Per Telegraaf. Kerknieuws. Milcliji Kiem. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. ïieelitzaken. V i s s c h e r ij. Marktberichten. rottërdamTi Juli. monopolie wenschen werden de slechte vrou wen een hoofdmacht in den staat; van daar onzedelijkheid en ondergang van den staat. D/t loert de geschiedenis. Het congres zal er toe medewerken dc vrouw te brengen waar zij we zen moet; het protesteert tegen oorlog en ijvert voor reine zeden. De ook hier te lande bekende zangeres Car- lotta Patti is te Parijs overleden in den ouderdom van 49 jaar. Zij maakte vooral naam als concert zangeres maar zij was niet zoo beroemd als haar jongere zuster Adeline Patti. Zekere James Crickman, oud 27 jaar, heeft te Londen een man vermoord en daarna een aanslag gepleegd op het leven eener vrouw. Crickman werd gepakthij houdt zich alsof hij van niets weet. Sommigen zéggen dat hij gek is anderen dat men eindelijk de hand heeft gelogd op.. Jack the Ripper. Een verschrikkelijke gebeurtenis heeft dezer dagen plaats gehad te Tomblaine, een dorp aan den oever der Mourthe, Niet minder dan achttien personen zijn vergiftigd, waarvan de meeste thans onder hevige pijnen zijn bezwekon. Bij een bruiloftsmaal, waaraan vijf en twintig personen deelnamen, werd ook een roomtaart ala vanille gebruikt en met uitzondering van de bruid en eenige anderen, bad men zich die goed laten smaken. Toen 's avonds de bruiloftsgasten een dansjo wilden beginnen, voelde de broeder der bruid plotseling lievige krampen en reeds spoedig waren do meesten, waaaronder ook de bruidegom, zeer ongesteld, zoodat zo zich te bed begaven. Toen men den volgenden dag den dokter haalde, was het rcods te laat, daar de bruidegom en een dor bruidsmeisjes reeds overleden, en do overigen stervende waron. De justitie heeft zich naar Tomblaine begeveu en de spijzen in beslag genomon. Men gelooft, dat da vergiftiging beeft plaats gehad door vaniline. De bekende Hoyos, die eenige moorden op zijn geweten heeft, is ter dood veroordeeld. Hoyos was een sluw, te slechter faam bekend Belg, die eenigen tijd geleden zijn leven voor 200,000 frs. verzekerde. Eens maakte' hij de opmerking, dat hij een voorgevoel had, vermoord te zuilen worden, en op 3 November 11. vond men dan ook op den spoorweg nabij Chantilly het lijk van een man wiens gezicht zóo verminkt was, dat* men de trek ken bijna niet kon herkennen, doch wiens kleede ren nlloyos" gemerkt waren. Er werd een onderzoek ingesteld en een portret van Hoyos met liet lijk vergeleken. De rechter kon echter volstrekt geen overeenkomst ontdek ken en het bleek dat do werkelijke Hoyos rustig te Valenciennes woonde, zonder twijfel met het plan, na afloop van hot rechterlijk onderzoek, de betaling der verzekerde som ta doen aanvragen door ecne vrouw, Alphonsine Figue, die met hem leefde. Ondanks de zware bewijzen tegen hem, ver klaarde Hoyos, dat hij onschuldig was. Hij is gehuwd geweest, doch heeft, naar men vermoedt, zijne vrouw vermoord. Hij sloot eene verzekering op het leven van zijn yador zonder diens voor kennis en deed toen eor.a poging, hem te dooden. Zijn schoonvader stelde hij voor, een bloedver want, van wien hij hoopte te orven, to vermoor den, De vermoorde, wiens lijk man op de rails vond, heette Baron en was met Hoyos uit Belgie naar het zuiden gereisd en daar vermoord, waar schijnlijk