Gemengde Berichten. op hek adres vanL, Steenhosk, te Maasdam; om hem de gelegenheid te openen tot het verkrijgen van abonnement voor de passage over de brug over de Oude Maas. Deze afwijzing is gegrond op de omstandigheid dat het tarief nog te kort in werking is, om daarin reeds nu verandering te brengen. In handen van speciale commissies werden gesteld nog verschillende ontwerpbesluiten en adressen. In afwachting van de rapporten over de verschillende onderwerpenis de vergadering daarop verdaagd totVrjjdag 12 Juli, ten 11 Ure 'b voormiddags. SCHIEDAM, 1 Juli 1889. Op de groote schilderijen-tentoonstelling van leveDde meesters te München is ook een onzer stadgonooten, de heer M. Kramer, ver tegenwoordigd door twee zijner werken. Het eene is een kapitale schilderij, voorstellende een stadsgezicht, het andere een aquarel, een Hollandsch landschap. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag den 5n en die Van den minister van binnenlandsche zaken Op Zaterdag 6 dezer niet plaats hebben. De St. - Ot. no. 154 bevat den Nederland- Schen en Engelschen tekst van de op 2 Juni 4887 te "Washington tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika gesloten overeenkomst tot regeling van de wederkee- pige uitlevering van misdadigers. Voorts twee wetten van 22 Juni j!., lo. verklarende het algemeen nut der onteige ning vao eigendommen, noodig voor de ver breeding van de openbare straat te Maastricht, door afronding van den hoek van twee stra ten ;—2o. tot goedkeuring van de overeen komst betrekkelijk den onderhaodschen ver koop van een stuk grond in de Linie-van- Helpman, te Groningen, aan de Roomsch-ka- tholieke parochie van den H. Martinus aldaar. Het adres aan Z. M, den Koning om afschaf fing der accijnzen enz., dat uitging van den »Bood voor Algem. Kies- en Stemrecht", den pSoc.-Dem. Bond" en de 3>Unie", is 26 Juni ji. opgezonden. Het telt 27.809 handteekeningen, alsuit Friesland 15.417, N.-Hoiiand 5131, Groningen 3973, Z.-Holland 1689, Overjjsel S38, Gelderland 397, Zeeland 224 en Utrecht 440. Uit Rotterdam is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres voorzien van 377 handteekeningen van onderwijzers, ingezonden tot behoud der vergelijkende examens. Het bevat sFchts een betuiging van adhaesieaan het adres, hetwelk in Mei jl. door hun collega's te 's-Gravenhage is ingezonden. Na langdurige discussie hebben de Prov. Staten van N.-Holland met 42 legen 21 stem- jmen besloteo, den heer P. Ledeboer (lib.), gekozen in het kiesdistrict Nteuwar-Amstel, piet als lid der Staten too te laten. Uit Ruhrort wordt van 1 Juli aan de 2V.* Ot. omtrent den kolenhandel het volgende gemeld Van de markt is weinig nieuws te berichten, pe mjjnen kunnen ny de verkorte werkuren en geen overwerk nietgenoeg produceeren, te meer de fabrieken eenigen voorraad opleggen, zoodat de aanvoer naar de Ruhrhavens bij langen niut toereikend is, daar vooral de boven-Rijn flink betrekt. De voorraad neemt hier dus af, zoo dat men nu reed3 met tamelijke zekerheid gebrek aan kolen in dit najaar kan voor spellen, waardoor ook op achteruitgaande pryzen in dit jaar niet te rekenen valt. pe groothandel der Ruhrhavens heeft jl. Don derdag opnieuw in een vergadering besloten, de pryzen voor Juli nog niet te verhoogen, en deze voor Westfaalsche vlamkolen op f12 en voor kachel- of macbinekolen op