MIDDAGMAAL KASTELEIN. Bienaar ter Begrafenis Prof. IIIIIJS1 THEATER, s. Bun awT en wal iaaiwilc it verïaiM staat. D. LAROY Jr. zal openen JAN VERBOOM Jz. B. IvERSSEN, Brieven uit Algiers. BiwstéI, fijt C,' i. 613, Kermis te Schiedam. Gemengde Berichten, MARIA, komen met hun geheel nieuw, elegant, schitterend verlicht Hoogstraat, E 314, tegenover Het Boterlmjs, Horloges, Goud en Zilver. PXTIICE ADVER TENT! ÉK in Aardappelen en Brandstof en. De Trappister monnik Frnnchini, die met zoo goeden uitslag liet werk ter verbetering van een deel der Pontijnscho moerassen bij Rotue leidde, in de kloosterkolonie TreFontane, hoeft besloten, het geestelijk gewaad af to leggen en zich voort aan aan den handel to wijdon. Da onophoudelijke aantijgingen en tegenwer king "»an zijn Fransohe ordebroeders, die krachtige ondersteuning vonden in liet Vaticaan, waar hij sinds lang gewantrouwd werd om zijne vrijzinnige begrippen, hebban broeder Franehini tot dien stop gebracht, Een moedige vrouw. Verleden Vrijdag heeft prof. Czerny te Heidelberg ruot uitstekend gevolg zijn zevende operatie van lijders aan niersteen volbracht. Do patiiinte was een dame, wie hij een 2.5 eM. langen en 1.8 c5I. breedon steen uit den linkernier verwijderde. Deze operatie duurde 50 minuten en geschieddo zonder toediening van eenig slaapmiddel niet alleen, maar de patiiinte liet zich, op do snijtafel liggende, do sFliegonde Blatter," ter hand stellen en ias dat humoristischo blad van az, totdat de operatie was afgeloopen 1 Op den Pennsylvania-spoorwog, nabij Latrobe, heeft eene hotsing tusschen twco goederentreinen plaats gehad, waarbij 12 tot 15 personen, voor namelijk werklieden, liet leven verloren. Het on geluk had plaats op eone brug en 31 rijtuigen vielen to water, terwijl een gooderemvagen in brand geraakte. li, 3 Mei 1880. Wij zijn dan boven gekomen. Hiei heeft do zon ruim baan en zendt dan ook overal hare verwarmende stralen heen. Bij zulk eon warmte verwondert het u niet, dat alles reeds zoo groon is. Vlak voor ons staan ruïnen van oude gebou wen door boomen omgevende grond is met gras en kleine bloempjes bedekt. Komtlaten wij wat onder een boom gaan zitten, dan kannen wij op ons gemak om ons hoen zie»eer beetje booger nog, dan heeft men een ruimer uitzicht- Rechts voert de weg om de stad naar beneden een muur aan het einde belommert het uitzicht, maar do bergen daarachter verheffen zich lioogei' en overal ziet men er huisjes op, dio vriendelijk door do zon worden beschenen. Frappant is dit gedeelte der bergen nog nietdaar zij nog niet bijzonder hoog zijn en de huisjes de grootscbheid van den indruk wel wat verkleinen. Daarachter evenwel teekenen zich in grooto, nevelachtige blauwe tonen de hoogore bergketens. Heerlijk moet hot daar zijn; wij zullen er echter heden niet heengaan, want ik ben er zeker van, dat wij ze niet zullon bereiken, laat staan beklimmen; de hoogste toppen zijn meer dan vier duizend meter hoog. Wij zullen ons dus maar wat lager bij den grond houden; iiior zullen wij tocli ook •Wel wat schoons vinden. Laten wij iets verderop gaan, naar Jinks. Deze weg recht /oor ons leidt de stad uit. Het is evenwel reeds wat laat op den dag om er nu heen to gaan doen wij dat liever eens vroeg in den morgendan is het niet zo.") warm en geniet men er meer van. Rechts van ons bevindt zich de citadeldie weinig bijzonders oplevert; tocii komt zij ons te pas, daar wij in hare schaduw kunnen gonie- ten van het heerlijke schouwspeldat zich nu voor ons opdoet. Achter onsgeheel in de diepte, da zee; de anders zoo blauwe lucht ver bleekt geheel tegen het heerlijk diepe blauw van het water. Geheel in tegenstelling met deze rustige blauwe uilgestrektheid, zien wij voor ons een bedrijvig