V°. 1889. Woensdag 3 Jul N°. 7278, KENNISGEVING. Kenü sgev lig. Dri e-en-veertigste Jaargang. Buitenlandsche Ber chten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITg1sy1^T~ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommors 1.85 - 2.50. - 0.10. BUBBADi HAKKT, B1X4. Advertentieprijs; »*n 1—10 gewon* regels mtt inbegrip ran eene Courantf ljlf, Iedere gewone regel sneer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Tweede Zitting der Commissie van onderzoek voor tie Schutterij. Burgemeester en "Wethouders ■van Schiedam; maken bekend, dat de Commissie uit het Plaatselijk Bestuur, ingevolge art 45 der "Wet op de Schutterijen, belast met hel onderzoek nopens do al of niet gegrondheid der redenen -welke tot vrijstelling of uitsluiting van do dienst der Schutterij zijn ingebragt, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal houden op Vrijdag den 19n Julij a. 4., des namiddags ten 6 «re, ten Baadhuizetot onderzoek vnn alle reclames dóór do ingeschreven en geloot hebbende perso nen van (hl jaar en door de reeds vroeger inge- lijfden ingebragt, alsmede tot het onderzoek der nommerverwisselaars. Dienende verder tot onderrigt dat zij, die nk 1 voor de Commissie mogten verschijnen, gehouden zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en mitsdien finaal voor de dienst der Schutterij worden aangewezen. Schiedam, den 29en Junjj 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van do Ingezetenen: Dat hot Kohier van het Patentregt No. 3 dezer -Gemeente over liet Dienstjaar 1889/90, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Botterdam, op den 28n Jumj 4889 executoir verklaard -en op lieden aan den Ontvanger der Directe Belastin- jgen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze heiinnerd, dat een ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat van leden af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dozen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2n Julij 4889. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. BELG1E. Zondagmorgen had te Brussel de groote liberale betooging, tot bevestiging van het verbond tusschen beide liberale fracties, plaats. Alle liberale vereenigingen uit Brussel en de provinciën waren vertegenwoordigd door onge veer 15000 afgevaardigden. Terwijl de stoet zich op de nGrande Place" vormde, werden de afgevaardigden uit de provincie in de Beurs ontvangen door Janson, Graux en verschillende andere leiders der liberale party. Alle gedelegeerden drongen op de onmisbare eendracht dor vrijzinnige fracties aan. Janson en Graux antwoordden in denzelfden geest. De optocht defileerde vervolgens voor de Beurs. Een dichte menigte was overal in de straten ora den optocht te begroeten, doch de orde werd niet verstoord. Aan een feestmaal van liberalen, dat te 2 uur plaats had, zaten 1GOO personen aan. De voorzitter Neujean bracht een toost uit op den koning, die, naar hy zeide, zyn gedrags lijn altijd richtte naar het nationaal gevoelen. In twee merkwaardige omstandigheden heeft hij zyn koninklijk recht gebruikt, om den wil vaD het land te doen eerbiedigen. jiThaos beroepen wjj ons opoieuw op zjjn wijsheid en wij wachten met vertrouwen zjjn beslis sing af." Janson begroette bet ontwaken der liberale party, die voorwaarts schrijdt om de clericale meerderheid te doen verdwijnen. Hy ver klaarde dat de baud tusschen de liberale fractiën onverbrekelijk is. Graux sprak even eens in den zin van verzoening en eendracht. Feron zeide dat de liberale party voortaan slechts éen streven moet hebben de oraver- werpiog van bet clericaal Kabinet, de ont binding der Kamers en het ophouden van de socialistische woeliogen. Bara noodigde de liberale party uit, tot elke opoffering bereid te zyn om het ministerie, waartegen het land protesteert, omver te werpen. F K A M K R IJ K. De regeering heeft by de Kamer 1 millioen frs. aangevraagd om de noodlijdenden in de door stormen en overstroomiogen bezochte streken van Frankrijk ter hulp te komen. Ia de Kamer richtte Lafont eene vraag tot de regeering betreffende den laster die tegen de regeering en de afgevaardigden gericht wordt. Hij haalde een dagblad artikel aan, waarin Tirard aangevallen wordt. Philippon vroeg vergunning deze vraag in eene interpellatie te veranderen. Hierover ont stond eene heftige woordenwisseling tusschen Rouvier en Audrieux, waarbij de boden der Kamer onder groot rumoer tusschen beiden moesten komen. De orde van den dag, be helzende dat de Kamer andermaal het sys teem van schandelijke lastering tegen de regeering brandmerkt, werd aangenomen met 349 tegen 116. stemmen. Een voorstel van Roche tot verhooging van den post der militaire pensioeoen met bijoa 3 millioen, is, ondanks bestrijding door Rouvier, door de Kamer niet 275 tegen 244 stemmen aangenomen. De Egyptische regeering heeft van de Fransche regeering eene besliste weigering ontvangen om het plan tot aflossing der staatsschuld goed te keuren. ENGELAND. Lord Carnarvon, die in het Hoogerhuiser op wees, dat de toestand in Armenië van zoodanigen aard is, dat hy den Europeescben vrede in gevaar zou kuonen breogen, drong er op aan, dat Engeland zjjnen invloed bij de Porte zou aanwenden in het belang der invoe ring door deze van de beloofde hervormingen. Lord