f 10.50 per kar te laten staan. De scheepsvrachten zjjn by gemiddelde grootteo. a. naar Rotter dam fl.25, Schiedam f 1.35. Volgens opgave van ïBureau Veritas" zyn in da maand Mei 1889 verongelukt 52 zeilschepen, waaronder 3 vermiste, alsvan Duitschland 1, Amerika 12, Engeland 18, Oostenrijk 1, Spanje 1, Frankrijk 3, Italië 4, Noorwegen 10, Portugal 1, Zweden 1. Door stranding verongelukten 23 zeil schepen, door aanvaring 9, door brand 1; gezonken zyn er 7, verlaten 4 en afgekeurd 5. In dezelfde maand verongelukten 18 stoom schepen, als: van Engeland 14, Amerika 1, Chili 1, Italië 2. Door stranding verongelukten 11 stoomsche pen, door aanvaring 6, terwijl 1 gezonken is. Naar het JELbl. verneemt, heeft een inge zetene der gemeente Amsterdam, die door bijzondere omstandigheden genoodzaakt is ge worden zich te Bussum metterwoon te ves tigen, maar te Amsterdam zijn bedrijf uitoe fent, aan burgemeester en wethouders een bedrag van f400 doen toekomen voor zyn aanslag in da plaatselijke directe belasting over 1888/89. Hij heeft het voornemen te kennen gege ven, hiermede ook in volgende jaren voort te gaan, totdat de zoo gewenschts bedryf- belasting by uitwonenden zal kunnen worden ingevoerd. Ter zake van ernstige beleediging van Z. M. den Koning, is door de politie te Venenriaal proces-verbaai opgemaakt tegen den aldaar vertoevende» W. S. Boers, een socialist, af komstig uit Tiel. Toen de mao uit voorloopige hechtenis was ontslagen, dreef hem eene massa volk onder het zingen van anti-socialistische liederen het dorp uit. Drie ingezetenen van Hauler wyk hebben een der onderwijzers aangeklaagd wegens over treding van artikel 35 der wet op het lager onderwijs. Uit een daurop ingesteld onderzoek is gebleken dat bedoelde onderwijzer te gelij ker tijd de beroepen uitoefent van vervener, boer, varkenskoopman, voorzanger, deurwaarder en colporteur. Het aantal gemoedsbezwaren is te Meppel wederom met een vermeerderd. In de vorige week verscheen vr'ywillig voor het kanton gerecht aldaar de heer J., bqzonder onderwijzer der Israëhetische gemeente te dier plaatse, om als getuige a décharge in eene zaak op te treden, Tpen hem op de gebruikelijke wijze verzocht werd den eed af te leggen, maakte hy bezwaar, niet om te zweren, maar wel om daarbjj de beide vingers omhoog te steken hy weoschte slechts éen vinger daartoe te gebruiken, op grond, dat hy niet geloofde in twee, maar in éeoen God. De behandeling der zaak is daarom uitgesteld, terwjjl de heer J. thans gedagvaard is, om als getuige op te tredeo. In Den Haag is meu op een goeden inval gekomen om geld te krijgen. Het plan bestaat om een gasthuis voor minvermogende oog lijders op te richten. Er wordt zooveel gevraagd en, geljjk de schryver vao de sllaagsche sprokkelingen" in het 27. J9. terecht opmerkt, men klopt altyd aan dezelfde deuren, en nu heeft men een ander middel bedacht om het geld te krjjgen, dat er voor het doel vereischt wordt. Om dit bijeen te brengen zendt het bestuur- nu huis aan huis eene aanvraag rond om een kwartje; den volgenden dag wordt dan de lysl aangeboden, en bjjna ieder teekent en betaalt zyn 25 centen. En al zyn er nu 40 zulke bydragen Doodig om f 10 te maken, men vaDgt lichter honderd kwartjes dan éeo gouden tientje. De uitkomsten zyn dan ook, naar ik verneem, reeds zeer verblijdend, zelfs boven verwachting. Het