tafereel. Groen is de algemeeno indruk, teweeggebracht zoowol door het frisscho gras, dat den grond bedokt, als door de pracht volle overdekking, dio de boomen boven dezo vlakte vormen. Niet geheel dicht, kijkt de zon er hier cn daar tusschendocrvandaar die sterke, zilverachtige kantlichtjes langs de stammen, die ischondo groene plekken, zoowel op den grond ais in de boomen. Ontelbaro figuren bevinden zich in dit kleine lustoord; allen Afrikanen.Ziet 16 daar zitten of neergehurkt of in liggende hou ding, om verkwikking te genieten in de heer lijke schaduw der boomen; ondanks zich zeiven vormen zij de schilderachtigste groepen. Anderen, 1 die zeker wat meer te doen hebben, gaan n.ct rustige schreden, de mannen met statigen bed, de vrouwen als 't w.are schommelende, welk affect wordt teweeggebracht door haar wijde broe ken, waar wel een geheeje manufactuurwinkel £oed aan zit, nu eens geheel in toon door schaduw, dan weer plotseling belicht door de *on, die op het wit, rood, blauw en geel even een' fikant lichtje werpt, hetgeen een heerlijke kleuren mengeling teweegbrengt, die toch volstrekt niet bont is. En daar doorheen die kleine kleuters; de grootere drager. do kleintjes op den rug; koddig om te zion. Ziet ze krioelen. Laten wij oven wat dichter bij gaan. O I wat heerlijke kopjes zijn er onder, wat een levendige gloed uit die donkere kijkertjes, 't is om er niet op uitgekeken te ko men, zulk een rijkdom van schilderachtigheid v*<n lieverlede komen de kinderen dichter om ons hac»zoo kan men ze nog botur waarnemen rnaur daar is het hun niet om te doen, want zij ste ken allon de handjosuit, en van écn hunner, dat een beetje Fransch spreekt, hoor ik wat ze eigenlijk willen., »Donnez-moi un sou?" is hun vraag, ver telt het mij. Waar voor mij zooveel rijkdom, zooveel pracht is, heerscht dun armoede, gebrek misschien? Maar wie is arm, die van zooveel schoons kan genieten, waar de natuur zoo mild haar heerlijkste gaven ton toon sproidt? Helpt gij dan, dio kunt, er is nog zoo gomakkelijk aan tegemoet te komonhet is slechts broodgebrek, waardoor evenwel zooveol armoede kan ontstaan. Nu zullen wij weer eens in de stad moeten afdalen; do maag, hoe prozaïsch haar eisch bij zooveel poëzie ook zijn moge, is niet tevreden, eer daaraan voldaan is. liet is toch nog een hooi loopje, en misschien worden wij onderiveg nog wel door liet een en ander opgehouden. Daar zijn wij weer in het doolhof, Ilot komt er niet op aan, welko straatjes wij nomen, in iedor gevat komen wij boneden, ais wij ons maar niet door het een of ander laten verleiden, om bier of daar weer oen oindje te stijgen. Maar wat doet dat er ook toe, ten slotte zullen wij er toch wel komon en hobbcn dan des te meer gezien. Wat is hut hier stil; wat wordt het daar donker zouden hier ook nog inonschen wonen Daar wordt een deur geopend en een vrouw komt naar buiten. Met een gr, xen sleutel sluit zij de deur weder, kijkt even nau1 ons ona, trekt haar sluier nog dichter over liet gelaat en gaat voorwaarts, als een groote, te midden van deze duisternis heldere massa. Plotseling staan wij we der in het volle licht. Kijkt bier eens even bin nen een massa kinderen zijn er neergehurkt, heel nonchalant moogt gij zeggen, maar een heerlijk groepje. Een schooltje schijnt liet te zijn. Twee Arabieren met boel geleerde gezichten geven hun onderricht. Het gaat er zeer huiselijk toe; ik houd hot er voor, dat, wanneer deHol- landscbe jongens dit zogen, ze liet ook we! zoo ingericht, zouden willen hebbenmaar of het onderwij' zoo good is, betwijfel ik zeer. Enfin, daar zuilen wij ons nu niet mee bezighouden; in iedc.»