Salisbury erkende, dat de Porta ver plichtingen op zich heeft genomen tegenover Engeland en de. overige mogendheden, maar hy verklaarde, dat Engeland Diet aansprake lijk kan worden gesteld voor bet uitblijven dier hervormingen. De spreker werpt alle verantwoordelijkheid in dezen van zich. Het valt niet te ontkennen dat zich wanordelijk heden hebben voorgedaan, maar men heeft ze grooter voorgosteld dan zy zyn. Men kan Turkye verwijten die wanordelijkheden niet krachtig genoeg te hebben onderdrukt, doch die staat is zwak en arm, en da tyd zal er den hartstocht moeten dooven, waarmede de verschillende rassen en godsdienstige secten elkander bestrijden. Het incident was hiermede afgeloopen. Ic het Huis der Gemeenten zeide de minister Fergusson aangaande de De|agoa-aangelegen- heid dat de Portugeesche regeering verant woordelijk gehouden zal worden voor de schade welke geleden mocht worden doorEngelschen, geld in den spoorweg gestoken hebben'. De andere vragen welke uit de jongste handelin gen van Portugal voortvloeien, worden op het «ogenblik onderzocht. Volgens berichten uit "Wady-Haifa is het opperhoofd der derwischen,vergezeld van 2000 man voetvolk, 600 ruiters en 6 kanonnen, uit Madara vertrokken in noordelijke richting. Kolonel Woodhouse is met een detachement op marsch getogen om 's vyands tocht te be- letteo. Het Huis verwierp met 212 tegen 128 stemmen een voorstel om verzet aan te tee kenen tegen het gevangenzetten van den Ier- schen afgevaardigde O'Brien. Men verzekert dat, ten gevolge dar krachtige vertoogen van lord Salisbury, de Portugeesche regeenog thans besloten heeft het geschil in zake den Delagoabaai-spoorweg aan een -scheidsgerecht te onderwerpen. Een telegram van den directeur der Delagoa- baai-spoorwegmaatschappjj meldt dat daPor- tugeezen de rails van een gedeelte van dien spoorweg hebben opgebroken. liet hoofd der politie loste eenige schoten op een ootslageo Engelscheo machinist; zyn leven is in groot gevaar. De stations-chef au de tolk van den directeur zyn gevangenge nomen. De directeur roept de hulp in der Britsche regeering. Uit Durban wordt getelegrapheerd, dat de Vrijstaat het aanbod der Natalsche regeering heeft aangenomen om een spoorweg naar Harrismith aan te leggen. Daar zal de Oranje- "Vrystaat met ingang van 1 Juli de invoer rechten beginnen te heffen. Kolonel Martin vertrok-Zaterdag op eene bijzondere zending naar Swaziland. Eenparig dringen de bladen aan op kracht dadige bescherming der Britsche belangen, door Portugal in Delagoa bedreigd. Er is in de bladen sprake van, bet krediet van Portugal te gronde te richten door de Portugeesche fondsen te weren van de Beurs. De Daily Ne tas verlangt arbitrage in zake de Delagoa- quaestie, Hetzelfde blad verneemt uit Weenen, dat de czaar zyn levendig misnoegen moet geuit hebben tegen de Russische chauvinisten-partij, die verwikkelingen zoekt nit te lokken. Volgens Neuters Agentschap wordt uit Kaapstad geseind van gisteren, dat 2 Engel- sche kaoonneerbooten bevel ontvangen hebben naar de Delagoa-baai te vertrekken. DOITSCULAND. Zoowel de Russische als de Oostenryksche regeering heeft voorloopig geweigerd, mach tiging te verleenen tot het aannemen der groote schenkingen van den bekenden baron Htrsch, die vijftig millioen frank voor de oprichting van joodsche scholen in Rusland en twaalf millioen voor hetzelfde doel in Galïcië beschikbaar wilde stellen. De wei* gering is gegrond op de bijzondere voorwaar den, door Hirsch aan zyne schenking ver bonden. Aan eenige buitenlandsche bladen wordt uit hoog-officieuse bron te Berlyn gemeld, dat de Duitsche regeering met de enkele op* richting eener Zwitsersche Bondspolitie tot het houden van toezicht op vreemdelingen, zich niet tevreden kan stellen, maar van da Zwitsersche regeering zekerheid vei langt ta ontvangen dat de nieuwe instelling um doel» treffenden geest" gehandhaafd zal worden. Teneinde ook niet met Fiankrijk in moeilijkheden te komen, is deu graaf vau Parys het verblijf te Yevey door de Zwitsersche regeering ontzegd, tenzy hy zich verbond, op Zwitserschen grond alle staatkundige bemoeiin gen achterwege te lateo. Het keizerlyke jacht JlohenzoUern, met den keizer en zyn gevolg aan boord, is gisteren ta Kiel kort vóór vyf uur in den namiddag onder het saluut van alle oorlogsschepen in zee ge gaan. OOSTENRIJK. Het begrootings-comité der Oostenryksche delegatie heelt da gewone en buitengewone begroeting van marine aangenomen. In ant woord op een vraag betreffende deophelfiog vau het eskader m de Levant, zeide admiraal Sterneck dat dit gedaan was vanwege da kosten. Ook de meeste andere mogendheden hebben bare eskaders in die streken opge heven. De regeering zal echter overwegen of het nuttig kan zyn in den aaustaanden winter éen oorlogsschip in de oostelijke wateren te statbnneeren. Over de noodzakelijkheid van eene vloot op de Donau bestond onder de leden der delegatie verschil van inzichten. Admiraal Sterneck zette dientengevolge met nadruk de noodzakelijkheid uiteen om op die rivier meester te blijven. De regeering zal de noodige maatregelen nemen om de verde diging te verzekeren. Het dryvende oorlogs materiaal zal in het geval van een gewapenden

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 1