zy dus ter navolging aan- bevolen. Een nieuw reclame-middel. De firma Thomson en Co: heeft tegen Zondag 14 Juii een Thomson's pudding-wielerwedstrijd uitge schreven van Amsterdam naar Haarlem. Er zijn twee pryzen en eene premie uitgeloofd, en wel: eerste prys f40, tweede prys f20, premie f10. Denzelfden avond by de uitreiking der pryzen, wordt aan 500 eerste bezoekers een pakje Thomson's puddingpoeder aangeboden. De heer A. J. Servaas van Rooyen deelt in het Vaderland onder het opschrift»Frag- menten der lykeu van de gebroeders Jan en Cornelis de Witt op het Gemeente-Museum" mede, hoe dezer dagen de tong van Jan en een teen van Cornelis de. Witt in het bezit zyn gekomen van het museum te 's-Graven- hoge. In het Leeskabinet van Dec. 1888 beschreef genoemde heer eenige voorwerpen, welke op het gemeente-museum waren ten toon gesteid. Eene der daartoe behoorende tabaksdoozen heeft bijzondere technische waarde en bevat o. a, eene voorstelling van den moord op 20 Aug. 1672, op de gebroeders De Witt gepleegd. Op eenige inliggende briefjes leest men sDees doos bezit Het Wonder lit "Yan Jan da Witt, Eer, Noerlands voorspraak. Een schelmse hand Hielp hem van kant, O, moord! O, schand Gants zonder oorzaak Den 20 Aug. 1672." En: i>Aanschouwen wij dees dorre teen Is van den Ruwaerd afgesneen Den 20 Aug. 1672;" Da heer Servaas van Rooyen'voegde aan zyn opstel toe, dat de teen of tenen Diet aan wezig zyn en, volgens het geheugen der sup poosten, nimmer in het museum aanwezig geweest zyn. Korten tyd daarna ontving de heer S. v. R. een schrijven van den heer D. J. Cockuyt te Leiden, waarin èn de tong van Jan óa de teen van Corn, de Witt, op loyale wqza werden aangeboden tot aanvulling van hetgee® ontbrak. Dit aanbod nu werd vol gaarne aangenomen. De heer S. v. R. heeft gemeend ze in een klein Ijjkkistje van oud eikenhout, met glazen deksel, te moeten sluiten, en dit te plaatsen op een katafalk, bekleed met zwart, in afhan gende plooien. De voorwerpen waren ieder bevat in een looden doosje, en die beide doosjes opnieuw in éen van hetzelfde metaal vereenigd. Ook hierbij zjjo verschillende briefjes ge voegd, die dienen moeten als zoovele authen tieke bewijzen. Uit een daarvan, gedagteekend 9 Aug. 1832, blqkt, dat de tong tot dien tyd in een spanen doosje bewaard werd, dat blijkbaar een ovalen vorm heeft gehad, zooals de oude papiertjes, die op den bodem of in het deksul gehecht zyn geweest, aanwijzen. Die oude papiertjes zijn, zooals papier en letterschrift, van éen en dezelfde hand, aan wijst, uit den tijd waarin de moord is gepleegd Zij zyn zeer vergaan en niet alle woorden zijn even duideljjk leesbaar. Blijkens die papiertjes zyn de eigenaars der voorwerpen als volgt 20 Aug. 1672 eigenaar zekere R. d. L. tusschen 1672 en Aug. 1717 Nicolaas Witsen, Burgemr. te Amsterdam. Ni Augustus 1717 Reinier van den Bern deze had een zuster, wier dochter huwde met Wm. Westerbaan Hz., wiens vrouw erfdelater werd bezitter hun zoon Hk. Wes terbaan Wzn. Een dochter van dezen laatste huwde met D. Cockuyt, aan wien de schoon vader de voorwerpen in Augustus 1832 zond. Tante Lagendaal te Berkel in 1823 moet er nog tusschen gevoegd worden. De beide voorwerpen zyn zeer goed be waard. Blijkbaar zyn ze op de eene of andere wyze geprepareerd. Wellicht gepekeld en ia de zon gedroogd. De tong heeft het