-' goval is het een allerliefst tafereel. Het herhaaldelijk neerzetten van een stok op den grond trekt onze aandacht, en ontziende bemerken wij een blinde, die zich op doze wijze zeiven den wog zoekt. Het aantal blinden is hier zeer groot; bet veronachtzamen van voorzorgsmaatregelen, •dio men hier vooral voor zijn oogen moet aan wenden, is daarvan meestal oorzaak. Arme lui 1 die van zooveel pracht, als hier te zien is, niet meur dan door herinnering genieten kunnen. De belletjes, die gij daar hoort, kondigen een troep geiten aan. Ziet, daar zijn ze reeds. Wa'. mooie dierenlangs haren,verschillend van kleur, hangen langs bun lichaam en pootonde horens krullen achter de ooron om. Zij zijn het, die den grooten voorraad melk voor Algiers leveren. (Kooien vindt men hier niet veel.) Wilt gij wat drinken, direct houdt de geleider stiigij hebt het dus warm van het beest. Telkens en telkens weder nieuwe tafereeion; men komt hier werkelijk oogen te kort. Daar is waarlijk de Cabyl, dien ik op do boot ontmoette hij heeft mij ook reeds in hot oog. Een mooie type. Kloek van lichaamsbouw, mot oen nobelen kop, had hij mij direct op do boot voor zicb in genomen. Een praatje was ik begonnen, waar door hij mij reeds van het een en ander op de hoogte gobracht lmd. Bij hot einde van do reis had hij mij gevraagd, hem oens te komen opzoe ken, en nu zie ik hem toevallig eensklaps voor mij. Na een hartoüjk goeden dog noodigt hij mij uit plaats te nemen voor zijn klein winkeltje, waar men allerlei kruidenierswaren en ook groen ten koopen kan. Dadelijk laat hij mij een kopje geurige Mokka brengen on wij beginnen een ge sprek over de Afrikanen. Op mijn vraag, of er geen kans bestaat een Arabisch interieur te zien, antwoordt hij ontkennend; daarvoor zijn de Ara bieren veel to jaloersch op hun vrouwonzij zou den liet zeker niet dulden, en aan schilderen er naar viel in het geheel niet te denken, of men moest bij Europeanen gaan, die een Arabisch huis be woonden, dat evenwel volstrekt niet meer in het karakter was door de veranderingen en versie ringen, die er waren aangebracht, Orn eon klein bewijs te geven, hoe bang do Afrikanen zijn om hun portret te laten maken, zegt hij tegen een jongen, die staat te kijken naar een schrapje, dat ik van het straatje maak. sblijf oven staan, dan kom je er op," en grappig is het te zien, hoe hij het eensklaps op een ioopen zot. Een andere jongen, wien ik vraag of hij wil posecren, antwoordt; sDieu m'a donné uno figure; je ne voux pas avoir une autre", en hij maakt, dat hij wegkomt. Na nog een oogenblikje met liustapha, zoo heet de Cabyl, gesprokon to hebben, dank ik hem en ga weder verder naar beneden. Deze deur geeft toegang tot een moskeewij kunnen er even binnengaan. Heel interessant is zij niet; wij zullen wel schoonoro aantroffen. Eigenaardig is het, te zien hoe de Arabieren er eerst zijn neergehurkt, dan opslaan, met de han den naar boven uitgestrekt, don weder neer vallen en het hoofd diep te aarde buigen onder liet uitbrengen van verschillende woorden, dio ik ovenwei niot kan verstaan. Hoewel ons dezo bewegingen vreemd voorkomen, zijn ze toch zoor karakteristiek. Ziet, daar zitten er nu een paar neergehurkt, die sterk voor do theorie van Darwin pleiten. Zij hebben slechts zeer weinig, dat hen op menschon doet gelijken, en ik moet zeggen, vele apen zien er vorstandiger uit. Wat verdor komen wij weder gelieoi in de duisternis. Aan het einde ziet men evenwel het zonnetje langs den muur schijnen. Een deur staat open en door oen donker voorportaaltje zien wij in een Arabisch binnenhuis. Armoedig, maar verruk kelijk schoon Een meisje is er neergehurkt geheel in toon komt zij af tegen een.... Daar gaat waarlijk do deur weor dichtdat is toch ver duiveld jammer, lvomt, laten wij ons een oogen- blikje neerzetten, wellicht gaat zij weer open. Ja