Uwe Majesteit mot den muesten ernst te wijzen op do behoeftodoor vele dui zenden in ons vaderland, ook buiten deleden van «Volksonderwijs", gevoeld aan wettelijke voor schriften, waurdoor onwillige en onverschillige ouders gedwongen worden tot liet nakomen der verplichting om hunne kinderen ook door zede lijke en verstandelijke vorming te doen opvoeden tot bekwame leden der maatschappij en nuttige burgers van den staat, en niet, door willekeurig hen een deel van den reeds zoo korten schooltijd te doon verzuimen hot gegovon onderwijs voor hen nagenoeg waardeloos te maken. Redonen waaiom hoofdbestuurders da hoop ers het vertrouwen uitspreken, dat het IJ. M. moge behagen hare regeering to machtigen tot hot nemen vou zulke maatregelen als noodig zijn om de invoering van wettelijke voorschriften op den leerplicht voor te bereiden. Namens hoofdbestuurders van «Volks onderwijs, vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs en het school bezoek in Nederland" D. André de la. Poute', Secretarie Tien studenten van de Polytechnische Schooi, te Delft, zullen in de tweede helft van Juli een wetenschappelijk uitstapje ma ken naar de Parijscbe tentoonstelling, onder leiding van een der hougleeraren aan diff inrichting. Naar wij vernemen, is door de regeerÏDg aan twee hoogleeraren van de Polytechni sche School opgedragen verslag te geveu> omtrent de 'voidenn«en van de eleclro-tech- niek, zooals die op de tentoonstelling tePa- rys zullen zyn waar te oernen. Onder voorzitterschap van dr. Jau ten Brink werd Zaterdag de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de «Vereeniging van Nederlaudsche Letterkundigen", Hoewel wei nige leden tegenwoordig waren, moest, zeide de voorzitter, in deze vergadering uitgemaakt worden, of de vereeniging zal opgeheveu wor den of met nieuwen bloei zal b|y ven voortbe staan. Aan het jaarverslag ontluenen w'y het vol gende: Op 31 December 1888 bedroeg de inleg der letter kuudigen, die later op deu steun der ver eeniging rekenen, 1089.26 en ht-t resei vefonds f 1183.92, dat is 170 pCt., zoodat de leden die later recht zouden hebben up f 100 pensioen, ruun f 250 zouden kunnen outvangen. De voorzitter deelde mede, dat deze vergade ring zeer gewichtig was. Het oude bestuur had steeds liet oog gevestigd op de voorzorgskas, doch deze besiuuidereu waieo vaumeemog, dat de hoofdzaak was het vereeuigen vau letter kundige kunstenaars, tegenover hen die de letter kunde exploiteereo ia de maatschappij. Tot dusver was de vereeniging een komisch beeld van wat zy weuschte te zyu.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2