met een kleine bijl, die Hoyos, volgens getuigenis van een timmerman te Rambouillet, op 30 October door dezen liet slijpen. Het is nu zeker, dat de vermiste visschers van Êaint Maio 172 man verdronken zijn. In ver schillende Fransche bladen worden giften gevraagd voor de nagelaten betrekkingen. De leden der muzikale afdeeling van do Academie der Kunste" te Berlijn houden zich sedert eenigen tijd bezig met het onderzoeken van eeno uitvinding van een aldaar vertoevenden Japannees, dr. Sholie Tanaka. Deze is er nl. In geslaagd op het klavier van een harmonium 39 tonen binnen den omvang van een octaaf aan te brengen in plaats van 12. Daartoe bevinden zich vooreerst 20 toetsen in een oc taaf, terwijl voorts door oene verschuiving van bet klavier en van eene kruk, die men door de knieen in beweging brengt, de andere 19 nuten worden verkregen. Deze verschuivingen zijn zeer gemakkelijk uit to voeren, terwijl hot grooter aantal toetsen zoodanig is geplaatst, dat zij het spel niet wezenlijk verzwaren. (Caecilia.) DEJV MAAG, 2 Juli. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Aiie nieuwbenoemde of herkozen leden zijn toegelaten en beëedigd. Het bezwaarschrift van Shedrecht is ongegrond geacht. Het adres van den heer Kaptijn te Gouda om subsidie voor den stoomtramweg GoudaSchoonhoven is gerenvoyeerd naar Gedep. Staten, Omtrent de adressen vau het gemeente bestuur van Schoonhoven zal morgen een voorstel worden gedaan. Onbestelbare brieven. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gere clameerd. le helft Juni 1889. H. Maas, Arnhem, J. W. Biezenaar. Breda. Wed. van der Velden, 's-Hage R. Smit, N. van Meurs, B. Wijer, Haarlem. Mej. D. Spaans, Scheveningen. naar Amerika. J, D. Harris, Washington. naar •nitockland. H. Heinemaon, Wesel. naar Engeland. A. Ringeling, London. W. Bodes, 7 De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeens konnis, dat bij kon. besluiten van 24 Mei 1889 Staatsblad nos. 67 en 68) het port der brieven en verdere stukken, die gewisseld worden tusschen het rijk en zijne koloniën en bezit tingen in Oost- en West-Indi», nader is geregeld en vastgesteld aldus; Bij verzending langs den rechistreekschen zeeweg: voor brieven op 10 cent gefrankeerd en 20 cent ongefrankeerd voor elk gewicht van 15 gram of gedeelte van'15 gram, voor briefkaarten onver anderd voor papieren en bescheiden, gedrukte stukken en monsters op 2 cent, voor elk gewicht van 45 gram of gedeelte van 50 gram, mot een minimum van 10 cent voor da papieren en bescheiden on van 5 cent voor de monsters, b. By verzending anders dan langs den recht- streekscben zee wag; voor brieven en briefkaarten onveranderd voor papieren en bescheiden, gedrukte stukken od monsters op 3 cent voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram, met een minimumvan 1 5 cent wat de papieren en bescheiden en van 5 cent wat de monsters betreft. De bovenvermelde portverminderingen zijn voor de verzendingen uit Nederland, te rekenen van 1 Juli, van kracht. Zaterdagavond werden door de sYereeniging Westland" te 's-Gravenzande 14,280 kilo aard appelen geveild. Dc Engelscho brachten f0.85, de horentjes f0.92i/3 per 30 kilo op. nasiaal eind-examen zijn toegelaten tot de universitoit, met getuigschrift Ade hoeren W. van Dis, C. L. Jungius en 1 extraneus; met getuigschrift B: de lieer B. J. II. Kam. Voor