kartelige behouden, ziet bruin geel *en is korrelig, terwyl aan den kant van den tongwortel een stukje is afgebroken, dat niettemin bewaard is gebleven. De groote toon, nog voorzien van den nagel, is donker kastanje van kleur en glimmend, alsof het voorwerp gepoiyst is. De commies der posterijen V. D.geplaatst op het postkantoor ta Helder, heeft die plaats- verlaten zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Naar men verneemtia hy wegens verduistering van gelden voorloopig in zyne betrekking geschorst. Een jongen te Leiden, die zich wat al te veel baadde, soms drie malen per dag, is ten gevolge daarvan aan koliek overleden. Maandagavond omstreeks G ure wandelde- in de Czaar-Peterstraat te Amsterdam een heer, die, terwijl hij bezig was met zyn sigaar aan te steken, werd aangesproken door een sjouwer, naar het scheen hem niet onbekend. Wegens de levendigheid van de gebaren, waarmede het discours gevoerd werd, trok- het tweetal al spoedig de aandacht van eenige voorbijgangers. Plotseling zag men dat de heer met den linkerarm het hoofd van den sjou werman omvatte en dezen een pistool op den hals zette. Een schot knalde: het bloed vloeide den sjouwer uit hals en neus, en de- man zou ineengestort zyn, als hy niet door eenige omstanders ware opgevangen. De heer, die zich langzaam in de richting van de Handelskade verwijderde, was inmiddels door eenige anderen, waarby zich alras een politie agent gevoegd had, gegrepen. Hy werd naar het naastbij zijnd politia-bureau gebracht, alwaar bleek dat hy thuis behoorde op een aan de- Handelskade liggend Engelsch stoomschip. De getroffene werd met ernstige halswonden naar het Binnen-Gasthuis gevoerd. Naar liet schijnt, is eene geld-quaestie de aanleiding tot het misdrijf. Te Made, by Breda, is deze week de blik sem geslagen in het huis vau den herbergier Melissen, terwyl deze met zijne kinderen en een bezoeker in de gelagkamer zat. Allesr werd daar letterlijk vernield, zonder brand te veroorzaken. De herbergier en een in de wieg liggend kind vielen bewusteloos neer, doch kwamen spoedig weder bij. De bezoe ker zat voor het geopende raam de courant te lezen, die geheel stukgeslagen werdhy zelf bekwam geen letsel. Dezer dagen is melding gemaakt van een achttal broeders en zusters in Friesland, waar van de jongste thans 28 jaar is. Dit geval' is niet zonder voorbeeld. De familie Vis te Waddinxveen bestaat mede uit acht zus ters en broeders, waarvan de jqpgste thans 59 jaar telt en de oudste 76 jaar, en ook allen nog in leven zyn. Als eene andere bijzonderheid dient, dat van de zusters de tweede dit jaar haar gouden huwelijksfeest hoopt te viereD, Delft. Gisteren is de branderij aan de Buiten watersloot van den heer V. van Meerten geheel door brand vernield, ten gevolge van het afspringen van den helm van den distil leerketel. Een der knechts heeft erge brand wonden aan gelaat en arm bekomen. Hetpaud was verzekerd. Ylnardltigen. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid der Prov. Staten zyn uitgebracht 3100 stemmen'van onwaarde 16. Gekozen is de heer A. W. Schippers (antir.) met 1763 stemmen. De heer' Paulus Kikkert verkreeg 1321 stemmen. Op de 11. Maandag aangevangen veiling van de schilderijenverzameling van den heer Secrétan te Parijs werd een pastel van I. F. Millet, voor-

Schiedamsche Courant | 1889 | | pagina 2