waarlijk, de deur wordt geopend en een leelijk oud wijfje, mot een zwart kapje over het hoofd, komt met nieuwsgierigen blik naar het schctsjey van het straatje kijken, dat ik voor tijdverdrijf maar begonnen ben. Zij kijkt toch vriendelijker, dan ik dacht, dat zij kijken kon, en vraagt mij hoe laat het is. In dien tusschentijd is de dochter ook naar buiten gekomen. Ziet, wat bevallig figuurtjehaar gelaat is niet gesluierd en daar door zijti wij in da gelegenheid, haar fraai ge vormd kopje te hewonderen, dat echter leelijk is toegetakeld door eenigo zwarte plekjes, die de onhebbelijke gewoonte van zich te tatoueeren er op heeft doen brengen. Een gror'o gebloemde zijden doek bedekt hot hoofd en ha. jt van acht«- ren over de schouders on dun rug neer, terwijl eenigo donkere haarlokken er uit to voorschijn 'komen. Prachtig gevormde armen schijnen door de wijde neteldockscho moutvon; een lange dra perie, waaruit alloen de voeten tu voorschijn komen, dio bij uitzondering in kousen steken, bedekt verder het geheele figuur. Slechts een klein gedeelte van het interieur is door de nauwe deuropening zichtbaar. Do vloer is met roode tegels bedekt. Een prachtig blauw van diepen toon, veroorzaakt dooi de overwelving der trap, die naar boven voert, waarin iedere trede haar aardige schakeering van licht en donkor levert, en de sterk verlichte muur (ook geheel helderblauw) vormen den fond, waartegen hot meisje, dat weder is neergehurkt in een t koorlijke houding, met het kopje naar buiten gewend een fraai silhouette vormende, prachtig afkomt. Niettegenstaande ik het antwoord wel vooruit gissen kan, wil ik toch de moeder eens vragen, of ik dit nu niet eens schiideren mag, daar .k er meer dan een herinnering van wit meenemen. Eon beslist neen is ovenwei het antwoord. Dat is toch te erg, die teleurstelling is 'e groot. Gij zult het mij dan ook zeker niet kwalijk nemen, ais ik vooreerst maar niets roe«r kijlc en daar door ook niets meer vertel. Het is hier toch te mooi om daarin te blijven volharden, en daarom zal ik waarschijnlijk wel spoedig weer wat te vertellen hebben. Heden overleed tot ouze diepe droef heid onze geliefde Dochter op den leeftjjd van 22 jaar. Schiedam, J. KOOL. 28 Juni 1889. D. KOOL, SoNNEVELD. EEN HEER zoeltt gelegenheid om by fatsoeulyke lieden het te gebruiken. Adres, met opgave van prijs, aan het Bureau der Schiedamsche Courant onder letters C A. Men vraagt eene eenvoudige, nette voor MEI» ALLEEN. Adres; den Heer A, HOEK, Singel In het gebouw MUSI8 SACKU3I te S c h i e d a m wordt gevraagd tegen 3.0. October a. s. een Inlichtingen z'yn in persoon te bekomen, vóór 35 «lull a. s., bij den Secretaris van de Sociëteit de Yereenigingden Heer II. I. C. FtOELANTS, Lattge Saven, aldaar. SET BESTS UB. Schiedam, Juui *1889. Ondergeteekende bericht bij dezen aan zjjna geachte stadgenooten, dat hij zich alhier heeft gevestigd als Hopende door eene nette en prompte bediening zich het in hem te stellen vertrou wen ten volle waardig te maken, neemt hij de vrijheid zich beleefdelijk aan te bevelen. Hoogachtend UJBd. Uw, Dienaar, Woonplaats: SXXGEXjJU 16» nabij het Station. De ondergeteekende bericht hiermede aan zijne geëerde stadgenooten, dat h(j op ©IXS- IM.G 2 JULI a, s. aan het EENE spekslagerij. Zien hiermede tevens in de gunst en het vertrouwen zjjner stadgenooten aanbevelend, noemt hij zich DBd. dio. dienaar, het grootste In Nederland, OP DE BEKROOND door de Morlagem.'Ver. -»OKristiaan Iluigens"ie Am&terd,, IN Soliedst en goedkoopst adres voor het repareeren van Horloges, Pendules, IllokkeD, Wekkers, Goud, Zilver eDZ. enz. Abonnement voor het opwinden en regelen van Pendules en Klokken «eer lillijk.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3