hot eerste admissie-examen aan de lioo- gere burgerschool te Schiedam hebben zich 22 candidaten voor do eerste klasse aangemelden wei 20 jongens en 2 meisjes. Aan de rijks-universiteit te Leiden is door den lieer D. Ris liet eerste natuui kundig examen met goed gevolg afgelegd. Het 25-jarig bestaan der polytechnische school te Delft werd gisteren op zeer eenvoudige wijze herdacht door hot bespelen van het carillon en hot uitsteken der vlaggen van gemeentewege en van eenige particuliere gebouwen. In den namid dag werd door hoogleeraren en leeraren dier ondenvijs-imichting een feestmaaltijd in Stads- Boelen aangeboden aan de hoeren dr. A. C. Oudo- nians Jr,E. Gugol, A lluet, dr. L. C. Levoir, G. J. Morro en P. Tetar van Elvendie sedert do oprichting ais hoogleeiaar of leoraar daaibij zijn werkzaam geweest en waai hij ook zal aan zitten do oud-hoogleeraar-directeur dr. J. Bosscha, Een onbekende schonk f 1000 aan den industrie school voor meisjes te Rotterdam. De lieer II. Th. van Reendirecteur der alge- meone levensverzekeringmaatschappij te Amster dam, heeft tegen den heer F. DomelaNieuwenhuis te 's-Hage oen rechtsvoidering ingesteld, naar aanleiding van oen stuk, vooikomende inllcc/if voor Allenwaarin hij beschuldigd wordt zich geld van den sociaal-democratischen bond te hebben toegecigend. II. v. d. Werf en zijne vrouw te Apeldoorn, die ter zake van de geweldpleging op Jannetje Struyk en baar metgezel door de rechtbank te Zutfen zijn veroordeeld, zijn van dat vonnis in hooger beroep gekomen. VL AARDINGEN. Gisteren kwam alhier binnen 1 schip van Maassluis met 2 last volle en 14 last maatjesharing, MAASSLUIS. De 2e haringjager, do storm- boot Actiu, is heden van Lerwick in den Nieuwen Waterweg binnengekomen met 0991/3 ton volle en 95G ton maatjesharing. PERNIS. Do visscliers der kleine vloot zullen zich dezen zomer niet met de botvisscherij onledig houden, omdat een vergunning, welke tovens het recht geeft om met liet kuilnet naar aas te visschen, niet minder dan f 100 kost, en er dus niets mede verdiend kan worden. Na het in tegenwoordigheid van de heeren dr. S. A. Naber hoogleeraar te Amsterdam dr. B, Symonshoogleeraar to Groningencn dr. II, G. van da Sando Bakhuyzenhoog- leeraar te Leiden, te Schiedam afgenomen gym- K.RAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 263 zalmen, die de grooto voor fl.30 en de kleine voor f 1.10 per Vs kilo werden verkocht. Nog wei den aange voerd 16 St.-Jacobszalmpjes en 7 steuren. De vorige week werden alhier ter markt aan gevoerd en verkocht 1265 zalmen, 24 St.-Jacobs zalmpjes en 32 steuren. In do nfgeloopen maand werden aan de markt alhier aangevoerd en verkocht 5555 zalmen, 58 St.-Jacobszalmpjes en 152 steuren. In dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg dit getal 7860 zalmen, 21 St.-Jacobszalmpjes en 137 steuren. In 1887 bedroog dit getal 17.968 zalmen, 129 St.- Jacobszalmpjes en 167 steuren. En in 1886 11.977 zalmen, 40 St.-Jacobszalmpjes en 85 steuren. De zalmvangst is in de maand Juni zeer schraal geweest, er werden aan het Kralingsche Veer slechts 4796 stuks aangevoerdterwijl in de zelfde maand vau 't vorige jaar het aantal zalmen 7928 bedroeg. Ned. Ilerr. Kerk. Beroepen: to Wijk ds. E. J. Ilomoet Wz., te Opheusden; te Eenigonburg ds. O. M. de Boer, te Borgeijk; te Schoonhoven ds. J. van den Bergen, te Gelsolaarte Spanbroek c. a. ds. A. F. Kamstra, te Heeranveen; te Ilar- dinxveld (toe?..) ds. R. Vissclier, te Numansdcrp te Krommenie ds. P. A. Riedel Bz., te Oudorp te Bilt ds. J. W. Felix, te Utrecht. Bedankt: voor Brouwershaven door ds. W. N. Woltcrink, te Westervoort; voor Oude- tuirdum, Nyemirdum cn Sondel door ds, A. Jel- lema, to Idsegahuizen en Piaamvoor Oud- Beierland (le vac.) door ds. S. Dijkstra, tellil- vetsumvoor Rumpt door ds. 0. van Koetsveld O. Ez., te Oosterliout c. a.; - voor Marken door ds. J. Bolkestein, te Langeraar; voor Stad op Flakkce door ds. T. J. Ringeling, te Krimpen aan do Lek j voor Middelburg door ds. J. W. Kautzman, to Dinxperlo; voor Vriescheloo door ds. P. F. van den Berg, ta Stadskanaalvoor Montfoort door ds. Dijkstra, te Hilversum. Bij de doopsgezinde gemeente te Stadskanaal is door de loden het besluit genomen, om voortaan ook aan de zusteis der gemeente het stemrecht toe to kennen, zoowel bij verkiezingen en betoe- pingon van personen, ais bij het stemmen over zakelijke gemeentebelangen; Evang.-Lnth. Kerk. Aangenomen: het beroep naar Gouda door ds. J. O. Geelhuysen Il.E.Lz., te Heldor. Ned. Geref. kerk (doleereud). Aangenomen: het beroep naarZaamslag door den heer W. A. Vrolijk, cand. aan de vrije universiteit. Roomsch-katholieke Kerk. Door den bisschop te 's-Bosch is benoemd tot pastoor te Wijchen de heer J. M. A. Eycken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 29 Juni. Jan, zoou van T. de VlamiDg en J. M. ScheurkogelDwart- straat, Sara Maria, dochter van H.,Dirks en M. Boogaars, Korte Saven, Magdalena, dochter van F- van der llhee en C. Visser, Hocjdstraat, 30. Gerrit Pieter Jacobus, zoon van A. van Wieringen en G.J. van der Sloot, Samwlaan. 1 Juli. Cornelia Hen- drika, dochter van J. Hoefman eu C. H. Steens, Lange Achter-wegJacoba Cornelia, dochter van C. van der Burg en M. Huisman, Dirlcjo Meesterssiraat. 2. Adriaans Jucobus, zoon van II. van Gerven en 0. Courtois, West- Kranhelandscho laan. Overleden29 Juni. Simoo Koorenneef, oud 1 maand, OverschiescJte straatweg. 30. Willem Groeneweg, oud 22 jaar, Broers- vest, Levenloos aangegeven dochter vau G. Streng en C. van der Werff, Spoor straat, 4 Juli. Theedoms den Draak, oud 82 jaar en 1 maand, Overschiesche straat weg, Jacob Huiswaard, oud 17 maanden, Spinhuispad. c>ciiifiiMM 1 en 2 Juh. Kogge en gerst zonder handel. MoatwU»: noteermg der makelaars f9. Jenever: Amsterd. pioet fl3 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting, Sjpocllngbcurs s 1. fö.30 2. 10.40 per ketel. By de Scbiedamsche Spoeting-Vereemging beide dagen f 0.50 per ketel. Tarwe. Jarige, waarvan nog slechts enkele partijtjes voorkomen, prijshoudend f 7,25 a 8.25. Van nieuwe tarwe was een redelijke aanvoer, waarvoor echter slechts flauwe kooplust bestond, zoodat het aangevoerde niet dan met moeite en dan nog slechts gedeeltelijk tot onveranderde prijzen was to plaatsen. Vlaamsche, Zceuwsche, Flakkeesclie en Overmaasschede beste f 6.50 a 7.10, goedo f5.60 a 6.25, geringe f4.75 a 5.40. Per 100 kilo werd in de beste soorten afgedaan van f7.80 tot 8.10; mindere qual. vau f7.25 tot 7.75. Canada-Tanve f5.10 a 5.40. Rogge flauw, met weinig kooplust, op vorige prijzen gehouden. De beste f5 a 5.20; goede en mindere f4.40 a 4.80.

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 3